1TIETJWSTIJDI1T3B1T. Courant geplaatst had, want dat het wapen geen teeken van eigendom maar een teeken van herkomst is. De heer Reeringh is het met den Voorzitter eens doch meent dat het wapen aan d.e Courant een officieel karakter geeft, de Courant van den hr. Bakker heeft een zoodanig karakter omdat daarin de officiëele herigten worden opgenomen. Ook andere steden als Utrecht, Rotterdam en Amsterdam hebben ééne courant der gemeente, welke met het wapen verschijnt, terwijl de andere zonder hetzelve het licht zien. De hr. Zurmühlen meent dat in andere plaatsen, zoo noodig, aan de officiëele bladen eeue subsidie wordt verleend, hetgeen hier niet ge vraagd wordt, hij acht het verschijnen van twee Couranten eene zaak van concurrentie, en ziet niet in, waarom de één het wapen wéldoch de andere het niet zou mogen voeren. Spreker zegt dat in zijne stoombooten, het gemeente wa pen aanwezig is, doeli weet niet, ingeval men in eene der an dere booten goed vondom hetzelfde wapen te plaatsenop welke wijze, hij dit zou kunnen beletten. De hr. Reeringh betwist dat op andere plaatsen de officiëele couranten, ge- subsideerd wordenen houdt vol dat 't wapen aan eene courant een officieel karakter geeft en dat het niet aan den eersten den besten" mag verstrekt worden. De hr. Boomsma vraagt, of er eene bepaling daaromtrent bestaat, en wenscht ze alsdan te leeren kennenanders heeft de Raad geen regt daarover te beslissen, want eene beslissing mag niet afhangen van zienswijze maar van de wet. De Voorzitter zegt dat het niet in de wet staatdat het Raadhuis door den Raad niet mag worden weggegeven, doch dat men daarom niet zal willen beweren dat de gemeenteraad daartoe bevoegd is. De hr. de Breuk stelt als nu voo^, de navolgende motie van orde: de Raad gehoord hebbende liet adres van S. Giltjes, verzoekt B. en W. daaraan in den vrijgevigsten zin gevolg te geven, en gaat over tot de orde van den dag. De Voorzitter meent dat die motie een half bevel is. In omvraag gebragt, wordt die motie met 7 tegen 3 stemmen verworpen, nemende de hr. Boomsma aan de stemming geen deel. De hr. Reeringh stelt als nu voor de beslissing uittestellen, en een regterlijk advies over deze quaestie in te winnendit voorstel wordt met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Als nu gaat de Raad over tot het tweede gedeelte van liet verzoek van S. Giltjesnl. om te mogen begunstigd wor den met de plaatsing der advertentien. De hr. de Breuk ziet geen reden om dit verzoek te weigeren, temeer, omdat hij de zaak beschouwt als zuivere concurrentie, meent hij dat aan beide uitgevers gelijke regten moeten worden ge- sohonken. De hr. Reeringh meent dat er hier van geene concurrentie sprake is, maar noemt de uitgave eener tweede Courant, onderkruipen van een ander man's zakenen zegt dat het geen gewoonte is, om als men negentien jaren van eene zaak een nuttig gebruik heeft gemaakt, ze dan te verwerpen als oud vuil. De hr. Lastdrager is tegen het yerzoek, omdat hij niet weet of de Courant zes maanden stand houdt. De hr. de Breuk stelt alsnu voor, de advertentien te verdeelen. De hr, Reeringh is daar tegen, op grond dat het publiek niet ge dwongen mag worden twee couranten te lezenom de ad vertentien te zien. De hr. de Breuk vindt de strijd on edelmoedig, hij persisteert bij zijn gevoelen, om ze te ver deelen, hoewel hij zeker is dat de Raad in dat gevoelen niet deelt. De Voorzitter ziet geen reden om te verani deren of ze in beiden te zetten. De br. Zurmühlen stelt voor, de advertentien te. laten aannemen. Dehr. Boomsma meent dat de Courant nog te kort bestaan heeft, om aan het verzoek van den adressant te voldoen; hij meent dat deze later zijn adres moet hernieuwen. De hr. Zurmühlen vraagt of de uitgever der Helderscbe en Nieuwedieper Courant, terwijl hij de gemeente advertentien plaatst, lid kan blijven van den Raad. De Voorzitter zegt, dat men toen er slechts ééne Courant wasdit punt kon oversprin gen, doch dat thans die heer moet bedanken, als lid van den Raad, of als uitgever der advertentien. De hr. Reeringh meent, dat liet voor dien uitgever geene geldquaestiemaar eene eere-quaestie isen dat de opbrengst dier advertentien slechts zeer gering is. Niemand meer liet woord vragende, wordt het verzoek in omvraag gebragt en verworpen met 9 tegen 2 stemmen. De Voorzitter stelt aan de orde, de brieven van Gede puteerde Staten, over den borgtogt van den nieuw benoem den gemeente-ontvanger; in deze wordt voorgesteld het bedrag van dien borgtogt te bepalen op T{ gedeelte van de gemiddelde ontvangsten. Na eeue korte discussie daarover, tusschen den Voorzit ter en den hr. Reeringh, wordt besloten den benoemde daarvan kennis te geven. De concept-instructie voor den.gemeente-ontvanger, zal ter visie van de leden worden gelegd. De commissie tot herziening van eenige strafverordeningen rapporteert dat naar haar oordeel, behoudens eenige geringe wijzigingen, de bestaande verordeningen doelmatig zijn en stelt voor die weder in werking te brengen. Dien overeen komstig wordt besloten. Eene concept-verordening tot voorkoming van brand en op de honden en hondenwagens wordt ter visie van de leden gesteld. Wordt gelezen eene kopij van het antwoord van Burge meester en Wethouders aan Gedeputeerde Statenop bij hen ontvangen brieven van dat ligchaam, over de zaak van den ontslagen gemeente-ontvanger Zussen. Van die brieven wordt echter geene lezing gegeven. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken, sluit de Voorzitter de vergadering. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 14 Junij 1861. Z. M, heeft eervol ontslag verleend aan den vice- admiraal A, J. de Smit van den Broeke, directeur enkom- mandant der marine te VlissiDgen, onder dankbetuiging en toekenning van pensioen. Z. M. heeft benoemd tot commissaris der loodsen te Brielle, den opperstuurman in het vaste corps bij de marine, B. Snoek. Zr. Ms. stoom-flotille-vaartuig Apeldoorn, kommandant Hugenholtz, is gisteren morgen ten 9 ure, onder het doen van saluutschoten, welke door het wachtschip zijn beant woord, van de reede naar zee gestoomd, met bestemming naar WestJndië. Op de, door de Evang. Luth, gemeente te Zutpheu gemaakte nominatie van Predikanten, is geplaatst Ds. Martens Leeraar alhier.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2