INBOEDEL, OPENBARE VERKOOPING verkoopen: GENIE-GOEDEREN. 194 der grondwet Alin. 4, alleen preventief op, d.i. om te voorkomen, dat er, onder schijn van nuttig en heilzaam volksonderwijs, leeringen ver spreid worden, die strijdig zijn mei de goede zeden of aansporende tot onge hoorzaamheid aan de toetten des lands. Het nuttige van dien maatregel is niet te loochenen. Men voore toch niet aan, dat men zoodoende bijzondere personen, of vereenigingen van personen bij het streven naar een goed duel belemmert-, want er kan, bij eenvoudig toezigt, toch wel geene sprake zijn van belemmering. Of belemmert ook de politie, als zij een wakend oog houdt over vergaderingen van velen? Niemand zal het beweren. Zij voorkomt slechts uitspattingen, en levert slechts den schuldige, in het belang van allen, in de handen der justitie. En zoo men voorgeeft het goede te willen, zonder het in acht nemen van de bepalingen, welke slechts hem, die het goede niet wil, behoeven af te schrikken, dan ver liest ook eene op zich zelf goede zaak veel van hare waarde. Hoe menig schooljongenom een zeer al ledaagsch voorbeeld aan te halen krijgt juist lust tot den arbeid, als het tijd is, om naar bed te gaan, en zegt dan later: Ja, maar vader of moeder wilde het niet hebben, dat ik het werk af maakte". Wie het goede wil, die wil het altijd en overal, zonder reserve. Eene andere vraag is bet, of Industrie-scholen, door eene bijzondere maatschappij opgerigt, ook tot de in Art. 3 vermelde bijzondere lagere scholen behooren; en daarbij is het antwoord o. i. afhankelijk van den omvang, dien het onderwijs er heeft. Als men Art. 1 der wet op het onderwijs en Art. 2 van het reglement voor de ter dezer plaatse bestaande industrie-school leest, en de uitzonderingen in Art. 15 der wet op hot onderwijs, op haar niet toepasselijk vindt; dan kan er o.i. vooral met het oog op Art. 72, niet veel twijfel bestaan. Is zij onder de bijzondere scholen te rangschikkendan is de persoon die er onderwijs geeft, volgens Art. 6 en 37 der wet verpligt, de noodige bewijzen van bevoegdheid te hebben, en volgens Art. 63 de gevraagde inlich tingen te geven. Voorschriften kunnen hem niet gegeven worden inlichtin gen mag hij niet weigeren. Bijzondere commissiën, van kerkelijken of van welken aard dan ook kent de wet niet Zij kent slechts onderwijzers, die bevoegd moeten zijn, en gcene schadelijke leeringen mogen verspreiden. Daarom kan het schooltoezigtèn in den geestèn volgens den letter der wet, zich alleen tot den onderwijzer wenden. Wij bepalen ons slechts tot den grond, waarop o.i. de quaestie berust, bereid om ingelicht te worden, wanneer wij mogten dwalen. Indien echterzoo als wij bij geruchte vernomen hebben, den onderwijzer van eene andere zijde is voorgeschrevendergelijke inlichtingen niet te ge ven dan kunnen wij noch het billijke noch het regtmatige van dat voor schrift bevroeden en zien dus met belangstelling de uitspraak des regl^rs te gemoet. In hoeverre eenige commissie bevoegd iszich wetsuit» leggingen te veroorlovendie of haarof hare lastgevers, of een onder haar speciaal toezigt staand onderwijzerook maar bij mogelijkheid in eenige onaangename aanraking met algemeene strafbepalingen kunnen brengenla ten wij eindelijk geheel in het midden. X. 'k Was hier als afgezant gezonden, En 'k werkte met de KUNSTKRONIJK Maar 'k heb het hier ook best gevonden, Mijn werk was, ik beken het, rijk. Mag ik dus de getuignis geven Wanneer mijn zaak mij herwaarts riep, Dan zou 'k getuigen in mijn leven Een beste plaats is 't Nieuwediep. Blijv' zoo de kunst deez' plaats bekroonen Al is de zee haar element, De artist zal steeds de smaak beloonen, Want Kunst wordt hier naar eisch erkend. De Kunst gekend Hier zal ze leven Of ook de zeevaart welvaart schiep Hier is veel Kunstgevoel gegeven, De kunst leev' dus aan 't Nieuwediep. d. R. ADTBRTB HTIS1T. Ondertrouwd E. SETTEUR en J. A. SAUEBEEK. Helder 13 Junij 1861. Eenige en algemeene kennisgeving. om kontant geld. Op Donderdag den 20 Junij 1861des vóórmiddags ten 10 ure, ten huize van J. BLOEMKOLK, staande aan de Koopvaardersbinnenhaven, gemeente Helder, van: Iicnen netten en wel onderhouden j WAARONDER EEN MAGHONIJHOUTEN KABINET ORGEL vervaardigd voor 63 muzijkstukken, Een Eikenhouten Linnenkast, een Canapé, een Lade tafel, Stoelen met Paardenharen enandere Zittingen, Ma- honijhouten Ronde en Vierkante Kamer- en Koffijhuis- Tafels, eene Toonbank en Buffet, verschillende Ledekanten met Behangsels, Spiegels en Schilderijen, gemaakte Vrou wenkleederen, Raamgordijnen, Gazpijpen en Gazoruamenten een groot Kookfornuis. voorts Koper-, IJzer-, Tin-, Blik-, Glas- en Aardewerk, Porcelein en Keukengereedschappen. Alles daags vóór de Verkooping te bezigtigen. ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Helder, zal op Donderdag Wli 20 Junij 1861, in of bij de loods in het ravelijn Helder, voor het front 51 van het fort Erf prins te Helder, in het openbaar aan den meestbiedende Eene groote hoeveelheid buiten dienst gestelde De goederen zijn den dag vóór den verkoopter plaatse waar de verkoop zal gehouden worden, te zien, terwijl de verkoopsvoorwaarden gedurende vier dagen vóór den verkoop, ten kantore van gemelden ontvanger ter lezing zullen liggen. De Eigenaren van perceelen, bezwaard met lÉflS* grondrenten ten behoeve van het BE- STUUR der DOMEINEN, worden opmerk zaam gemaakt dat dezelve tegen 20 maal het jaarlijksoh bedrag afkoopbaar zijn; dat de koopsom, indien die meer dan ƒ100.doch minder dan ƒ300.bedraagt, in drie gelijke Termijnen kan worden voldaan, j bij den afkoop en elk jaar daarna weder 4; en dat indien de afkoopsom meer dan ƒ300.bedraagt, dezelve in 4 gelijke Termijnen kan worden betaaldi bij den afkoop en elk jaar daarna weder Er worden geene renten bij berekend, indien de beta ling geregeld plaats heeft, terwijl geene andere kosten op den afkoop vallen dan liet Zegelregt der Kwitantie. De Ontvanger der Registratie en Domeinen Wj. J. BOURICI1T9. Gedrukt ter Boek- en Steendrukkerij van S. GILTJES.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 4