de gelicele gemeente betreffen; zoo kan ze in eene geheime bijeenkomst niet delibereren of besluiten, tot: de toela ting van nieuw benoemde ledennoch over de be grooting, noch over uitgaven buiten die begrooting, noch over belastingen, noch over geldleeningenver vreemden of bezwaren van gemeente-eigendommenof over verhuren, verpachten of in gebruik geven dier eigen dommen noch over 't aanbesteden van werken en leverau- ticnnoch over 't aanleggen of opheffingen van inrigtingen van openbaar nut; men ziet dus hieruit dadelijk, dat de wetgever de rnagt der vergadering om geheime zittingen te houden, met voordacht zeer beperkt heeft, door haar het vermogen te ontnemen, over zaken van publiek belang an- dem dan in het openbaar te beraadslagen en te beslissen. Indien wij thans de vraag herhalen die wij reeds hier boven deden, nl: of eene voorloopige bijeenkomst van de leden van den raad geoorloofd is, dan wel of ze strijdt tegen de bepalingen der gemeente-wetdan is o. i. het ant woord niet twijfelachtig, nl. dat zulks, hoewel niet uit drukkelijk verboden, geheel en al strijdt tegen den geest en de bedoeling dier toet. Men zal toch niet willen beweren, dat het voor de kie zers een onderscheid uitmaakt, of de raadof het meeren- deel zijner leden bijeenkomt in het raadhuis, dan wel in eene partikuliere woning, indien daar de gemeente-zaken worden besprokeneene zoodanige bewering zou even on gerijmd wezen, als te besluiten dat eene dergelijke bijeen komst geoorloofd zoude wezen, omdat de wet ze niet ver biedt; maar toch moet het verwondering baren, indien eene voorloopige vergadering van raadsleden plaats heeft, in een voor kiezers ontoegankelijk gebouw," omdat het hen daar door onmogelijk wordt, te beslissen of in eene zoodanige bijeenkomst ook wordt gehandeld over sommige onderwer pen, die aan eene publieke discussie volgens de wet, ou derworpen zijn. JMitieïi Er is sedert den dood van den graaf de Cavour, nog weinig verandering in de Europesche aangelegenheden ge komen; wel had men oorspronkelijk gedacht dat door die gebeurtenis, de officiële erkenning van het koningrijk Italië verhaast zou worden, maar dit is tot nog toe niet geschied; het Parijsche dagblad la Patrie verzekert dat er onderhan delingen daaromtrent geopend zijnen dat keizer Napoleon den bestaanden toestand van zaken zou erkennen, zonder zich voor de toekomst te verbinden; zoodat dus, indien dit berigt waarheid bevatRome voor den Pausen Venetie voor Oostenrijk behouden blijft. Ondertusschen is die waar heid zeer twijfelachtig, omdat het meerendeel der bevolking zoowel te Rome als te Venetie voor eene inlijving bij Sardinië geneigd is, zoodat er dagelijks bloedige botsingen tusschen de militairen en burgers voorvallen. "Volgens andere berigten zou de heer Ricasoli, de opvolger van Cavourver klaard hebben diens politieke gedragslijn te zullen volgen, en niet te zullen rusten, alvorens Rome de hoofdstad van 't vereenigd Italië geworden zij. De laatste tijdingen uit die stad, vermelden nogdat de ziekte van den Paus van ernstiger aard isdan men aan vankelijk gedacht had. Zoo als men weet heeft Z. H. reeds voor eenigen tijd zijn tijdelijken opvolger aangewezen, die hem bij eventueel overlijden zou vervangen, tot dat het conclave der kardinalen eene nieuwe keuze zal gedaan hebben. Ook in Portugal, schijnt de inwendige rust gestoord te zijn; men heeft aldaar proclamatien tegen de regering ver spreid waarin zij beschuldigd wordt het leger te vernietigen met doel om 's lands onafhankelijkheid teverkoopen; de oor sprong van die oproerige geschriften is echter nog niet bekend. Te Warschau, zijn de inwendige onlusten nog niet ge stild; de geestelijkheid heeft zich grootendeels aan de be volking aangesloten waarschijnlijk is de zedelijke ondersteu ning van Engeland een groote steun voor de insurgenten; men zegt dat in het Engelsche parlement, eene motie ten gunste der Polenzal worden gedaanen dat lord Slratford de Redcliffe, de voormalige gezant te Conslantinopeldeze in het huis der lords zal voorstellen. Te Parijs is het gerucht in omloop dat zoowel de kei zer van Rusland, als de koning van Pruissen eerlang het kamp van Chdlons zullen bezoeken. Dingsdag 18 Junij. Men meldt uit Turijn, dat Zondag jl. aldaar eene telegraphische depêche van het kabinet der Tuilerien ontvangen is, waarbij ter kennisse der regering wordt gebragt, dat Frankrijk het koningrijk Italië erkent; indien dit berigt waarheid bevat, is de Italiaansche quaestic daardoor een stap nader tot hare oplossing gebragt. ITXETJWSTIJDIN^El?. Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, 18 Junij 1861. Gisteren werd de verjaardag van H. M. onze geëer biedigde koningin gevierd, door het uitsteken van vlag gen en het houden van eene groote parade op het ha venplein alhier en werd de dag besloten met een bal bij %nteekening hetwelk zeer geanimeerd was. De 46e verjaardag van de overwinning bij "Waterloo is heden op de gebruikelijke wijze gevierd, door eene parade en revue over de alhier in garnizoen zijnde troepen. Wij kunnen hier nog bijvoegen dat de groote parade's van het garnizoen in het vervolg beurtelings zullen plaats hebben, op het havenplein en het westerplein. Z. M. heeft den luit. t. z. Ie kl. I. O. H. Arntzenius op zijn verzoek, met den 20 dezer, eervol ontheven van het bevel over het sehroefstoomschip Vesuvius, en is dat bevel met den 21 daaraanvolgende, opgedragen aan den luit. t. z. 1. kl. A. Schotborgh. Men verneemtdat de kapitein der mariniers P. Prins met eene particuliere gelegenheid naar Oost Indië zal ver trekken, om aldaar kommandant der mariniers te worden, in plaats van den kapitein Kempiers, die uit hoofde van ziekte repatrieert. De minister van Marine, brengt ter kennis van dc daarbij belanghebbenden, dat in dit jaar 35 jongel. als adelb. der 3e kl. voor de zeedienst (na afgelegd examen) op het kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen aangenomen worden. De Leeuw. Ct. van 14 Junij bevat een vrij zon derling doodberigt. Op verzoek van eenige liefhebbers van paarden, wordt namelijk bij advertentie bekend gemaakt, dat het beroemde kunstpaard de Jonker, van W. L. de Jager, te Wartena, den 10 Junij jl. na eene kortstondige ziekte, in den ou derdom van 13 jaren is overleden.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2