^oïittefe #UcE5t0t. ITXETTWSTXJDIHSEar. Op den 25en dezer zal de Tweede Kamer der Staten- Generaal bijeenkomenen waarschijnlijk dadelijk de discussie aanvangen over de wet op de Nationale Militie. Wij zullen hieronder de voornaamste punten dier wetdie van algemeen belang is, opgeven. De berigten uit Engeland bespreken algemeen den on- gunstigeu gezondheids-toestand van H. M. de koningin, de hoogleeraar Sclwnlein is uitgenoodigd een bezoek af te leg gen aan het hof, hetgeen als een zeer onrustbarend teeken wordt beschouwdhet schijnt dat voornamelijk de dood van H. Ms. moeder (de hertogin van Kent) een' zeer diepen in druk op de koningin heeft te weeg gebragt. "Voor het overige zijn de tijdingen uit Londen zonder belang; sommigen beweren dat het zenden van troepen naar Canada, tot verwikkelingen met de Unie kan aanleiding geven, ten minste de New-York-Herald spoort het gou vernement aanEngeland den oorlog te verklarenhet Londensehe publiek schijnt zich daarover echter minder te bekommeren, en houdt al de aandacht gevestigd op den koorddanser Blondin, die reeds zijne vierde voorstelling ge geven heeft, en in deze zijn dochtertje in een kruiwagen over het touw heeft gereden. Uit Parijs wordt eveneens weinig bijzonders vernomen; de Siamesche gezanten zullen heden aan den keizer worden voorgesteldterwijl de gedeputeerden de wet op de drukpeTS hebben aangenomen. Prins Napoleon is op het punt ge weest schipbreuk te lijden op de Algerijnsehe kust. Zijn vaartuig is vastgeraakt bij de zoogenaamde IJzeren Kaap.:» daar de zee kalm was, kon het schip door drie vaartuigen afgebragt worden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 21 Junij 1861. Naar wij vernemen, zullen gedurende de zomermaanden, des Woensdags avonds van af half zeven urevoot de woning van den Vice-Admiraal Kommandant der Marine alhier, en des Zaturdags avonds, van af vijf tot zes ure, voor het amusements-gebouw der Adelborsten, door het muziekcorps van het Kon, Instit. eenige muzijkstukken worden uitgevoerd, Beroepen tot predikant bij de herv. gemeente te Callantsoogde candidaat M. Buy.st. Door Z. M. is benoemd te Oude Schild op Texel, T. Metstot Brievengaarder en Conducteur der Koninklijke Posterijen en tevens tot kapt. der stoomboot Texel. 3e Amstel, schroefstoomboot 4de klasse, onlangs te Amsterdam van stapel geloopen, wordt den lsten Julij van daar alhier verwacht. Tegen den 28sten dezer wordt de kapt. 1'. t. z. A. 3. S. Clarkson op non activiteit gesteld, en als eerste officier op Z. M wachtschip alhier, vervangen door den kapt. 1'. t. z, J. A. IL Schreuder. Wij vernemen dat de vice-admiraal A. J. de Smit van den Broecke, als dir. en kom. der Marine te "Vlissingen zal woeden opgevolgd door den schout-bij-nacht G. Vogelpoetthans dir. en kom. der marine in onze Q. I. bezittingenterwijl tot schouts-bij-nacht zullen worden bevorderd de kapts. t. z. C. J. Berghuis en J. Maij. Men berigt ons dat de kapt. t. z. IV. H. 3ittlof 1'jassens en B. G. Fschereerlang zullen worden op pen sioen gestelden dat de eerstgenoemde zal worden benoemd tot equipagemeester bij s' rijks werf alhier, ter vervanging van den kapt. t. z. A. C. van Braam Houchgeest. Met spoed wordt er gewerkt om de stoombooten Bromo en Sindorobestemd naar Oost-Indië gereed te maken. De luit. t. z. Ie kl. «T. IV. van Ithijn is naar Port-Mahon vertrokken, ten einde een toeziend oog te houden op de achtergebleven zieken van Z. M. fregat Evertsenmen ver neemt dat de zieken, naarmate zij hersteld zullen zijn, over land repatriëren zullen. De luit. t. z. 2de kl. Jhr. A. F, Meijeris geplaatst op Z. M. wachtschip alhier, ter vervanging van den luit. t. z. 2e kl. P, J. van Bruijnendie tot herstel van gezond heid op non-activiteit is gesteld. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen met de mededeeling van een uittreksel van de memorie van ant woord op het ontwerp van wet op de Nationale Militie, die eerstdaags in de Tweede Kamer in behandeling zal komen. De wet is aangeboden door de ministers van binnenland- sche zakenmarine en oorlogen berust op de onderstel ling dat men zich tegen een overmagtigen vijand zal moe ten verdedigen. Om ons tegen een ernstigen aanval aan de landzijde met vrucht te kunnen verdedigen, is een leger te velde noodig van 42,000 man van alle wapenen. Rekenende op 12,000 man schutterij, dan komt voor het permanente leger 30,000 man. Het leger zal behalve de schutterijen eene sterkte moeten hebben van 60,000 man. Men had voorgesteld om ter vermeerdering van het aan tal vrijwilligers, aan minderjarigen de bevoegdheid te ver- leenen, om zonder toestemming zijner onders, door tus- schenkomst van den kantonregter in dienst te treden de regering heeft dit punt bestreden en voorgesteld dit artikel (69) aldus te lezen: »Een minderjarige, die zijn negentiende jaar heeft vol- bragt, behoeft, om in dienst te treden de toestemming niet van zijn' vader of voogd en is bekwaam daartoe eene over eenkomst te treffen. Nog bestrijdt de regering het in de Tweede Kamer ge opperde denkbeeld, om de zorg van 't remplaceren aan den staat over te laten r-zoodat ieder dienstpligtigezich voor eene bepaalde som gelds, aan t' rijk te betalen, van die dienst zou kunnen vrijkoopen. Een geheel nieuw punt is in deze wet opgenomen: nl. de Zeemilitie, een gedeelte der miliciens zal kunnen ge plaatst worden op de schepen voor binnenlandsche dienst bestemd; daarvoor geniet hij de voordeelen: 1°. Kortere diensttijd. 2°. Na eerste oefening geene diensten meer tot verdere oefening. 3°. Ontheffing van inspectiën gedurende den verloftijd. 4°. Vrijheid van zich in dien tijd aan het bedrijf van zeevaart en visscherij te kunnen wijden. 5°. ƒ11 maand? gagie met huisvesting aan boord en vrije voeding.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2