DERGELIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER BESPIEGELINGEN OVER DE KERMIS Uit Berlijn wordt gemeld dat de koning het vonnis waarhij de generaal von Manteuffel tot drie maanden vesting straf is veroordeeld, heeft geteekend, en dat die hoofd officier naar Maagdenburg is vertrokken, om daar zijn straf tijd door te brengen. De erkenning van het koningrijk Italië, door Pruissen, schijnt nog niet te zullen geschieden daarentegen zullen Zweden cn Denemarken daartoe eerst daags overgaan en heeft Portugal zulke reeds gedaan. Laatste lengten Dingsdag. Het geregtshof te Parijs heeft het hooger beroep in de zaak Palterson verworpen. 1TI BJW3g~ÏJ D 11T C- 3IT. Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, 2 Julij 1861. In den nacht tusschen zondag en maandag jl. om streeks 1 uur, harstte er in het Spijkerbuurtje alhier, ten huize van J. Thomas, visscherman, een hevige brand uit, die aangewakkerd door een sterken wind, zich zeer ernstig liet aanzien; dank zij gezegd aan onze wakkre brandweer, zoo wel autoriteiten als mindere rangen, die zeer spoedig met twee spuiten op de plaats des onheils tegenwoordig wa ren door gepaste maatregelen de belendende gebouwen mogten bewaren en door eenige krachtige middelen den brand wisten meester te worden. Toch zal het verlies voor genoemden Thomas, wanneer hij niet tegen schade verzekerd is, gevoelig zijn, zijn woon huis is geheel afgebrand en ook de daar achter staande bergplaats met de zich daarin bevindende visschers-gereed- schappen is totaal in de asch gelegd. Maandag avond hebben de voorstellingen van de heeren Boas Sg Judels reeds een aanvang genomen, met de opvoe- ring van het tooneelstuk de Goochelaar. De heer Judels, die de titelrol vervulde, toonde dat hij niet slechts lag- lust wist op te wekkenmaar ook meer ernstige toestanden en karakters, op eigenaardige wijze weet weder te geven. Ook de andere hoofdvertooners kweten zich zeer goed van hunne taak. Na het vierde bedrijf werden de heer Judels en mevr. Boos en bij het einde, alle hoofdpersonen onder luid bravo teruggeroepen. Vrijdag jl. zijn verscheidene leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal alhier geweest, en hebben de verschillende nieuwe werken in oogenschouw genomen. - Zr. Ms. brik Uraniakommandant luit. ter zee lc kl. J. J. Boelen, is bij het afdrukken dezer in het gezigt der haven, gesleept door de boot Archimedesen zal zeer waarschijnlijk tegen 10 ure arriverenhare verdere bestemming is om eerstdaags onder bevel van den luit. ter zee le kl. B. J. Brouwer, met de adelborsten der 2e klasse naar Harlingen te vertrekkenalwaar dezen aan den zeil- en roeiwedstrijd die aldaar zal plaats hebben, zullen deelnemen. Het theoretisch eind-examen voor de Adelborsten der 2de klasse bij het Kon. Inst. voor de Marine alhier, is zaturdag 11. geëindigd. Door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal er te Alkmaar eene algemeene tentoonstelling van vee, zui vel, tuinvruchten en bloemen gehouden worden van 11 tot en met 15 September e. k. TEXEL 28 Junij. Met een enkel woord onze volle tevredenheid te betuigenvoor de genoegens welke wij s' avonds in de schouwburgzaal van H.H. Bosenveldt Sg Rotting ondervonden, zal voor zeker wel niet overbodig zijn, de stukken door hen uitgevoerd verwierven een' alge- meenen bijval, de opgepropte zaal met toeschouwers ge tuigde dit. Wij vleijen ons dat bovengenoemde heeren hunne voorstel lingen in de aaustaande winteravonden zullen herhalen; TERSCHELLING. 29 Junij 1861. Door den Raad dezer gemeente is eervol, met ultimo Junij 1861, als secretaris der gemeente, op deszelfs verzoek ontslag verleend, aan den Notaris J. Beedeker Fz. en in deszelfs plaats als Secre taris benoemd, zijn zoon Dirk Beedeker, waarnemend griffier bij het kantongeregt alhier. ASSEN. Als een bewijs van verregaande dienstijver meldt men dat de rijks-veldwachter 1F. van der Meiden, te Noord- wolde, tegen zijne eigene vrouw proces-verbaal heeft opge maakt, wegens het verkoopen van winkelwaren op Zondag. Yan 21 28 Junij 1S61. ONDERTROUWD: Nicolaas Dienaar, van beroep zei lenmaker, oud 23 jaar en Adriana Jacoba Rooseboom, zon der beroep, oud 21 jaar, beide wonende alhier. Poulus Prang, sergeant tamboeroud 37 jaar en Pieternella Antonia Nauman, zonder beroepoud 30 jaar, beide wonende alhier. Johannes van den Berg, matroos hij de Marine, oud 27 jaar en Geertrui Cinke, zonder beroep, oud 26 jaar., wonende alhier. GEHUWD: A. W. Schouten en M. A. de Yaan P. H. Olivier en O. van der Yecht. K. Tiel en L. Egmond. H. P. G. Beckhold en A. Yerheij. P. Setteur en J. A. Saurbeek. W. Bruin en G. Kuiper. H. van den Berg en W. van Wijk. J. de la Ponteijen en A. Geerkens. BEYALLENJ. Delver geb. Yolder D. J. Blom geb. Schuurman Z. H. Meeuw geb. Teerling Z. B. Wil- lemse geb. Blom D. M. Riemers geb. Lintholm Z. A. Jacobs geb. Boesaart Z. E. G. Buitenkamp geb. Kat wijk Z. OYERLEDENJ. Droog 4 maanden. P. Hoogendijk 78 jaar. Levenloos aangegeven 1. IN HET algemeen en de Heldersche In het bijzonder. Ik herinner mij vroeger een oud treurspel gelezen te hebben, waarin een koor gedurende de gansche scène niets doetdan op somberen toonhelaashelaashelaas 1 roe pen, en ik geloof dat ik dat koor gevoegelijk tot motto mijner kermis-bespiegelingen zou kunnen maken. Geloof niet waarde lezer, dat ik in wijsgeerige beschou wingen zal vervallen, over 't zedebedervend, volkverleidend vermogen der kermisoch neenmaar wanneer ik het hierboven vermeld motto op de kermis toepas, dan is het alleenom ach en helaas te roepen over het meer en meer toenemend verval dier voorvaderlijke instelling. Maar de kermis is immoreel, ze verleidt het volk tot dronkenschap, nachtbraken, lichtmissen en allerhande soort gelijke losbandigheden, zegt de een of ander oude menschen- vriend, die in zijn jeugd zelf heeft meegedaan, maar thans

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2