De heer Duijmaer van Twist doet insgelijks de afschei ding tusschen het Nederlandsch en 't Indisch leger uitkomen. Het voorstel van den heer van Bosse wordt in omvraag gebragt en met 43 tegen 23 stemmen verworpen, waarna het gewijzigde art. 12 wordt aangenomen. De beraadslagingen worden voortgezet tot art. 18, waar over de diseussien eerst morgen (Woensdag) hervat zul len worden, daar de Kamer Zaturdag, Maandag en Dingsdag in de afdeelingen, verschillende wetsontwerpen onderzocht heeft. JjMititïi Olicisigt. De berigten omtrent den toestand van Europa, zijn we derom alles behalve geruststellend voor het behoud van den algemeenen vrede. In Yenetie wordt de toestand dagelijks ongunstiger voor Oostenrijk. Met de vermeerdering van voorzorgs-maatrege- len aldaar, die de Keizer verpligt was te nemen, is ook de haat welke de Oostenrijksche regering inboezemtsterk toe genomen. Ter gelegenheid eener voor wijlen graaf Cavour gevierde lijkdienst, alsmede bij het herdenken van den slag bij Salferino, werden hiervan blijken gegeven: Algemeen hoorde men de kreten: Dood aan de Oostenrijkers! Weg met de DuitschersIndien de Oostenrijksche bajonnetten dergelijke manifestatien niet onderdrukten, werden zij waarschijnlijk in alle steden gedaan; ook te Yerona heeft menondanks de waakzaamheid der politieoveral oproerige publicatien gevonden. Ook voor Hongarije is de toekomst duister. Te Pesth heerseht eene hevige gisting, patrouilles met geladen geweren doorkruissen de stad, met last om, bij den minsten tegenstand, gebruik van hunne wapenen te maken. Te Bern heeft de Zwitsersche bondsvergadering hare zit tingen hervat. De president verklaarde in zijne openings rede dat de politieke horizon nog niet helder wasdat men ia het geheim plannen smeedde om geheel Europa van ge daante te doen veranderen, en achtte het eene bepaalde noodzakelijkheid te zorgen dat het leger in goeden staat zij, en des noods vermeerderd worde; //wel is waar", zeide de voorzitter, //zullen dan de lasten die op de inwoners druk ken, eenigzints verhoogd moeten worden, maar het is nog aangenamer belasting dan brandschatting op te brengen." De politieke berigten uit Parijs zijn van belang ontbloot de redevoering door den minister Rieasoli in de Italiaan- sche kamer uitgesproken (waarvan wij in ons vorig n°. de belangrijkste zinsnede hebben medegedeeld) is in diploma tische kringen het onderwerp van alle gesprekken; voorna- lijk vindt de verklaring des ministers dat Italië geen duim gronds meer zal afstaan," aldaar groote afkeuring. Ook boezemt de zaak van den bankier Miresdie nog altijd bij de regtbank behandeld wordteene groote be langstelling invoornamelijk omdat vele punten dezer belang wekkende procedure, voor het publiek schijnen te worden geheim gehoudenmen zegt dat het een' der advocaten van Mires gelukt is een besluit te verkrijgen van de regtbank, waarin het verhoor bevolen wordt van eenige getuigen, die verklaren in last te hebbeh: //alle waarheden aan het licht te brengen die den beschuldigde kunnen benadeelen, maar datgene, wat hem zou kunnen helpen in het duister te laten." De generaal de Beaufortopperbevelhebber van het Pransche leger in Syriëis te Parijs terug gekomenen door den keizer ten gehoore ontvangen; hij verzekert dat alle vrers voor verdere onlusten in die streken geheel verdwenen is. Het is thans zeker dat Spanje de erkenning van het Italiaansche koningrijk geweigerd heeft; eerst meende men dat dit geschiedde omdat deze Staat als katholieke mogend heid niet tot die erkenning kon overgaan, alvorens deze door Pruissenen Rusland was geschied, dit is echter onjuist. De ware reden dezer weigering is: dat de Spaansche regering zich niet de mogelijkheid wil benemen zich tegen overwel- digings-stappen van Piemont, ten nadeele van het pauselijk gebied, te verzetten. ITXETTTrSTIJ DIJTJE XT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 9 Julij 1861. Dezer dagen bevond zich alhier eene commissie van de Academie van Wetenschappen, afdeeling Natuurkunde, bestaande uit de heeren: Prof. Storm Buijsingvan Oordt Prof. BaumlauerProf. Harting en Prof. Vrolïk. Genoemde commissie is werkzaam geweest, om de proeven te onderzoeken die alhier worden genomen tot wering der paalworm. Gepasseerde jaar zijn aan het havenhoofd alhier proefpalen geslagen, die vooraf op bijzondere wijze zijn geprepareerd, waarvan er jaarlijks getrokken worden, om door de com missie te worden onderzochtten einde zoo mogelijk met der tijd tot het resultaat te komen, welke middelen het meest dienstig zijn tot vernietiging of onschadelijk makenvan dit oogenschijnlijk nietig insect, doch hetwelk in massa aan onze havenwerken, sluisdeuren en al de zich voortdurend in zeewater bevindende houtwaren eene onnoemelijke schade veroorzaakt. Welligt zullen wij binnen kort in de gelegenheid zijn onzen lezers aangaande dit insect eenige nadere bijzonder heden mede te deelen. De vergadering van den gemeenteraad alhier, welke gewoonlijk den tweeden dingsdag van elke maand gehou den wordt, zal waarschijnlijk plaats hebben op woensdag 17 dezer. Men meldt ons dat de officier van gezondheid der 2° kl. 'T. van Remert, eerstdaags zal bevorderd worden tot officier van gezondheid der le klasse. -Z. M. brik Urania, komm. luit. ter zee le klasse, B. T. Brouweris zaturdag jl. alhier binnengekomen, en maandag ochtend ten half zevenweder naar zee vertrokken. Men meldt uit 's Gravenhage, dat aan den kapitein der 1» kl. bij het korps mariniers P. A. Leupe een onbe paald verlof is verleend in afwachting van pensioen. Daar na verwacht men de bevordering tot kapitein van den lsten luitenant I. P. ff. Sesseler, en tot 1ste luitenant van den 2den luitenant M. C. Koning. Men schrijft uit HarderwijkDen 3 Augustus zal van hier naar het Nieuwediep vertrekken, een deta chement suppletie-troepen, sterk 150 onder-officieren en' manschappen, om onder kommando van den kapitein G. J. Esohhauzier en medegeleide van de 2e luits. der in fanterie A. lamot en A. J. Beek en den 2e luit. kwartierm. W. W. G. J. Roebij, met het schip Electra naar Java te vertrekken.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2