Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. h\ de zitting der Tweede Kamer der Staten-Generaal van jl. Donderdag, zijn de beraadslagingen over de militie-wet voortgezet. De art. 47 51 zijn aangenomen, waarbij be paald is dat noinmerverwisseling geene vrijstelling voor den bloeder te weeg brengt. Hoofdstuk IV dat vroeger was aan gehouden, omdat er vele amendementen op waren voorge steld, zoo door de regering als door de kamer, is toen in behandeling gekomen. De regering verklaarde zich tegen de veranderlijkheid der loting. De heer Thorbecke stelde een amendement voor op art. 34, houdende dat een getrokken nommer den loteliug ten allen tijde zou gewaarborgd blijven. Vrijdag zou de discussie worden voortgezet, doch na het openen der vergadering, nam Z. E. de Minister van Oorlog liet woord, en verzocht de beraadslagingen tot maandag te verdagen, wegens ongesteldheid van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Daartoe werd besloten. Zaturdag heeft de interpellatie van den heer van Bosse plaats gehad, over de cijfers, voorkomende in een Engelsch werk over onze koloniën. Z. E. de Minister van Koloniën heeft zich bereid verklaard, de stukken waaruit die cijfers geput zijn, aan de kamer over te leggen, en heeft des wege reeds naar Indiö geschreven. Nog heeft de Minister van Buitenl. Zaken in diezelfde zitting geantwoord, op eene vroeger door den heer Heems kerk gedane vraag, nopens de bedoeling der regering met liet zenden van een eskader naar de Amerikaansche wateren Z. E. heeft verklaard, dat hetgeen thans door de regering geschiedt, geheel overeenkomt met de gedragslijn der rege ring in 1854 tijdens den Krimoorlog, en dat als grondslag harer handelingen, zijn aangenomen de beginselen van het 1'arijsche kongres van 1856, waartoe de regering is toege treden. Z. E. gelooft, dat de gedragslijn van de andere zee mogendheden niet zal strijden met de onze. Van de zitting van gisteren zijn nog geene verslagen ontvangen, daar de kamer, alvorens de discussien over de militie-wet te hervatten, in dcafdeeliugen, het wetsontwerp tot goedkeuring eener dading tusschen den staat en de maatschappij van indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Scheldeonderzocht heeft. Üpnïittcft iiDiicïSigt. De meeste onzer binnenlandsehe dagbladen deelen het berigt mede dat onze regering in beginsel tot de erkenning van liet koningrijk Italië besloten heeft, en dat ook België spoedig daartoe zal overgaan; van eene andere zijde echter, verzekert mendat het Sardinische gouvernement nog geene officiële kennisgeving, aan het Brusselsche kabinet heeft ge daan, nopens het aannemen van den titel van Koning van Italië, door Victor Emanuel. De berigten uit Fvgeland zijn grootendeels van belang ontbloot; eene deputatie van tegenstanders van den slaven handel, heeft zich tot lord Palmerstou vervoegd, en hem aangespoord te waken tegen den invoer van slaven op Cuba, die daar op eene breede schaal plaats heeft, onder Noord- Amerikaansche vlag. Voornoemde minister heeft zich hevig beklaagd over de Spaansche regering, wegens het niet na komen der tractaten omtrent de wering van den slavenhan del en verklaarde dat er zelfs reden zou bestaan om Spanje te dier zake den oorlog aan te doen, maar dat dergelijke maatregel door het Huis der gemeenten gewis niet goedge keurd zou worden. Ook was er sprake van de vreesselijke menschen-slagting door den koning van Dalmneij; doch voornoemde bewindsman vond eene vreedzame zending naar dat land uiterst gevaarlijk, wegens liet bloeddorstig karak ter van dien vorst, en zijn haat tegen de Engelsclien. Ook uit Frankrijk zijn de nieuwstijdingen zonder ge- wigtde uitspraak in de zaak van Mirès houdt nog steeds de algemeene aandacht bezig; men vindt bijna in alle krin gen het vonnis veel te gestreng, waarschijnlijk zal hij appe leren, en alsdan vele belangrijke bijzonderheden, die hij tot nog toe heeft geheim gehouden, aan het licht brengen. Nog is er aldaar sprake van de geheimzinnige verdwij ning van Garibaldi, die plotseling het eiland Caprera zou hebben verlaten. Men beweerde dat de generaal, gedreven door eenige zijner raadsmannen, die zich met den nieuwen staat van zaken in Italië niet kunnen vereenigen, naar Sicilië vertrokken was. Het schijnt thans zeker dat de koningin van Spanje, kei zer Napoleon een officieel bezoek zal brengenterwijl er ook sprake is, dat de koningen van Pruissen en Belgie de ex- certitien in het kamp van Chdlons zullen bijwonen. Opzien baart het, dat de eerste divisie van het door den admiraal la Chappelle gekommaudeerde eskader, per telegraaf last heeft gekregen, zich gereed te maken om te vertrekken, hoewel de bestemming waarheen nog onbekend is. Het ge pantserde fregat laGloire zal deze divisie vergezellen. Uit Turijn schrijft men dat lticasoli vast besloten heeft niet af te treden voor hij Rome en Venetie met Italië zal hebben vereenigd. Bij geruchte verzekert mendat de Fransche regering, ingeval van overlijden van den Paus, de volksstemming der Romeinen over hun toekomstig we reldlijk bestuur zal laten beslissen, een gerucht dat waar schijnlijk wel wat te ver gaat. BerlijnZondag. Heden ochtend, is, terwijl de koning van Pruissen eene wandeling deed, met een pistoolschot een aanslag op zijn leven gedaan; Z. M. is gelukkigerwijze slechts ligt aan den hals gekwetst. De dader, een jongeling uit Odessa die te Leipzig studeert, is aangehouden, hij heet Beckeren geeft als aanleidende oorzaak voor dien moordaanslag op, dat hij den koning niet in staat acht, in de tegenwoordige omstandigheden het bewind naar be- hooren te voeren. "Verder verklaart hij, geheel op zich zelv' te staan, en geene medepligtigen te hebben. 1TIBTTW ST I"DX ITC- 2 1T. Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, 16 Julij 1861. Zr. Ms. stoomfregat Bjambi, is heden morgen uit de haven gestoomd, en is na een proeftogt gemaakt te heb ben in het marsdiep, op dc reede van Texel en in de Noordzee, heden namiddag omstreeks 3 ure op de reede ten anker gekomen. Een der matrozen van de drijvende batterij Neptunns, die met meer anderen, bij het vertrek van genoemd stoom schip adsisteerde, heeft het ongeluk gehad, om bij die ge legenheid op het naast het stoomschip liggend vlot te vallen en een been te breken, hij is onmiddelijk vervoerd naar 's Rijks hospitaal alhier. Een matroos van Z. Ms. stoomfregat Bjambi, had de gepasseerde week zonder verlof scheepsboord verlaten en werd dus aangemerkt als deserteur; de politie was ge-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2