Sigaar-Rijp. GARIBALDI. Hoorn 11 Julij. Kleine Graskaas f35,50, 23 en 19 aangevoerd 360 stapels, wegende 94327 Ned. ïiï. 13 Julij. Tarwe f 10. Rogge f7. Gerst f7,50. Haver f5 Bruine Boonen f 10. Vale Ertwen f 9 aangevoerd 33 mud. 9 Paarden f45 a 215. 12 Kalveren f5 a 8,50. 29 Scha pen f9 a 25. 60 Varkens f8a 22. 13 Zeugen f20 a 37 135 Biggen f4,50 a 7,50. 6 Bokken fl a 5. 3 Geiten f 1,50 a 6,00 235 kippen 45 ets a 150. 14500 Kip-eijereu f 2,30 a 250 en 8500 Eend-eijeren f2,40 a 2,60. per 100. 2750 koppen Boter 55 a 60 ct. per kop. 300 mudden Aardappelen per mnd f 4,50 a f 6,00. Medemblik 10 Julij. Kleine kaas f 25 aangevoerd 149 stapels wegende 34775 Ned. Boter fl per Ned. ii'. Kip-eijeren f2,10, Eenden dito f2,20 per 100. 's Hertogenbosch 9 Julij. Tarwe per mud f 11,00 a 12,00. llogge per mud. f6,50 a 6,75. Boekweit per mud f6,50 a 6,75. Haver 8 a 9 ct. per Ned. K. Aard appelen per mud f2,S0. Boter het Ned. ffi f 0,80 a 0,90. Ecne biographische schetsvrij naar het Hoogduitseh door L. A. LAURE1J. Vervolg van N°. 13.) Maar op bet oogenblik dat de eersten der colonne de brug gepasseerd waren, bewees een artillerie-salvodat de vijand opmerkzaam was. Zij moesten dus weder terug trekken Naauwelijks waren zij echter op den terugtogt of Garibaldi ziet bij het eerste daglicht een regiment Uhlanen, hetwelk op hem losrukte. Er was dus geen uitvlugt meer. Volgt mij l Allen wierpen zich met den sabel in de hand op den vijand, baanden zich een weg en waren spoedig verdwenen. Toen de Oostenrijkers gekeerd hadden zagen zij niets meer van hen. De laatste soldaten van den onafhankelijksoorlog waren nogmaals gered. Den 14 Augustus rukte Garibaldi Arona binnen. Den 15 maakt hij zich meester van twee oostenrijksche stoomschepen, neemt de manschappen ge vangen en stevent met deze schepen naar Luino. In Varese, Como, Ogliata, ontmoet hij de Oostenrijkers en brengt hun overal gevoelige verliezen toe. Het zoude echter onzinnig zijn geweest, als hij met eenige honderd man voort had gegaan de Oostenrijkers te bevechten daarom begaf hij zich ook naar Zwitserland. Het is eervoller als banneling te moeten leven dan onder het juk van verdrukkers gekromd te gaan. IV. "DE ROMEINSCHE REPUBLIEK. Toen Pius IX den troon beklom, drukte het oostenrijksche juk zwaar op Italië. De oostenrijksche diplomaten beheerschten den paus, de hertogen en vorsten van dit land. Den 15 November eindelijk geraakt het romeinsche volk in oproer, dringt tut voor de deuren van de staatskanselarij en verlangt in de zittingen van de kamers toegelaten te worden. Zij begeven zich naar het Quirinaal en verlangen van den paus: 1) de erkenning der italiaansche nationaliteit, 2) eene constituerende vergadering, 8) aftreding van het ministerie. Pius IX weigert in den beginne, doch moet weldra toegeven. Den 26 November vlugt de paus uit Rome, begeeft zich naar Gaeta en stelt zich onder de bescherming van den koning van Napels. Garibaldi was ondertusschen, na een kort verblijf in Zwitserland, door de Piemontezen in de tweede kamer te Turijn gekozen. Ook hier, ofschoon hij geen ander wapen dan zijne woorden heefttoonde hij eene wondervolle stoutmoedigheid zijne aanvallen waren dikwijls op generalen, ja zelfs op den koning gerigt. Plotseling begint Karei Albert, door de sardinische liberalen aangehitst, de vijandelijkheden met Oostenrijk. Garibaldi weigert niet alleen aan deze expeditie deel te nemenmaar hij protesteert hevig tegen de partij aan welke hij zijne waardigheid te danken heeft. Hij verlaat met vrouw en kinderen Turijn, en begeeft zich naar Rome waar toenmaals de kiem der revolutie was. Hij kwam met twee duizend vrijwilligers en werd met geestdrift ontvangen. Men koos hem als lid der constituerende vergadering en in de zitting van den 5 Februari] stelt Garibaldi voor, de romeinsche republiek te proclameren. Den 23 Maart wordt Karei Albert bij Novara door de Oostenrijkers ge slagen, en nog dienzelfden dag doet hij afstand van den troon ten behoeve van zijn zoon Victor Emanuel. De Oostenrijkers trekken nu naar Rome en ook Spanje en Napels komen Pius IX te hulp. Den 24 April landen de franschen in Civita Vecchia, tot groote vreugde der Romeinen, die hen als bondgenooten beschouwden, doch spoedig werd de constituerende vergadering met de plannen der fransche regering be kend gemaakt. Burgers! roept Sterbini, wilt gij U het dwangjuk door eene vreemde regering op laten dringen? Leve de republiek! is het antwoord der vergadering Garibaldi spoedt zich op de muren. Men benoemt hem tot generaal van het lombardisch-romeinsche leger. Alles wordt ter verdedigiug voorbereid. De franschen kwamen den 3 0 April onder de muren van Rome en wer den aldaar heldhaftig aangegrepen. Dien ten gevolge worden er tusschen de fransche regering en het Triom- firaat onderhandelingen aangeknoopt. Gedurende een wapenstilstand rukt Garibaldi met acht duizend man uit Rome den koning van Napels te gemoet: hij valt het napelsche leger in de nabijheid van Valmontone aan, overwint hetzelve bij Palestrina en verjaagt hetzelve tot Belletri. Den volgenden dag maakte hij zich meester, zonder een kanon te bezitten van Belletri en vervolgde Ferdinand II tot Bocca d' Acre. Ondertusschen werd de romeinsche republiek door de beweging der fransche troepen aan den regter oever van den Tiber in ongerustheid gebragt. Garibaldi werd daarom teruggeroepen en moest derhalve van zijn plan afzien, om zich van de persoon des konings meester te makenhetgeen hem bij Belletu bijna gelukt was. Generaal Garibaldi werd bij zijn intogt in Rome het voorwerp van al- gemeene hulde. In het begin van Junij tastte generaal Oudinot de stad Rome aan. De belegeringsoperatien strekten zich uit van Ponte Malo tot voorbij Villa Pam- phili. Garibaldi had zijn hoofdkwartier in het Bascello in de nabijheid der St. Pancratius poort. Op zekeren dag beproeft hij de kanonnenwelke het Trastevere bedrei gen, te vernagelen. Door twee regimenten overvallen, gelukt het hem naauwelijks in de stad terug te komen. Des nachts stelt hij zich aan het hoofd van slechts twee honderd man, waagt een' uitval, valt het fransche leger in de flank aan, en brengt aldus groote verliezen te weeg. Wordt vervolgd AD71ET11TTIB1T. TWEE GEMEUBILEERDE KAMERS, met of zonder kost, te bevragen bij V. RIPPENS nabij de Nieuwe Kerk. Een onlangs nieuw gebouwd WINKELHUIS, voor alle Affaires gescliikt, zeer breed in het front. Is voorzien behalve de Winkel en Woonhuis, van een ruime Kelder, Zolder, Put, Regenbak en verdere ge makken. Gelegen op een der beste standen dezer ge meente. De hierop reflecterende gelieve zich franco te adresseren onder lctt. XX, bij den Uitgever S. GILTJES. Dezer dagen is door den heer D. STRELTT8KT, artist bij de H.H. Boa-s Sf Jndels, verloreneene berookte meer schuimen Sigaar-Pijp, geomeerd met twee hondjes en geribd barnsteen mondstuk, liggende in een foudraal; als familie-cadeau stelt de verliezer er grooten prijs op, en ver zoekt den eerlijken vinder om terug bezorging bij den uitgever dezer courant, tegen billijke belooning. Gedrukt ter Boek- en Steendrukkerij van S. GILTJES.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 4