Dr. J. fJAREMAKER Jb. GRAAT. Jb. GOEDKOOP. (lat er bij de Iloogc Regering, stappen gedaan worden, 0111 de gemeente van deze op haar rustende verpligting te ontslaan. De Voorzitter zegt, van die verpligting, aan den Minister van Oorlog, ontheffing te willen verzoeken. De Hr. Strootmaa acht liet beter, dat het bestuur die levering tegen een' bepaalden tijd opzegge. De Hr. Reeringh deelt in het gevoelen van den Hr. Straatman-, spreker meent, dat hij die verzoekt een regt erkent, hij acht het dus noodig dat de Raad ecue termijn stelle, waarop die levering zal ophouden. Dien overeen komstig wordt beslotenen de. termijn waarop de gemeente met de levering zal ophouden, bepaald op 1 Januari] 1862. Daarna, wordt mededeeling gedaanvan eenige ingezonden stukken. 1". In oen provinciaal blad wordt berigt, dat er te Am sterdam eene kweekschool voor Vroedvrouwen wordt opge- rigt, waarheen de gemeente :\/'200 'sjaars, iemand van harentwege ter opleiding, kan zenden. Voor kennisgeving aangenomen. 2". Van eene missive der Crediet-vereeniging te Amster dam waarin afschrift gevraagd wordt van het proces-ver baal, dat ten huize van den voortvlugtigeu gemeente-ont vanger J. Zussen, is opgemaakt, tijdens het in bezituemen der dóar nog aanwezige geldenen het daarop door het dagelijksch bestuur gegeven antwoord, dat de gemeente nog eene groote vordering ten laste van dien ambtenaar heeft. Voormelde Vereeniging antwoordt, niet overtuigd te zijn dat de ten huize van den ontvanger gevondene gelden, aan de gemeente toebehooren. Dat er eene som van ƒ20625 als actief aanwezig was, tegen welke de gemeente en de Crediet-vereeniging hunne vorderingen kunnen doen gelden. Laatstgemelde stelt voor het bedrag der aanwezige gelden te verdeelen, naar evenredigheid van de grootte der schuld vorderingen in welk voorstel door den Raad niet kon getreden worden. Niets meer aan de orde zijnde, wordt do vergadering gesloten. De uitslag van (Xe verkiezing voor den Gemeenteraad. De uitslag van de verkiezingen, welke Dingsdagjl. alhier hebben plaats gebad, is juist geweest zoo als wij dezelve verwacht haddenslechts twee der aftredende leden zijn met volstrekte meerderheid herkozen, over twee anderen zal eene herstemming moeten plaats grijpen, terwijl eene nieuwe vrije keuze zal uitgebragt worden, voor een lid, ter vervanging van den Heer Jb. Bakker, die verlangd heeft voor de betrekking van raads-lid niet meer in aanmerking te komen. Waaraan het moet worden toegeschreven, dat geen der vele andere candidaten, de absolute meerderheid verkregen heeft, is duidelijk. Er waren, zoo als zulks gewoonlijk geschiedt, ie vele namen genoemd, en dit heeft altijd eene verbrokkeling en versnippering van stemmen tengevolge, waardoor het bijna tot de zeldzaamheden behoort, wanneer eene verkiezing zonder herstemming afloopt. En deze zal weldra plaats grijpen. Thans zullen uit de zes candidatendie de meeste stemmen erlangd hebben drie moeien verkozen worden; want alle stembriefjes die andere dan deze namen bevattenzijn van onwaarde. Het lijdt geen twijfel, of van verschillende kanten, zul len pogingen in het werk w orden gesteld oin dezen of genen i e doen zegevierenmen zal alle raderen der machine in be weging brengenom den candidaat van zijne partij in den raad te brengenmen zal van alle zijden stemmen trachten te werven voor zijne vrienden en bekenden. En dit is een verblijdend verschijnsel; want hoe meer kiezers er opkomen, hoe meer de gekozenen geacht kunnen wórden, de keuze der meerderheid te vertegenwoordigen, ten minste, indien de in het werk gestelde middelen v r ij v a n zedelijken dwang en invloed z ij n. Reeds is het aantal der stemgeregtigdendie opgekomen zijn bij do laatste verkiezing, toegenomen; want, terwijl er vóór twee jaren slechts 1G0 dier geregtigden hunne stem men uitbragten, is dit aantal nu reeds tot 230 geklommen, en wij hopen dat dit, bij de herstemming nog vermeer deren zal. Wij zullen hier geen vergelijkend oordeel_ over de can didaten, waaruit thans de keuze moet geschieden, uitbren gen, maar meenen den kiezers het wenschelijke te moeten voorhouden, dat er in den raad eenige geneeskundigen zitting hebben; eene noodzakelijkheid, die zóódanig blijkt, dat zelfs de regering «die aan alle ambtenaren van wege het gemeente-bestuur aangesteld, of daaraan ondergeschikt" de bevoegdheid om lid van den raad te zijn, ontzegt, eene bepaalde uitzondering maakt voor "de genees-, heel- en verloskundigen, die met de armen praktijk belast zijn. Overigens is het een hoofdvereischtedat de gekozene met de plaatselijke omstandigheden, met hare hulpmiddelen, met hare gebreken en met de middelen om deze te herstel len, volkomen bekend zij; en deze vereischten kunnen slechts zij bezitten, die reeds gedurende jaren in deze gemeente woonachtig zijn. Hoe tochzal iemand die nog slechts korten tijd hier heeft doorgebragt, en deze waarschijnlijk meer aan zijne eigene bezigheden dan aan gemeente-zaken heeft toegewijd, hoe toch, vragen wij, zal zoo iemand, in staat zijn over de plaatselijke belangen een juist oordeel te vellenen ze naar behooren te behartigen En juist op dit oogenblik, kiezers, is de tijd daar, dat gij in den raad onafhankelijke, kundige, en met plaatse lijke belangen, vertrouwde mannen moet hebben; dagelijks breidt onze gemeente zich uiten binnen weinige jaren zal zij, ouder een goed bestuur, welligt eene der welvarendste onzer provincie zijn. Wanneer eenmaal de spoorweg daar iskan ze tot de bloeijendste van Noord-Holland belmoren maar daartoe behoort gij mede te werkenen mannen in den raad te brengen, die de kracht en de wil hebben dit groote doel te bereiken.Wij stellen u dus voor, kiezers, met liet oog op het gezegdebij de herkiezing uwe stem men uit te brengen op de Heeren IMitiefc oDtasutt. De moordaanslag tegen het leven van Z. M. den koning van Pruissen, blijft het onderwerp van bijkans alle ge sprekken. Ten opzigte van de wijze, waarop de dader, Oscar Becker dien aanslag getracht heeft te volvoeren, verneemt men dat hij Z. M. heeft aangesproken. Nadat hij ecu welwillend antwoord van den koning had ontvan gen wendde hij zich achterwaarts en drukte terstond daarop de beide loopeu af van het pistool, hetwelk hij in- tusschen te voorschijn gehaald en na het schot op den grond geworpen had. De graaf Elemming, die den koning vergezeldevroeg of hij het schot op den koning had ge lost, waarop hij ten antwoord ontving: «Tk ben het, die met een pistool op den koning heb geschoten". De meeste souvereinen van Europa, hebben bereids den koning doen gelukweuschen, met zijn behoud. In diplomatieke kringen is er sprake van ecu verbond tusschen Rusland, Pruissen en Oostenrijkhoewel men gelooft dat dit verbond reeds in beginsel is vastgesteld, meent men echter dat het nog niet geteekend is, hoewel men vermoedt dat het voornamelijk tot grondslag zou heb ben, de belangen dier mogendheden in Polenen Hongarije. Nog wordt verzekert, dat de fransche gezant te Berlijn, den koning van Pruissen, namens Keizer Napoleon, heeft uitgenoodigdom het kamp van Chalons te bezoeken, en bij die gelegenheid heeft aangemerktdat do samenkomst der beide monarchen allezins zou kunnen strekken, tot het uitwisschen van eiken ongunstigen indruk, die welligt het gevolg zou zijn van de gelijktijdige vestiging van een Pransch kamp te ChÉilons en een Duitsch in de Rijnprovinciën. Officieele bcrigten uit Belgie, deelen mede dat de orde en rust in de mijnwerken van Borinage hersteld zijn, dank zij de tusschenkomst van den miuister Rogier. Men ver neemt dat gedrukte oproepingen waren aangeplakt en ook in de Borinage verspreid waren, waarop te lezen stond:

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2