gjn0C5ontiEn jjtuïifnn. GARIBALDI. MARKTBERIGTEN. Purmerende 30 Julij. Aangevoerd 40 Runderen. Grage handel. Geen Paarden ter markt, tengevolge der Deemster paardemarkt, 51 Vette Varkens. Hooger: 40 tot 48 ets. per Ned. (I'. De handel was vlug. 3 Magere Var kens a f 10 tot 15, en 18 Biggen, van f4 tot 7 per stuk. Weinig handel. 117 Vette Kalveren. De prijs was ietslager van 40 tot (10 ets. per Ned. 16. De handel was minder vlug dan de vorige week. 28 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f5 tot 14 per stuk. Vlugge handel. 707 Schapen en Lammeren. Plaauwe handel. In Wol is in de afgeloopen week niets omgegaan. Kip-eijeren f 2,40, Eend-eijeren f 2,50 de honderd. Kaas. Aangevoerd 157 Stapels Kleine en 9 Stapels Mid delbare. Hoogste marktkleine Gras f23.50, Middelbare dito f 24.50 per 50 Ned. 16. Boter. Middenprijs 95 ets. per Ned. 16. Gepasseerdeu Dingsdag zijn ter waag gewogen 228 Stapels Kaas, wegende 66869 Ned. 16; de hoogste prijs was voor Kleine 23,50, Midelbare f25,50. Aangevoerd: 886 Ned. 16 Boter. Schagen 1 Augustus. 5 paarden f 70 a 120. 3 Melk Koeijen f 80 a 120. 6 Nuchtere Kalveren f 4 a 7. 183 Magere Schapen f8 a 15. 220 Vette Schapen f 16 a 26. 69 Lammeren f8 a 13. Bokken en Geiten f 1,50 a 3,50. 4 Magere Varkens f12. 26 Biggen f 4 a 6. Duiven 10 a 15 ct. Kippen 25 a 15 ct. Boter 75 ct. per kop of 100 et. per Ned. 16. Kaas 25 a 48 ct. per Ned. 16. Kip-Eijeren f2,20 per 100. Eeud-Eijeren f2.20 per 100. Amsterdam 31 Julij. Tarwe als voren, 130 16 witb. Poolsche f375; 126 16 b. dito f345. Rogge tot vorige prijzen met weinig handel; 127 16 o. Pruis, f2.50; 124 16 n. Anclammer f216; 118 16 Galatz f201; f118, 119 16 Petersburger f206, 209. Op levering in deze maand f193, Oct f193, Maart f197. Raapolie dadelijk lager afgegeven, op levering onveran derd; cont. f39', per 6/w. 40 FPOA11A ApollO, Zondag 4 Augustus 1861 ('s avonds ten 7 ure.) 1. Lc Triompliemarebe, parClément. 2. Ouverture de Pop Le brasseiir de Preston. Adam. 3. Favorit-pollcaStrauss. 4. Grand Potpourri de 1'opMarthaPr. v. Flottow. 5. Ouverture de 1'op Le domino noir Auber. (5. Quadrille-Iniernalsein bert. 7. Secnc, air, miserere et fiual (4e acte) de 1'op: de Ycrdi: Le Trouverc(11 Trovatore) demandétranscr. par "\Veckesser. 8. Grand potpourri de 1'op: de Bellini: Les Puritains 0demandéDunkler. Het Texelsche Sehelpengat. Als cene herhaalde voortreffelijkheid van het Schelpengat alhier, dient, dat gisteren morgen ten 8.J- uur, zonder hin dernis is binnengeloodst, het Nederl. fregatschip Anna en Elisa, groot 801 zeetonnen, kapt. J. E. Orré. Het schip had een diepgang van 61 palmen. De wind was ZWtW. met stijve bramzeils koelte. Het fregat is zeilende door het gat gekomen en alzoo zonder adsistentie van eene sleepboot. Het was 's morgens 12" hoogw. Texel buiten de gronden. lu 35m n in de gaten. 2U 20'° in het Marsdiep. 211 20nl n n bij Kijkduin. n n 311 15m n ter reede. Het schip is dus met laag water langs het Schelpengat Innnen gekomen. Nieuwediep 2 Augustus 1S61. V. Klagt van sommige gemeente-raads leden, bij het verschijnen der Nieuwe Courant. Meine Ruil' ist hin Mein lierz ist schwer, Ieh fuide zie nimmer, Und nimmermehr. Goktiif. (Eaust). Eene biographisclie schetsvrij naar het Iloogduitsch dook L. A. LAUREIJ. B. vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn, het getal Urinoirs in de gemeente, met eenige te vermeerderen, op dat Art. 17 van de politieverordening, op de, voor de open bare dienst bestemde straten en wegenbeter zoude kuunen worden nagekomen; dan behoefden ook de agenten van politie die verordening niet te overtreden. Vervolg en dol.) Tot overmaat van ramp ziet Garibaldi met het grootste leedwezen zijne dierbare Annita van dag tot dag zwakker worden. Op zekeren morgen, toen zijom hunnen weg te vervolgende hut wilden verlatenwaar zij den nacht hadden doorgebragt, werd Annita plotseling ziek en kon niet verder gaan. Garibaldi draagt haar in eene nabij gelegene hut doch naauwelijks daar aangekomen, vernemen zij dat een troep Oostenrijksche soldaten hen ver volgt. De eigenaar der hut, spant, in alle haast, zijn paard voor eene kar en brengt de ongelukkigen aldus voor de poorten van Ravenna, waar zij door den marchese van Guiccioii opgenomen worden. De gezondheid van Annita nam dagelijks af. Op zekeren dag viel zij op den grond in onmagt. Garibaldi draagt haar zoo snel mogelijk in de frissche lucht. De marchese en de laatste aanhangers van Garibaldi volgen. Daar zien zij een hartverscheurend schouwspel. Annita was dood! Ga ribaldi was buiten zich zelve en loochende den dood zijner Annita. Ge durende twee dagen bleef hij bij haar lijk. Toen hij tot bewustzijn kwam en de marchese hem aan zijn vaderland herinnerde, sprak Garibaldi; Zwijg Signorof ween met mij 1 Eindelijk moesten de laatste overblijfselen van Annita aan de aarde toe vertrouwd worden. Garibaldi kuste voor het laatst zijno dierbare Annita en zonk wanhopend bij haar graf neder. Na verloop van eene week ver liet hij Ravenna en begaf zich naar Turijn, alwaar hij zijne kinderen te rugvond, die hij gedurende den romeinschen veldtogt daarheen had gezonden. Geheel Italië was op dit oogenblik ontmoedigd; het land had nu weer duidelijk bewezen niet geschikt le zijn het oostenrijksche juk van zich af te werpen Garibaldi begreep zulks maar al te wel. Hij verwijderde zich uit zijn vaderland, doch zijn afscheid luidde: tot wederziensl Hij begaf zich voor de tweede maal naar Amerika. Zonder middelen aldaar aangekomen, was zijn plan zich door den land bouw het noodige te verschaffen. De Amerikanen gevoelden voor den gloeijenden patriot, eene grootc achting en innige deelneming in zijn lot. Zij wilden hem zooveel geld geven als hij gebruiken kon, doch Garibaldi wees alles van de handen wilde slechts van het werk zijner handen leven Doch dit stille leven, stemt niet overeen met zijn vurig karakter, hij scheept zich in naar Franciscoen gaat van daar naar China. In het jaar 1852 komt hij echter in Amerika terug, en neemt het opperbevel van het peruaansche leger op zich. Toen men de vrede gesloten hadnam Garibaldi het bevel over een koopvaardijschip op zich, en keerde naar Genua terug, waar hij zich eenigen tijd onledig hield met den zeehandeldaarna begaf hij zich met zijne kinderen in de nabijheid van Nizza, op het kleiue eiland Caprera, en dreef den landbouw op groote schaal. Van tijd tot tijd stak hij naar Genua over, om zich van den toestand der gemoederen te onderrigten. v. de laatste oorlog. Op het eerste teeken van den opstand tegen Oostenrijk, stelde Garibaldi zijn degen Ier beschikking van Victor Emanuel Deze wist beter dan zijn vader, de groote waarde van zulk een man.te schatten. Hij benoemde hem tot generaal in het leger, maar liet hem de vrijheid een corps vrij willigers opterigten. Wat hiermede de bedoeling van Victor Emanuel was, en of hij niet te veel op Garibaldi's bekwaamheden steunde, genoeg, hij hielp hem in niets, ondersteunde hem zelfs niet in het aanschaffen van wapens. Gij hebt niet eens kanonnen 1 zeide een generaal Lot Garibaldi, hoo wilt ge de Oostenrijkers aanvallen? Hebben de Oostenrijkers er dan geen? was het antwoord van Garibaldi. Wij zullen er wel eenigen van hen veroveren. Weldra koos Garibaldi uit 80,000 vrijwilligers, die zich gemeld hadden, een leger van 10,000 man, waaronder zijn zoon Riccioti. Den 20 Mei komt Garibaldi in Romaguo aan het hoofd van vijf duizend man. Hij trok verder naar Arena, van daar naar Laveno, met het doel, het geheele district Como te insurgeren. Daarna trekt hij den Ticino over, en begeeft zich verder naar Sesto Galende Toen hij op het grondgebied van Lombardije gekomen was, rig'tehij eene proclamatie tot alle inwoners, en roept hen toe aan den opstand deel te nemen. Eene algemcene geestdrift volgt op deze proclamatie. Overal luidt men de stormklokken, de jongelingen, zoowel als oudere vau dagen, grijpen naar de wapens. In do nabijheid van Lugano, overwint Garibaldi de Oostenrijkers en maakt zich meester van drie kanonnen. Yarese is. in oproer, de geheele omstreek heeft de Italiaansche driekleur geheschen. Karei Albert had na de overwinning vauGoito, de diensten van Garibaldi yqn cle fcand gewezen,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3