hebben, met het doel om de miliciens te gewennen aan het marscheren met volle wapenrusting. De daarbij afteleg gen afstand moet trapsgewijze grooter worden, totdat de troep zonder veel vermoeijenisouder het verrigten der voorposten- of andere velddienst eenen afstand van zes uren kan afleggen. De loodsschipper P. v. cl. Staal te Vlissingen, die bijna 13 maanden geleden met veel inspanning dertien men sehen van de uiteengeslagen Noordsche bark 'Express redde heeft daarvoor thans yan Z. M. den koning van Denemarken een zilveren mcdalje bekomen, benevens f 100 om onder de bemanning van den loodskotter te worden verdeeld. TEXEL 12 Aug. De vrouw van een daglooner, moe der van een tweeling, die zij nog zoogde, moest zich voor korten tijd tot het verrigten van eenigen arbeid buitens huis begeven. Zij liet hare twee zuigelingen alleen in de woning achter. Bij hare terugkomst ontwaarde zij met on- beschrijfelijken schrikdat haar varken in huis was gedron gen, en bezig was een der tweelingen te verslinden. De wanhopige moeder wierp zich dadelijk op het zwijn en ontwrong het zijne prooi, doch helaas te laat; slechts een vreeselijk verminkt en verscheurd overblijfsel werd de ra- delooze vrouw meester. - Men weet dat prof. Ponders in der tijd door de re gering is belast met eene zending naar de Pvertsen en dr. Snellen naar de kolonie Yeenhnizen, beiden om de heerschende oogziekte te onderzoeken. Dezelfde kwaal is thans in Rus land uitgebroken en een Russisch geleerde, zoo meldt de M. C., bezoekt daarvoor ons land. De hoogleeraar Yunge, professor te Petersburg, inspecteur van de militaire hospi talen in Rusland, is door den Czaar der Russen belast met eene inspectiereis in ons land, om de wijze van behandeling hier te lande door prof. Ponders en dr. Snellen aangewend, te leeren kennen. In de afgeloopen week was hij te Utrecht om met de beide geleerden te raadplegen, en vertrok na eenige dagen toevens naar Veenhuizen en den Helder. Zulk eene zending is een afdoend bewijs voor den regtmatigen roem onzer Ncderlaudsche okulisten in den vreemde. De beide verslagen door den hoogl. Ponders en dr. Snellen uitgebragT, zullen, in het Russisch vertaald, aan het verslag van dr. Yunge worden toegevoegd. Bij de geringheid van onzen politieken invloedmag dit bewijs van wetenschappelijke meerderheid niet met stilzwijgen worden voorbijgegaan. Men berigt dat de gouverneur van Nederl. Indic reeds met 1 September Java zou verlaten, om naar het moeder land terug te kecren. Naar men wil wetenzou de eerste concessie tot den aanleg van een spoorweg van de Vorstenlanden naar Samarang door den minister van koloniën zijn verleend. Kapitein fijf, die volgens telegram van 3 Augustus in de Oostzee het Harlinger kofschip Mentor verloor, is met zijne vrouw en de S overigen van zijn scheepsvolk na veel moeite gereddoor het Amerikaausche schip Acljuster bestemd van Louden naar Hudixvall. Des morgens ten 0 uur was het schip reeds reddeloos, de lading, uit graan bestaande naar de eene zijde gestort, en de masten gekapt, terwijl het zoo veel water inhad, dat men elk oogeublik meende te zinken; des namiddags ten 4 ure werd men na veel inspanning door bovengenoemd schip gered, doch de pogingen om het wrak op sleeptouw te nemen mislukten. Na 4 dagen liefderijke verpleging, kwam men in de bestemde haven aan, van waar men over Stokholm en Berlijn reizende, hier behouden doch met verlies van bijna alles is gearriveerd. De arr. regtbank te 's Gravenhage heeft uitspraak ge daan iu de zaak van Kleyn, gewezen lakei II. K. H. Prin ses Marianne, den beklaagde schuldig verklaard aan mishandeling en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand. In den nacht van II op 12 dezer is te Meppel een brutale diefstal gepleegd, hoewel het gestolene niet veel bedraagt. Men heeft tot het postkantoor aldaar, door het verbreken der luiken en sluitboomen, toegang verkregen. Door het vallen van deze laatste zijn de huisgeuooten ont waakt en hebben zich ter plaatse begeven, waarop de ver metele indringers de vlugt hebben geuomen met eene waar de van slechts f 5ofschoon er wel meer te vinden zon zijn geweest. Te Meppel begaf zich onlangs de kuiper E. met zijn zoon naar eene brandewijustokerij aldaar, ten einde een der grondkuipen, die sedert een geruimeu tijd niet in gebruik was geweest, te repareren. De zoou begaf zich daarop met eene brandende kaars in die kuip; oogenblikkelijk vatten do opgehoopte gazdeelen vuur en de zoon bevond zich ge heel in de vlammen. Hij redde zich door eene spoedige vlugt, doch niet voor dat zijn hoofdhaar en bakkebaarden gezengd waren en hij daarenboven nog eenige brandwonden bekomen had. In al deze omstandigheden behield hij zijne tegenwoor digheid van geest en dekte de kuip onmiddelijk achter zich toe, waardoor zeer vermoedelijk ergere gevolgen zijn voorkomen. Men schrijft, dat zeer spoedig, welligt binnen weinige dagen, een koninklijk besluit zal worden uitgevaardigd, waarbij bepaald is, dat voortaan aan de weduwen van amb tenaren, uit het pensioenfonds, niet meer een vierde van het tractementhetwelk hare echtgenooten genotenals pen sioen zal w orden uitbetaald, maar dit bedrag voortaan op een derde van het genoten tractement zal worden gesteld. -Het prov. geregtshof te Groningen heeft den 12 dezer den koopvaardij-kapiteindie beschuldigd was van verval- schingen in geschrift en het des bewust gebruik maken daarvanvrijgesproken. Te Turnhout zijn gepasseerde w'eek 4 personen tot de doodstraf veroordeeld, uittevoeren binnen die gemeente; 3 beschuldigd vau het bedelaars-gesticht te Hoogstraten te hebben willen in brand steken, en éénwegens poging tot moord in genoemd gesticht. Bij het uitspreken van hun vonnis begonnen zij allen te lagchen. Het meest zonderling nieuws, dat uit New-York wordt medegedeeld, is, dat een aantal jonge dames te Pittsfield eene kavallerie kompaguie hebben gevormd onder den uaam van De Vernon Phalanx." De kapitein dier strijdlustige dames is miss Pinlci Pomeroy en de luitenant miss. Anna Kipp. Men vertrouwt niet ten onregte, dat generaal M' Clellan onberekenbare diensten van dat edele korps zal ontvangen, aangezien de ridderlijke vijanden van de Eede ralen hunne vrouwelijke aanvallers voorzeker geen weder stand zullen bieden, maar oogenblikkelijk hunne wapenen zullen nederleggen en om genade smeken. De Kololcol bevat de volgende oproeping, der Russi sche vrouwen aan de Poolsche O zustersweent met en over onsen moge de kreet der smarte vau de Russisohe vrouwen en moeders het oor der Poolsche vrouwen en moeders bereiken; o, konden wij in uwe armen liggendat onze tranen zich met de uw:e mogten vereenigen. Op de knieën smeeken wij om vergif fenis voor de schuld onzer zouen en echtgenootenhebt mc- dedoogen met ous, wij zijn nog ongelukkiger dan gij. Ons hart breekt bij de gedachte aan onze dierbarendie in Po len staanwij hopeu hen weder te zienen toch schrikken wijals wij aan hun terugkeer deuken. Achhoe veranderd zullen zij welligt tot ons terugkeeren. In onze eenzaamheid deinzen wij terug voor die gedachte, en de smart gaat het oor deel vooruit. Wij hebben hen rein en onbevlekt voor God en menschen opgevoed, doch hoe zullen wij hen wederzien? Misschien met schande en vervloeking beladen, en tusschen hen en ons zal zich alsdan een afgrond openen. O zoneno broeders! ter neer gebogc-n voor onze groote Moeder, ;let wel op en luistert: door onze steppen weergalmen de zuch ten des vaderlandhoort ge zezoo als wij die hooren Welke rampenwelke smarten zijn met de onze te vergelij ken? Wij ongelukkige moeders koesteren slechts den eenigen wensch dat onze zouen gehoorzaamheid aan den Czaar zullen weigeren en aan den dood, of dc verbanning naar de woestijnen van Siberië de voorkeur geven boven den broedermoordde schande en de onteering. Euslands vrouwen. Met de mail van do Westkust van Afrika zijn nadere bijzonderheden bekend gewordenbetreffende het gevecht bij Porto Novo, waarvan reeds vroeger melding is gemaakt. Daaruit blijkt het volgende: De toenmalige Britsche consul te Lagos, de heer Eoote, ging aan boord der kanonneerboot Pruneonder zeil naar

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2