Burgerlijke Stand der Gemeente TEXEL. Porte Novo, met oogmerk om met den vorst aldaar onder handelingen, betreflende de opheffing der slavernij, aan te knoo- pen. Deze wilde evenwel niets daarvan hooren; althans hij achtte alle voorstellen tot een tractaatin den geest als hem dit werd voorgesteld, ten eenenmale onaanneemlijk en gaf den consul op eene zoo ergerlijke wijze zijne verachting te kennen, dat deze het noodzakelijk achtte zijne, waardigheid te handhaven. Om te beproeven of hij den noodigen in druk daartoe kon te weeg brengenliet hij een paar scho ten over, en toen dit blijkbaar met bespotting werd beant woord, eenige schoten op de stad lossen, waarna hij weder zee koos. De bevolking der stad dacht dat liet daarmede afgeloopen was, en niet weinig trotsch op den zoo zij meende gunstigen uitslag van baar verzet, werd er besloten dat de Brune, wanneer zij zich weder op die hoogte durfde vertoo- nenaangevallenter reede binnengehaald en tot een oor logsvaartuig voor het vorstelijk opperhoofd der stad ingerigt zou worden. Den 2G April ging de consul andermaal, aan boord van genoemd schip, onder zeil naar de stad, dooli ver gezeld van de Fideliter en Bloodhouncl, ten einde de vijan delijkheden te hervattenwaartoe de commodore Edmondstoue het bevel op zich had genomen. Daar intussclien het laatst genoemde vaartuig niet verder dan tot Beechy kon komen, bestoud de strijdkracht nog slechts uit de Brune en Fideliter, die te zamenieder vergezeld van 10 kleine bootenreg't- streeks naar Porto Novo stevenden, waar de bevolking hen reeds afwachtte. Intussclien hielden do beide schepennabij Badagry ge komen regtstreelcs op het doel aantot men een paar uren later, met inspanning van alle krachten, een naauwen door- togt had bereiktdie door de Fideliter met goed gevolg werd geforceerd, waarop onmiddelijk de Brune volgde, en alzoo binnen den tijd van een paar uren vernield was, wat door de bevolking van Porto Novo in zes weken, met veel moeite was tot stand gebragt om de passage te beletten. Wel trachtte nu de bemanning van een aantal kano's, de schepen door een zoo mogelijk geregeld vuur tegen te hou den, doch naauwelijks waren eeuige kleine booten tegen hen afgezondenof zij werden genoodzaakt bun heil in de vlugt te zoeken. De expeditie zette dus den togt voort en be reikte eindelijk de haven van Porto Novo. Zij werd daar ontvangen met een hevig geweervuur van twee kanten hetwelk door de EDgelschen aanvankelijk niet, doch zoodra de schepen eenige gunstige positie hadden ingenomenzóó goed werd beantwoorddat de stad nog geen uur later in volle vlam stond. De kano's der inboorlingen namen daar op aan alle kanten de wijk, en hielden zich verder, zoo veel mogelijk, huiten het bereik van het geschut. Kapitein Raby die een gedeelte van de hooten der Engelsehen aanvoerde, maakte van die gelegenheid gebruik om te landen, waarop door een vijftigtal matrozen een aantal groote, langs de reede gebouwde woningen, die tot nog toe gespaard waren gebleven, in brand werden gestoken. Vervolgens werden nog meer troepen aan wal gezet en nog eenige andere hui zen aan de vlammen prijs gegevenwaarna de manschappen zich weder aan boord begavenom ook op een ^puder punt der kust, waar de bevolking welligt hare strijdkrachten nog kon concentreren, aan te vallen. Aldaar aangekomen wer den de Eugelschen ook werkelijk met een geregeld vuur begroet, dat evenwel spoedig begon te verflaauwen, tot zij eindelijk volop tijd en gelegenheid haddon om ongehinderd de voornaamste woningen aldaar in brand te schietenwaar- 113 de geheele flotille zich weder vereenigde en de terug- togt aannam. Van 8 tot 14 Augustus IS61. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Gerrit Kikkert en Lodewijntje Bruin. GEBORENKlaaszoon van Alhcrt Kuiter en van En geltje Dijker. Antjedochter van Jacob List en van Meis Dros. Willem, zoon van Albert Jonker en van Cornelia Puiman. ylard, zoon van Cornelis Breen en van Petronella Bakelaar. Kaatje, dochter van Cornelis Kalis en van Jantje Eelman. - Bngelbertus Ilermanus Augustiims zoon van Engelbert Haakman en van Josephine Gaterslebeu Cornelia, dochter van Cornelis Bakker en van Nelletje Dalmeijer. OVERLEDEN: Jan Roeper, weduwn. van Martje Dijksen oud 64 jaren. PB0&1AMKA Apollo, Zondag 18 Augustus 1861 ('s avonds ten 7 ure) 1. aiij'-ivq ij'j uüimüjuij. Le Triowphemarche A. Clement. 2. Ouverture de PopLe Domino Nöir Auber. 3. Favorit polka Strauss. 4. Potpourri dc PopLa Dart du Duible Auber. tweede gedeelte. 5. Grande Ouverture en Marche Triomphale (le. Uitvoering) Perd. Pies. 6. Woronzow-Walzer Labitzkij. 7. Traumbilderfantaisic de L u m b ij e transcr par Weckesser. 8. Souvenir de PopA r o 1 d o (le. Uitvoering) y erdi. Eene verkiezings-eombinatie. Bij de verschillende kwestie nwaartoe de kieswet in Nederland bereids aanleiding gaf, willen wij kortelijk nog de mogelijkheid aantoonen van eene uitkomst, die zeker oneindig moeijelijkcr te beslissen zou vallen, dan al de tot dusver gerezene. Men neme b. v. eene kleine plattelandsc.be ge meente, waar tengevolge van periodieke aftreding 3 leden moeten worden verkozen. De aandacht der kiezers wordt bijna bepaald getrokken door vier kandidaten, en in de bus komen 11 stembricJjes in. Deze "briefjes kunnen te zamen 33 stemmen bevattenwaarvan op A 6op B 7 op C 8 op D (J en op anderen 3 stemmen worden uitgebragt. In plaats van dc vereisebte 3 hebben dus 4> kandidaten de volstrekte meerderheid van het getal uitge- bragte briefjes erlangdzonder dat er staking van stemmen plaats vindt of eenige leemte of gebrek in den vorm. Wij geloovcn dat in dit geval noch door eenige bepaling der kieswet, noch van de gemeentewet is voorzien zoodat door eene dergelijke uitkomst dc regering op een hoogst moeijelijk standpunt zou gerakenwilde zij de regten van de benoemden ongedeerd l{i ten. Het spreekt van zelf, dat dergelijke uitkomst met andere en hoogere cijfersofschoon minder waarschijnlijktoch mogelijk is. IAEKTBESIGTES. Purmerende, 12 Augustus. Aangevoerd 196 Runderen. Minder vlugge handel. 7 Paarden. 21 vette Varkens. Hoo gere prijzen 44 tot 50 ct. per Ned. IS. De handel was vlug. 4 magere Varkens a f 12.50 tot f 1697 Biggen, van f 5.50 tot f 8 per stuk. Vlugge handel. 132 vette Kalveren. Dc prijs was iets lager, van 40 tot 55 ct. per Ned. tl'. Stugge handel. 20 nuchtere Kalveren. Hooger: van f 6 tot f 16 per stuk. Vlugge handel. 1140 Schapen en Lammeren. De handel blijft flaauw. Kip-Eijeren f 2.40. Eend-Eijeren f2.50 do 100. 2J- mud Appelen a 6 de mud. Jvaas. Aan gevoerd 206 stapels Kleine en 12 stapels Middelbare. Hoog ste markt, Kleine Gras f22.50, Middelbare dito f per 50 Ned. 15. Boter van 80 ct. tot f 1.15 per ned '15. Meest verkocht a f 1. Gepasseerdeu Dinsdag zijn ter waag gewogen 229 stapels Kaas, wegende 66981 Nederl. 15; de hoogste prijs was voor Kleine f23.75, Middelbare f25.50. Aangevoerd: 951 Ned. 16 Boter. Scliagen 15 Augustus. Paarden f40 a 70; 16 Melk en magere Koeijen f90 a 120; 18 vette Gelde dito flGO a 200 12 Nuchtere Kalveren f5 a 8; 345 Magere Schapen f9 a 13; $40 Vette Schapen flG a 23; 193 Lammeren f8 a 11; Magere Varkens f12 a 18; Biggen f4 a 7; Konijnen 30 a 45 ot.; Kippen 30 a 60 ct.; Eenden 20 a 45 ct.Boter 77j- ct. per kop of 103'cent per N. ffi; Kaas 25 a 35 cent per N. ffi; Kip-Eijeren f2.25 per 100 Eend-Eijeren f2 per 100. Amsterdam 14 Augustus. Tarwe weinig ter veil en alleen verkocht 126 15 h. Paolsche f350. Rogge f2 a f3 hooger met goede handel, 122, 124 (5 N. Pruissische f212 f220; 117, 11S, 119 15. Petersb. f206, 209, 212; 117 15 Archangel f206; 120 15 Odessa f215; 118 15 Galatz f203; Amerik. f206 per 2100 kilo. Raapolie dadelijk en op levering iets lager afgegeven op 6/w. f41

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3