HERMAN POSTER, ƒ23.000 op No. 17873. en 1.000 4512. DE LAATSTE LEVENSJAREN AD VERTEN TI EN. a 10 Cts. per regel. I 1 1 I êfcilw. GROOTE VERGADERING EN UITVOERING VAN MARIE ANTOINETTE. Vervolg van No. 26.) IV. (1) De gravin de Lamotte, die in dit drama eene hoofdrol speelt, was af komstig uit het geslacht der Valoisen geboren in Champagne, te midden van armoede cn gebrek. Later huwde zij den heer de Lamotte een edel man zonder fortuin. Met een schoon verhaal van onware en verzonnen ongelukkeuwendde zij zich tot den kardinaal de Kohandestijds groot aalmoezenier van het hof en riep zijn hulp en bijstand in om van den koning ondersteuning te erlangen; doch de prins ried haar aau, zich liever zelve te wenden tot de koningin, wier weldadigheid en edelmoedigheid hij kende hij voegde er bijdat hij zelf niet in de gelegenheid was haar cene audiëntie bij H. M. te bezorgen, daar hij de haat der koningin je gens zijn persoon kende, iets dat voor hem eene bron was van dage- lijksch verdriet. Deze woorden wraren de aanleiding van 't noodlottig drama dat thans zou beginnen; zij deden mevrouw de Lamotte eeu plan opvatten, welks weerga de niet te vinden zoude zijn, doch welks uitvoering eene geslepenheid en slimheid verraadt, die aau het ongeloofelijke grenzen. Mevrouw' de Lamottezegt .Georgeltrachtte allengs den kardinaal te n overtuigen dat het haar gelukt was het vertrouwen der koningin te win- nen; dat zij zóó dikwijls en met zóóveel vuur met H. M. over den kar- dinaal gesproken haddat deze langzamerhand de vooringenomenheid tegen hem had laten varenen hem veroorloofde zich schriftelijk te veront- n schuldigenterwijl mevrouw de Lamotte de tusschen persoon van die briefwisseling wezen zou". De ligtgeloovige kardinaal stelde zijne verontschuldiging aan de gravin ter hand, en ontving later, door hare bemiddelingeen antwoord dat met de nagemaakte handteekening der koningin voorzien was. Dit antwoord verschafte den kardinaal eene onbeschrijfelijke voldoening; van toen af was mevrouw de Lamotte zijn beschermengel, zijne raads vrouw; de prins vatte zelfs geen wantrouwen op, toen de gravin hem een brief ter hand stelde, waarin PI. M. hem eene som van honderd twintig duizend francs ter leen verzocht, die natuurlijk door de gravin behouden werd. Is het te verwonderen dat mevrouw de la Motte, aangemoedigd door het blind vertrouwen dat de kardinaal in haar stelde, trachtte hare fortuin ten zijnen koste te vermeerderen? Ook zij had bij Boëhmer het halssnoer ge zien en bewonderd, en het bezit daarvan had hare begeerlijkheid in grootc mate opgewekt. Het duurde dan ook niet lang, of de gravin had den kardinaal weten te overtuigen, dat H. M. zeer sterk naar het halssnoer verlangde, dbch het wenschte te koopen buiten het weten des konings; dat zij den prins een blijk van vertrouwen willende geven, hem daartoe magtigde; dat hij de betaling op zich moest nemen in verschillende driemaandelijksche termijnen maar gcene melding maken van den naam der koningin; maar dat H. M. daarentegen den kardinaal ccne' schuldbekentenis zou doen toekomen, door haar geteekendvoor het gelieële bedrag. Het schijnt dat de kardinaal de Rohan in den beginne ccuigzints hui verig waszich voor eene zoo groote som te verbindenten minste hij wendde zich tot den man, wiens naam zich toenmaals over geheel Frank rijk verspreidde den toovenaar Cagliostro. (2) Dezedoor mevrouw de la Motte omgekochte waarzegger, antwoordde den prins: dat hij het vertrouwen, door de koningin in hem gesteld, allezints waardig was; dat: indien hij in zijne onderneming slaagde, de koningin hem ten allen tijde dankbaar zou wezenen dat dan de dag zou aangebroken zijn die, tot het heil vau Frankrijk en de menschheid., de uitstekende talenten van den kardinaal aau het licht zou brengen. (3) De uitspraak van Cagliostro verdreef ten eenen male den twijfel des kardinaalscn men besloot dat hij zoo spoedig mogelijk aan dit vercerend en vleijend blijk van vertrouwen der koningin zou gevolg geven. Het is dus niet te verwonderen dat de prins zich onmiddelijk met Boëhmer en Bassange in betrekking steldehij verhaalde hen dat het voor rekening van H. M. was dat hij, in zijn naamdien aankoop verlangdemaar legde hen de geheimhouding op tegen over ieder ander dan de koningin. De juweliers geloofden natuurlijk de waarheid vau het verhaal des kardinaals, te meer daar hij hen de magtiging der koningin ter hand stelde die mevrouw de Lamotte door een' falsaris had laten vervaardigenen den 30en Januarij verbonden zij zich om het halssnoer reeds den len Fébruarij te zullen afleveren, hetgeen stiptelijk geschiedde. ltceds in den schemeravond van dien dag begaf de kardinaal zich naar de woning van mevrouw de la Motte, gevolgd door een' kamerdienaar die het kostbare kistje droeg. Nadat hij dezen had weggezonden, meldde hij zich bij haar aan, en werd ontvangen in eene kamer grenzende aau een kabinet met glazen deur. De slimme intrigante liet haren bezoeker in het kabinet plaats nemen, terwijl slechts eeu llaauw licht het gcheele vertrek bescheennaauwelijks is hij dit binnengetredenof de deur wordt geopend een bediende in hof-liverij verschijnt en roeptVan wege de koningin Mevrouw de Lamotte, nadert hem met eerbied, neemt het kistje en stelt het den gewaanden gemagtigde ter hand. Op deze wijze geraakte het halssnoer uit de handen van den kardinaal en nooit heeft men met zekerheid geweten, waar het gebleven is. {Wordt vervolgd) (1) Deze bijzonderheden zijn getrokken uit de „Mémoires de 1'abbó Geor gel," secretaris en vriend van den kardinaal, en dus niet van partijdig heid vrij te pleiten. (2) Cagliostro, de held van Alexandre Dumas in zijne „mémoires d'un raédicin", heeft in deze zaak eene groote rol gespeeld. Men vindt ze in de aangehaalde mémoires" breedvoerig vermeld. (8) De abt Georgel voegt er bij J'écris des véritéset 1'on croira que je raconte des fables; je le croïrais moi-même, si je n'avais la certi- tude des faits que j'avance". W }i> m VIJFENTWINTIG-JARIGE ECIITVEREENIGING van P. van HARTEVELT en WILHELMINA van der WIJNGAARD. Webringen, Ilunne dankbare 1 September 1861. Kinderen. De ondergeteekende heeft de eer door deze te berigten, dat hij zich alhier heeft gevestigd als BOEKBINDER, en beveelt zich als zoodanig beleefdelijk aan tot de levering van allerlei soorten van Bindwerk, henevens alles wat verder tot zijn vak in betrekking staat, belovende hij van zijne zijde eene nette en civile bediening. J. BERKHOUT. Kerkgracht, Wijk I. 315. op Zondag 1 September 1861, in het lokaal Tivoli. Aanvang des avonds ten 8 ure. De Directie. Ten kantore van L. M. van GELDER te ieuwediep, is op de 9C lijst der 245!te STAATS LOTERIJ getrokken de kapitale prijs van Een ongehuwd persoon, p. m. 30 jareneenige universele handelskennis bezittende, bekend met de moderne Talen en Administratie, zag zich gaarne geplaatst, onverschillig waar. Hij is in staat 1 a 2 mille te kunnen produceren, ten einde te kunnen strekken tot borgtogt, storting of belooning; van de meest stipte geheimhouding kan men verzekerd zijner zal echter alleen op geteekende en soliede aanbiedingen geregardeerd worden. Inolinerenden gelieve zich franco te adresseren onder de letters J. W.bij den Uitgever dezer Courant. Boekverkooper te Amsterdamin do Halvemaansteeg IJ 520, en Haringpakkerij L 271, geeft uit: KË.&.m mm musi. van alle zeevarende Natiën, keurig gekleurd en op stevig Carton opgeplakt a 60 ct. Gedrukt ter Boek- en Steendrukkerij van.S. GJLTJES.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 4