/'slechts dén voorwerp, dén gevoel, ééne kreet: en die is «voor den val der overheerschingvoor de zegeviering der «vrijheid en gelijkheid. Wij belijden voor udat het «geluk der menschen aan deze grondbeginselen hangt. Wij «spreken den vloek uit tegen hen, die zich daarvan ver- «wijderen. De herschapen Bataven, zich beroemende af- «testaimnen van de Geuzen der zestiende eeuw, zullen zich «waardig betoouen, om met de Sansculottes van Malines en «Gemmappes optetrekken, onder de banieren van de regten "vun den menschT «Er zijn aanwijzingen van het grootst belang, nuttig «voor het welgelukken van den oorlog, die aanstaande is. «De voorzigtigheid gedoogt niet, dezelven openlijk bekend «te maken. Wij verzoeken, die aan het coinmité van «Buiteulandsche Zaken te mogen geven." Wordt vervolgd). De betrekkingen tusschen het Engelsche en Eransche ka binet blijven nog altijd zeer gespannen, waartoe voorname lijk de reis van den Zweedschen koning naar Parijs, aan leiding geeft. Toen Z. M. te Londen kwamgaf de Zweed- sehe gezant ter zijner eere een officieel diner; doch de En gelsche ministers bedankten allen het bij te wonen. Niet dan op herhaald aanzoek van wege den gezant, besloten zij daartoeomdat het weigeren als eene bepaalde vredebreuk moest worden beschouwd. Tegen alle diplomatische gebrui ken bewaarde Lord Palmerston het stilzwijgen, en bragt geen toast op den koning uit, zoodat de zigtbareijskoude stijfheid van den lord eene zeer onaangename stemming onder de aanwezigen te weeg bragt. Het was Z, M. duidelijk aan te zien, dat hij zich gekwetst gevoelde door 'dit vrij duidelijk verzuim, zelfs vau de gewone burgelijke beleefdheid ten zijnen opzigte. Het gevolg was dan ook dat Z. M. zich weldra verwijderde, welk voorbeeld door lord Palmerston spoedig werd gevolgd. Deze koele ontvangst is daaraan toe te schrijvenzoo zeggen de Duitsehe bladen dat het Engelsche kabinet reeds vóór de komst des konings de stellige verzekering had, dat er tusschen Z. M. en keizer Napoleon een of- en defensief verbond was gesloten, en dat het reeds w isthoeveel troepen Karei XV zich verbonden had te leveren, ingeval keizer Napoleon besluiten rnogf eene coiilitie tegen ïtuitschland en Engeland, misschien ook tegen Rusland te ontwerpen. Latere berigten vermelden, dat er sedert het vertrek des konings uit Parijs talrijke depêches in cijferschrift tusschen het kabinet der Tuilerien en het Zweedsehe gouvernement worden gewisseld. L'it Parijs meldt men, dat de Italiaansche gezant, ridder Nigra, aan den heer de Thouvenel zou hebben medegedeeld, dat het geheele kabinet aan koning Vietor Enimanuel zijn ontslag zou moeten verzoeken, zoo baron Ricasoli bij de opening van het aanstaande zittingjaar van het Italiaansche parlement geene bepaalde verzekeringen zou kunnen geven nopens het tijdstip waarop de Erausche troepen Rome zul len verlaten. De heer de Thouvenel heeft daarop geantwoord dat de Fransche regering op dit oogenblik geeuerlei verbind- tenis nopens de Romeinsche kwestie kan aangaan. Ook in het buitenland heeft het de aandacht getrokken dat de pauselijke nuntius te s Hage, Mgr. Vecchiotti het diplomatiek diner niet heeft bijgewoond, dat door deu Eranschen gezant aldaar op den Napoleons-dag is gegeven. De clericale bladen hechten daaraan weinig gewigt omdat de Pauselijke Minister van Buiteulandsche zaken, de kardinaal Antonelli, zelf bij het diner, door den generaal de Goyon op dien dag gegevenis tegenwoordig geweest. Te IVarchan blijft de spanning voortdurend toenemen. Eenige dagen geleden is eene bende het huis van een' ambtenaar der politie met geweld binnengedrongen, en heeft, hem niet vindende, een ander in zijne plaats opgehangen. Verschillende arrestatien hebben aldaar plaats gehad, en niet tegenstaande het verbod der overheden, zijn verschillende lijkdiensten gevierd voor prins Czartorijskiden onlangs te Parijs overledenen chef der Poolsche uitgewekenen. Uit Berlijn schrijft men dat Oscar Becker, wegens po ging tot moord zou worden vervolgd. Hij heeft daartegen geprotesteerd en wil teregt gesteld worden wegens hoog vifraipl-^ omdat tegen de laatste misdaad de doodstraf, tegen de'eerste\slechts gevangenis wordt bedreigd. 1TI EtrWSTIJDI 1T3 31T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 3 September 1861. Met deu 16deu dezer maand wordt bij 's Rijks werf alhier gedetacheerd de officier-machinist II. Ilardesonlangs uit Japan gerepatrieerd. Zondag avond jl. heeft in het lokaal Tivolide eeTste groote vergadering in het derde jaar van de zaugverceniging Cecilia plaats gehaddie door een talrijk publiek werd bij gewoond. Na eene toepasselijke rede van den president, werden in de eerste afdeeling twee koren voorgedragen uit «Ca Muelt(P van Auber, en wel de finale der 2C acte, en "het gebed op de markt ie PorticV die uitstekend voldeden. Ook twee stukken vau Kücken werden met veel genoegen aangehoordterwijl het kwartet Avondmijmeringvan den heer C. M. Philbert denzelfden aangenamen indruk als de vorige keer te weeg bragt. Het tweede gedeelte bestond uit een koor uit «Le pardon de Ploërmelvan Moijerbeer en eene Cantate van Schmitz Ode aan God'''' die met gevoel werden uitgevoerd, terwijl het bekende air uit de "Favorite'' «Pour tant d' amour etc." den algemeenen bijval zoozeer verwierf, dat het op algemeen verlangen tweemaal werd voorgedragen. Met voordacht geven wij van de verrigtingen van dit gezelschap een meer uitgebreid verslag, ten einde de aan dacht onzer lezers er op te vestigen. Wij hopen van harte dat een toenemende bloei de belooning moge zijn voor de moeite, die de directie en de leden, zich zoo blijkbaar geven. Zr. Ms. schroefkorvet Prinses Ameliakapt.-luit. t/z. A. J. Kroef, is aan het marine-etablissement te Soerabaija voor de terugreis naar Nederland gereed gemaaktzoude in de laatste dagen van Julij bij de vlag opkomen en vervol gens vau daar die bestemming opvolgen, Zr. Ms. stoomschip Groningenkapt.-luit. t/z. J. van der Meersch is ter reede van Padang teruggekeerdkomt eerlang bij de vlag op om gereed gemaakt te worden voor de te- huisreis. Zr. Ms. stoomschip Ardjoenokapt-luit. t/z. W. F. Raders, is deu 24 Juuij van een kruistogt bij de vlag teruggekeerd en zal eerlang voor de terugreis naar Nederland in reparatie worden opgenomen, Blijkens een bij het departement van marine inge komen rapport van den kommanderenden officier van Zijner Majesteits zeemagt in Surinameis Zijner Majesteits stoom- flottille vaartuig Hector, onder bevel van den luitenant t/z. lc kl, P. M. van der Haak, den 25 Julij jl.van daar naar Nederlaud vertrokken, en is Zijner Majesteits schoener Schorpioenonder bevel van den luit. t/z. 1° kl, J. P. K. van Moorsel, den 23 te voren van Curafao te Suriname aangekomen, Uit Harderwijk schrijft men Op den 28sten dezer zullen de 2° luit. der infanterie bij het Oost Indische leger C. A. Gobius en A. II. de Bruin zich naar Indië begeven met het schip Landbouw, gezag voerder P. sl. Kleijnenbergembarquerende te Nieuwediep. De arrondissements-regtbank te Rotterdam heeft bij verschillende vonnissen weder 13 matrozen elk tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeldter zake van desertie van boord gedurende de reis. Z. Exc. de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ned. Indie, baron L. A. I. W. &loet van de Beele met familie, enz. is Zaturdag namiddag ten twee ure te Rotter dam gearriveerd en heeft ten 5 uur 30 minuten met de stoomboot Cologne vau de General Steam Navigation Com- pany de reis naar Londen vervolgd, om van daar via Southamptonden 4den September 's namiddags ten 1 uur zijne reis per overland-mail naar Java voort te zetten. Den 28 Augustus is te Terschelling, in bijzijn van den Ingenieur in het arrondissement Hoornaanbesteed het bouwen van eene school en onderwijzerswoning te Wester schelling benevens de herstellingen van de bestaande scho len in één perceelwaarvan aannemer is geworden de heer H. van der Meer te Harlingen, voor eene som van ƒ13.650. Jl. Zaturdag geraakte te Zutphen een paard voor een boerenwagen gespannenterwijl zijn meester in een winkel

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2