volge der veranderde politiek van den Franschen Keizer ten opzigte van Italië, baron Rieasoli zou aftreden; thans verneemt men dat de heer Hudson, Engelsch gezant te Turijn, namens zijne regering verklaard heeft, dat deze met leedwezen de aftreding van dien minister zien zoude, en ze als een bewijs van de weinig gunstige gezindheid van Italië voor Engeland opvatten. Te Warschau heeft weder een conflict tusschen de bur gers en de politie plaats gegrepen. Den 2den dezer zou namelijk in de Maria kerk eene godsdienst-oefening plaats hebben ter nagedachtenis van de te Wilna gevallenen; reeds ten elf uren sloten de winkels, hoewel dit op eene boete van 100 fl. verboden was. Eene ontzaggelijke menschen massa stroomde naar de kerk. De directeur van politie door zijne agenten gevolgdtrachtte de massa uit elkander te drijven en de winkels met geweld te openentoen dit mislukte, riep hij de hulp der gewa pende magt in, die met getrokken sabel en geveld geweer op de weerlooze menigte, vooral uit vrouwen en kinderen bestaande, indrong. De ongelukkigen trachtten zich in de kerk te redden, waarbij verschillende in het gedrang wer den doodgedrongen. De soldaten wilden volgen, doch de deuren werden voor hen gesloten, waarna de godsdienst-» oefening plaats had. Toen de menigte de kerk verliet begon nen de geweldadigheden op nieuw, waarbij verscheidene per sonen gewond en gearresteerd werden. Men keurt algemeen het gedrag der politie ten deze af. Uit Engeland verneemt men dat het Nederlandsche oor logsfregat Zeeland op den 19d™ Aug. bij kaap Henrij nabij fort Monroe aan den grond was geraakt, doch met opkomenden vloed weder los en aldaar ter reede is gekomen. Het schip kwam regtstreeks uit Europa met gewigtige de pêches voor AVashington. Volgens berigt uit New-York van 24 Augustuswas het fregat te Annapolis aangekomen. Nog meldt men uit Parijsdat de keizer van Frankrijk den schout-bij-nacht Bonard, gouverneur van Cochin-Chiua gelast heeftzich over Batavia naar zijn' post te begeven hij zal eenigen tijd in onze kolonie vertoeven, om de ver schillende iurigtingen in oogenschouw te nemen. Dit bevel zou het gevolg zijnvan de opdragt van een exemplaar van 't bekende werk van Money "Java-, or: lww te manage a Ci/lonTf aan den keizer. Uit New-York zijn berigten tot den 28. Eene expe ditie onder generaal Butler is van Monroe vertrokken; zij bestaat uit vier fregatten, 2 kanonneerbooten en eenige an dere vaartuigen, 4000 man en lOOstukken geschut; waar heen zij bestemd is, is onbekend. Volgens gerucht zouden de Noordelijken onder Rozencranz door de Zuidelijken onder Floyd geslagen zijn. Een gerucht wil, dat de geconfede- reerden uit het N. Westen van Missouri terugtrokkenver volgd door de troepen der Unie. Eene deputatie van bau- kiers van New-York en Boston heeft zich naar Washington begeven om te verzoeken, dat de oorlog met kracht worde voortgezet. Te Washington zijn drie dames in hechtenis genomen alsspionnen van het Zuiden. De regering van het Noorden heeft de circulatie van de drie New-Yorksche dagbladen verboden. De mayor van Washington is op het fort Lafayette gevangen gezet. Talrijk arrestatiën blijven plaats vinden. Het fort Fillemore heeft zich overgegeven aan de Noordelijken. Er is te Washington een ambtenaar benoemd tot het afgeven van passen aan hen die de Unie wenschen te verlaten, ÏTIE U W S T IJ D 11T 3- E 2J. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 10 September 1861, Gisteren avond is alhier gearriveerd en aan het hotel den Burg afgestapt, Z. Exc. den Minister van Marine, vergezeld van zijn' adjudant den luit. t/z. der le kl. Jhr. H. O. Wichers, en den chef van het materieel den kapt. luit. t/z. F. A. A. Gregorij. Z. Exc. heeft heden morgen -de^ dok werken in oogenschouw genomen; daarna de ver schillende in de haven liggende oorlogs bodems geïnspec teerd, uien bezoek gebragt in 's Rijks Hospitaal, de Ka zerne dijr Mariniers cn in de Broodbakkerij der Marine. Het heeft Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin behaagd, onzen plaatsgenoot den heer J. H. Polak een gouden cylinder horologie met dito ketting te doen toeko men als blijk van goedkeuring van een door hem aan II. M. opgedrageue musicale compositie getiteld"Per schönsten 'i'ag in WurtembergHet zal allen die met den ijver en ambitie van den componist bekend zijn, zeker aangenaam zijn te zien, dat zijne pogingen niet onopgemerkt blijven. Bij publicatie van den Burgemeester dezer gemeente, worden belanghebbenden verwittigd, dat door den plaatselij ken Heelmeester op Dingsdag den 10 dezer, des namiddags van 4 tot 6 ure, in de Werkinrigting op de Kerkgracht, eene zitting zal gehouden worden tot liet kosteloos Vacci neren vau behoeftigen; en dat daarmede gedurende eenige wekenop den bij elke zitting te bepalen dag zal worden voortgegaan. De proponent AV. Huidekoper, heeft het beroep als tweede leeraar bij de Doopsgezinde gemeente te Texel, aangenomen. Bij gelegenheid der landbouwtentoonstelling te Alkmaar te houden van 11 tot 15 dezer, zullen volgens programma de volgende vermakelijkheden plaats hebben Woensdag: Opening'der tentoonstelling, Orgelconcert en Muzijk der Schutterij. Ponder dag PlarddraverijVoorstelling der Rederijkers kamer Bilderdijk en daarna Vuurwerk. Vrijdag Instrumentaal Concert door het Muzijk-Korps der Artillerie te Utrecht, ouder leiding van den heer Ru- dersdorf; gevolgd door Bal. Zaturdag VolksvermakelijkhedenMuziek der Schutterij en Water-Muzijk langs de stads grachten. ZondagTot sluiting der tentoonstelling en vermakelijk heden Vocaal en Instrumentaal Concert door het Harmonie gezelschap A p o 11 o. Kapt. Ploeg, voerende het schip Houthandelrappor teert dat hij op 55° NB. en 15° 55' OL. ontmoet heeft de Nederlandsche tjalk Ondernemingkapt. J. J. Bekkeringaan boord van welk vaartuig de geheele bemanning ziek .was, terwijl de kapitein, die op het halfdek lag verklaarde, dat hij geheel buiten bestek was. Kapt. Ploeg heeft daarop een zijner manschappen ter assistentie op de tjalk overgegeven, en daar men zich op dat oogenblik voor de Ronne (Bornholm) bevondzoo gelooft kapt. Ploegdat het schip daar binnen gekomen zal zijn, De drie colossale ijzeren stoomschepen die in der tijd door de heeren vVUssingen en v. Heel te Amsterdam zijn gebouwd en van hier naar Antwerpen zijn vertrokken zijn dezer dagen in pubieke veiling verkocht, uithoofde van de ontbinding der Belgische Trans-Atlantische stoom boot-maatschappij. UTRECHT, 6 Sept. Heden nacht ten Ij- ure werd de burgerij dezer plaats uit den slaap gewekt door het geroep van /'brand". Het bleek spoedig dat er brand was in eenen houtzaagmolen, genaamd de Zwijger, gelegen aan den Hommejschen weg, vijf minuten buiten de Katharijnen ba- rièrre. De spoedig aangebragte hulp met S a, 10 spuiten heeft niet dan alleen de belendende gebouwen kunnen baten daar ten 3 ure de geheele molen met annexe houtloods af gebrand waren. De ramp voor een oogenblik vergetende, leverde deze molen in vollen glo.ed een prachtig schouwspel opvooral het ineenstorten vau het bovenste gedeelte leverde als vuurwerk beschouwd een waar genot op. Zeer toevallig is het dat deze molen juist dezer dagen in publieke veiling zou worden gebragt. Voor brandschade was dezelve verzekerd. Een zeer hoog geplaatst personaadje, die in Hongarije is geweest, zeide dezer dagen, volgens eene correspondentie, dat de Magyaren overtuigd waren dat Napoleon III, weldra het sein voor den oorlog der nationaliteiten in Europa zou ge ven en de Hongaren daarom alle schikking weigerdenin de hoop alles van Oostenrijk, dat in verlegenheid is, te zullen verkrijgen. De berigten uit de Engelsche fabrieksteden zijn zeer ongunstig. Te Manchester en Blackburn zijn de werkuren verkort en staan verscheidene weefgetouwen geheel stil. Te

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2