DE LAATSTE LEVENSJAKEN Preston, Barnlex, en Bacup is het evenzoo gesteld, vele ijzerfabrieken hebben daarenboven opgehouden in een der steden zijn 27 buitengewone deurwaarders benoemd, wegens de menigvuldige verkoopingen op regterlijk gezag. Daaren tegen is de oogst, wat het zuiden van Engeland betreft, ongekend voorspoedig, doch dit kan niet van het noorden en van Schotland en Ierland gezegd wordenalwaar veel regen viel, terwijl ook de aardappelenziekte daar heerscht. Een oud procureur van Perigueuxde Tounensmaakt in de dagbladen bekend, dat hij zich in Zuid-Amerika als eerste koning der Araucaniërs heeft uitgeroepen, onder den naam van Orelius Antonius I. Hij heeft zijne nieuwe dy nastie erfelijk verklaard en wil een nieuw Frankrijk daar- stellen. Voor zijne eerste uitgaven, het oprigten eener land-en zeemagt, tot steun zijner dynastie en later tot ves tiging eener stoombootdienst tusschen Bordeaux en Arauca- nië door straat Magelaan, verlangt hij dat in Frankrijk eene nationale inschrijving zal plaats hebben. Eene jeugdige weduwe, die als dienstmeid bij een boer te Rodez diende was zwanger gewordenzij was zoo getroffen door de gedachte aan de schande, die haar wach tende was, dat zij besloot, zich om het leven te brengen. Zij koos den hoDgerdood; en op zekeren dag in de maand Junij verdween zij uit het huis haars meesters en sloot zich op in een schapenstal, die niet werd gebruikt. Veertig dagen lang gebruikte zij niets dan water, na verloop van welken tijd eenige knechten bij toeval in den stal kwamen en haar op den grond vonden liggen. Zij leefde echter nog, doch was zoo uitgeput, dat zij naauwelijks den tijd had het gebeurde mede te deelenen toen den laasten adem blies. Het is moeijelijk geloof te slaan aan de berigten aan gaande de wreedheden, door de gehuurde moordenaars op het Napolitaansche grondgebied gepleegd, onder voorwend sel van de zaak der Bourbons te ondersteunen, onder me dewerking van Frans 1T. en het pauselijk bewind. Maar nogthans zijn deze mededeelingen omstandig, en daarenboven worden zij van geene zijde tegengesproken, zoodat wij ons wel overtuigd moeten houdendat de gruwelijkste en on- gehoordste wreedheden ouder den naam der legitimiteit, en der zoogenaamde orde gepleegd worden. Het volgende is een uittreksel uit een brief aan de Nazione geschrevenwaarin eenige staaltjes van hekdoen en drijven der zoogenaamde patriotten geschetst worden: Diep door droefheid en woede ter neer gebogen, deel ik u hier eenige bijzonderheden mede, aangaande nieuwe wreedheden door de roovers gepleegd. Te Viestrie hebben deze barbaren 9 heerendie tot de vrijzinnige partij behoorden op eene on- menschelijke wijze vermoord, en dergelijke wreedheden ook in andere dorpen gepleegd. Maar, wat zij in de gemeente San Poala, in de provincie Molise bedreven hebben gaat alle verbeelding te boven, Op den morgen van den 4den overrompelden de moordenaars, allen in den uniform der oude Bourbonsche gendarmes gekleedde staden na alle huizen zonder uitzondering geplunderd te hebben, namen zij den pastoor Giovannj Rogatie (die den naam had van een eerlijk en vrijzinnig priester te zijn), zijn broeder en den syndicus der plaats, Signor Antonio Capra, en bragten hen naakt op het marktplein, waar zij hen aan de bespot ting van het uitvaagsel der bevolking, dat met de roovers gemeene zaak had gemaakt blootsteldennadat dit hui veringwekkend schouwspel verscheidene uren geduurd had, doorstaken zij ze met hunne bajonetten. Daarop namen zij de vrouw van den Syndicus, en na haar naakt uitgekleed te hebben, onteerden zij haar op de gruwelijkste wijze en lieten haar toen half dood liggen. Vernomen hebbende.dat zekere Giuseppe Cavaranneeen achtingswaardig manpoog de te ontvlugten om de bewoners der naburige dorpen te waarschuwengrepen zij hem en trokken hem vrouwen klee deren aan, die zij in brand staken, zoodat hij levend ver brandde. Toen zij hoorden, dat eene afdeeliug troepen en de nationale garde uit de naburige dorpen in aantogt was namen zij overhaast de vlugt, Bij het hooren ran zulke kannibaalsche wreedheden, hoe. is het dan nog mogelijk nog eenige edelmoedigheid aan zulke ellendelingen en hunne te werkstellers te betoonen. Hoe kunnen wij dan ook ver wachten, dat het volk, deze schelmen ongedeerd zal laten, wanneer het ze door de politie ziet weg brengen. De kar rabiniers hebben de grootste moeite van de wereld, om dc burgers te beletten dat zij deze vagebonden niet verscheu ren, wanneer zij naar de gevangenissen overgebragt worden. De politie is uit dien hoofde genoodzaakt, ze des nachts naar Napels te vervoeren. Eenige roovers werden door hunne vrouwen gevolgd. VAN MARIE ANTOINETTE. Vervolg van No. 28.) VI. Wij zullen thans kortelings een blik werpen op de gebeurtenissen die voor het regt begrip van het vervolg van dit treurspel noodig zijn, doch daarin slechts die feiten aanroeren, die op het lot der koningin van invloed ge weest zijn en die den grondslag hebben gelegd tot de beschuldigingen die later tegen haar zijn ingebragt. Eene der grootste grieven, reeds toen ter tijde onder het volk verspreid was de bescherming die de koningin verleende aan de Oostenrijksche be langen. Uit Weenen, had zij reeds bij hare intrede in Frankrijk een' mau medegebragt, die haar door hare moeder, de keizerin Maria-Theresiaals raadgever was toegevoegdden abt Vermond. Verkocht aan het Oostenrijk- sche hof, creatuur van vreemde ministers, wist zij zich van den invloed van Marie Antoinette te bedienen tot het verkrijgen der hoogste waardig heden; hij werd, hoewel vreemdeling, benoemd tot Aartsbisschop van Tou- louse en Voorzitter van den Raad van Finantien. Nog veel meer viel hare neiging voor haar vaderland in het oogtoen haar broeder Joseph II in oorlog gewikkeld met Pruissen en Turkije, aan Frankrijk verzocht, om in plaats van geldelijke subsidie, die hem bij een vroeger tractaat was toege kend, een leger van 24000 man te erlangen; slechts door de krachtige te genstand van den minister de Vergmnesdie op haar aandringen antwoord de, „dat hij sprak tot de moeder van den Dauphin en niet tot de zuster van den Keizergelukte het, dit ondoordacht plan te doen verwerpendoch na den dood van Vergennes, de Maurepas, en toen Calonne zich uit het po litiek leven had teruggetrokkenkreeg zij een' invloed op het bestuur welke zij niet altijd ten voordeele van haar nieuw vaderland aanwendde. Voegen wij hier bij dat er hongersnood in Parijs begon te heerschcn, die weldra toenam en die men geheel aan haar toeschreef, dat de naam van „1'Autrichiennedie men haar begon te geven, haar bij het Fransche volk meer en meer gehaat maaktedan zal men zich ecu flaauw denkbeeld kunnen maken van de wijze op welke hare vijandenen ze had er vele trachtten de liefde van het volk te verdooven en haar veracht en gehaat te maken bij hare onderdanen. Ook pamphletten en caricaturen werden allengs verspreid, die soms door hunne scherp snijdende onderschriften het volk begonnen op te hitsen. Zóó was er onder anderen éénewaarbij de koning en de koningin aan ta fel zittende, werden voorgesteld; de koning had liet glas in de hand, de koningin bragt eene bete aan den mond, terwijl het volk in menigte rond om de tafel, met open mond stond toe te zien. Onder die plaat las men: „Goddank alles gaat goedde koning drinktde koningin eet en het volk schreeuwt." Een groot gemor ging uit de volksklasse op, toen deze met de grenze- looze geldverspillingen bekend werd, van de gunstelingen der koningin; de hertoginnen Jules en Diane de Polignac kostten Frankrijk onberekenbare sommen; de burgerstand, die door vlijt en ijver geld verzamelde, moest dit voor belastingen opbrengenen zag het door liet hof verbeuzeld en verkwist; ook die stand begon te morren. Engclsclie agenten, handlangers van het Brifsche kabinet dat bij de verwarring en burger-oorlog in Frank rijk belang had, en zich wilde wreken over den aan Amerika verleenden onderstandverspreidden de overdrevenste geruchtendeelden geld ouder de mindere klassen uit, en wistlen deze in eene staat van overspanning te brengen, waarvan de gevolgen onberekenbaar zouden zijn. Mannen uit dc heffe des volks trachtten onder den schijn van vaderlandsliefde den haat des volks zoodanig tegen den adel aan te wakkerendat het zich niet meer tot woorden bepaalde, maar tot dadelijkheden overging. Den léden Julij van liet jaar 1789 toonde het eerst de magt des volks; duizenden en duizenden, mannen, vrouwen en kinderen, gedeeltelijk met messen, pistolen en hoqivorken, gedeeltelijk met geweren, pieken en sabels gewapendstormden op de Pastille los en eischten onder woest geschreeuw en geweld de overgave. Het wilde dat kasteel, dat overblijfsel van mid- deleeuwsche tijrannij en wreedheid, waarin zoo menig onschuldige te ver geefs gezucht had, tot den grond toe te slechten en verwoesten. Te ver geefs biedt de dappere kommandant dc Launaij wederstand: te vergeefs dreigt hij zich met 't slot in de lucht te zullen laten springen alle tegen stand is vruchteloos; de woede van 't volk zegenpraalt, de bastille wordt genomen en de gevangenen die daarin versmachten met gejuich door de straten van Parijs rondgevoerd. De onverbiddelijke geschiedenis heeft ons ook hier getoond, hoe de wraak des volks eenmaal over eene tijranielce regering moet zegevierendc namen der bevrijden zijn bewaard, eu men huivert er van dat sommige dier onge- lukkigen 30 of 40 jaren in die onderaardsche donkere kerkerholen hebben versmacht, zonder gedurende dien tijd eenmaal het daglicht te zien, alleen om aan den onverzetbaren wrok van een of ander hoveling te voldoen. Maar de woede des volks is met deze zegepraal niet voldaanhet bezoe delt zich helaas met het bloed der slagtoifcrs; de dappere de Launaij, hoe wel door eene burgerwacht ter bescherming omgeven, wordt op eene wreed- De tallooze ontberingen die de gevangenen in de Bastille te lijden hadden zijn overbekend. De namen der hierboven bedoelde bevrijde per sonen zijnF ar er nier die 30 en de Soulage die 40 jaren daar hadden doQrgebragt. Wij voegen deze namen hierbij om onze lezers te overtuigen dat wij ons nergens aan overdrijving schuldig maken.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3