Victor Emmanuel zou zorg dragen voor de onafhankelijk- lieid van liet hoofd der kerk. De heer Ricasoli zou zelfs een gedeelte van Rome aan Z. H. als residentie afstaan, teneinde hij daar als vertegenwoordiger van de geestelijke belangen der katholieke kerk, al de voorregten van een souverein zou genieten. Naar men meent, wordt dit voor stel door het kabinet te Turijn als een ultimatum be schouwd, en zou de verwerping daarvan, belangrijke gevol gen na zich slepen; men kan echter bijna met zekerheid voorspellen, dat de Pauselijke regering het niet, dan door dwang, zal aannemen. Nog is er sprake, dat de Oostenrijksche regering voor namelijk ten gevolge der inwendige onlusten, er aan denkt, om eene schikking te treffen met den koning van Italië omtrent den afstand van Yenetie. Wat hiervan waar is, is nog niet te meldenzeker is het dat hierdoor een groote stap zou gedaan zijn tot het uit den weg ruimen der bezwaren, die zich thans nog nopens het ltaliaansche vraagstuk voordoen. Ook de Keizer van Brazilië heeft het ltaliaansche koningrijk erkend, hetgeen des te meer de aandacht trekt, daar die souverein een bloedverwant is van den ex-koning Erans II. De berigten uit Polen luiden eenigzius gunstiger, daar het den Stedehouder graaf Lambert ernst schijnt te wezen de beloofde 'hervormingen in te voerenvan publieke de- monstraticn heeft men in de laatste dagen niets vernomen. Uit Frankrijk wordt gemeld dat het berigt, als zoude de Bransche vloot, die op de Syrische kusten gestationeerd wasbevel gekregen hebben om zich naar de Napolitaan- sche wateren te begeven, onjuist is. De offl.ciele Moniteur verzekert, dat er slechts één schip in de golf van Napels aanwezig iseu wel het advijs-jagt la Mouelte (de Zeemeeuw.) Voor het overige houden de Bransche bladen zich bezig met het opsporen der redenen van de veranderde politiek des Keizers ten opzigte van Italië. Voornamelijk schijnt deze toegeschreven te moeten worden aan de bekende nota van den minister Ricasoli, waarin hij verklaart geen duim breed van het ltaliaansche grondgebied te zullen afstaan; terwijl van een' andereu kant beweerd wordtdat de Keizer het eiland Sardinië als loon voor zijn te bewijzen bijstand zou begeeren. Het Engelsche kabinet echter, zou dien af stand zeker niet gaarne zien en daarvan misschien een casus belli makendat rijk wenscht dat de Bransche interventie in Italië ophoude, ten einde Victor Emmanuel gelegenheid te geven om alleen de eenheid van dat schiereiland tot stand te brengen. Van belang is dan ook dc verklaring van lord Palmerstou dat Engeland met zijne verdedigiugs-maatregelen voort moet gaanwelk gezegde door de Bransche pers vrij euvel wordt opgenomen. Heden verzekert de Constitutionnel datBrankrijk nooit een duim breed gronds in Italië zal vragen en dat Sardinië Italiaansch grondgebied iszich dit eilaud toe te eigenen zou geeue inlijving maar eene verovering zijn. Wanneer men echter de weinige vrijheid in aanmerking neemtwelke de Bransche bladen hebben om zonder toestemming der re gering over politieke zaken te schrijven, alsook hoe weinig het gouvernement inlichtingen omtrent zijne ware bedoelin gen geeft dan zal men kunnen nagaan hoeveel gewigt men aan zulke dagblad artikelen hechten kan. Gisteren is de zitting der Staten Generaal op de ge bruikelijke wijze door Z. M. den koning geopend, met hot uitspreken eener troonrede. Dit staatstuk is uitgebreider dan zulks gewoonlijk het geval is. Voornamelijk trekt het de aandacht dat Z. M. verklaart, dat er in dit zittingjaar vele en hoogst belangrijke wetten aan de kamer zullen wor den aangeboden, ook over koloniale aangelegenheden. De geneeskundigen wetten, de emancipatie der slaven in West- Indië, de afkoop dor tienden, dc opheffing der kollatiereg- ten, enz. zullen in deze zitting worden ingediend. Ook de wetten op de schutterijen, op liet middelbare onderwijs, no pens het nieuwe wetboek van strafvordering worden in ge reedheid gebragt. Ook de handel zal met genoegen uit dit .—.-■stuk vernomen hebben dat.de quaestie over de water aftap- pingen op de Maas, waarover onlangs eene parlementaire enquête, in dc kamer plaats hadtusschen ons land en Belgie geregeld) is. 1T IE TT W S 5 IJ D I N O- X1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 17 September 1861. Heden nacht ten 1 uur, werd een matroos die on- eenigheid had met zijne vrouw, wegens burengerucht door de nachtwachts gearresteerd; op zijn verzoek en na laug aandringen, werd hem toegestaan om niet naar het Politie bureau, maar naar boord te worden getransporteerd. Midden op de nieuwe brug gekomen zijnde, weet hij zich van zijn' geleider los te rukken, en springt over de leuning der brug iu de binnenhavenmet dat noodlottig gevolg dat deze roekeloosheid hem gewis het leven heeft gekost; hij zouk onmiddelijk iu de diepte; hoewel men alle mogelijke moeite met dreggen als anderzins heeft aange- weud is het niet mogen gelukken hem te redden. Het veranderen van een gedeelte der werkinrigting tot ziekenhuis, is aangenomen door den hr. W. van der Wooning voor de som van ƒ3629. Zaturdag avond werden twee kindereneen jon gen en een meisje, door twee matrozen alhier op de publieke weg vervolgd; de jougeliug gelukte het ongedeerd te ont- komeudoch het meisje zocht in haren angstop het oogen- blik dat een der matrozen haar meende te vattenhulp bij den voerman van een daar passerenden nachtwagen, doch met dat ongelukkig gevolg dat zij door den wagen overreden en deerlijk verwond werd. Het kind is onmidde lijk onder geneeskundige behandeling gesteld en de twee matrozen zijn gearresteerd. De Noordsche matroos, van wien wij reeds in ons vorig nommer melding maakten, is in het marine-hospitaal aan zijne bekomene wouden overleden. De gearresteerde en vermoedelijke dader blijft zijn schuld ontkennendoch bij het aanvankelijk onderzoek schijnen zich gewigtige be wijzen voor te doendie zijne verklaring logen-straffen, Heden heeft de teraardebestelling van den verslagene plaats gehadterwijl de vele in de haven liggende Noordsche sche pen de vlaggen halver stok hadden waaijen, ten blijke van deelneming in het droevig lot van hunnen landgenoot. Een aanzienlijk getal broodbakkers in deze gemeente zijn dezer dagen bekeurd, wegens het niet na houden van schalen en gewigt in hunne winkels, en het niet op eene zigtbare plaats voorhanden hebben van een bordje w-aarop de prijzen van het brood vermeld staan. -Naar wij vernemen heeft de commissie ter onteigening der gronden voor de aan te leggen spoorwegstations-ge- j bouwen en basin, binnen deze gemeente hare werkzaamhe- den als het ware geëindigd, het groote terrein dat alhier benoodigd is en het aantal eigenaren in aanmerking genomen mag men zich verheugen dat de schikking zoo spoedig ten geuoege van beide partijen is getroffen, te meer om reden men nu eenige hoop mag koesterendat even als op andere plaatsen spoedig eenige aanbestedingen zullen volgen en men met de werkzaamheden nog voor den winter een aanvang maken zal; wenschelijk ware het voor den nijveren hand- j werks mau die bij de weinige werkzaamheden die hier thans I zijn en de duurte der levensmiddelen, in waarheid, eene donkere winter te gemoet gaat. Naar wij vernemen is de op Zondag 15 dezer gehou den harddraverij op het Koegrastot genoegen van zeer vele bezoekers in de beste orde afgeloopen. 12 paarden hebbeu naar den prijs gedongendie behaald is door het blaauw schimmel merrie paard van den landman L. van der Oorden de premie door het bruine blespaard van den landman f. Hoogvarst. Na afloop der harddraverijwerd er muziek en bal gegeven, ten huize van J. Vader in de blaauwe keet, waarmede dit feest, door de jeugd op eene regt vrolijke doch gepaste wijze werd besloten. Zr. Ms. stoomschip Vesiivitis, kommandant luit. t/z. le kl. A. Schotborgh, is den 16 Augustus jl. te Curafao aangekomen. Zr. Ms. stoomflotillevaartuig Hector, onder bevel van den luit. t/z. le kl. P. M. van der Haakkomende van Suriname, is op den middag van den 16 dezer, ter reede Hellevoetsluis aangekomen.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2