3 Bij zijner Majesteits besluit van den 2Jen dezer N°. 29, is aan den officier machinist H. Hardes vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der 3° kl., van de orde van St. Stanislaus, hem geschonken door Z. M. den Keizer aller Russen. Aanstaanden Donderdag den 10(lcn dezer, zullen inde Luthersche kerk, des avonds ten zeven ure, de historische voordragteu geopend worden. Een der belangrijkste gebeur- tennissen zal ter sprake komener zullen tooneelen geopend worden, waarop Lorenzo il Magnifico, Girolamo Savanarola eu paus Alexauder VJ, de beruchte Borgia, een hoofdrol zullen spelen. Bij de openings voordragt zullen de hoorders eeu blik werpen op la bella Eirenza; in de Santa Reparata ingeleid worden, bij het misoffer een moordaanslag tegen Lorenzo en zijnen broeder Guiliano, onder leiding van een kardinaal, daartoe door Siktus LV afgezonden, te zien uit voeren doch zal hun tevens de gelegenheid worden aange boden, om op eeue der villa's van Lorenzo, zich bij de feestviering van Plato's geboorte- en sterfdag te verkwikken. Bij eene daarop volgende zamenkoinst, zullen de hoor ders eene plaats nemen aan het sterfbed van Lorenzo, die ziju leven had gevoed met Plato's wijsbegeerte en Grieksch kunstgenot, maar onder de schaduw van het kruis wenschte te sterven en men zal er den Prior van San Marco, den onverbiddelijken Savanarola ontmoeten. Achtervolgens zal men de revolutie, die Plorence zijne vrijheid teruggeeft zien uitbarsten, Savanarola als staats- en Godsdiensthervormer optredentot dat de reactie hem te magtig wordt en Eloreuce's profeet in den vuurgloed sneeft. In deze dagen, waarin Italië de barens-weeën zijner wedergeboorte gevoelt, en de wereldlijke magt des heiligen stoels zoo sterk bedreigd wordt, kan de herinnering aan het geen in Italië voor drie en een halve eeuw voorviel, niet dan belangstelling wekkenook voor onze vrouwen en dochters, die vatbaar zijn iets uit de geschiedenis, die vaak nog sterker dan een roman verrast, in zioh op te nemen. Die tijd behoort tot de domeinen der herinnering, dat men vroeg: '/Wat heeft eene vrouw aan de geschiedenis?" Zjj late afgetrokken begrippendie zich weieens tot nul laten herleiden, over aan hen die er lust in hebben, zij wete en moge weten, hoe God de wereld regeert. Maandag jl. zijn alhier gearriveerd do 25 adelborsten bij het Kon. Inst. voor de Marine alhier geplaatst; heden keeren de overige terug, en zullen de lessen Maandag a.s, weder aanvangen. ZT. Ms. Stoomflottille vaartuig Amstel, heeft heden voormiddag op de reede van Texel en in het Marsdiep ge manoeuvreerd en eenige. proeven genomen met geschut. - De proponent Dyserinch heeft het beroep der Doops- gezinde gemeente alhier aangenomen, De proponent Frederiks heeft het beroep naar den Hoorn op Texel aangenomen. De gemeenteraad van Alkmaar heeft zich mede tot de Tweede Kamer gewend, met herhaling van de gronden ten voordeele der spoorweglijn bewesten het Groot Noord- hollandsch kanaal, waarvan zij de voordeden hoven de oos telijke lijn in het licht stelt. Men schrijft ons van Amsterdam: Dezer dagen heeft een jong heertje alhier, verscheidene boekverkoopers voor aanmerkelijke sommen beet gehad. ZEd. gaf met een zeer voornaam air, orders op nog al vrij dure werken, te bezorgen op eenen bepaalden tijd, bij deze of gene der meest notabelste inwoners in de stad. De boekverkoopers ijverig in hun vak, haastten zich daaraan stipt te voldoenterwijl onze boeklief hebber dan hij het opgegeven adres op den uitkijk stond; naauwelijks waren do hoeken bezorgd en de brenger verdwenen, of hij helde aan en vroeg met eenige drift of zijn jongen daar ook een pak hoeken bezorgd had, dat bepaald een abuis was; natuurlijk bleek het spoedig dat geen der huisge- nooten die boekeu besteld had, en bereikte hij op die wijze steeds zijn doel. De politie doet ijverige pogingen tot nadere kennismaking. Extract uit een brief van Batavia, in dato II Auy. 1961 //Wij, haasten ons UEd. nog te wijzen op een groot ge- vaar, waaraan het schip Nederlandgedurende deszelfs reis gelukkig is ontsnapt. Geheel onder in het schip zijn geladen geweest 15 k. Chemicaliën of Medicijnen, afgezonden door de heeren D. Yeen C°. en bestemd voor den heer R. R. Nauta, Apotheker te Batavia. Terwijl deze kisten gelost werden en er één reeds in het visitatie-pakhuis stond, schijnt er een flesch gesprongen te zijn, ten geiolge waarvan dadelijk veel rook ontstond, en in één oogenblik de geheele kist niet alleen in brand stond, maar het vuur zioh zoo spoedig verspreidde door het brandende vocht, dat zelfs het entrepot hier groot gevaar heeft geloo- pen. Had ongelukkiger wijze aan boord eene flesch gespron gen zoo zouden wij meer dan waarschijnlijk nimmer meer iets van den Nederland hebben vernomen. Het komt ons onverantwoordelijk voor, om dergelijke zaken af te schepen. De eenige wijze, waarop zulk goed geladen wordt, is doorgaans op dek, om het bij alle moge lijke événementen onmiddelijk overboord te kunnen werpen. In den namiddag van den 29n Sept.omstreeks twee ure, ontstond te Udenhout brand in eene boerenwoning, toebehoorende aan den heer van Iersel. In weinig tijds was dat pand met schuur en al hét daarin aanwezige, door de vlammen verteerd, zoodat als het ware niets is geborgen kunnen worden. Noch het huis, noch de inboedel van de bewoonster (eene weduwe,) is naar men verneemt tegen brandschade verzekerd, zoodat deze laatste als het ware totaal geruineerd is. Als eene groote zeldzaamheid deelen wij mede, dat thans te Wageningeu zekere weduwe Hei woont, die den ouderdom van 98 jaren heelt bereikt en uit haar eerste hu welijk nog een zoon van 81 jaren in leven heeft. Beiden hehooren tot de mingegoede klasse en bevinden zich nog in volmaakten welstand. Uit Suriname wordt van den 4en Sept, geschreven: "Den 19 Augustus is hier voor de stad gekomen het Zuid-Amerikaansehe stoomschip Sumter, en er gebleven tot den 31 Augustus, Gebrek aan steenkolen heeft dat oorlog schip herwaarts gevoerd, dat reeds eenige Noord-Amerikaan- sche koopvaarders heeft genomen, //Het verblijf van den Sumter alhier heeft de bevolking eenigzins verontrustdewijl men vreestdat die toelating iuvloed kan hebben op den handel met Noord-Amerikadie hier kwijnende isde levensmiddelen zijn duur. "De luit. ter zee 1° klasse, de heer van Moorsel, en fa milie is met het koopvaardijschip Hiddes de Vries naar Holland vertrokken. "De equipage van Z. M, schoener Adderwelk schip den 1 Ang. buiten dienst is gesteld, wacht op de aankomst van Z. M. stoomschip Ejam.biom op dat schip over te gaan. "Z. M. stoomvaartuig Apeldoorn, komm. Hugenholz, blijft hier de dienst op de reede doen en zal het volk van de Adder op de Bjambi overbrengen. •=- Eergisteren middag omstreeks 3 ure, viel een drieja rig jongentje, nabij het Adamshof heneden den hoogen zee dijk ouder Kralingen in het water. Do moeder dit ziende, sprong er hij en heiden zouden verdronken zijn, zoo niet de daar voorbijkomende postbode T. Oosterbaan, zich te water begevenen moeder en kind van een wissen dood ge red had. Het schip Zeebloemkapt. Bakker, van Amsterdam naar Riga, is, volgens telegraphisch berigt van Ghristiania, na de masten verloren en zware lekkage bekomen te hebben, den 25 Augustus verlatendoch het volk gered en te Ghristiania aangebragt. Te Ridderkerk is men bezig de kiel van een schip te leggendat van wege de grootte veler aandacht tot zich zal trekken. De kiel heeft eene lengte van 70 Ned. ellen, en het vaartuig zal een inhoud van ruim 800 lasten moeten hebben. In het Continental 'L'heatre te Philadelphia viel den 14 September eene treurige gebeurtenis voor. Terwijl eenige ballet-danseressen in hare kleedkamer bezig waren met haar toilet te maken, ten einde in een ballet in de tweede acte van Shakespeare's Tempest te kunnen optreden, geraakte eene van haar, die met hare ligt ontvlambare kleeding te digt een gaspit genaderd was, in brand; twee andere meis jes hare zusterssnelden te hulp en deelden haar lat.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2