BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL, DE LAATSTE LEVENSJAREN x. In angst en vertwijfeling snelden de drie meisjes naar een aangrenzend vertrek, dat vol ballet-danseressen was. De gevolgen zijn gemakkelijk te begrijpen. |Verscheidene ongelukkigen sprongen uit het venster op straat. Alle be kwamen min of meer gevaarlijke brandwondenzes der meis jes waven weinige uren later aan de gevolgen harer wonden overleden. Volgens particulier schrijven van een veehandelaar te Londen, dato 1 October, wordt liet volgende gemeld: Het is hier op heden zoo warm, dat men niet weet waar zich te bergen, wij wonen met deuren en ramen open, om zoo veel lucht te maken als mogelijk is en nog is het onuit staanbaar; ik althans herinner mij niet het hier ooit zoo te hebben bijgewoond. Vooral op vee-en vleeschmarkt werkt dit zeer nadeelig. Ben menigten partijen vleesch zijn op eens bedorven en weggeworpen. Van Oude Schild op Texelwordt ons verzocht het volgende te plaatsen Het was heden den 29 Sept. 1861, voor velen der ge meente. een blijde dag. Ons uit liefde en door liefde nieuw gebouwd Bedehuis, werd des voormiddags plegtig onder voorgang van onzen hoogstbeminden Lceraar ten aanhoore van ceue groote, zoo van hier als elders zaamgevloeide schare aan den Heer der Gemeente opgedragen. Treifend en hart roerend waren de woorden door ZWEW. uitgesproken en wel naar aanleiding van Psalm 46, vers 2, 3 en 4, ten doel hebbende, om ons vertrouwen alleen en eeniglijk op God, die ons door zijnen Zoon alles in allen is, te stellen. "Wij bidden den fleer der Heeren dat hij onzen jeugdigen Leeraar blijve toerusten met Zijnen Geest, den Geest der liefde, die alle dingen hoopt, alle dingen gelooft, die geen kwaad denkt, diezelfde geest beziele ook ons en alle die on bevooroordeeld van ons en onzen door ons hooggeachten leeraar hooren spreken. Oude Schild op Texel. Een lidmaat der Gerefor meerde Kerk. Yan 24i September 3 October 1861. ONDERTROUWD Jan Uijleman weduwnaar van Trijntje Ambuul van den Helder en Dirkje Bruin, weduwe van Barend Peereboomvan Texel. Leendert Dninker en Jannetje Koogcr. Maarten Bakker en Trijntje van Grouw. GEHUWD Gecnc. GEBOREN: Klaas, zoon van Dirk Kooiman en Cornelisje Vlaming. Ellzabelh Weppma Jlillegovdadochter van Reinder van de Wint en van Hielkje Rietsina, Leent jedochter van Marinus Ver duin en van Marijtje Buis. OVERLEDEN: Pietertje Brouwer, gehuwd met Jan Wuisoud 24 jaar. Cornelisje DijksenCornelisdochter oud 3 weken. MARKTBERIGTE N. AMSTERDAM 3 October. Tarwe stil; 128 f§ b. Poolscbe f 385; 120 Eries. f 300. Rogge bij kleinigheden onveranderd; 124 Anelammer f 245; 118 Odessa 1' 225; 117 Petersb. f229; 119 dito 235; 117 {6 ger. Galatz f212; op le vering iets llaauwer in Octpber. f215; Maart 1'223, 224; Mei f222. Garst ruim prijshouden 110 f§ Deensche 200. PURMERENDE l October. Aangevoerd 221 Runderen. De handel was nog llaauwer dan verleden week. 14 Paarden. 59 Vette Varkens. De prijs was van 42 tot 50 cent per Ncd. fg de handel is weinig verbeterd. 47 Magere Varkens a f13 tot 26en 374 Biggen van f 5 tot 8 per stuk. Redelijken vlugge handel in beide veesoorten. 8S Vette Kalveren, De handel is vrij wat verbeterd; de prijs is 5 ct. gestegen, Deze veesoort werd vlug verhandeld tegen 40 tot 60 ets. per Ned. 21 Nuchtere Kalveren. Prijs; van f8 tot 18 per stuk. In dit artikel was de handel niet vlug. 1974 Schapen en Lammeren Nog llaauwer handel dan verleden week. Kaas. Aangevoerd 200 stapels Kleine en 22 Stapels Middelbare. Hoogste markt: Kleine f 26.Middelbare dito f80.per 50 Ned. fg. Boter. Van 90 cents tot f105 per Ned. tg. Middenprijs 97-| cent. Gepassccrden Dingsdag zijn ter waag gewogen 151 stapel Kaas, wegende 43230 Nedcrl. f§; de hoogste prijs was voor Kleine f 25,75 voor Middel baren f29,50. Aangevoerd: 1118 Ned. pond Boter. 204 mud Appelen a f 3,50 tot f4 de mud, 170 mud Peren a f6.50 de mud. SCHAG1JN 3 October. 6 Paarden f 30 a 90. 24 Vette Koeijen f140 a 200. 15 Magere Melk Koeijen f 70 a 110. 6 Nuchtere Kalveren f7 a 13. 345 Magere Schapen f6 a 11. 460 Vette Schapen f15 a 25. 30 Engelsclie Rammen f 30 a 40. 95 Lammeren f4 a 12. Bokken en Geiten f2,00 a 250. 18 Magere Varkens f 12 a 20. 85 Biggen f4 a 9. Konijnen 30 a 40 ets. Kippen 25 a 80 Ct, Eenden 20 a 45 Ct. Duiven a 30 Ct. Boter 77^ Ct. per kop of 103 Ct. 2>er Ned. g?. Kaas 25 a 47-^ Ct. per Ned. tg. Kip- Eijeden f 2.75 per 100. Eend-Eijeren f 3,00 per 1QQ, MARIE ANTOINETTE. Vervolg van No. 36). Ontzettend was de indruk die de tijding van de vlugt des koniugs op de nationale vergadering te weeg bragtdoch men moet toegeven dat hare hou ding op dit hagchelijk oogenblikdie van een vrij volk waardig was. Ik moet Umijne heeren dus sprak de voorzitter bij derzelver openingde onaangenamedoch zekere tijding mededeelen, dat het verraad zich niet ontzien heeft den koniug uit ons midden te ontvoeren. Lodewijk X"\ I is met zijn gezin, in den afgeloopen nacht, van ons geweken. Onze pligt is het't vaderland te behouden." 's Koning ministers werden het allereerst ter verantwoording geroepen de minister van justitie verschijnt in de ver gadering en deelt deze mede dat de koning hem verboden heeftom eenig stuk van welken aard ook, buiten zijn5 naderen lastin zijnen naam te tee- kenen. Doch juist dit verbod wekt de wrevel van de volksvergadering op, daar deze aan den voortvlugtigcn vorst niet onderdanig wilde zijn, en de gezamenlijke ministers worden gelast de besluiten der vergadering te gehoor zamen en ten uitvoer te brengen. Het is ons voornemen niet de Eransche omwenteling met al hare gruwe len doch ook met al haar grootheid te beschrijvenanders zouden wij vele merkwaardige tafcreelen uit dit tijdstip kunnen te berde brengen. Algemeen bekend is hetboe de koning door de burgerwacht gearresteerdver pligt werd naar Parijs terug te keerende vergadering zond tot dat doel drie harer ledenLa Tour Maubourg, Pethion en de beroemde redenaar Barnaveaau wier gezag alle leger-corps zonder onderscheid, alle bevelhebbers aan welken rang ook en alle bewindslieden van het gausclie rijk werden onderworpen. Maar wie schetst de terugkomst der koninklijke familie te Parijs P Door duizenden en duizenden omringdwas het rijtuig waarin de vorstelijke per sonen gezeten waren als het ware het hoofddoel van de heleedigingen van het Parijsche gepeupel. "Wel is waar had men om dit te voorkomen proclamaties doen rouddeelen en aanplakkenwaarop te lezen stond: „Hij die den koning groeten zal wordt gegeeseldhij die hem beleedigen zal wordt opgehangen", doch de ovcrbiddclijke geschiedenis wijst onshoe weinig aan die verma ningen gehoor werd gegeven, en hoe Barnave zijn leven in de waagschaal stelde om het vorstelijk gezin aan moord en doodslag te onttrekken. Zoo waren dan Lodewijk XVI en zijne echtgenoote weder te Parijs terug gekomen en in de eerste dagen liet zich zelfs eene kalmere toekomst te ge- moet zien, hoewel zij steeds op last van den generaal la Eaijette bewaakt wer den. Doch de omw en telingspartij kon hierin niet bewilligenrust kon niet in het plan liggen van hen die öf door partijzucht gedreven hunne bedoe lingen trachtten door te drijvenöf door geld waren gewonnen om orde en ccndragt te verstoren. XI. Wij gaan thans een tijd voorhij. Het gepeupel heeft het koninklijk slot vernietigd, de Zwitsers die het bewaakten vennoord, en zelfs den koning ge dwongen de roode republiekeiucn muts op te zetten. Doch ook dit be schermde hem niet voor levensgevaarhij is gedwongen eene schuilplaats te zoeken in den boezem der nationale vergadering, uit welke hij niet meer als Koning te voorschijn zal treden, daar ook zijne flaauwhartige hande lingen aldaar, zelfs zijne vrienden tegen hem innemen. Zoo kwam dan de afstammeling van den Heiligen Lodewijk in den kerker en zijne fiere en trotsche gemalin Marie Autoinette, was genoodzaakt in dezen te doelen; van den troon waarop zij gezeten waren, daalde zij af tot de gevangenisen het kou niet lang meer duren of liet proces moest tegen hen worden opgemaaktwaarin de feiten die tot hunne onttrooning en tot hunne gevangenschap aanleiding hadden gegeven, werden bewezen. Het was een der voornaamste redenaars der GirondijnenBrissotdie het eerst het voorstel deed, den koning van den troon vervallen en den staat in gevaar te verklarenen toen begon de oinwentelings partij eerst het hoofd op te steken en hare gruwelijke plannen te doen inzien. Daartoe had ze ongeveer zeven honderd Marseillanen naar Parijs geroepen die tot alles in staat warenen aan welke moorddoodslagplundering en brandstichting geen afschuw inboezemden. Opgewonden door het schoone lied (de Marseillaise) waarvan een republikein bij inspiratie de niuzijk gecomponeerd badverhit door sterken drank die hun door de geheime aan stokers in ruime mate gegeven werdkou het niet anders of de ge- wenschte tooneel'en van moord konden niet lang uitblijven. Reeds weinige dagen later werden de gardeszonder aanleidingin de Ckamps-Elyse.es door hen omgebragt, en was geheel Parijs aan plundering, doodslag en brandstichting blootgesteld. Men gaat verdergeen spoor van aandenken aan het vernietigd koninklijk gezag mogt overblijven. Alle vooroordeclen die hetzelve begunstigenmoeten met wortel en tak worden uitgeroeid. De prachtige gedenkstukken ter cere van Hendrik IVvan Lodewijk XIII XIV en XV opgerigtworden verbrijzeldal bet metaal wordt bestemd om tot kanon vergoten te worden. De grafschriften van Mazarin en Richclieu worden verminkt; de vorstelijke lijken te Si. Den is worden opgegraven, zelfs liet gedenkschrift ter eere een' Turenne wordt niet gespaard. De koning was ondertusschen naar de gevangenis, de Tempel genaamd, overgevoerd; in vroegere eeuwen had dit gebouw gediend tot vergaderplaats der zoo beruchte orde der Tempelhoerenvan waar het ook zijn' naam ont leende. Laterna de vernietiging dier ordewas liet overgegaan in handen der Ridders van St. Jan van Jeruzalem, meer bekend onder den naam van Malthezer ridders. Verschillende waren dc inzigten van hendie den koning- deze verblijfplaats toeschiktenwant was hij hier ongenaakbaar voor iedcren aanval van bloeddorstigen, die het op zijn leven toelegden niet minder was hij daar ook bewaard tegen alle ondernemingen zijner vriendenom hem te verlossen. Deze loatste immers doorgrondden dadelijk hij het voor stel den gelieelen toelegom de plaats van beveiliging in eene ware gevangenis te veranderen en den vorst als misdadig te regt te stellen. Dc 13e Augustus was de dag, dat de maire van Parijs den last ontving om de koninklijke familie naar den Tempel over te voeren. Bijna de gebcele gewapende burgermagt kwam op de been, om hem voor alle over last zoowel als voor elke poging tot ontzettc behoeden. Wordt vervolgd

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3