it s 3 -j -vr s t ij p i ii xr. omstandigheden, waarin de Spaansche monarch in het begin dezer eeuw verkeerdeniet willen gelijk stellen met die van den tegenwoordigen koning der Nederlanden, noch ook den toestand van dat rijk met dien van ons land. Indien de Frausche Keizer werkelijk de plannen koestert, die men hem toeschrijftdan zullen deze wezenlijk niet verhinderd w orden door eene weigering van Willem UI om hem te Compiègne te ontmoeten. Verwondering moet het barendat de reis naar Frankrijk zoo veel stof tot ongerustheid geeft, terwijl die naar Luik zelfs met stilzwijgen wordt voorbij gegaan. Zoude men niet even goed kunnen beweren, dat Willem III, geene zamenkomst behoort te hebben met den vorst van een land, waaruit hij en zijn geslacht tot vóór eenige jaren, ten eeuwigen dage verbannen waren Hebben onze troepen niet ook tegen de Belgen gestreden Heeft het Hollandsch bloed niet nog na Waterloo, over de Belgische vlakten ge stroomd? Is het bloed, vergoten bij de belegering der Citadel van Antwerpen, is de dood van van Speijk en de zijnenreeds vergeten Is het //metalen kruis" niet daar om ons ten eeuwigen dage die jaren te herinneren Is de /'Blace des Maitijrs" te Brussel daargesteld om de verbroe dering van Belgie en Holland te bevorderen? Zeker is het in elk gevaldat die toenadering dezer twee landen eerst sedert de laatste jaren is ontstaan, en of zulks zonder eigenbelang van onze zuidelijke buren is geschied kan zeer worden betwijfeld. Het is er verre van af, dat wij door bovenstaande regelen zouden w illen bewerendat Willem III den Belgischen ko ning niet zoude belmoren te bezoekenwij willen daardoor alleen te kennen geven en doen inzien dat de tijden en om standigheden sedert de regering van den eersten Napoleon geheel veranderd zijn, en dat wanneer de gebeurtenissen van vroegere tijden influenceren op de politieke handelingen van het oogenblik, de vrede en rust van ons werelddeel zelfs geen oogenblik' verzekerd zoude zijn. Het is waarschijnlijk naar de leer der //faits accomplis" dat men elke gedachte, om over vroegere gebeurtenissen wraak te nemen, heeft laten varen. Wat geschied is, duldt geene verandering meer. Bat de inlijving van Holland bij Frankrijk heeft plaats gehadis een feitmaar dat dit feit zich rvederom zal herhalen, omdat er weder een Napoleon op den Franschen troon is gezeten, is volstrekt daaruit niet af te leiden. Zeker zal ook de Tweede Kamer der Staten- Generaal, die daiir is om het volk te vertegenwoordigen, de reis des Konings noch strijdig gevonden hebben met de eer en waardigheid van het volk dat ze vertegenwoordigtnoch met die van den kroon; en daarom heeft zij dan, ook de reis des Konings lijdelijk aangezien. Païitii'fi Oticrsigt. Be buitenlaudsche dagbladen houden zich op dit oogen blik algemeen bezig met het bezoek van den 1'ruissisehen koning aan den Keizer der Franschen, en de waarschijnlijke gevolgen die hetzelve voor de toekomst hebben kan. Meer trekt het onze aandacht datnaar men meldtonze koning voornemens isna zijne terugkomst van Parijs den Belgi schen koning Leopold te Luik een bezoek te brengen. Voornoemde vorst, die eene maand geleden den Prins van Oranje te Wiesbaden ontmoet heeftzou zijn verlangen te kennen hebben gegeven eene bijeenkomst met den koning, zijn' vader te houden, en zou Z. M. na herhaalde onder handelingen daartoe zijne toestemming gegeven hebben. Natuurlijk zijn de Belgische bladen over dit berigt zeer tevreden, want men beschouwt het thans als het zegel ge drukt op de toenadering der twee vorsten, die vroeger met elkander niet konden sympathiseren. Het verikale blad nV Ami de la Réligioti'' bevatte onlangs eenen brief uit Brussel, waarin gezegd werd, dat er in Nederland eene partij bestaat, die, met het oog op de inlijving van Belgie Hij Frankrijk, waarvan onlangs sprake waseen Nederlandsch- J^?$i^nsch bondgenootschap verlangt, en dat onze koningin,. jvJL-"wierunvloed groot is, zich met dat denkbeeld ten eenen- maleVereenigd heeft. ■2" Bejberigten uit Italië zijn niet van belang ontbloot; de jf ,ex-koping van Napels, Frans II, wilde zich bij het Pruis- sisclre krooningsfeest te koningsbergen laten vertegenwoordi gendoch aangezien hij geen regerend souverein is, heeft men aan zijn verlangen niet kunnen voldoen. Uit dit feit blijkt het alzoo dat de erkenuig van het koningrijk Italië door Pruissenniet lang meer zal uitblijven. Er is sprake dat de minister lticasoli, als hoofd van het Italiaansche kabinet zal aftreden, en vervangen worden door den heer ltatazzi. Nog was te Parijs het gerucht in omloop dat Garibaldi van Caprera zou zijn vertrokken, zonder dat het bekend is waarheen hij zich had begeven; dit berigt verdient echter allezins bevestiging. Be Times vermoedt dat tusschen Frankrijk en Pruissen een verbond is gesloten. Wij zijn, zegt dat blad niet na ijverig; wij verlangen alleen dat Pruissen zijne onafhanke lijkheid handhave. Het verbond met Engeland is van groot belang voor Buitschland, wanneer het aan den Rijn werd bedreigd. Be hulp van Pruissen zou voor Engeland van geene waarde zijnzelfs al waren wij in oorlog met Frank rijk; zeker is het dat niet een enkel Buitsch regiment tot onze hulp zou oprukken. Be Fransche pers meene niet dat wij iets voor ons van Pruissen zouden verlangen. Te Athene heeft men op de muren geschriften aangeplakt, waarop bedreigingen voorkwamen voor het geval, dat de ko ning in de hoofdstad mogt tcrugkeeren, zonder dat een op volger benoemd was, en zonder de belofte dat de nationale garde onmiddelijk zou georganiseerd worden. Bergelijkc bil jetten waren ook aan de muren van Nauplia aangeplakt terwijl in verschillende steden arrestatien hebben plaats ge had. Bit een en ander heeft aanleiding gegeven tot het vermoedendat Bousios in zijn' aanslag tegen het leven der koningin niet zonder medepligtigen was. Volgens berigten uit Napels is de generaal Borgès, die nog altijd in naam van Frans II aldaar den opstand tegen Victor-Émmanuel volhield, gevangen genomen en doodgeschoten. Zijne 45 medegenooten zouden insgelijks in gevangenis zijn geraakt. Be betrekkingen tusschen het hof vau Italië en dat van Spanje, die in den laatsten tijd bijna geheel waren afgebroken ten gevolge de quaestie der Napelsche consulaten ziju wederom hersteld, daar Frans II de uitlevering heeft bevolen Helder, Njeuwediep, Willemsoord, 11 Octobor 1861. Gisteren avond had alhier de eerste voorstelling plaats van de tooneelisten van den Amsterdamschen stads-schouw- burg, onder directie van de heeren Roobol en Tjasink. Een zeer deftig en talrijk publiek woonde deze uitvoering bij. Voornamelijk hebben de dames Huyzers en Stoelz bij uitstek voldaan van welke de laatste hare moeijelijke rol van intrigante op eene uitstekende wijze vervulde. Ook de heer Tjasink, die de hoofdrol vervulde, alsmede de heeren Roobol en Vink mogten de goedkeuring van het publiek wegdragen, Het nastukje nop water eri brood" was allerliefst; voorts verwierf het coupletje door mej. Picéni gezongen den alge» meenen bijval. Wij hopen dus dat onze gemeente, in den aanstaanden winter, dikwerf door deze tooneelisten zal worden bezocht, Men berigt ons uit Utrecht, dd. 9 October: Heden morgen werd alhier in den Rijn nabij eene uit» spanning, genaamd de Hommelhet lijk van een infanterist opgevischt, die reeds sedert zeven dagen met twee zijner makkers, even als hij, bij het depot staande van het 7de regement alhier, vermist werd; zijne makkers zijn een paar dagen geleden van hun uitstapje teruggekeerd, en hebben verklaard dat de overledene met hen in bovengenoemde uitspanning een glas bier drinkende, zich voor een oogenblik verwijderd had ei; niet was teruggekeerd, waarop zij zon der hem, hunnen togt hebben voortgezet. Be overledene is waarschijnlijk in beschonken toestand geweestdaardoor in het water gevallen en door het vele aldaar aanwezige kroos, niet eerder opgemerkt. Heden namiddag is Zr. M". stoomschip Cycloop alhier geretourneerd. Z. M. heeft met den laatsten' dezer den luit. ter zee le kl. C. J. Damme, eervol ontheven van het bevel over

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2