het wachtschip te Amsterdamen dat hevel met den 1 No vember opgedragen aan den luit. ter zee le kl. JW. van Rhijn; den luit. ter zee 2de kl. J. C. A. van Asperen op ziju daartoe gedaan verzoek eervol uit de zeedienst ontsla gen, met den laatsten der maand, waarop dit besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Men schrijft ons van Terschelling dd. 9 October: Dezer dagen is door middel der duikerklok uit het wrak der Lutine, opgevischt eeuige stukjes bladkoper eu een zilveren Spaansche mat. Te Hoorn is gevankelijk binnen gebragt de vader der weeskinderen uit ecne naburige gemeente, die naar men ver neemt beschuldigd wordt van geweldadigc aanranding der eerbaarheid, van een meisje van 17 jaren. Dit is in korten tijd het tweede feit van dien aard in Noord-Holland. Men bcrigt uit Ilarlingendd. 8 October. //Even als in andere plaatsen gemeente-gronden, gratis voor den aan te leggen spoorweg ziju afgestaan, heeft in cene alhier op heden gehouden vergadering van Burgemees ter en Wethouders met den heer Witsen Elias, eerst-aan- wezend ingenieur bij de Staats-spoorwegenhet bestuur verklaard, ten behoeve van den Noorder spoorweg aan den Staat der Nederlanden, gratis afstand te doen van het bolwerk voor het terrein benoodigd. Zeker een bewijs van welwillende medewerking tot bekoming van het, in dit ge west, zoo zeer gewenschte middel van vervoer." Tengevolge aanschrijving van het ministerie van Bin- nenlandsche Zakenzal do inspectie over de verlofgangers der Nationale Militie dit jaar niet andermaal plaats hebben vermits de in de maand Junij j. 1. over lien gehoudene inspectie over het algemeen een gunstigen uitslag heeft opgeleverd. De Brusselsehe correspondent van de Amst. Courant deelt mede, dat eene vereeniging van kapitalisten, waaron der verscheiden Belgenaan de Nederlaudsche regering aan vrage zal doen om concessie tot het aanleggen van een spoorwegnet op Java. Dat men niet te voorzigtig met kinderen kan zijn bleek weder uit het treurig lot, dat het huisgezin van A. Veenhoven te Wildervank trof. De ouders hadden het huis verlaten, en een acht-jarig kind ter oppassing van een, dat twee jaren telde, achtergelaten. Niettemin kwam li,et laatste al spelende in het water te vallen en te verdrinken, Een droevig ongeval vond dezer dagen te 's Ilage plaats. De zoon van den heer M., verliet ruim drie jaren geleden de ouderlijke woning om als marinier in dienst te treden. Met verlangen, ja met het grootste ongeduld werd vooral ook door de moeder zijne terugkomst afgewacht. Hoe zeer wierd zij teleurgesteld te vernemen dat haar zoonjaaan het Nieuwediep binnengekomenechter terstond wegens ziekte naar het hospitaal aldaar moest vervoerd worden. Na eenigen tijd aldaar doorgebragt te hebben, kreeg hij zijne gezondheid terugzoodat hij Donderdag huiswaarts kon komen en de ouderlijke woning binnentrad. De moeder voor het oogenblik afwezig zijnde, zond men liaaT iemand te gemoet om van den aankomst van dien zoon haar te ver wittigen maar naauwelijks vernam zij die voor haar zoo gewigtige tijding, of zij werd door eene beroerte getroffen, waaraan zij twee dagen later bezweek. Als een bewijs wat voordeel een landbouwer van een goed paard kan trekkendiene het volgende. De heer E. Eransenslandbouwer te Eexterveenheeft van eene merrie zes veulens verkocht, welke te zamen 501 gulden hebben opgebragt. Voor deze merrienu elf jaren oud, en door den eigenaar aangekocht voor 165 gulden, werd onlangs te Eolde nog 300 gulden vruchteloos geboden. Te 's Hage heeft zich een huishoudster', die 20 jaren in eeue aanzienlijke famielje het huishouden had waargenomen, door luciferkoppen van kant gemaakt, omdat het ontdekt was, dat zij door valsche kwitantiën het misbruik, van haar toe- vertrouwde gelden dekte. Dezer dagen heeft een lot noch toe onbekend persoon bij een wisselkantoor te Antwerpen voor 6000 fr. valsche banknoten gewisseld. Volgens ingekomen berigtcu omtrent den oogst, die nu bijna is ingezameldis de kwaliteit en kwantiteit rede lijk wel. De tarwe en rogge ziju goed binnengekomen doch het beschot is middelmatig. De zandboekweit is mee gevallen, ofschoon men vrees koesterde voor den harden wind op het oogenblik, dat het zaad aan het rijpen was. De veenboekweit zal eene redelijke uitkomst opleveren; met de inzameling is men nog bezig, door het regenachtige weder heeft zij iets geleden. Men kan de garst en haver als goed beschouwen, doch bij het binnenhalen hebben zij veel door den regen geleden. Het wiuterkoolzaad is tame lijk goed; het zomerzaad werd moeijelijk droog. Dc aard appelen leden veel meer van de ziekte dan andere jaren en werd de knol niet overal hevig aangedaanzij werd toch in haren doorgroei gestuit; van daar, dat de aardappel over 't algemeen niet melig is en klein van stuk; er is ook eene geringe opbrengst en voor den landman verdrietig ge was. De kuolgewassen en koolsoorten hebben eeue uitmun tende uitkomst opgeleverd. De erwten en boonen gaven boven verwachting. De ajrpelen en peren zijn gering ge weest. De steenvruchten waren zeer schaarsch. Het opgaande boomgewas en kreupelhout groeit zeer gunstig. De teen was redelijk lang en op het veld goed bezet. De veestapel was algemeen gezond. De bijen leverde een prodnkt op als dat van .1834, n.1. korven van 80 tot 120 halve ned. ponden. De broei in het jagtveld is ook door liet natte der velden minder voordeelig geworden de langdurige sneeuw deed vooral veel wild sterven. Het grasgewas was overal ruim en de hooge streken ondervonden bij het natte weder de voordeden van hetgeen de lage gronden zoozeer tot nadeel heeft gestrekt. Zoo ooit, dan is in dit en het voorgaande jaar de gunstigste uitkomst bewe zen van kunstmatige droogmakerijen, hetzij door stoom of wind. De opbrenst van ingezameld hooi is weder zeer ruim maar de kwaliteit niet overal even goed. Men verzekert, dat er thans niet minder dan twaalf duizend werklieden aan de doorgraving der landengte van Suez worden gebezigd. Onlangs is aldaar bij de graafwer ken te Gizelli een tempelgebouw ontdekthetwelk meer dan vijf duizend jaren oud en zoo uitgebreid is als het Louvre te Parijs. Te Karualie is een tempel van een uur in om trek gevonden, en te Edfu een met twinting zalen. De muren dier gebouwen zijn bedekt met beeldhouwwerk, opschrif ten hieroglyphen en schilderstukkenwelke door den loop des tijds niet beschadigd zijn. In de stad Hanover is thans ter dood veroordeeld een boerenzoon van 19 jaren, die, 't is bijkans te afschu welijk om het te melden, ziju eigen moeder, omdat zij tegen zijne verkeering met zeker meisje was, eerst heeft geslagen en daarna geworgd. Men meldt uit Parijs Voor eenige dagen trad een eenvoudig dienstmeisje een der grootste modeu-magazijnen van Parijs binnen en ver langde een shawl-doek te zien. Maar geen enkele dergene die men haar voorlegde, was naar haren zin, tot dat ein delijk een shawl, waarvoor 600 frs. gevraagd werd, genade in hare oogeu voud. Het meisje vertrok om het geld te halen. Toen zij echter terug kwamhad de koopmanaan wien de zaak verdacht voorkwam, een politic-agent ontboden welke laatste het meisje naar haren naam vroeg, verder verlangde te weten waar zij dieude en eindelijk vroeg iioc zij aan dit geld gekomen was. Daar het meisje niet dadelijk antwoorden wilde, was men genoodzaakt verder te onderzoeken en spoedig kwam de geheele toedragt der zaak aan het licht. De gezamenlijke vrouwelijke dienstboden van eenige familien hadden het geld voor bedoelde shawl bij elkander gebragt, terwijl zij onderling overeengekomen waren die des zondags ieder op haar beurt te dragen. De aandeelhouders van de Great Pastern behoeven voor alsnog niet te wanhopen. Napoleon heeft, naar men wilniettegenstaande het jongste ongeluk dat het schip overvielaaubiedingen gedaan tot den aankoop van het reu- zenschip. Men gelooft iutusschen niet dat het Engclsch gouvernementhetwelk praktische ondervinding van de Great Pastent als een transportschip heeft opgedaan, Lodemjk Napoleon zal toestaan, er zich meester van te maken. Men raamt de kosten der noodigste herstellingen, welke de Great Pasternten gevolge van de onlangs geledene schade, zal moeten ondergaan, op 10,000 p. st.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3