Op nieuw ontvangen J. P. J. VAN ROSENDAEL EN ZONEN. 3nge5onüeii ^tufificn. BUGERIME STAND ili.lt GEMEKTE HELDER, A D V E II T ENTI E N. X. liceft kennis genomen der circulaire van den Heer BEETS Jr. alliier, houdende uitnoodiging tot deelneming, in de Onderlinge Verzekerings- Maatschappijvan Weduwen-pensioenenonder de zinspreukden Helder" door hem opgerigten waarbij hij natuurlijk zich zelf tot directeur procla meert. Ofschoon hoogst waarschijnlijk het getal van 200 ingezetenen niet zal gevonden worden, om ten deze toe te treden, zonder welk getal van 200, de maatschappij niet als geconstitueerd kan worden beschouwd, wcnscht X de belangstellendenoplettend te maken op ecnigc punten, die zijns inziens, eeiie degelijke overweging behoevenalvorens men ligtvaardig de belangen van dierbare betrekkingen toevertrouwtaan de vindingrijkheid van een joug mcuschvan wien tot heden gccne blijken bekend zijn dat hij met dergelijke zaken weet om te gaan. Te minder gelooft X aan het welslagen dezer ondernemingomdat bijna ieder huisvader, öf reeds in een pensioenfonds heeft deelgenomenof ruim schoots gelegenheid heeft zich veilig bij reeds bestaande en beproefde inrig- tingen van dien aard aan te sluiten. De aanmerkingen van X op deze maatschappij, naar aanleiding der ge melde circulaire, zijn de navolgende, en zullen denkelijk nog kunnen ver meerderd worden, zoodra hem de statuten der maatschappij bekend zijn: 1. De directeur wil zich omringd zien van slechts 3 commissarissen, die, wel is waar door de leden worden benoemd, doch niet anders dan op voor- dragt van hem directeurdeze bepaling keurt X ten hoogste afals kun nende leiden tot onaangenaamheden bij de stemming, en tot een niet onaf hankelijk bestuur. 2. Zoo als de bewoordingen der circulaire aanduidenheeft het reserve fonds de tegenovergestelde - strekking der bedoeling; immers„men heeft niet getracht te voorkomen, dat de omslagen niet te bezwarend zouden worden" de bedoeling is denkelijk„men heeft getracht te voorkomen dat zij te be zwarend zouden wordeu; intusschcn is de redactie vau deze alinea niet ge lukkig te noemen. 3. Welke waarborg heeft de heer 13. dat de bijdragen in een Onderling pcusioen-fonds van slechts 200 leden niet veel te bezwarend zouden kunnen worden voor de leden?. Het onderzoek van H. H. Burgemeester en Wet houders levert X, behoudeus alleu eerbied voor hunne particuliere meenin gen, daaromtrent gccne genoegzame waarborgen op zij schijnen zicli dan ook slechts te hebben bepaald, om de statuten te examinerendoch staan zeer zeker niet in voor de gevolgen die de onderneming zoude kunnen na zich slepen. Zoodra de contributie, te bezwarend wordt, en dat kan zoo gemakkelijk plaats hebben dan zullen de bronnen waaruit de fondsen voor de weduw en moeten vloeijen, opdroogen, en het lot der arme weduwen en wcczen zal zeer bitter te beklagen zijn. 4. Er wordt aangevoerd, dat de gezondheidstoestand door de gunstige lig ging dezer gehneentedoorgaans voldoende is, en er geene buitengewone sterfgevallen plaats grijpenwaarom de maatschappij vooral alhier zou bloeijcn, doch, hij die eenmaal lid is, blijft lid, ook bij verandering van woonplaatsdeze bepaling, is vooral met het oog op de verwisseling van ingezetenen in deze gemeente, niet vrij van inconsequentie. 5. Of men 60 of 20 jaar oud is, bij de aanvaarding van het lidmaatschap, doet niets af, men betaalt daarom geen cent meer contributie voor het reserve-fonds deze gunstige gelegenheid is geheel niemo en bij geene andere maatschappij in practijk. X. gelooft, dat de andere maatschappijen hierin meer doordacht handelen. 6. Bij de deelneming wordt door ieder betaald: a. Een percent over het bedrag van het pensioenwaarvoor wordt dccl- deelgenomen. b. Eén gulden voor drukloon en zegelregt van diploma en reglement. cvan de jaarlijksche administratie kosten; en d. De eerste storting in het rcservc-fonds. Daarenboven betalen de leden jaarlijks voor administratie-kosten één percent over het verzekerde pensioen. Behalve dat de redactie van deze bepalingen niet zeer duidelijk is, wordt volstrekt niet aangewezenwaar al die gelden moeten blijvenof voor wie dezelve bestemd zijnhoogst zeker zijn ze voor den bescheiden lieer direc teur in persoon, en zoo dit niet het geval mogt zijn, voor X. bij wijze van gratificatie voor zijne opmerkingen. 7. De directeur kan volstaanmet goedvinden van de commissarissen persoonlijke zekerheid te stellen. X. acht ten dezepersoonlijke zekerheid niet voldoende, omdat die in den regel te wisselvallig isen dus vooral bij eene maatschappij als dezegeene zekerheid aanbiedt. 8. De maatschappij is geconstitueerd, zoodra er 200 leden zijn; maar vraagt Xwanneerof liever op welk tijdstip over 3 of 6 maandenof langer tijdsverloop Stel nu eensdat iemand toetreedt en vóór dien lijd sterftdan zal zijne weduwe niet kunnen genieten uit een fondsdat nog ongeboren is. Hadde hij daarentegen zich bij eene reeds gevestigde soliede maatschappij aangesloten, ziju doel, om voor vrouw eu kinderen le zorgeu, ware bereikt geworden, en gaat nu, wachtende op een fonds dat nooit"tot stand komt, bepaald verloren. X breugt echter hulde aan het doel van den heer B(hoewel de hem gereserveerde renumeratie al ligt ƒ1200.'s jaars zou bedragen), doch betreurt het, dat dc grondslagen der maatschappij niet hecht, niet duurzaam zijnen geeft hem in bedenking de zaak op eene andere meer duurzame leest geschoeid, op nieuw voor te dragen. Eindelijk en ten slotte geeft X zijnen medeburgers in ernstige overweging, om ten opzigte dezer maatschappij wier doel en strekking van hoogst teederen aard isen waarop men zich onbekommerd zou verlatenrijp te onderzoeken, ter voorkoming van grievende teleurstellingen, daar waar men hulp en ondersteuning na den dood meende verzekerd te vinden. X. SCIIAGEN, 6 Octobcr, De openbare vergaderingdoor liet reciteer collegie «de Vrede" alhier Donderdag 3 October gehoudenheeft ten volle aan de guustige verwach ting beantwoord, ja, die zelfs in menig opzigt overtroffen. De onmiskenbare blijken van vooruitgang toch, door de leden reeds in de eerste vergadering gegeven zullen hieraan twijfelen wij nietvelen met onsaangenaam hebben verrast. Immers naar hetgeen ten vorige jare door het collegie was verrigtscheen er wel eenigen grond voor het beweren van sommigendat dc leden er huil werk slechts van maaktende hoorders door „kluchten" stof tot lagchen te geven. Doch Jozef en zijne Broedersis geen kluchtspelen de opvoering van dit historisch fragmentzou doen blijken of de leden vau „dc Vrede" bij magte wareniets ernstigs en de gelijks ten tooncelc te brengen. En de uitslag?Ons oordeel is overbodig. Dc talrijk opgekomen hoordershebben uitspraak gedaan op eene wijze die elk andere noodcloos maakt. De diepste stilte hecrsclite gedurende dc voordragt in de zaalmen konzoo men zegteen speld liooren vallen zoo onverdeeld was de aandacht der hoorders op de sprekers gevestigden toen de gordijn viel, toen beloonden de uitbundigste bijvalsbetuigingen de leden voor de moeite, door li en gedurcude eenige weken, aau het bestu deren der rollen besteed, eu was het beslist/dat „de Vrede" voortaan niet alleen de lagcliers op hare zijde zal licbbcumaar ook hendie aan ern stige en aandoenlijke voordragten de voorkeur geven. Plaatsgebrek belet onshoe gaarne wij zulks ook wildeuin meerdere bijzonderhedenomtrent de overige No.'s van het programma te treden alleen vermelden wij nogdat de alleruitstekeudste wijze waarop door liet lid Coster het komisch gedicht „de Trekschuit" werd voorgedragen, 't ons deed bejammeren, zulke talenten voor de tooueelwereld verloren te zien gaau en naar ons oordcelmenig tooneeldirccteur zich gelukkig zou re kenen zulk een komiek te bezitteu. De voortreffelijkste geest heerschte gedurende den gauschen avond iu de druk bezóchte vergaderingwelke een sprekend bewijs leverde dat stijfheid evenmin eene behoefte is voor orde, als ordeloosheid voor vrolijkheid. Wij eindigen ons verslag met deze opmerkingMen meene niet dat wij ofschoon lof toezwaaijende aan „dc Vrede", blind zijn voor dc gebreken welke het collegie aankleven. Wij weten maar al te goeddat de vol maaktheid nog verre te zoeken istrouwens eerst „met dc tijd wordt de spruit een hoorn". Doch hiervan houden wij ons overtuigd: met het oog op de maatschappelijke betrekkingen der leden, waardoor allen vau weten schappelijke of letterkundige ontwikkeling verstoken blevenzal men de hulde door ons aan hun pogen gebragtteil volle beamenen het met ons eens zijndat de jonge lieden regtmatige aanspraak hebben op die onder steuning en aanmoediging, welke hen tot lieden zoo rijkelijk is ten deel gevallen. Q. X. Vau 11 tot 18 October 1861. ONDERTROUWD J. IJ. Blokker, sjouwerman, oud 63 jaren, weduwn. van M. Pronk en II. Bras, oud 51 jaren, weduwe van C. Dekker. J. Mulder, schilder bij de Marine, oud 38 jaren en J. Evers, oud 30 jaren, weduwe van R. de Kort. C. de Reus, koetsier, oud 27 jaren, en C. A. de Vroede, oud 28 jaren. GEHUWD: C. Speelman en A. D. de Wit. P. L. Gude en E. Lap J. E. Harijvan cn C. Gramberg. D. II. Tabeling eu B. W. C. Dieho. BEVALLENT. Fortuin geb. dc Vroome D. E. Ycrgragt gcb. Maas D. E. M. Zits geb. Jacobs Z. R. van Vliet geb. VeiTaille Z. H. Sclmeider geb. Horn D. S. Fillerup geb. Daalder Z. P. Zachariassen geb. Selijn D. B. S. Arons geb. Groen D. N. Smittenaar geb. Borst D. D. vau Wilgen geb. Aarsen D. OVERLEDEN: G. Bruin 3 jaar. - A. Goedraad 36 jaar. A. Tegel 53 jaar. Iv. F. Smctzer 27 jaar. J. P. Hirsck 1 maand. Donderdag den 24 dezer vertrekt van hier de Oost.-Indische landmail via MARSEILLE. Bevallen vau een ZOONS. C. SCHOUTEN, geliefde echtgenoot van C. BOOM. Nieuwe diep, 22 Oct. 1861. Vrienden en beleenden gelieve deze eenigeals bijzondere kennisgeving aan le nemen. De ondergeteekende verzoekt op zijn naam geene GELDEN of GOEDEREN te crediteren aan zijne echtgenoote J. E. BAKKEE, zullende door hem na dato dezer niet worden voldaan. A. ZON. Helder Vuurstoker 1° klasse bij 19 Oct. 1861. dc Kon. Ned. Marine. bij SCHAKELS VUURMAKERS, om oogenhlikkelijk en zindelijk vuur te maken, het groote pak kost 25 cents. SCHAKELS TRANSPARANT LIJMVERNIS, onmis-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3