1T IE TT W 3 T IJ D 11T O" S lï. liet stuk wordt ter advies gesteld in handen van de commissie van onderwijs. De Voorzitter brengt ter kennisse van den Raad, dat hij meent dat de belangen der gemeente vorderen, de open bare zitting in eene met geslotene deuren te veranderen, ten einde een onderwerp, minder voor publiciteit geschikt, te kunuen behandelen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 5 November 1861. - Zondag jl. had alhier in het lokaal Tivoli de tweede groote vergadering plaats van de zangvereeniging Cecilia, welke door een talrijk publiek werd bezocht. Mogten wij reeds vroeger allen lof uitspreken over deze vergadering zoo is 't ons aangenaam te kunnen melden dat deze de vo rige heeft geëvenaard, of misschien nog overtroffen. De melodieuse en aangename Cavatine en koor uit ia Muetle da Portici werd op eene voor het gehoor liefelijke wijze ge zongen terwijl ook de overige stukkenden bijval van 't publiek in ruime mate verwierven. De Cavatine en Ivoor uit de Norma werd bepaaldelijk door de aanwezigen zóó danig toegejueht, dat het tweemaal moest worden voorgedra- om aan de regtmatige hulde van 't publiek te voldoen. De heer C. M. Philbertdie als honorair directeur de leiding had op zich genomenkomt deswege allen lof toe. Een vrolijk baldat tot laat in den nacht voorduurde be sloot dezen aangenamen avond. Donderdag a, s. zullen de heeren 1ïoobol en Tjatink in liet lokaal Tivoli alhier, eene tooneelvoorstelling geven. Het is voor deze gemeente niet weinig eer, dat de Directie van den beroemden stads-schouwburg te Amsterdam, zich heeft laten vinden, om, wanneer deze voorstelling eeuigzins de veie kosten kan dekken alsdan gedurende de a. s. winter, die van tijd tot tijd te herhalen. Wij vertrouwen alzoo dat deze voorstelling hijzonder druk bezocht zal wordenniet alleen ten einde de Directie in hun voornemen te sterken maar ook om te profiteren van de voor deze gelegenheid zoo keurig uitgezochte stukken. Zondag a. s. des avonds 7}- ure, zal er eene tooneel voorstelling plaats hebben in de kazerne der Infanteriein het fort Erfpins, door het gezelschap Kunst en Vaderlands liefde. Onder do vele amunitie die hier van tijd tot tijd wordt aangevoerdzijn er gisteren ook aangebragt 8 stukken geschut met getrokken ziel. Men schrijft ons van Gallantsoog Het alhier in de nabijheid gestrande steenkolenschip Chincliffeis Zaturdag jl. uit elkander geslagen. Schip en lading zijn dus voor den eigenaar verloren; ecliter bij gunstig weder zullen onze nijvere strandbewoners, nog wel eenige pogingen doen, om zooveel mogelijk van die in dezen tijd zoo welkome brandstof, aan het woedend element te ontrukken. In het eindverslag over de Wetsontwerpen betrekke lijk het beheer der gelden, bestemd voor den aanleg van Staats-spoorwegen dienst 1860 en 1861, leest men onder anderen het navolgende: De zaak der Noordhollandsche spoorweglijn werd in ver schillende zin besproken. Terwijl aan de eene kant door sommigen spoedige beslissing, en wel door de regering, buiten bemoeijenis der Kamer werd begeerd, drongen andereu integendeel aan op uitstel der beslissing, tot dat de geheele lijn behoorlijk zou zijn onderzocht, en tot de Kamer daar over met kennis van zaken bare zienswijze zou kunnen openbaren. Met nadruk kwamen eenigen op, tegen bet in hun oog geheel onaannemelijk denkbeeld der Regering, in 8 der Memorie van toelichting aangegeven, bewerende dat in elk geval de rigtiug van de geheele weg, aan het oordeel der wetgevende magt behoort onderworpen te worden en voegde er bijdat de handelwijze door de Regering ten deze ge volgd, tot het meest onparlementair compromis zou leiden dat denkbaar is. -v De kapitein der Artillerie de Quartel, is heden alhier gearriveerd; de le luitenant der Infanterie Poelman, wordt van hjer overgeplaatst naar Hoorn. j Het schroefstoom-flotilje vaartuig de L i n g eis te Hellevoetsluis in dienst gesteld, onder bevel van den luit. t/z. le kb v. d. Haak, die met een deel van 't etat-major van de Hector daarop is .overgegaan. Gisteren zijn te 's Hage de examens begonnen voor een 80 tal onderofficieren, dingende naar den rang van 2e luit. bij de infanterie of artillerie, bij 't leger hier te lande of in jndië. Het examen zal de geheele maand :November duren. Men schrijft van Veendam van 1 November het voD gende. Zoo als wij eenigen tijd geleden reeds voorspelden hebben de hooge prijzen der aardappelen zich niet kunnen staande houden. Men bied hier thans ƒ1.20 en ƒ1.30 voor het mud, terwijl voor de van zieken en kleinen ge- zuiverden ƒ1.50 wordt geboden. Over liet algemeen worden ze daarvoor evenwel niet afgezet en zijn de houders, wat tengevolge van deze daling in den prijs 'ligt te begrijpen valtteruggetrokken. Aan de Utr. Ct. wordt het volgende aardig verhaal uit 's Bosch medegedeeld. Ik moet een woordje zeggen over de geschiedenis, waardoor in onze stad velen als door den donder zijn getroffen. Men ziet, waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over: het woord donder moest er uit. Ge kent de geschiedenis van den Noordbra- bantschen dondersteen, door onze Nederlandsche geleerde vergadering, zitting houdende te Amsterdam, zoo onmeèdoo- gend in een eenvoudig stuk kalk gemetamorphoseerd Eeuigen tijd geledeu werd te St. Michiels-Geslel, na een hevigen ruk- wiud, eene boerenmeid door eeu steen getroffen. Men deed de deern gelooven, dat 'teen dondersteen was, die opzette- uit den hemel was geworpen, en haar, die, naar 't schijnt, niet zonder pekelzonden was, testraffen. Eeu zekere heer uit die plaatsnog al spotvogelbazuinde eenige dagen la ter rond, dat hij den verschrikelijken steen gevonden had. Het gansche dorp liep om hem te zien. Boeren bragten de tij ding hier naar de stad en zoo kwam de mare. ter oore van een inwoner dezer plaats, die voorgeeft met den dondersteen van zeer nabij bekend te zijn. Des middags van dienzelfden dag hield voor de deur van den Gestelschen inwoner een rijtuig stil, waarvan de paarden schuimden; de arme dieren hadden niet geloopen maar gehold. Een dikke mijnheer valt uit dat rijtuig het huis inen kan slechts uitstamelen donder dondersteen. Men is met de zaak verlegen. Na veel bidden, schreijen cn smeeken wordt de steen ter bezigtiging gehaald. Doch eenmaal in de handen van den kenner, die het zwak had van alle harstogtelijke liefhebbers, kwam hij er niet meer uit, maar daalde af in een formi dabel diepen jaszak en beiden namen de reis huiswaarts aan, de een gezeten in de koets, de andere gewikkeld in wat ten en geliefdkoosd aan den boezem van den opgetogen be zitter. Hoe er te Gestel gelagchen werdbehoef ik niet te zeggen. Op de eerstvolgende vergadering van ons prov, ge nootschap van K. en W. kwam de steen ter tafel. //Zie daarwerd er gezegdmijne heeren, iets dat onze inrig- ting onsterfelijk zal doen zijn. 't Is niet alleen een echte dondersteen maar onder alle dondersteenentegenwoordige, verledene en toekomende, de voornaamste; kortom een ju weel onder die onverklaarbare ligehamen," Men keek elkan der aan; sommigen hadden 't wel willen uitproesten van 't lagchen, doch dit kwam met de waardigheid minder overeen. Men trachtte op eene bescheiden wijze den bezitter te doen begrijpen, dat hij zich wel kou vergissen; want, dat 't zoo schrikkelijk veel op een stuk kalk geleek, Wat vergissen? Ik keu mij in die zaken. De twijfel verdroot den man. Hij zou gelijk hebbenZonder weten van iemand wordt 't juweel in een doosje, met zijde en watten omwonden, ingepakt en onder alle mogelijke voorzorgen op reis gezonden naar Amsterdam. Het kwam voor nat en breken bewaard in do hoofdstad aan, werd uitgepakt, bekeken en spoedig verviel 't van al zijne grootsehheid wederom in al zijue nederigheid. Zijn val was zoo hoog als de schoorsteen stond, waar het was afgevallen; het was slechts een stuk kalk. Aan de Times wordt uit Parijs gesohreven: //Men bespeurt thans weder dezelfde onbehagelijke stem ming, die bij elke klasse der maatschappij heersohte tegen het einde van het jaar, hetwelk den Italiaanschen oorlog voorafging, ep die in '«keizers toespraak aan'den Oosten-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2