BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. DE LAATSTE LEVENSJAREN tendop is het die men betreurt, maar het leven van zoovele zeelieden, van 3 officieren en 23 kadetten, toekomstige offi cieren, aan welke de marine gebrek heeft. In het ambt Meppen had dezer dagen het volgende zonderlinge huwelijk plaats. Zeker weduwnaar, van meer dan middelbare leeftijd, huwde een meisje van achttien jaren. De moeder der bruid echter is gehuwd met den zoon van den bruidegom, waardoor deze dus grootvader is geworden van het zelfde meisje, waarvan hij nu echtgenoot isterwijl de jongevrouw behuwdmoeder over haar eigen moeder is ge worden. "Worden er nu uit dit huwelijk kinderen geboren, dan is de jongehuwde vrouw moeder en over-grootmoeder te gelijk. Er wordt nog steeds gevischt naar voorwerpen, die aan boord waren van het in October 1859 vergane schip Royal Charles. Eene firma te Liverpool heeft een kistje met 7000, dat zich aan boord bevond en dus ge zonken was, voor £4000 aangekocht en eenige dagen ge leden is het dan ook door de duikers gevonden. Omtrent het konflikt tusschen Engeland en Noord-Ame- rika, zeide onlangs een hoog geplaatst persoon«Engeland en Noord-Amerika behooren tot denzelfden stam. Zij bezitten gelijke deugden en gelijke gebrekenzij zijn beide opvliegend en hoovaardig, maar niemand ter wereld weet beter dan zij, in hooge opgewondenheid, met hunne werke lijke belangen te rade te gaan. Sedert 25 jaren zijn zij reeds acht malen op het punt geweest elkander te be vechten en telkens is op het uiterste oogenblik het zwaard weder opgestoken. "Waarom zou hetgeen reeds acht malen is voorgevallenniet nog voor de negende maal kunnen gebeuren?" De Gazzette Ufficiale deelt mede, dat de prefect en syndicus van Napels zich begeven hebben naar don nieuwe krater van don Vesuvius. Tot middernacht was men te Torre del Greco zeer ongerust wegens de hevigheid der uit barsting. Na middernacht was die uitbarsting minder lievig; de lava nam de rigting naar Torre Annunciata, eene kleine en slecht bevolkte plaats; doch heden morgen had door den grootsten krater eene nieuwe uitbarsting plaats. Men kan de ongelukken, die kunnen onstaan niet voorzien. Mogelijk wordt Torre del Creco voor eene lava-overstrooming gespaard, doch de grond zal steeds gespleten blijven. Zes duizend inwoners zijn gevlugt. Van 5 tot 12 December 1861. ONDERTROUWDGccne. GEHUWDGerrit Vlaming cn Trijntje Boon. -Poulus Duinkcrwe duwnaar van Antje Kikkerkt, en Johanna Maria Kikkert. ITendericus Gootiens, weduwnaar van Geradia Marti nussc, cn Willielmina Janse. GEBOREN: Dirkjedochter van Kors Eelman en Katalijntjc Zeedijk. Jacobzoon van Pieter Roeper en van Aafje Vlaming. Beatrix Maria dochter van Simon Koning en Hiltje Plavier. Hermanzoon van Jacob Meijer en Maartje Haan. Albertzoon van Jacob Boon cn Antje de Wijn. Marretjedochter van Klaas Eelman en Cornelisje Eelman. Jan zoon van Cornelis Huisman en Gerritje Hopman. OVERLEDEN Leonora Elisabeth Caspcrs gehuwd met Albert Bruin oud 47 jaren. Neeltje Gielisgehuwd met Johannus Antonius Brasser oud 46 jaren. Klaas Kind, gehuwd met Immetje Dros, oud 63 jaren. Jan Bakker Jacobszoonoud 31 jaren (den 20 November jl. in het Kattcgat verdronken, door het zinken van de stoomboot Burgemeester Hui- delcooper MARKTBERIGTEN. PURMERENDE 10 December. Aangevoerd 54 Rundereu. De handel was ftaauwer dan verleden week. 14 Paarden. 111 Vette Varkens. De prijs was van 42 tot 49 cent per Ned. f§ met vluggen handel. 8 Magere Varkens a f 9 tot 14, cn 177 Biggen, van f 3 tot 5 per stuk. Ilaudel redelijk vlug. 32 Vette Kalveren. Vlugge handelde prijs was 10 cent hooger70 tot 90 ets. per Ned. f§. 38 Nuchtere Kalveren. Prijsvan f7 tot 17 per stuk. Vlugge handel. 943 Schapen en Lammeren. Handel llaauwcr dan verleden weekde prijs der Vette Schapen was evenwel hooger. 510 Ganzen fl.50 a 1.90 120 Zwanen f4 a 5 per stuk. Kip-Eijcren f 4.50 Ecnd-Eijeren f 2.80 de 100. Kaas. Aangevoerd 71 Stapels Kleine en 8 Stapels Middelbare. Hoogste markt: Kleine f27.Middelbare f28.50 per 50 Ned. Boter. Van f 0.80 tot 1.10 per Ned. (g. Middenprijs f0.95. Gepasseerden Dingsdag zijn ter waag gewogen 93 Stapels Kaaswegende 25226 Ned. fg de hoogste prijs was voor Kleine f 26.75. Aangevoerd 1016 Ned. fg Boter, 7 mud Appelen ufo. VAN MARIE ANTOINETTE. Vervolg en slot van No. 49). „Er bestaat nog eene vrouw, de schaude der meuschheid en harcr kunne, «de weduwe Capet, die hare misdaden op het schavot moest boeten. Reeds „verspreidt men onder het volkdat zij uit de conciergerie naar den Tem- „pel is teruggebragtdat zij heimelijk is tcregtgesteld en dat liet revoluti- „onaire committé haar heeft vrijgesproken; alsof eene vrouw, die het bloed „van duizende Eranschen heeft doen stroomcudoor Pransche gezworenen „kou vrijgesproken wordeu. Ik eischdat het revolutionnaire committé „nog in deze week haar lot bcslisse." Deze hevige aanspraak heeft het gevolg dat men er van verwacht; de conventie, bevreesd voor de magtvan het committé van algemeene veiligheid dat onbeperkt hecrschtewaagde het niet zich te verzetten tegen een voor stel, dat men wist uit zijn boezem te zijn voortgekomen. Het werd dau ook met eene overgroote meerderheid van stemmen aangenomen en men besloot dat Marie Antoinette voor het revolutionaire committé zou verschij nen om zich te verantwoorden over de misdaden haar ten laste gelegd. De toestand van Marie Antoinette in den kerker was ondortussehen aller ellendigst daar monsters als een Hebert en Chaumette met het toezigt over hare bewaking belast waren. De gevangenisbewaardster, vrouw Richard, had bemerkt dat de koningin eene liefhebster was van bloemen en vruch ten cn getroffen door het ongelukkig lot der vorstinhad zij het gewaagd haar vertrek en tafel daarvan te voorzien; te vergeefs bragt de moedige gevangene haar het gevaarlijke van dit dienstbetoon ouder het oogzij gaat met hare menschlievcude handelwijze voort, tot dat Chaumettedeze be merkt hebbende, haar liet in hechtenis nemen, „wegens hoogverraad" en voor het revolutionaire Committé teregt stellen, alwaar zij onmiddclijk werd ter dood veroordeeld. XYIT. Het is op den 14den van Wijnmaand dat Marie Autoiuettedochtor en zuster eens Keizersvoor het revolutionaire committé wordt gebragtkalin en bedaard is hare houdingook zelfs onder de beleedigingen en be dreigingen van het gepeupel. In den stoel gezeten voor gewone misdadigers bestemd, vraagt de Voorzitter haren naam, staat en ouderdom. Duidelijk en met eene heldere stem antwoordt zij„Ik noem mij Marie Antoinette van Lotharingen en Oostenrijkben weduwe van Lodewijk XVIvoormaals koning der Eranschen, en acht en dertig jaren oud. Onmiddclijk daarna volgde de voorlezing van de acte van beschuldiging, diegesteld door EouquierTiuville met laster cn smaadredenen vervuld was. Daarin werd zij gelijk gesteld met de Messalinas, BrunehautsEre- degouden en Medicisaan haar alleen werd het ongeluk van Erankrijk toe geschreven en ten laatste werd zij aangeklaagd en beschuldigd van zulke schrikkelijke misdaden, dat de kieschlieid verbiedt ze zelfs te noemen. De voornaamste getuige op wiens verklaringen alles aankwamwas Hebert plaatsvervanger van den procureur der gemeenteeen der grootste monsters door de revolutie uitgebraakten wiens handen op den lOden Augustus en den 2dcn September bevlekt waren door het bloed der ongelukkige gevan- geneu. Deze handlanger van Robespierre en Eouquier getuigde natuurlijk alles wat meu van hem verlangdeen de koningin antwoordde op de vra gen, haar door den Voorzitter gedaan met kalmte en waardigheid. Slechts éénmaaltoen de verklaring, vau Hebert zoodanig was, dat zelfs Robespierre ze afkeurde, beriep zij zich liever op de aanwezige vrouwen dan op hare regters. De verdedigers van Marie AntoinetteChauveau de la Garde cn Tran- Con-Ducoucraijhoewel eerst in den vorigen nacht van hunne taak onder- rigt, ontzeuuwden kort en krachtig de tegen haar ingebragte beschuldigin gen en toonden derzei ver ongerijmdheid aan. Voornamelijk trachtten zij te bewijzen dat de aanklagt van hoogverraad ongegrond wasen dat zij als koninginals vrouw, als eclitgenoote van een' regerenden koningniet aan sprakelijk kon wezen voor de staatkundige handelingen eu fouten door dezen begaan. Doch wat kon het baten P Haar dood was besloten cn geene redding was mogelijkdaar zoowel de haat des volks als de vrees voor het Committé van algemeen heilden regters de vrijspraak onmogelijk maakten. Ten slotte doet de Voorzitter aan het geregtshof de volgende vragen Is het bewezen dat er kunstenarijen cn verstandhoudingen bestaan hebben met buitenlandschc mogendheden en andere vijanden der republiekstrek kende om hulp in geld te doen toekomenom hun deu intogt op het Eransch grondgebied en den voortgang hunner wapenen gemakkelijk te maken Is Marie Antoinetteovertuigdvan tot die kunstenarijen medegewerkt en die verstandhouding te hebben onderhouden? Is het bewezen, dat er eene zamenzwering en zamenspanning bestaan heeftstrekkende om deu burger-oorlog in het hart der republiek te ontsteken Is Marie Antoinette overtuigdvan in die zamenzwcringcn gedeeld te hebben Slechts korten tijd hebben de gezworenen noodig om deze vragen te be antwoorden weinige oogenblikken nadat zij zich verwijderd haddenkeer den zij terug cn legden eene bevestigende verklaring af, op al de vragen die aan hun oordeel waren onderworpen. De openbare aanklager eischte de straffe des doodsen met algemeene stemmen werd zij daartoe veroor deeld. Geen spoor vau aandoening of vrees was op het gelaat der verlatene vorstin zigtbaarkalm cn gelatenja zelfs met een glimlach van veront waardiging gaan hare blikken door demet nieuwsgierigen opgepropte zaalen slechts haren verdedigers zegt zij, met een enkel woord, dank voor de door hen volbragte taak. Zoo was dan die eenmaal zoo schitterende geëerde aangebedene vorstin van den hoogsten maatschappelijkeu stand vervallen tot eene ter dood ver oordeelde misdadigeslechts weinige uren of zij zou opgehouden hebben te leven. De abt Fermontdie haar in hare laatste oogenblikken bijstond vond haar bedaard en kalm haren uiterstcu wil schrijvende, die later be kend gemaakt is cn eindigde met eene vurige wenseh voor het heil van dat zelfde Frankrijkwaarin zij zoo vele rampeneu zoo veel lijden on dergaan had.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3