3(ii0E3onüEn JjtuBfien. NAPOLEON IIIKEIZER VAN FRANKRIJK. Men acht het vooral noodig, dat het voeder in den droogst mogelijken toestand gegeven wordten het bijvoeder b. v. van lijnkoeken, niet in water op te lossen, maar als meel te doen gebruiken. .Dat meel moet men eerst ver mengen met J li' lijnolie en dan later tot J- tl' vermeerderen. Deze bijmenging van olie maakt den tijd van vetmesten veel korterhetgeen door den berigtgever op eene maand minder gesteld wordt. Hij zegt, dat door het bij voederen van lijnolie er eene dagelijksche toename plaats heeft van 3 >- li per stuk rundvee, terwijl bij hetzelfde rand, zonder die vetgemest, slechts eene dagelijksche aanwinst van 2j- 10 plaats heeft. Het drinken moet overigens geheel uit zuiver water bestaan, en het vet te mesten vee moet niet meer gebruiken, dan tot lessching van den dorst noodig is. Uit Parijs meldt men van den 13 December jl. Toen eergisteren nacht de omnibusdie aan de barrière du Marine dienst doet, na zijn laatste rid aan het bureau aankwam, lag de conducteur vermoord in den wagen. Hij was van alles beroofd, want volgens zijne controle moest hij ruim 110 francs bij zich gehad hebben en men vond niets. De politie doet onderzoek naar Jud den tweeden, die dezen moord heeft gepleegd. De Fransche dagbladen zijn uitgenoodigd van dit geval geene melding te maken. Zonder iemand te willen verontrustenmeen ik belanghebbenden attent te moeten makenop de omstandigheiddat in deze gemeente de zoo ge vaarlijke, en daarom teregt gevreesde zoogenaamde Croup of Kroeb bij kin deren is heerschende. De gewone verschijnselen zijn hoestenweinig eetlust en een weinig bra ken na het gebruik van voedselvoorts eenigzins moeijelijke ademhaling dochen ziedaar het vcrradelijke der ziekte de kinderen zijn schijnbaar wel althans blijven spelen en nog al tierig. Men vertrouwe daarop echter niets hoegenaamddoch houde de kinderen aanhoudend in matige warmteen roepe onmiddelijk de hulp in van eenen bekwamen geneesheerwiens tijd toelaat om vooral den gang der ziekte naar beliooren gade te slaan en bij de hand te zijn als er verontrustende verschijnselen ontstaan, Men ver- zuime geen oogenblihwanthet leven onzer lievelingen hangt af van de doelmatige en tijdig aangebragte hulp, Een oningewijde opmerker. Eene biographische schets, DOOÏt L. A. LAUÏtEIJ. Onder de meest bekende en meest besprokene personen der nieuwere tijd, bekleedt gewis de gevreesde en magtige beheerscher van Frankrijk, eene eerste plaatsnogthans vertrouwen wijals wij in het kort eenige gewigti- ge punten uit zijnen levensloop verhalendaarmede velen genoegen te doen. Lodewijk Napoleon Bonaparteis de zoon van den voormaligen koning van HollandLodewijken van Hortensegravin Beauharnaishij werd den 20 April 1808 te Parijs geboren. Na den val van den keizerstroon met alle Napoleoniden verbannenvolgde hij zijne moeder naar Thurgauwaar hij eene zorgvuldige opvoeding genoot. Voor de eerste maal zocht hij handelend in het leven te tastentoen na de Julij-revolutic eene beweging in Midden-Italie uitbrak; het was echter eene misstap zoo als velen welke hij later beging. Zijn oudere broeder stierf op de vlugthij zelf werd door zijne moeder gered en nadat hij zicli eenigen tijd in Parijs en Londen had opgehoudenkeerde hij met haar naar Arenenbcrg terug. Nog in hetzelfde jaar begaf hij zich naar Polendoch aan de grenzen ge komen, vernam hij den val van Warschau en keerde alzoo onverrigter zake terug. De dood van den hertog van Reichstadt (1832) maakte hem tot erfgenaam der Napoleontische aansprakenop den Franschen troon en door eene kleine omwenteling te Straatsburg (30 Oct. 1836) wilde hij deze aan spraken geldig maken. Hij werd echter gevangen en naar Amerika ge transporteerd. In 1837 keerde hij echter naar Arenenberg terug. Louis Philip vorderde zijne verbanningdoch Zwitserland beschermde den vlugteling. De prins verwijderde zich echter en begaf zich naar Engeland en schreef daar zijne „Napoleontische denkbeelden", welke hij nogmaals door eene landing bij Boulogne (6 Aug. 1840) geweldig te voorschijn trachtte te brengen. Hij werd echter nogmaals gevangen en door de kamer der pairs tot levenslange gevangenis veroordeeld en naar Ham gezonden. Het gelukte hem echter te vlugten, (25 Mei 1846) en wederom begaf hij zich naar Engeland. De val van den Julij troon opende hem den terugweg naar Frankrijk en (26 Jnnij 1848) den toegang tot de nationale vergadering. Tot dus verre was Napoleon door de wereld slechts als een avonturier beschouwd geworden en had men zijn geestvermogens weinig of niet geacht. Ook op zijne geschriften werd eerst later gadegeslagen. Lodewijk Napoleon heeft men altijd verkeerd beoordeelddoch het is nog heden ten dagenadat hij reeds twaalf jaren eene opklimmende loop baan heeft afgelegd, zeer moeijelijk een juist oordeel over hem te vellen. Hij is geheimzinnig, zijn eigen raadsman, en verrast door zijne plannen en besluiten zelfs diegenen die dagelijks met hem omgaan. In het alge meen kan men zijne bedoelingen wel raden. Hij beschouwt zich niet alleen als erfgenaam van de magt zijns oomsmaar ook als erfgenaam van diens pogingen en plannen. Als hem het krijgsgenie van zijn oom ontbreekt, zoekt hij dit door de fijnste politiek te verbeteren. Hij is de leidende ge dachte van Frankrijk. Door eene zekere soort verlichte dwingelandij zoekt hij de meer gegoede klasse tot zich te trekkendaar hij hen ordezeker heid en welvaart verzekert. De arbeidende klasse geeft hij ruimschoots werkgoede verdienstenhij maakt inrigtingen welke hen bij ziekte of hoogen ouderdom van dienst zijn. De land- en zeemagt heeft hij op een grootsche wijze uitgebreid en alle door hem gegeven orders worden elders als uiterst goed en doelmatigals het ware nageaapt. Eerzuchtroem bevorderingzijn de banden met dewelke hij de gewapende bindt. Dat het in de plannen van Napoleon ligt het keizerrijk minsten in uitgestrektheid of zoo als men in Frankrijk belieft te zeggentot de natuurlijke grenzen te brengenschijnt de Franschen reeds zeker toe. Slechts de zelfstandige karaktersde vrienden der openbare vrijheidde mannen der wetenschappende plaatsvervangers der geestontwikkeling heeft Napoleon niet voor zich gewonnen. Heeft de Keizer iets grootsch of goeds volbragtzoo is zulks toch zelden door zuivere middelen geschied veel meer hebben onzedelijkheid zelfszucht, onderkruiperij valschhcid, in het keizerrijk de grootste vorderingen gemaakt. Meineedwillekeurige gestrengheid en teleurstellingen waren niet ge schikt liefde en vertrouwen te krijgen en reeds is Napoleon zoover dat hij niet meer weet hoe den argwaan dewelke de gehecle wereld jegens hem koestertvan zich aftewerpen. Toen de nationale vergaderig in haar vorstelijk mede lid een onbeduidend man meende te zienhad Lodewijk Napoleon alle mogelijke middelen in het werk gesteld, om zijne benoeming tot president der republiek met meer dan zes millioen stemmen te verkrijgen. Den 20 December 1848 treed hij in deze waardigheid op, en legde hij den eed af. Hij zwoer de belangen der republiek te handhavenHij zwoer liet demokratische staatsgebouw in stand te houdenechter ontbon d hij den 2 Dec. 1851 het parlement en liet zich door eene tweede volks stemming tot president voor den tijd van tien jaren herkiezen. Ditmaal vielen hem 7,439,346 stemmen ten deel. "Wederom sprak hij deu eed uiten aan beloften, dat slechts in geval van dringende nood de keizerstroon zoude opgerigt worden ontbrak het ook niet, echter zonder eenige aanleiding greep hij den 2 Dec, 1852 naar de kroon en wederom moesten 7,811,320 stemmen dit goedkeuren. Nog had het vertrouwen op het instandhouden van do herstelde keizers kroon geen wortelen geschotenen geen dochter uit vorstelijke bloede kon hij, tot gemalin verkrijgen, van daar dat hij zich den 29 Januarij 1S53 met de sclioone en geestvolle gravin Eugenie van Teba in het huwelijk be gaf, welke hem den 16 Maart 1856 een troonsopvolger schonk. Krijgsroem moest de steunpilaar der Napoleontische magt wordendoch zij moest door geene veroveringen Europa tegen zich in de wapens roepen. De Keizer van Rusland Nicolaas die de gebruikelijke begroeting, Na poleon weigerdetartte hij door hem te beschuldigen de regten geschonden te hebben. Hoe hieruit de Oostersclie oorloghet verbond met Engeland, de vijandschap tegen Rusland en de onccnighcid tusschen Pruissen en Oos tenrijk ontstaan is achten wij te goed bekend om hierover nog uit te weiden. Dc publieke opinie was den strijd der Wcstersche mogendheden toegedaan omdat men vewachtte dat de Russische veroverings-politiek paal en perk zoude gesteld worden. Men bedroog zich echter in deze verwachting. Na de verovering eener halve vesting in „de Krim" gaf de Keizer tegen den wil zijner bondgenoo- ten den strijd op en sloot met den Keizer (Alexander II die na den dood zijns vaders aan de regering kwam) niet alleen den vrede maar trad in zulke innige betrekkingen met hemdat de Oostersche quaestie een ongeruster aanzien kreegaangezien men daarin slechts een geheim verbond zagtot gemeenzame deeling van Turkije Voorloopig echter hield de Keizer zich bezig met eene andere aangelegen heid namelijk eene hervorming van Italiëwaarover de eerste afspraak reeds gemaakt wras, bij het toetreden van Sardinië tot het Westersche verbond, doch eerst in Junij 1858 te Plombières tusschen den keizer en graaf Cavour naauwkeuriger bepaald werd. Dientengevolge barstte in April 1859, de Italiaansche oorlog tegen Oostenrijk uit, en wel met de verzekering dat Frankrijk geheel belangloos aan den strijd deelnam. Even zoo werd met misleidende verzekeringen de vrede te Villafranca en Zurich gesloten waar van de voorwaarden in dc gewigtigste punten niet vervuld bleven. Sardinië mogt dc midden Italiaansche Staten inlijvenmoest echter Savoije en Nizza Frankrijk afstaan. Kort daarna brak de revolutie in Beneden Italië uit. Hoe wel Napoleon niet regtstreeks aantasttebleef toch de argwaan bestaan dat hij ook uit deze onlusten zijn voordeel zocht te trekken. Thans zullen wij onze kleine schets eindigendaar onze lezers zelf zien en beoordeelen kunnenwelk vertrouwen men aan de woorden en handelingen des Keizers schenken kan. Rotterdam, September 1861. MARKTBERIGTEN. AMSTERDAM 16 December. Tarwe stil 130 fg bonte Poolsclie f396. Rogge onveranderd, 120 jarige Arch. f248; 122 f§ jarige Pruiss. f247, 248; Amerik. f 240 per 2100 kilo115 Galatz f220; 118, 119 fg Petersb. f 244247. Raapolie dadelijk iets hooger, oplevering vast, op 6/w. f42£, vliegend f 41. ALKMAAR 13 December. Kleine Kaas f28, commissie f29, middelbare f29.75, laagst sprijs f20, aangevoerd 390 stapels, wegende 93355 Ned. f§. Tarwe f8 a 8.75, Rogge f6 a 7, Gerst f3.60 a 5.20, Haver f4.50, Paardenboonen f7.50 a 8, Bruine dito f 12 a 14, Kanariezaad f10 a 11, Groene Erwten f16, Witte dito f 16, Graauwe dito f 17, Yale dito f 14. 14 Dec. Aangevoerd 16 Paarden f 80 a 150, 6 Koeijen f100 a 125, 406 Schapen f 10 a 20, 45 Magere "Varkens f15 a 20, 176 Biggen f4 a 7, Nuchtere Kalveren f9 a 12, Boter per kop 65 tot 70 ct. HOORN 13 December. Aangevoerd 30 "Vette Varkens, van 75100 Ned. f§ 17 tot 21, van 100125 Ned. f§ 21 tot 23, en van 125150 en hooger 23 tot 25 ets. de 5 ons. 14 Dec. Tarwe f 11, Rogge f8, Gerst f6.25, Haver f4.30, Paarden boonen f8.50, Bruino dito f 16, Witte dito f16, Duiven dito f9.25, Groene Erwten f18, Graauw dito f 18, Witte dito f 14, aangevoerd 749

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3