Teerheid hebben, dat op een voldoend aantal punten van onze kust de beste reddiugtoestellen aanwezig zijn met een zoo goed mogelijk geoefende bemanningopdat onze schepe lingen, wanneer zij op onze gevaarlijke kusten geworpen worden, niet te vergeefs naar redding uitzien. Daarom moet de Staat er zelf voor zorgen. Hij is het aan onze zeelieden, aan de menschelijkheid verpligt, al moest het schatten kosten. Moge de regering de zaak ter harte nemen! En gij, Mijne Heeren van het Binnenhof! gij, die den moed hebt gehad om een voorstel van een uwer leden, tot aanwijzing van ƒ80,000, door de belanghebbenden zeiven als vuur- ton- en bakengelden bijeengebragt, voor den bouw van een vuurtoren op de Eijerlaudsche gronden, te verwer pen ofschoon niemand uwer het nut van dat werk ontkende, ofschoon de Minister de noodzakelijkheid van een vuurtoren op dien gevaarlijken grond toegaf, maar onverklaarbaar toch het binnen korten tijd indienen van een wets ontwerp te dezer zake niet durfde beloven, doch wederom geen bezwaar had tegen het amendement, daar de zaak reeds behoorlijk onderzocht was, de plannen gereed lagen, en de kosten, in 't geheel ƒ130,000 ruimschoots gevonden zouden kunnen worden uit de opbrengst der vuur- ton- en bakengelden gijdie het amendement hebt verworpen ofschoon er verzekerd werd dat er menschenlevens bij op het spel stonden, wat zult gij tot deze dingen zeggen? "Voor 's hands wenschen wij u een rustigen slaap, als het stormt uit het Noord-Westen. Alkm. Ct. JMitidi $üer5igt. LI. Yrijdag zijn de beraadslagingen over de Staats-begroo- ting, na eene discussie van eene maand, in eene avondzittiug ten einde gebragt, en is Hoofdstuk XI (Ministerie van Ko loniën) met de groote meerderheid van 51 tegen 20 stemmen aangenomen. Hierdoor heeft de liberale rigting in de koloniale politiek van den heer Loudon, eene gewigtige overwinning behaald op het behoudend stelsel van den heer Mijer. Be- laugrijk is nog de aanneming van het amendement van den heer Hugenholtz om de som vau ƒ100,000 voor onvoorzienè uitgaven aangevraagd, tot op de helft te verminderen; want deze aanneming bewees dat de meerderheid der Kamer, hoewel de begrooting aannemende, om 's lands belangen niet te ver- waarloozen, toch geen vertrouwen in de geheele regering stelt. Wat nu geschieden zal moet de toekomst leerenwaarschijn lijk zal er niets gebeuren alvorens de verschillende begroo tingen door de Eerste Kamer zijn aangenomen. Uit Engeland berigt men dat de koningin voornemens zoude zijn afstand te doen van den troon ten behoeve van den prins van Wallis, doch deze bewering wordt in andere bladen weersproken. Het geschil tusscheu Engeland en Ame rika is nog niet vereffendFrankrijk zal in elk geval neutraal blijven en slechts eenige schepen zenden naar de Amerikaansehe wateren ter bescherming van zijn1 handel; doch men beweert dat, al wordt ook de quaestie van de Trent in der minne geschikt, Engeland zal blijven aandrin gen dat de blokkade'der zuidelijke havens voor niet geldig worde verklaard. Een telegram uit Bern meldt dat de. bondsraad eene circulaire van de Fransche regering heeft ontvangen, waarin verklaard wordt dat de gevangenneming van de heeren Slidell en Mason in strijd is met de be ginselen, die als noodig voor de veiligheid der onzijdige vlaggen worden aangemerkt. Het kabinet der Tuilerien heeft het noodig geacht, zijne meening hierover aan de regering te Washington kenbaar te maken, en haar het doen van coueessien in overweging te geven die uit den aard der zaak onvermijdelijk het gevolg moeten zijn van de gepleegde onregtmatige handeling. Tusscheu de kabinetten van Petersburg en Parijs wordt eene groote verkoeling opgemerkt, die haren oorsprong vindt, in de Poolsche onlusten. Itusland beschuldigt Frankrijk deze heimelijk iu de hand te werken, om daar door dat rijk bezig te houden en Keizer Napoleon vrij spel te laten. De gevangennemingen worden in Polen steeds op groote schaal voortgezet. Yolgens de laatste berigsen zijn er we der 12 geestelijken naar Siberië verbannen. 1TIB TT W S T IJ D 11T 3- B U. Helder, Nienwediep, Willemsoord 24 December 1861. De inwijding van het Orgel in de Nieuwe Kerk alhier heeft Zondag avond jh plaats gehad. Ds. Ledeboer sprak bij deze gelegenheid een zeer gepast woord tot de gemeente, naar aa nleiding van Phil. 4 vers 8en toonde aan dat het geene instelling van latere dagen ismaar dat reeds in overoude tijden de godsdienstoefeningen werden opgeluis terd door muzijk en snarenspel. Maandag avond daaraan volgende heeft het aangekondigde Orgel-Concert plaats gehad; de uitvoering was opgedragen aan den heer I. Kwastvan Purmerende, die zijnen roem hier op eene meester lijke wijze handhaafde. De orgelmuzijk werd afgewisseld door eenige zangstukkenuitgevoerd door de zangvereeniging Nut en Genoegenonder de leiding van den heer P. Uurbanus. De leden van dit gezelschap met deszelfs ijverigeu Directeur, die altijd bereid zijn om hunne talenten belangeloos ten beste te geven tot weldadige doeleinden, zij zullen daarvoor den dank van zeer velen inoogsten, even als de IIH. Polak die ook voor deze gelegenheid hunne hulp niet hebben geweigerd. Om over het keurig, nette uiterlijk en de solide bewerking van het Orgel uit te weiden, kunnen wij ons wel bespareu, wanneer wij slechts de namen noemen der fabriekanten: de Gebr. van Dam te Leeuwarden. Die firma met zoo grooten lof bekend, sluit reeds in zich al het goede dat wij hiervan zouden kunnen en willen zeggen. - Wij vernemen dat de Tooueelvoorstelling op jl. Zondag avond, door de vereeniging Kunst- en Vaderlandsliefdetot zeer veel genoegen van het aanzienlijk aantal bezoekers heeft plaats gehad, de spelers hebben zich uitmuntend van hunne taak gekweten en mogten daarvoor menigvuldige blijken van goedkeuring inoogsten. Zr. Ms. stoomschip Prinses Amelia zal den 4 Jan. a.s. buiten dienst worden gesteld. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden onder bevel van den kap. luit. t/z. II Kemper, bestemd tot het doen van een kruistogt, is in den morgen van 20 dezer van de reede van Vlissingen naar zee vertrokken. Yódr het vertrek heeft nog een geneeskundig onderzoek plaats gehad, ten gevolge waarvan de adelborst lc klasse F. A. J. Pascal van Alphenbij wien aanleg voor oogziekte was opgemerkt, naar het hospitaal is ontscheept Uit Nijmegen wordt gemeld, dat de baron van Mullert door de regtbank tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens opligtcrij gepleegd jegens eene vrouw, met wien hij zich verloofd had, in den afgeloopen nacht uit de gevan genis aldaar ontvlugt is. Zooals men zich zal herinneren had hij zich reeds vroeger door de vlugt aan zijne straf onttrokken, totdat hij in een Overijsselsch dorp gearresteerd en naar Nijmegen overgebragt w-as. In eene Noordbrabandsche gemeente is eene krank zinnige vrouw gevondendie door het gemeente bestuur niet in een gesticht werd geplaatst, niettegenstaande dit herhaaldelijk was gevraagd; maar door een schoonbroer in eene kooi, naauwehjks gekleed, was gesloten. De justitie heeft haar thans naar 5s Bosch doen vervoeren en het ge meente bestuur zal wegens zijn verzuim -worden aange sproken. Te Oisterwijk (Noord Braband) zijn twee meisjes -ge arresteerd die zieli aan ontvreemdingen en opligterijen heb ben schuldig gemaakt. Een harer had zich in haar bed doen binden en zich eene wonde töègebragtterwijl de an dere naar de kerk ging; op een gemaakt gerucht, kwamen er buren in, aan wie zij verklaarde, dat er dieven waren gekomenom haar te bestelen. Men heeft bij de instructie bevondendat beide bedriegsters ook personen hadden aan gegeven die den brand te Tilburg zouden hebben gesticht en die thans onschuldig bevonden en in vrijheid gesteld zijn. Met genoegen kunnen wij melden, dat de onderne ming, tot het verschaffen van arbeid in de duinen nabij 's Hage aan behoeftigen, in bloeijenden staat verkeert. De aardappelen oogst der door de werklieden dier onderneming bearbeide landen is 1500 mud geweest, die h, f7 en 4.80 zijn verkocht. De rekening sluit, na aankoop van al het benoodigde voor het volgend jaarnog met een vrij aan zienlijk batig slot.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2