wezenmi komt er slechts één persoon uit de gemeente die hoogcr jaarwedde verlangtspreker meent dat er eene nieuwe oproeping moet plaats hebben. De heer Iteeringh zegt dat dit bezwaar ook bij de com missie was in aanmerking gekomen, maar dat zich niemand anders aangeboden heeft. Ten slotte wordt met 12 tegen 2 stemmen besloten het tractement te bepalen op ƒ700 met pensioen. Tegen waren de heeren de Breuk en Zurmuhlen. Daarna wordt het rapport gelezen van de commissie die benoemd is tot daarstelling eener gemeente-apotheek; het totaal der kosten voor de eerste inrigtiug bedraagt ƒ2455 en voor het vervolg per jaar ƒ1050, en waarbij wordt voor gesteld deze inrigtiug, zoomede het ziekenhuis, met 1° April a. s. in werking te doen treden. De Voorzitter stelt voor, onder dankbetuiging aan die commissiede stukken deswe gens ter visie te leggen. Aangenomen. Vervolgens wordt voorgelezen eeu staat aanwijzende het Maximum van onderstand over 1S62. Geene bedenkingen hiertegen zijnde, vereeuigt de Baad zich er mede. De concept-verordening over de meting van turf wordt voorgelezen en na eenc opmerking van den heer Becringh, de in werking treding op 1" ïebruarij a. s. bepaald. De commissie voor het onderwijsadviseert op een vroe ger door den heer Leijer ingediend verzoek, daarover voor als nog niet te beschikken, maar dien heer te verwijzen naar het Departement Helder tot het Nut van 't Algemeen. Do heer Graat vindt het billijk dat het Gemeentebe stuur deze inrigtiug ondersteune; de heer Leijer is sinds jaren gunstig bekend, de resultaten van zijn onderwijs zijn goed, hij wenschte in 't belang der zaak dat men niet alles aan do Maatschappij tot Nut van 't Algemeeu overliet. Wordt besloten er voorloopig niet op te beschikkenonder voorbehoud er later op terug te komen. Is ingekomen een request van eenige bewoners van de binnenhaven, tot het erlangen van eene subsidie voor de school. Dit request wordt ter zijde gelegddaar men geen subsidie aan eene school kan verleenenwel aan een on derwijzer. De Voorzitter deelt mede dat is ontvangen een verzoek van Cornelis Sipkes, inhoudende kennisgeving //dat hij door eenige bewoners der binnenhaven verzocht was, aldaar eene school op te rigtenen aan den Baad daartoe eene subsidie van ƒ300 te verzoeken." De Yoorz. stelt voor het adres in handen te geven van de commissie voor 't onderwijs. Na eenige beraadslaging wordt daartoe met 10 tegen 4 stemmen besloten. Tegen de hecren: v. Kelckhoven, Beets, en Bak ker Bz.die voor eene dadelijke behandeling waren. Wordt gelezen een adres van het bestuur van het Depar tement tot Nut van 't Algemeen alhier, waarbij gevraagd wordt een lokaal voor het onderwijs in het regtlijnig tee kenen en eene subsidie van nog 10 0 voor de Industrie school, omdat de kosten niet bestreden kunnen worden. Dit adres is in handen gesteld van eene commissie, en goedge vonden tegen een' volgenden cursus er op terug te komen. Daarna komt in behandeling een request van Mej. de Wed. C. Smit, om eene geldelijke toelage. Op voorstel van het dagelijksch bestuur wordt besloten haar eene gratificatie van ƒ100 te verleenen. De Voorzitter geeft kennis dat de rekening over 1S60 door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Wordt voor ken nisgeving aangenomen. Voorts wordt mcdedceling gedaan dat do post op de be grooting voor 1SG2, waarbij de jaarwedde van de Wethouders is verhoogd, door Gedeputeerde Staten niet wordt goedge keurd, en mitsdien die post met ƒ400 moet worden ver minderd. Dienovereenkomstig wordt besloten. Wordt gelezen eene missive van den Minister van Oorlog, volgens welke dc gemeente in de behoefte van drinkwater aan het garnizoen moet blijven voorzien, tegen eene gelde lijke vergoeding van 's Bijks wege. De Voorzitter stelt voor dieutengevolge met den Directeur der duinwaterleiding in overleg te treden. Dc heeren Strootman en Reeringh zijn hier tegen en kunnen zich niet met het gevoelen van den Minister ver eenigen, en vermcenen dat dc gemeente volkomen in haar regt is met er zich niet aan te onderwerpen. De Voorzitter en de hecren Boomsma, dc Breuk en Graat wcuschen deze zaak te schikkenvooreerst omdat er geen finantiele schade aan verbonden is, en ten tweede uithoofde van de voordeden die het garnizoen aan de ingezetenen ver schaft, de gemeente zich die last wel mag getroosten. Daarna wordt met S tegen 6 stemmen besloten bij het besluit, om met de levering van water aan het garnizoen, op te houden, te volharden. De heeren Becringh en Strootman stellen voor, nog slechts een half jaar op denzelfden voet voort te gaan en daarvan aan den Minister kennis te geven. Daartoe wordt besloten. Wordt voorgelezen eene aanschrijving uit de Provinciale Bladen No. 82 en S5, inhoudende dat de huisonderwijzers voortaan van eenc aanstelling moeten voorzien zijn; en dat het afgemaakt vee niet mag worden begraven in de nabij heid van woningen. Wijders is ingekomen een adres van de bewoners der Vlamingstraat, met verzoek om bestrating. Verzonden naar de commissie van onderhoudswerken. Do Voorzitter zegt dat met dc benoeming van commiezen er tevens een bureau voor deze moet bestaanen dat daar voor aangeboden iseenc woning in de nabijheid van het havenhoofd. Het dagelijksch bestuur wordt gemagtigd die woning te huren. De Voorzitter stelt voor de rijks- en gcmeente-policie gedurende een half jaar in statu-quo te laten. Wordt aan genomen. Voorts wordt aan de vergadering kennis gegeven dat den 2 Januarij de onderwijzer Uurbanus in de Nieuwe school in do Nic.uwstad zal geïnstalleerd worden; de leden worden verzocht daarbij tegenwoordig te zijn. De heer Reeringh merkt nog op, dat verzuimd is te bepalen op welken datum de rijks-ambtenaren als gemeente ambtenaren zullen worden ontslagen en stelt voor dat op den lsten Tebruarij a. s. te stellen, wordt aangenomen. Dc heer de Breuk vraagt aan den Voorzitter hoe het met den stand der oogziekte binnen deze gemeente gelegen is, en of er een onderzoek omtrent deze heeft plaats gehad. De Voorzitter antwoordt: dat hij de geneeskundigen heeft verzocht een onderzoek in te stellen in de huisgezinnen van gehuwde mariniers en schepelingendoor welk onder zoek, hij in staat is den heer de Breuk geruststellende verzekeringen te geven. Do heer de Breuk bedankt voor do geruststellende ver zekeringen en verklaart dat de door hem ingewonnen be- rigten niet met deze overeenstemmen. Na eene korte gedachten wisseling tusschen den Voorzit ter en den heer de Breuk over den afstand vau een stuk gronds aan de commissie voor rijks-spoorwegen, sluit de Voorzitter de vergadering. JMitidi Oüt£5(gt. Wat het binnenland betreft blijft alles nog sfea zelfden toestand. De Eerste Kamer der Stq| heeft beraadslaagd over de wet op de midd dc discussiön over de begrooting, eerst na T nieuwe jaar, aanvangen, iets, dat in ons laiT geschied is. Men verwacht nog steeds eencl het gehcclc Kabinet of eene ontbinding der' Ook wat het buitenland aangaat is er weH nieuws; de Eugelsch-Amerikaansche quaestje beslist, doch het is opmerkelijk, dat de toon cl dagbladen in de laatste dagen zeer verandciJ uiten zij den wenschdat het der Regering ino moge clcn vrede te bewaren. Dagelijks wordtl ncment bestormd met adressen waarbij do minia aangespoordallo mogelijke middelen te beproq oorlogs-rampen van dat rijk af te wenden. Telegrammen uit Lissabon te Parijs ontvangeil dat aldaar door de ziekte van den infant Joao k allerlei geruchten nopens de ongezondheid van lijk palcis, maar zelfs van vergiftiging loojl zijn onlusten ontstaan, die echter geen cny hadden. Men gelooft dan ook, dat de koninl gedurende eenige maanden naar een ander pul zal overbrengen, waaruit het best zal kunnehl men hier werkelijk aan eene misdaad moet gelooi

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2