verstrekt, terwijl in de nabijheid der school een paar vrou wen belast zijn met het verzorgen der kleinen. Een der armmeesters ziet telkens toe, of alles geregeld gaat. Daar de arme kleinen meestal zeer ver van school afwonenwerkt deze maatregel dubbel goed; men is er in het dorp dan ook algemeen mede ingenomen en er zou geen beter middel uitgedacht kunnen worden, om het lager onderwijs te be vorderen. Als een nieuw middel om aan eene vrouw te geraken kan dienen dat dezer dagen door den omroeper te Delfts haven werd bekend gemaakt, dat een trouwlustig jongeling eene jeugdige wederhelft met cenig fortuin zochtterwijl de daarop refleoterenaen verzocht werdenzich met gesloten brieven bij hem omroeper, aan te melden Een rijk heer had zijne vrouw op Nieuwjaarsdag een dozijn paar glacé-handschoenen ten geschenke gegeven. Het dametje was zoo geraaktdat haar man haar zoo'n gering cadeau had gemaakt, dat zij, zoodra zij zich alleen bevond, de handschoenen in het vuur smeet. Aan tafel begon het vrouwtje nog wat te pruttelen cn toen bleek het, tot haren niet geringen schrik, dat in ieder paar handschoenen een bankhillet van ƒ.100 was gewikkeld geweest. Eene dure liefhebberij Men schrijft van Wijk aan Zee. Dezer dagen heeft hier eene commissie van wege de Noord- en Zuidholland- scho redding-maatschappij een onderzoek plaats gehad naar de oorzaak, die bij de laatste stranding van het barkschip Christine, de redding der schipbreukelingen heeft verhin derd. In het belang der menschheid is het te wenschen, dat eene betere organisatie daarvan het gevolg moge wezen. Er is een nieuwe soort stokken uitgevonden, zij zijn van hout of ijzer, van gewone dikte en niet zwaar. Van binnen zijn zij hol en men kan ze zeer gemakkelijk met zamengeperste gas vullen. De knop, die afgeschroefd kan worden, bevat een gasbek met eene veer; wanneer men op die voordrukt, dan ontvliegt het gas, dat dadelijk kauwor den aangestoken, zoodat men alsdan eene flambouw in de hand heeft, welke geruimen tijd brandt. Deze stokken zijn zeer geschikt om te worden gebruikt in groote kelders en ondcraardscho gangen. Jl. Maandag is in het Gouden Bezemtje, te Drymui- den, een zeldzame koop gesloten: de baron Weyne heeft daar zijn titel van baron verkocht aan zekeren heer Sauvutjc. Dicnsvolgens wenscht genoemde heer Sauvage in het ver volg als dusdanig erkend te worden. In de zoogenaamde Beerscn, gemeente Oost-, West en Middelbeers, werden door de maréchausÓ3 van Oirschot in besloten jagttijd cn op eigene jagt van den heer de la Court, 21 stroopers of wilddieven bekeurd, aan welker spits zich bevond de burgemeester der gemeente, diens broeder, een wethouder en eenige der aanzienlijkste ingezetenen. Men wil hebben dat liet doel der jagt eigenlijk geweest zou zijn om eene dolle koe, welke te Tilburg onlangs de slagterij ontloopen is te bcmcestereu Eenigen tijd geleden beviel te Rotterdam een meisje vroeger dienstbode, door eene trouwe vriendin opgenomen. Daar het meisje kort daarna overleed trad de vriendin als verpleegster van het kind opwelk laatste de aandacht trok van eene buurvrouw, die kinderloos zijnde, gaarne den kleine tot zich zou hebben genomen. Dit echter niet durvende te openbaren aan haren man, haalde zij in het geheim de oude vriendin over, liet kind vóór hare woning op de stoep tc leggen, hopende dat de man bij zijne t'huis komst het kind uit barmhartigheid zou innemen. De man begaf zich echter naar de politiewier onderzoek tengevolge had, dat hij geen uur later als aanklager stond tegen over zijne eigene vrouw, verdacht van medepligtigheid aan een met straf bedreigd vergrijp. Men kan zijne verbazing denken maar eere zijn goed hart, dat hom terstond bewoog do pro cedure te stuitendoor den verlatene in zijn huis op te nemen. Tc 's Bosch zullen den 23 Jan.v a. s. voor het prov. geregtshof tcregt staan de gebr. Mol, van Werkendam, beschuldigd van het opzettelijk in brand steken hunner wo ning. In deze zaak zijn 27 getuigen opgeroepen. Uit 's Hertogenbosch schrijft men: "Men zegt dat de burgemeester der gemeente G,in zijne betrekking is geschorst om dat hij eenige ingezetenen ter bekoming van schadevergoe ding zou hebben voorgedragen, tot welk einde de gelden hem zouden zijn ter hand gesteldofschoon gebleken moet zijn dat zij geene schade door de waterramp hebben gehadter wijl daarentegen andore ingezetenen, die werkelijk zouden hebben schade geledenniet op de lijsten van schadevergoe ding voorkomen. De reden die daartoe zon hebben aanlei ding gegeven, moet daarin gelegen zijn, dat eerstbedoelde ingezetenen aan den burgemeester gelden schuldig waren en naardien er weinig kans bestond die van hen betaald te krijgenzou die burgemeester van dat middel om zich te dekken hebben gebruik gemaakt." Te Soissons heeft een meer dan 80jarige grijsaard, gepensioneerd militair, zijne tweede vrouw, met wie hij ruim 20 jaren was gehuwd geweest, met een haardijzer de hersens ingeslagen en haar vervolgensin het vuur geworpen, waarna hij zeer rustig een wandelingje is gaan maken. Toen hij gearresteerd werd, bekende hij met de grootste koelbloedig heid zijne misdaader bijvoegende dat hij zijne vrouw had opgeruimd, omdat hij op zijn ouden dag rustig en alleen wilde zijn, waarin hij door zijne vrouw werd verhinderd, die hein het leven uiterst onaangenaam maakte. Te Scliaerbeck (Belgie) is eene bende jonge dieven opgepakt. Niet minder dan zeven en twintig diefstallen worden hen ten laste gelegd. Zij hadden o. a. de gewoonte, zich 's avonds in de huizen te verbergen. Te Divonshire zijn in de afgcloopen week gehuwd John Limpery en Sarali Pittas. De echtgenoot is oud G6 en de echtgenoote 02 jareuhet is voor beiden de vierde maal dat zij in het huwelijk traden. De bruidsjonker was de heer Pringie oud 102 jaren en de speelgenoote der bruid was 63 jaren, beiden waren ook reeds drie keeren het hu welijksbootje binnen gestapt. De lieer Pringie voltrok zijn derde huwelijk op Dljarige leeftijd. De gezamelijke ouder dom van deze vier oudjes, die onder een dak wonen telt 313 jaren. De heer Dieteriei, directeur van het bureau der sta tistiek te Berlijn, heeft in de jaarboeken der akademie de slotsom zijner nasporingen omtrent de tegenwoordige bevol king van den aardbol bekend gemaakt. Hij geeft daarvan de volgende opgaven en verdeeling: Het Cirkassisciie ras telt 369,000,000 zielen; het Mongoolsclie 552,000,000; het Ethiopische (negers) 169,000,000; het Amerikaansclie (indianen) 1,000,000; liet Maleische 200,000,000. Het Chris tendom heeft 335,000,000 belijders het Jodendom 5,000000 de Aziatische godsdienst 600,000,000; het Moliamedanisme 160,000,000; het Polyteisme 200,900,000. Van de Chris telijke belmoren 170,000,000 tot de Roomsche; 80,000,000 tot de Prstestantsche en 76.000,000 tot de Grieksche kerk Op bevel der regeriug worden thans ook te Berlijn in navolging van Wurtenburg en Saksen, schrijfvoorbeelden voor eerstbeginnende gebezigd, welke dus zijn gevormd, dat de omtrekken der letters eenigzins in het papier inge drukt zijn, zoodat de gegeven vorm slechts door den leer ling behoeft gevolgd te worden, om eene nette letter te leeren schrijven. In het werk- of armhuis te Mullingar, stierf dezer dagen eene 103jarige vrouw, die gedurende haar gansclie leven nooit eene geheele week lang ziek was geweest en om haren werkzamen aard en zachtzinnigen inborst algemeen bemind werd. Tot bewijs dat vele bewoners vaD dat werk huis het zeer lang kunnen uithouden, moge strekken, dat aldaar te vorigen jarc, behalve de jongeren van leeftijd, verpleegd werden 28 personen van 70, 24 tusschen 70 en 80, 5 tusschen de 80 en 90, 2 tusschen 90 en 100 cn 2 boven de 100 jareu, de meeste van welke nog in leven zijn. Te Luncville is dezer dagen zekere lieer C. overleden die bekend stond als bezitter van een aanzienlijk vermogen doch tevens als iemand van eene alderzonderlingste levens wijze. Hij was namelijk zeer reislustig doch bleef nergens langer dan drie dagenwanneer hij weder verder trok. En kele keeren kwam hij te Lnneville, alwaar hij een klein huisje bezat, doch zonder dat iemand hem in zijn\.huishou- ding of ergens anders behulpzaam was. Nimmer liljü' mca t rS*

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2