JAMES ROTHSCHILD. 3h0t5üiiöcn J>tufiftrn. keerd zijnde, noch voor de dienst in de overzeesche bezit tingen noch bij het leger hier te landemogen worden aangenomen. Vrij naar het Engelsch, DOOR L. A. LAURE1J. Vervolg en slot van No. 63). Zoo als bekend is werd James Rothschild iu 1822 consul-generaal van Oostenrijk. De geheime geschiedenis der eerste regeringsjaren van Louis Philippc moet nog eerst geschreven wordendoch slechts hij die met de handelingen van den baron James Rotbschild naauwkeurig bekend is is daartoe in staat. Intusschen zijn er ook eenige trekken van vaderlijke weldadigheid van den vorst der bank te verhalen. Toen de oogst in 184G mislukt was en men in 47 een hongersnood te gemoet zagbeproefde James dit onweder te verdrijven. Hij liet voor zijne rekening in Europa en Amerika enorme massa's graan opkoopen. In Parijs werd dit graan ver beneden den gewonen prijs verkocht en de winst weed besteed om brood aan de ongelukkigen uit te deelen. Doch ondank is 's menschen loon. Het volk twijfelde aan de goede bedoelingen van den baron ja men vertelde zelfs „Rotbschild had het slechtste graan gekocht en zocht dit door vermenging van zoete amandelen eetbaar te maken." Men dacht daarbij natuurlijk niet dat het brood juist daardoor driemaal duurder moest worden. De zoete amandelen van den baron Rothschild droegen veel bij tot de Februarij revolutie Steeds bereid liet vuur aan te wakkeren, beschuldigde het graauw den baron zijn meel met het zweet van zijn volk te vermengenhetgeen trou wens een zeer smakelijk brood moest worden. Te gelijker tijd verschenen er eene menigte pamphletten tegen Rothschild en terwijl het gepeupel hem op zulke wijze zijne menschlievende daad beloondeverloor de weldoener inderdaad eene aanmerkelijke somdaar hij het duur gekochte graan onmo gelijk verkoopen kon. De revolutie van 1848 bragt Rothschild in doodsangst. De baron vernam dat het volk zijn paleis in brand wilde steken. Hij begreep dat zijne vlugt eene onherroepelijke verbeurdverklaring zijner goederen en bezittingen te weeg zoude brengen. Hij had den moed te blijven. In 1830 had de baron 15,000 fr. gegeven. Dat was veelwant niemand bedreigde hem. In 1848 teekende hij voor 50,000 fr. voor de gewonden en ongelukkigen. Buitendien haastte zich zijn zoon Alphonsedie juist meerderjarig was gewordender provisionele regering, zijn Fransch burger- regt te vragen. Men verzekerdedat op het oogenbliktoen James door vrees aangetast tusschen zijne milliocnen en de zorg voor zijn persoonlijk behoud zweefde, Mare Caudissière bij hem kwam en hem zeide „Burger Rotschild wees niet bevreesd Ik sta borg voor U De bankier droomde den ganschen nacht van de roode sjerp van dien man, de pistolen in zijn gordel en den grooten sabel aan zijne zijde. Toen hij echter den volgenden morgen zag dat men maatregelen had ge nomen om niet alleen zijn hotelmaar ook zijne bezittingen in de nabij heid der hoofdstad voor een aanval, te bewaren bekende hij dat de pre fect niet slechts met ijdclc woorden bij hem was gekomen. Binnen een jaar werd Caudissière verbannen. Hij begaf zich naar Londen daar ontving hij uit Parijs^den volgenden brief: Mijnheer Sta mij toe U de hiernevens gaande 30.000 fr. ter hand te stellen. Dit kleine kapitaal zal u behulpzaa m zijn op den harden groud der verbanning eene zaak op te rigtengij kunt mij het geld over tien of twintig jaren of wanneer ge wilt terdg geven. Dit is een klein bewijs voor de diensten welke gij den lanue bewezen hebt. Rotschild. Met deze 30.000 fr. begon Caudissière eene likeurstokerij. Het geluk was hem gunstig en reeds lang zijn de 30.000 fr. terug betaald. Rotschild toonde zich der regering van 2 December vijandig. Men wilde hem daarom verbannendoch zijne waardigheid van consul-generaal van Oostenrijk belette zulks. Later was Rotschild met de regering verzoend en hij deelde in de ge voelens der dagbladender geestelijkenden koopmans wereld en van den adel van geheel Frankrijk. Het karakter van den baron James Rothschild is bijna onverdragelijk. Bij velen is hij daardoor zeer gehaat. Hij vindt het een waar genoegen menschen van talent te vernederen. Fenigen tijd geleden werd hij echter fiksch uit het veld geslagen. Cremieux die zijn veel genoemden geloofsgenoot nog nimmer gezien had trof hem op zekeren dag in de synagoge en daar hij over eenige zaken der Israëlitische gemeente tc spreken hadsprak hij den baron aan. „Zijt gij dan werkelijk de heer Cremieux?" zeide Rotschild hem in de rede vallende, terwijl hij hem van kop tot teen bezag. „Ja, mijnheer de baron. Ik had reeds de eer u mijn naam te noemen". „Zeer wel, maar ik dacht dat de advocaat Cremieux grooter was. Op deze lompe en ongemanierde woorden beet Cremieux op de lippen sprak echter hetgeen hij te zeggen had en de baron antwoordde breedvoerig. „Maar zijt gij dan werkelijk de baron Rothschild zeide Cremieux hem scherp in de oogen ziende. ijfelt gij daaraan mijnheer Cremieux a, zeer zeker, ik dacht dat de harou Rotschild meer beleefdheid bezat." ?n met deze anecdole eindig ik de kle:uc schets van den geldman. Veel de ik nog kunnen schrijven over de moraal die deze biographie bevat t een ieder zal met mij toestemmendat de eerlijkheid (w elke men zoo ijls bij de joden in twijfel trekt) van den ouden Meijer Rothschild, de grondslag is geweest van het handelsgeluk der huizen Rotschild. Zijt daar trosch op, gij lsraelieten gij hebt een bewijs in handen om de valsche be schuldigingen, uwer iu waan verkeereude medemenschen le weerspreken, en als men u voortaan voor de voeten werpt „gij joden zijt toch allen bedrie gers" zeg dan stoutmoedig „Meijer Rothschild was toch eerlijk!" Rotterdam, Januarij 18G2. Verslag van de Directie der Zangverceniging Cecilia omtrent de opbrengst van het door die Verceniging ge geven concert voor de Armen. Het strekt der Directie van de Zangvereeniging Cecilia, tot een wezenlijk genoegenbij dezenharen wclgemceiiden dank te kunnen betuigen voor deu onverdccldeu bijval haar op den avond van hare openbare vergadering, ten voordccle van de armen der verschillende gezindheden dezer gemeeutc ten deel gevallen. Allen die door hunne inteekening hebben bijgedragen of op de ccnc of andere wijze door hunne diensten belangeloos tot de gunstige uitvoering van dit haar concert, hebben medegewerkt of van invloed zijn geweest, wil zij (ook namens de armen) openlijk daarvoor hare erkentenis en hulde bewijzen. Meer bepaald ofschoon de directie v. n. anders gccuc personen had willen noemen acht. zij zich echter verpligtden heer Namink te vermel den voor het belangloos ten gebridke afstaan van hel Harmonium en den heer Berkhout voor het belangloos verzamelen van inteekenaren. Is dit de guustige zijde van het verslagdat dc directie der Zangveree niging openbaar wenscht tc geven van haar gehouden beheer, zij moet niet te min betuigendat de onkosten aan opgeroeide uitvoering verbonden ge weestvan dien aard waren, dat zij zich verpligt achtte door eene ge specificeerde rekening te bewijzenhoe moeijelijk het alhier isom zonder beduidende uitgavenop eene dusdanige wijzeoffers voor de Armen te verzamelen zij dacht liet overigens noodig onder de aandacht tc brengen dat bijaldicu de Zangvereeniging zich had mogen verheugen in de bijdrage van eene openbare inrigting, a 25.zoo als ten vorigen jare welke bij drage haar heden niet is mogen te beurt vallen, dc directie v. n. alsdau nagenoeg een gelijk bedrag ten voordeele der Armen zou beschikbaar gehad hebben. Als nu heeft zij evenwel de nog altoos belangrijke som van ƒ218.17 aan het Algemeen Armbestuur kunnen ter hand stellenom onder de be kende voorwaarden te worden verdeeld. De Directie der Zangverceniging Ceciliauitgelokt door dc onlangs ge maakte (hoewel onjuiste) gemoeds bezwaren hoopt dat hare publiciteit in dezedie tevens hare eigene belangeloosheid zal bewijzen op den waren prijs zal geschat worden. ONTVANGSTEN Voor 281 Entrée's a ƒ1.ƒ281. 43 a 0.50 21.50 h 72 besproken plaatsen a 10 Cents 7-20 ƒ300.70 UITGAVEN Aau de H. H. Polak en Zonen voor mu zikale assistentie op 3 avonden 30. Aan denzelfden voor arrangement van 6 muziekstukken „5. Aan den Hr. S. Giltjes voor het drukken en leveren van programma's6. Aan denzelfden voor 2 advertentiën „2.20 Aau den Hr. A.A. Bakker Cz. voor 1 advert. 3.80 Aan Mej. Kalishoek en Zoon lokaalhuur voor de repetitien en den avond van uitvoering „12.80 Aan Nederhauzer voor het verzamelen van inteekenaren rondbrengen van programma's incasseren van gelden en assistentie op deu avond van uitvoering„18.45 Diverse onkosten der directie als zegels van patent en rekwestkaartjes transport van materialen enz. „13.28 ƒ91.53 Totaal afgedragen voor de Armen ƒ218.17 Dk Directie. Zie de Nos. 64 en 65 van deze Courant. MARKTBERIGTEN. PÜRMERENDE 21 Januarij. Aangevoerd 32 Runderen. Handel fiaauwer. 8 Paarden. 32 Vette Varkens. De prijs was van 40 tot 48 cent per Ned. matig vlugge handel. 15 Biggen f 3 tot 4,50 per stuk. Handel stug. 36 Vette Kalveren. Vlugge handel de prijs was hooger van 90 et; tot fl.10 per Ned. 27 Nuch tere Kalveren. Prijs van f G tot 17 per stuk. Vlugge handel. 323 Scha pen en Lammeren. Fiaauwer handel. 370 Ganzen fl.50 a 1.75, 235 Zwanen f4.a 4.50. Kaas. Aangevoerd 31 Stapels Kleine. Hoogste marktKleine f 2G,50 per 50 Ned. fg. Boter. Van fl.10 tot 1.15 per Ned. fg.. Middenprijs fl.12^. Gepasseerden Dingsdag zijn ter waag gewogen 36 Stapels Kaas wegende 8357 Ned. fgde hoogste prijs was voor Kleine 1* 27.50. Aangevoerd 781 Ned. Boter. LONDEN 23 Januarij. Ter Veemarkt waren aangevoerd Rundereu 9G0 Schapen en Lammeren 3370 Kalveren 114Zwijnen 170. Woensdag 29 Januarij vertrekt van hier de West-Indische mail.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3