te Rome zoude worden gehandhaafd. Op andere plaatsen in Italië hebben echter gedurig wanordelijkheden plaats; zoo is den 4CU dezer te Parma, cene oproerige beweging voorgevallen, men hoorde er de kreten: leve de Paus, die geen koning moet wezenleve Italiëleve Yietor Emmanuel l zonder dat echter die oploop gevolgen gehad heeft. Wat de Mexicaausche expeditie betreft, daarover schrijft de Morning-Post dat de verbondene legers te Yera-Cruz zijn geland, en zoo weinig tegenstand hebben gevonden, dat ze dadelijk op de hoofdstad Mexico zullen aanrukken, om daar een beroep op het volk te doen, ten einde te vernemen of het den Aartshertog Maximiliaan als koning zou verlangen. De Observer deelt mede, dat Keizer Napoleon er in zou hebben toegestemd, 90 dagen te wachten, alvorens de op heffing der blokkade in Amerika te eischen en de zuidelijke staten te erkennen. Indien binnen deze drie maanden die staten niet zouden zijn teruggebragt onder de gehoorzaam heid der Unie, dan zou het Eransche gouvernement de af scheiding als voldongen beschouwen. De onlusten te Beyruth zijn weder uitgebroken en nemen in hevigheid toe. De gemeenschap op den weg naar Da- mascus wordt door oproerige benden belemmerd. Fuad- Pacha heeft een Christen en een Muzelman ter dood ver oordeeld. 1TIB TT W 3 IJD IIT 3» 21T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 7 Pebruarij 1862. Het provinciaal geregtshof in Noord-Holland heeft jl. Dingsdag J. de Roosoud 25 jaar, van beroep Schoenma ker, wonende alhier, wegens gewelddadige feitelijkheid tegen de eerbaarheid van twee meisjes van 7 en S jaar, veroor deeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. [Zie ons Na. 20 van 7 Augustus.) Tn de Helderscke en Nieuwedieper Courant van gisteren lezen wij het navolgend berigt //Jl. Zaturdag nacht werd door dc schildwacht op de bin nenplaats der kazerne in het fort Erfprinshet geroep van //moordmoorden terstond daarop een schot vernomen. De schildwacht gaf terstond hiervan kennis aan den adjud- onderofficierdie daarop met eenige onderofficieren, de rigting nam, van waar het geroep en het schot waren vernomen. Ook de schildwacht op Kaaphoofd had hetzelfde gehoorddoch dc patrouille, die daarop uitgezonden werd om den geheelen omtrek van het fort langs te gaauheeft niets kunnen rap porteren". Hoewel wij reeds Zondag jl. deze mystieke gebeurtenis vernamen, meenden wij er geene melding van te moeten maken, om onze lezers niet te verontrusten, doeh thans in 't vertrouwen eene dramatische geschiedenis te kun nen leveren, waarin teleurgestelde liefde of echtelijke ontrouw eene hoofdrol zouden spelen, hebben wij omtrent die geheimzinnige nachtelijke gebeurtenis, informatiën inge wonnen; ja, wij hoopten zelfs, dat visschers bij den glans der treurende maan het lijk der ougelukkige vermoorde zouden vinden, aan wier noodlottig uiteinde eene sentimen tele geschiedenis verbonden zoude wezen. Ecnigermate werd echter onze verwachting teleurgesteld, daar de toedragt niet zoo treurig isals wij uit het berigt meenden te mogen opmaken. Zekere J. v. K. had nl. van zijn meester een geweer geleend en 't geladen meteen prop, was daarna in cene herberg gegaau en had daar meer gedronken, dan voor de stabiliteit vau't ligchaam noodig is. Bij het naar huis gaau, verloor hij dientengevolge 't cvenwigt, het geweer viel op den grond, en ging af. J. v. K. in beschonken toestand het schot hoorende, verbeeldde zich dat hij zich zeiven gewond had en begon moord te roepen, doch bemerkende dat hij toch noch levend was, pakte hij 't geweer wederom op, en sukkelde voort, zoodat de patrouille hem niet meer bereiken kon. Dat die jagtliefhebber gezond en wel is tehuis gekomen, blijkt uit de omstandigheid dat hijzonder verlof, Zondag middag zijne liefhebberij heeft voortgezet, met het gelukkig gevolg, dat vau een en ander proces-verbaal is opgemaakt, zoodat in plaats van eene sentimentele liefdeshistorie, slechts een proces-verbaal de uitslag onzer informatiën was. De tooneel-voorstelling onder directie van de hecren Roobol fy Tjasink op gisteren avond alhier gehouden, heeft een algemeenen bijval verworventrouwens de uitvoe ring liet dan ook niets te wenschcn over, vooral de jonge jufvrouw Henrietle Roobol heeft getoond dat de verwachting aangaande haar, niet te hoog gespannen washaar spel was uitmuntend; wij hopen dat de Directie door de volle zaal en de vele blijken van goedkeuring, van wege het publiek ontvangen, moge aangespoord worden, om hare voorstellin gen te vervolgen. Van vele zijden is ons ter oore gekomen dat men bij eene volgende voorstelling hoopte, den heer Peters weder eens te zien optreden, wauueer die heer daaraan gevolg wil geven, is het te vreezen, dat de zaal van Tivoli te klein zal zijn. Gisteren nacht is een geweerschot gelost op de bat terij Kaaphoofd door den aldaar dienstdoende schildwacht, hij rapporteert dat een paar personen de werken te digt genaderd waren, welligt met de bedoeling tot diefstal. De lste luit. der Artillerie W. Beijeriuck is van hier als kommadant van het detachement vesting-Artillerie over geplaatst naar 's Hage. Zondag avond a. s. des avonds ten zeven urezal in de kazerne der artillerie eene derde voorstelling plaats hebben van de tooneel-vereeniging der artilleristen, bestaande iu De Gewaande Pelgrim of Geregtigheid en IFraak, drama in 2 bedrijven en 3 afdeelingen, vrij bewerkt door eenige leden der vcreeniging; gevolgd door: Het Huiskrakeel. Het berigt door de IlelderscAe- en Nieuwe-Dieper- Courant medegedeeld iu haar No. van Zoudag jl., dat ook de Zangvereeniging Cecilia op Zoudag avond a. s. eene bui tengewone vergadering zou houden is ongegrond. De korenmolen te Huisduinen is verkocht en zal naar Wieringen verplaatst worden. Men maakt toebereid selen om hem aftebreken. Van Hellevoetsluis schrijft men, dat de oogziekte bij de Marine hand over hand toeneemt; ook hier is de toe stand alles behalve gunstig, ongeveer 300 lijders worden hier verpleegd. De wekelijksche inspectiën van alle man schappen hebben nog geregeld plaats en telkens worden nog nieuwe lijders ontdekt, terwijl het getal herstelden, niette genstaande de uitmuntendste verpleging, zich alleen maar bepaalt bij diegenen, die in een ligten graad waren aangetast. De genezing gaat uiterst langzaam, terwijl men aangaan de de herstelden, den voorzorgs-maatregel gebruikt, om hen direct eeue maand verlof aan te bieden, met behoud van tractement, om hun bij terugkomst weder vooraf te visi teren. Diegenen die van het verlof geen gebruik willen of kunnen makenworden voorloopig zoo veel mogelijk in afzondering gehouden van hunne makkers. Op het door de Herv. gemeente te Zalt-Bommel ge formeerde twaalftal, ten einde in de vacature van een pre dikant te voorzienkomt onder anderen voor Ds. Pareau vau de Anna Paulowna Polder. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registr. en dom. te Waalwijk, de heer Mr. J. I1 d'Aumerie, thans ontvanger der registr. en dom. te Schagen. Men schrijft ons van Texel: Op den 3en dezer is het eindelijk na veel moeite en kosten gelukt, de op den 14en November alhier gestrande Schooner Elatsrad-Hvidt, in vlot water te brengen. Men schrijft ons van Texel, dd. 5 Febr. Met veel genoegen woonden wij gisteren avond de uit voering bij, gegeven door de Zangvereeniging //Harmonie' aan den Burg, onder leiding van den heer R. v. d. Wint, (onderwijzer). Alhoewel nog jong, gaf genoemde vereeni- ging vele blijken van goede vorderingen. Wij wensciien haar toe, dat zij op het ingeslagen spoor moge voortgaan. De Instrumentale voordragten, bij afwisseling door een viertalvoor dien avond geëngageerde Muzijkanten gegeven verhoogden niet weinig het genot van den avond. Men schrijft ons van Texel het volgende: Burg 6 Februarij. Heden morgen kwam alhier de tijding aan, dat een tweemast schip in de Eijerlandsche gronden gestrand is, tusscheu de groote en kleine Slufter. Men wachtte nadere berigtenin, aangaande: schip, kapt., Equipage, lading en bestemming. 3jn0C5onbcn jjtuftfcn. Liberaal of Conservatief? Ia No. 70 Uwer Couranthebt gij M. d. R. een overzigt gegeven van den toestand van ons vaderland op dit oogenblikvan hetwelk ik de juistheid en naauwkeurigheid voor uwe eigene verantwoording laat. Of niet de conservatieve partij met hare oogmerken en bedoelingenal te scherp wordt geteekend en beoordeeldlaat ik aan ieders oordeel overof gij niet al te veelbij die partij afkeurt en de gevoelens van enkelen voor die der gehccle partij neemt, kunt gij zelf beslissen; maar eene andere vraag rijst bij mij opZou niet de toestand van ouze eigene gemeentevau ons eigen bestuur, op uw oordeel van invloed geweest zijn Zoudt gij durven bewereu dat niet de alhier nog heerschende duisternis U de geest van deze gemeente heeft doen aanzien voor het algemeen gevoelen der zooge naamde behoudende partij die gij zoo heftig tracht te bestrijden. Laat ons eens nagaan M. d. R. of ons gemeente-bestuur liberaal of con servatief is. Staat gij mij daartoe een plaatsje in uw blad af, zoo is het goed; zoo niet, verscheur dan mijn schrijven en maak er melding van in uwe Correspondeutie. k Gij zweert bij Thorbecke en zijne gemeente-wetmaar in gemoede welk! voordeel hebben wij ingezetenen dezer gemeente van zijn liberalismus IsV

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2