op, dat wauuccr deze leer der N. Roti. Courant opging, wij kans hadden eerstdaags besluiten in de Staats-Courant te zien, gecontrasigneerd door den heer v. Ilall, of ecuig ander sinds lang afgetreden Minister. 's Kouings besluit kon Zaturdag niet worden mcdegeteekend door den heer Thor- beeketoen nog slechts privaat persoonen heeft even weinig waarde, dan wanneer daaronder de. handteekening stond van een ander individu. De quaestie tusschen den heer v. Menrs voormalig Minister van Oorlog, en de algemeene Rekenka mer bevestigt zulks volkomen. 1>0LITIEK OYERZIGT. Daar onze Kamers der Staten Generaal niet bijeen zijn, is het binnenlandsch nieuws, wat de politiek aangaat, zon der eenig gewigt. liet Dagblad van 'i Ilage verzekert, dat de Hr. Thorbecke, de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, thans definitief aan den Hr. Strens zou hebben aan geboden, doch dat die heer geweigerd heeft zich er mede te belasten. Van groot gewigt zijn daarentegen de tijdingen in de laatste dagen uit ïrankrijk ontvangen; nopens de zittingen van den Senaat, van welke wij slechts een zeer onvolledig verslag of overzigt geven kunnen. Zaturdag hield prins Napoleon eene uitvoerige rede, waarin hij den Hr. de la Ttochejaquelein beantwoordde, die de regering en den toe stand der hcdendaagsche maatschappij had aangevallen, lie vig voer hij uit tegen den Pauselijken Generaal de Merode, wegens diens uitdrukkingen omtrent den Keizer gebezigd; hij verdedigde de Keizerlijke regering en de Italiaansche beweging. Eene verkeerd begrepeuc uitdrukking bragt eene onbeschrijfelijke opschudding in die anders zoo kalme Kamer te weeg, zoodat verschillende sprekers niet aan het woord konden komenten slotte bragt de Minister Billault de op gewondenheid tot bedaren, en verdedigde insgelijks de po litiek des Keizers. De zitting van Maandag was insgelijks belangrijk wegens eene rede van den Hr. Boissy, die het beter zoude gevon den hebben, indien het geld dat in de Krim, Italië en Cliiua was verkwist, gebruik ware geworden om eene lan ding in Engeland te wagen. De Hr. Troplong heeft dien spreker hevig gegispt wegens zijne uitdrukkingen, die slechts dienen kunnen om haat en tweedragt tusschen twee in vriendschap verkeereude Rijken op te wekkenhij ver klaarde dat de politiek des Keizers geheel en al strekte om den ouden wrok tusschen die mogendheden weg te nemen. Ook prins Napoleon heeft ten tweede male het woord gevoerdom de beschuldigingen door den Hr. Boissy tegen hem ingebragt te wederleggen. 1TI S tT TT 3 T IID I1T O E1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 28 Eebruarij 1862. De in ons vorig nommcr vermeldde aanbesteding van eene ijzeren brug bij de Nicuwstad en laudhoofden voor eene brug bij de Nieuwe Kerk, is uitgesteld tot op den 14 Maart a.s. Volgens goede informatie is het terrein aan de Nieu we brug tegenover de werf van den heer Lastdrager, niet alleen bestemd tot woningen voor Officieren der Marine en Leeraren bij het K. I. voor de Marine, maar ook voor Ambtenaren geplaatst aan 's Rijks werf alhier. Dingsdag avond had alhier in het lokaal Tivoli, eene buitengewone vergadering plaats van de Zangvereeniging Nut en Genoegen, welke door een bijzonder talrijk publiek werd bijgewoond. Zelden zagen wij in de sierlijk gedeco reerde zaal zoo veel aandachtige toehoorders vercenigd, die dan ook hunne komst niet beklaagd hebben. Over het al gemeen mag de uitvoering uitstekend worden genoemd, en zoowel der directie als den leden komt alle lof toe voor de wijze waarop ze hunne taak volbragten. Voornamelijk er langde de Hymne van den Nacht den algemeenen bijval. Zoo als men weet is deze eene vrije imitatie van de Lamar- tine's Hymne de la Nuit, en naar wij vernemen is deze door een der leden der vereeniging in onze moedertaal over- gebragt, naar de reeds bestaande muziek van Neukomm. Wij kunnen ons niet onthouden den bewerker daarvan hulde toe te brengen, voor de juistheid waarmede hij de gedachten van den Eranschen dichter heeft wedergegeven, eene taak die zeker niet tot de gemakkelijkste behoort. Ook het Koor uit la Muntte de Porlici, en de Valse Infernale uit Ro- bert le Diable droGgen de algemeene goedkeuring weg. Na afloop der vergadering, had er een bal plaats onder directie derGebr. Polakdat tot laat in den nacht voortduurde, en welks pause werd afgewisseld door verschillendetoasten en later door komieke voordragten van den hr. B. Polak. De ge- inviteerden zijn der Directie en den werkenden leden grooten dank schuldig voor den genocgelijkeu avond dien zij hen verschaft hebben. In de laatste helft van de maaud Mei zal bij de directie der marine te Amsterdam, een vergelijkend examen gehouden worden voor de plaatsing van ten hoogste tien jongelingen van 14 tot 16 jaren, welke als stuurmans-leer- lingeu bij 's rijks zeedienst weuschcn te worden aangenomen. De ontvanger der directe belastingen en accijnsen J. A. Geukema Bakker, is in die betrekking verplaats van Span broek c. a. naar Uitgeest e. a. 3)131:301101:11 ^tufificn. Wetgeving en hare tenuitvoerlegging. Hoezeer de Volksvertegenwoordiging in Nederland zich beijvert wetten te maken om het belang van het rijk en tegelijker tijd dat van zijne iuwoners te beschermennogthans worden de goede bedoelingen der wetgeving krach teloos gemaakt door liedenaau wicn de tenuitvoerlegging der landswetten is toevertrouwd. Deze treurige ervaring doet zich voornamelijk op, in het vak der slagters en vleeschbouwcrs in deze gemeente. Om de lezers van deze bewering te overtuigen kan het volgende dienen De belasting op het geslagt wordt geheven volgens eigen aangiftedat wil zeggendat de slagter zelf de waarde van het te slagtcn rund moet aange ven, naar welke waarde de belasting wordt betaald. Wordt die aangil'to door den Ambtenaar voor te laag gehouden dan benadert of eigent hij dat stuk vee, in welk geval hem door den Rijks Ontvanger der Directe Belas tingen het geld wordt voorgeschotenom den slagter de benaderde koe met zeven ten honderd, uit te betalen, terwijl de slagter die koe kan terugkoo- pentegen eene door den Rijks-Ambtenaar te bepalen verhooging. Het tcrugkoopen is voor den slagter niet doenlijk en de benadering levert voor het rijk geen voordcel op. De volgende berekening levert daarvan duidelijk bewijs. Een rund ter waardij van ƒ130, en wegende 260 ncd. ponden kan eene winst afwerpen van 7 cents per pond, derhalve ƒ18,20. De Ambtenaar die dat stuk vee moet verifiëren, weet deze berekening zeer goed, cu heeft de af te werpen w inst op het oog; hij benadert de koehaalt daarvoor het geld bij den Ontvanger met het bedrag der verhooging, om daarmede den slagter te betalenvervolgens geeft de Ambtenaar zelf het rund aan met eene hoogcrc aangifte van ƒ10.waarvan het rijk nu ƒ1.meer ont vangt dau van den slagterergo komt dat stuk vee den ambtenaar op den volgenden prijs Betaald aan den Slagtcr voor de benaderde koe 130. Idem aan 7 pCt. verhooging 9.10. Idem voor het rijk eene hoogcrc aangifte 1.00. ƒ140.10. Zoodat hij nu aan dat stuk vee ƒ8.10 w int. De ambtenaar laat de koebij een vervallen slagter die door bckrom- pene omstandigheden gedreven zich daartoe leentslagten en het vleesch wordt door den ambtenaar op eene gemakkelijke manier verkochtomdat zijne betrekking als rijksambtenaar der belastingeneen beduidenden in vloed heeft op winkeliersbakkersslijters in sterke dranken gezagvoer ders van schepenwelke allen de ambtenaren in vele opzigten moeten ont zien en bij gevolg het vleesch van hen koopenzoo dat het overschot der opgeleverde winst van 8.10 binnen 3 a 4 dagen, door den ambte naar is verdiend. Met deze berekening is inzonderheid bekendeen onzer Rijks-ambte naars alhierdie er goed slag van heeft het vee te benaderenom zich van dat winstje meester te maken. Hij weet ook, dat gedurende de 3 a 4 dagen die hij besteedt met het uitsnijden, afwegen en verkoopen van het vleesch, evenwel zijn traktement doorgaatondanks hij op die dagcu geen surveillance houdthij weet ook dat de slagtcr tegen hem niet kan concurreren in het verkoopen van vleesch daar de slagter immers reiskostendrijlloon belasting op het patentregt gelden voor inkoop noodig heeften uit de winst van het vleesch het be staan van zijn gezin moet vindenterwijl onze wakkere ambtenaar van al die moeite en lasten vrij is. Wel beoogt hij, door zijne benadering, liet belang van liet rijk te bevorderendoch hij houdt bij ziju tractemeut een aardig sommetje over. Trouwens kan men hem dat niet euvel nemen, het hemd is nader dan de rok. Tevens is hij doordrongen van de waarheid Om der wille van de smeer Likt de kat de kandelccr. Wij wenschcn dat die brave man voor zijne waakzaamheid in 's rijks belangen en voor zijne eerlijkeregtvaardige en onbaatzuchtige manier van uitvoering der wet op het geslagteene grootc bclooning crlangc, en zullen wij de vrijheid nemen deu Koning een smeekschrift aan te bieden om hem Vlceschhouwer-Ambtenaar van 's rijks directe belastingen eene eervolle plaats te geven op een onzer Yadcrlandschc eilandenzooals Urk of liever Schoklandalwaar hij zijne onbaatzuchtigheid den vrijen teugel kan geven. ARMOEDE EN HULPBETOON. (Eene oorspronkelijke novelle) door X. „Moederlieve moeder ik ben zoo koud". Zoo kermde een arm wichtliggende in een soort van wieg waaraan zelfs het noodigc deksel ontbrak; de radelooze moeder, door smart en angst ver teerd, hief hare magere handen ten hemel op, als ware 't om te toonen dat ze van daar alleen hulp en bijstand verwachten konop deu natuur genoot vermogt ze niet te rekenenveelzeer veel, had ze geleden en doorgestaantot ze ten laatstetoen alles verteerd wastoen liet armoedige huisraad door onbarmhartige schuldeischers de deur was uitgedragen en hare kinderen van ellende en honger dreigden omtckomcn, de handen had uitge stoken om voor hare lievelingen brood tc bedelen. Hoe ruw hadden de menschen haar behandeld „Ik geef niet" sprak de een; „val me niet lastig" riep de auder; „als ik iedereen wou geven werd ik zelf nog arm", antwoordde een derde op de smeekstem der arme vrouw, wier hart ineenkromp en van smart verging bij elk smaadwoord dat ze lioorcn moest. Godo mijn Godheb ik dat verdiend, kreet zeterwijl ze door koude verkleumd naar de armoedige stulp terugkeerdezonder brood voor hare dierbare pandenzonder vuur om ze te verwarmen, zonder kleederen om ze tc dekken.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2