3)ijje5onöcn <§tuliftcn. DE DIERGAARDE. Heer A. van Voornveld, Lid van liet Bestuur dier school, eenige toepasselijke woorden werden gesproken, om hen die van het onderwijs hadden gebruik gemaakt tot verdere studie aan tc sporen cn om de aanwezenden voor hunne belangstelling dank te zeggen. Gisteren is hier met het brikschip Amel ie, kapt. Grocucveld, van Padang aangebragt, een kolossale olifant, die besterad is voor de beestentuin te Amsterdam. Op Woensdag 9 April zal door het Provinciaal be stuur te Haarlem worden aanbesteed: 1. het onderhoud van den zeedijk tusschen Naarden en Muiderberg; 2. het ouder- houd van de bakens in het IJ enz. 3. eenige baggerwerken in het IJ. Aanwijzing op 5 April a.s. Men verneemt dat te Vlissingen het plan bestaat om van wege de Directie der Marine, aan het hoofd een groot bord te plaatsenwaarop de weerkundige waarnemingen met zulke groote letters en cijfers aangegeven zullen worden, dat men die van de rcedc zal kunnen zien. Bijzondere sig nalen zullen dienen, om een verwacht wordenden storm bekend te maken. Het leggen van de spoorbaan enz. tusschen Harlingeu en Leeuwarden is bij publieke aanbesteding afgemijnd door de heer A. Visser Pz. te Sliedrecht voor J'630,000. De commissie van enquête in zake de marine heeft Zaturdag jl. gehoord de heeren J. W. L van Oordt, hoofd ingenieur der stoombootmaatschappij te Botterdam en Wolf- soiln, vroeger directeur van het stoomwezen te Sourabaija, thans directeur van de grofsmederij te Leiden. Naar aanleiding van Z. M. besluit van den 29" Maart jl. N°. 94, wordt de te Vlissingen liggende korvet met stoomvermogen Medusa, met den 1" Mei aanstaande, in dienst, gesteld, met bestemming naar Oost-Indië en het bevel daarvan opgedragen aan IID. adjudant in gewone dienst, den kapt.- t/z. jhr. P. de Oasembroot. Voorts worden met dien datum op gezegden bodem ge plaatst: de luit. t/z. 1° kl. B. D. van Trojen, als le offi cier; do luit3, t/z. 2° kl. J. Spanjaard, D. G. E. Wolter- beek Muller en A. J. Thurkow; de offic. van gez. le kl. C. E. W. Juzi; de offic. vau gez. 3° kl. H. J. Nieuwkerk; de offic. van adinin. der 2° kl. B. A. W. Jacobze; en de scheepsklerk W. E. Muller. Z. M. heeft met ingang van den lsten dezer maand, bevorderd tot kapt. ter zee, den kapt.-luit. ter zee P. A. Matthijsentot kapt.-luit. ter zee, den luit. ter zee van de 0 kl. C. J. Damme; tot luit. ter zee le kl., de luitt. ter zee 2C kl. J. B. A. de Jong en E. F. Hanel von Crouen- thall; tot luitt ter zee 2C kl., de adelborsten le kl.L. A. Walaardt Sacré, F. K. Engelbrccht, J. E. C. Coster vau Voorhout; II. A. Sirks, W. J. II. de Kanter, E. II. E. van Woelderen, J. P. Ilovy, J. C. Commijs, M. Boehussen, P. M. Cochius, G. Eek, P. Crans, J. F. M. Lange cn F. J. Stokhuysen; tot officiereu van administr. le kl., de offic. van admin. 2C kl. O. Eschauzier en M. J. Duvelaer vau Kampentot offic. vau admin. 2" kl. de offic. van admin. 3e kl. C. C. M. Bervoets, A. L. Thierens, G. II. Verboon en K. J. Adams; tot adjunct-administrateurs, de scheeps klerken: J. M. A. van ltoggen, F. A. Frederiks, F. Bam- berg en L. G. Sas; cn voorts met geraelden datum benoemd: tot offic. van admin. 3C kl. de adjunct-administrateurs: E. Canneman, FI. L. F1. Pisuisse, J. Beijer, W. K. Lenting, W. P. J. L. Stort, L. F. C. Seelking en C. J. P. Fumée. Hebbende Z. M. zich voorbehouden, om de adjunct-ad ministrateurs J. F. J. van Son en F1. T. Courier dit Dube- kart nader tot officieren van administratie der 3C kl. te be vorderen, met behoud hunner rang-opvolgingnadat zij hier te lande zullen zijn teruggekeerd en het examen voor hun nen tegenwoordigeu rang voldoende zullen hebben afgelegd, waartoe zij, ten gevolge hunner uitlandigheidbuiten de mogelijkheid zijn geweest. Over eenige plinten die openbaarheid behoeven. (SU). Mijnheer de Bedacteur Een ander punt dat ik ten hoogste afkeuris de wijze waarop sommige ambtenaren huunen pligt volbren gen, zij werken bijna geheel tot hun eigen voordeel, geenszins tot dat der gemeente. Bekend is 't immers sedert lang, dat de politie agenten zeer actief zijn, wanneer 't betreft het naar boord brengen van matrozen waaraan ze, naar ik meen, f3 per persoon verdienenterwijl ze overigens wanneer er meer ernstige dingen aan de hand zijn, vooral zorgen niet te voorschijn te komen. Iedereen, die onpartijdig en onbevooroordeeld de handelingen en daden dier menscheu nagaat, zal inzien dat ze veelal eigen voor deel op 't oog hebben, zonder zich met andere zaken 't politie-wezen betreffende in te laten. Zoo zou, in zekere gemeente, ook eene vrouw, beschuldigd van diefstal in dienstbaarheid, zijn vrijgelaten, alleen op gezag vau den brigadier der rijks- veld wacht, die de zaak niet genoeg bewe zen achtte, en, dank zij der regtsgeleerde kennis van dezen politie-man, ten eenenmale buiten vervolging zijn gesteld. Hoewel nu dergelijke gebeurtenissen bij ons welligtnietvoorval- lenzou 't evenwel mogelijk zijn, dat ze gebeurden, en dan vragen wij in voorbaat, wat men denken zou van een hoofd der politie, dat dergelijke dingen toeliet. (1). Ook in andere, zaken gaat 't niet beter, klagt op klagt wordt onder 't volk en de burgerij gehoord. Men schijnt een' toestand van rust te willen houdendie onder Aristocratie het leven gemakkelijk maakt, ten nadeele, van andoren, die niet tot deze gelukkige categorie behooren; maar dit streven is 't punt waartegen ik ten velde trek ten voordeele der ingezetenen, wier belangen daardoor veron achtzaamd worden. Onze plaats is, M. d. B., bestemd om eene der voornaamste en aanzienlijkste des Bijks te wor den; ligging en toestand beiden werken daartoe mede; doch juist een krachtig bestuur wordt gevorderd, om in zulk ecu stand van zaken de gemeente belangen niet alleen te be hartigen, wat 't oogenblik betreftmaar ook om dc toekomst eeniger mate(te kunnen voorzien; in hoeverre het tegen woordige daarvoor geschikt is, laat ik aan 't oordeel uwer lezers over, doch ik geloof niet te dwalenwanneer ik beweer dat ze, met mij van hunne //would bc" handelingen, niet veel venvachten kunnen, daar ze bewijs geven niet van kracht en ernst maar van zwakte, en wel is waar goeden wil, doch die ze de kracht niet hebben ten uitvoer te leggen. Wanneer ik dergelijke dingen te berde breng, geschiedt zulks niet om, op eene of andere wijze een blaam te wer pen opof een verwijt te doen aau 't gemeente bestuur, maar alleen met 'toog op 't waarachtig heil der gemeente, dat mij na aan het hart ligt. Ik betreur hetgenoodzaakt te zijn de publieke pers ter hulp te roepen om eene ver andering in den bestaande toestand te erlangen, maar het is noodzakelijk. Bust is 't groote doei van hen die met het beleid der zaken belast zijn; ik keur dit goed, wanneer slechts die rust niet verkregen wordt op eene wijze die tegen de belangen van sommigen strijdt. Menschen, met veel meer capaciteiten dan schrijver dezes, zien dit in, en begrijpen dat we thans in eene overgangs periode ver- keeren, waarin vooruitgang op den voorgrond moet staan, daarom zijn ook anderen tegen de voortduring van den be- staanden toestand en wenschten meer activiteit bij hen die de belangen der gemeente moeien behartigendoch zulks uit naar mijn inzien, verkeerde goedheid niet doen. Ik hoop, M. d. B.niet genoodzaakt te zijn andere feiten te moeten aanvoerenom aan te toonen dat wat ik gezegd heb, behartiging behoeft. Uw bestendige lezer M. (1) "Wij achteu 't noodig onze lezers opmerkzaam te maken dat d't stuk geschreven en ingezonden was, ulvorens de thans fungerende Commissaris van politie bGnoemd was. Eed. Vrij naar het Iloogduitsch door L. A. LAUBEIJ. Met den gierigen woekeraar Bimmel, die in de gehcelc stad overbekeud was en die door zijne vuilheid zich een kwaden naam bezorgd hadwas er plotseling eene groote verandering voorgevalleu. Hij liet zich nieuwe fijne kleeren makenliet zijn tot nu toe veronachtzaamd hoofdhaar friseren borstelde zich met dc grootste zorgvuldigheid cn stond diep in gepeins ver- zonkcuvoor den kleinen spiegel van zijn slaapvertrek. Hij had een fraai groot huis gekocht en was ook nog van plan zich een buitenverblijf aan te schaffen. Hij liep nu niet als vroeger gebukt over de straten, neen het hoofd regt opwaarts. Ook liep hij zoo druk niet meer ter kerk, en einde lijk gaf hij ook den woekerhandel op. Zijn grootst genoegen was dagelijks naar den zoölogischen tuin te wandelen en het daarbij bekoorende Tivoli theater. Zulk eene verandering kon slechts door Amors pijlen veroorzaakt worden. En zoo was liet ook in de daad. Men verbreidde in dc stad het gerucht als zoude de vijftigjarige, leclijke en gierige Bimmel, de bruidegom zijn eencr jonge, becldschoone, geestvolle weduwe, die haren uitverkorene slechts eene voorwaarde stelde tot het aangaan eener wettige verbindtenis, namelijk het aankoopeu van haren adelijken naam, opdat haar geslacht niet zoude uitsterven. Dadelijk na 's konings toestemming zoude het huwelijk plaats vinden. Dc zamenkomsten van Bimmel en zijne bruid hadden hunnen geregeldem gang. Bimmel had zijne dochter Thcrcsc streng verboden gedurende zijn afwe zigheid iemand in huis tc lateu komen. Dirk Buttner, dc opperwachtmeester in de diergaarde, Buttner die vroeger bij een edelman gediend had en daar Bimmel had leeren kennen, was ver liefd, tot over de ooren, op de schooue Therese. Het meisje kwam bijna nooit uit het prachtige huis haars vaders. Daardoor werd het den jongen

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2