te kunnen betalen, doch werd overigens niet meer geteld dan de ossen die voor de ploegen hun zwaar werk ver- rigten. Slechts achttien der twintig wijzen woonden die vergadering bijéén week van den goeden weg af en achtte 't stijdig met zijn pligt als representant van 't gehate plebs daarbij tegenwoordig te zijn, terwijl ook de ander, zich bloot gaf aan al de vervolgingen en lasteringen waar aan de wet hem blootstelde, door niet blindelings de meer derheid natevolgen, en 't zelfs durven te wagen een op zich zelf staande opinie te hebben. Parysosde voorzitter van het bestuur van den raad der wijzen, was een regtschapen man, die trachtte alles aan- tewenden om zijne medeburgers aangenaam te zijndoch overigens eene zekere neiging tot de oligarchie niet weer staan koD. Als hadden de schikgodinnen zelve, 't er op toegelegd om zijne bedoelingen te verijdelen, bleven al zijne pogingen tot weldoen en algemeen nut te stichten onvervuld. Van Hem, zou de groote Duitsche dichter, zoo hij toenmaals geleefd hadde, verklaard hebben, dat hij, in omkeering van zijn' duivelschen doch geestigen held, was: //De geest die steeds het goede wil, en slechts het kwade doet"; maar daar hij voorzitter (primus iuter pares) was, werd al 't booze, en ook dat zijner nevenbestuurders, op hem alleen teruggeworpendoor die weinigen die 't waagden de besluiten van Pallas uitverkorenen te beoordeelen- Twee archonten stonden Parysos ter zijde-, en vormden met hem 't bestuur. De eeneen achtenswaardig grijs aard, op wien men het Socratische spreekwoord //regtvaar- dig en goed" zou kunnen toepassen, indien hij niet te zeer aan den vcrouderdc-rden gang der zaken ware gehecht ge bleven, de ander echter slechts bedacht op vermogen en magt. Men kent den afkeer (zoo spreekt de overlevering), der oudere volkeren tegen streven naar magt en willekeur, de geschiedenis van llarmodius en Aristogiton ligt verseh in 't geheugen onzer tijdgenooteu. Waarom verzette zich ten laatste onze stad tegen haar bestuur? De nakomelingschap zal het welligt vragenen daarom zullen wij liet ter neder schrijven om ons van blaam te zuiveren. IVordl vervolgd). POLITIEK OVERZIGT. Zoowel 't buitenlandsch als 't binnenlandsch nieuws wordt van dag tot dag schraler en bepaalt zich bij langdurige rede neringen en beschouwingen van reeds lang gebeurde feiten. Het ecnigc wat wij kunnen mededeelen is,'dat de Tweede Kamer der Stateu-Generaal waarschijnlijk spoediger zal bij eenkomen dan men aanvankelijk verwacht hadde voorzitter dier kamer, de heer v. Reenenzou dc leden hebben bijeen geroepen op donderdag den 21eD dezer. liet hevig gevecht tusschen de twee Ainerikaausche ge pantserde schepen, de Merimac en de Monitorgeven den buitenlandschen bladen eene ruime stof om in 't politiek nieuws te voorzien, voornamelijk daar deze aangelegenheid in 't Engelsche parlement is ter sprake gebragt en men voorziet dat er eene groote verandering in 't mantime stelsel dier mogendheden zal plaats grijpen. Uit Pruissen meldt men dat de regering op den reac tionairen weg blijft voortgaan, en de natie van zich vervreemt. Oostenrijk ziet die misslagen met genoegen, omdat men daar overtuigd is, dat Pruissen zoowel zijne eigene onderdanen als geheel Duitschland tegen zich inneemt. Wel is waar denkt men, dat bij den uitslag der verkiezingen de liberale partij de overhand zal behouden, doch meu vreest voor de maatregelen die de koning alsdan nemen zal. De rijks-amb tenaren die de liberale rigting en de vrijzinnige denkbeelden toegedaan zijn, zullen zich van de stemming onthouden, teneinde niet met de regering in eene botsing te geraken welker gevolgen ze vreezen. Daarentegen zijn de onafhankelijke leiders ijverig in de weer om de afgetredene liberale candi- daten te doen herkiezen. Aangaande de Italiaansehe aangelegenheden berigt men uit Weenen, dat de Italiaansehe minister Ratazzi eene circulaire heeft uitgevaardigd betreffende dc Romeinsche en Venetiaan- schc kwestie, welke in de Presse wordt medegedeeld. Voor namelijk zegt die staatsman daarin dat Oostenrijk wel door kracht van wapenen Venetie behouden kan, maar dat die provincie, uit een zedelijk oogpunt beschouwd, reeds niet meer aan dat rijk toebehoort, dat ze aan Oostenrijk meer last en nadeel, dan voordeel oplevert, en dat de teruggave van dat gewest aan Italië eene daad zoude zijn waarvan Oostenrijk zelf de vruchten plukken zou. De minister acht zichom de rust in Italië te kunnen handhaven, verpligt op de gevaren te wijzen, die ontstaan kunnen uit een te lang dralen. liet officiële dagblad van Rome deelt de pauselijke allo cutie mede, gehouden bij dc heilig verklaring der Japanschc martelaren. Ook de kwestie van 't wereldlijk gezag des Pausen wordt daarin even besproken, doch uit niets laat zich opmaken dat eene schikking te gemoet mag worden gezien, zoo als door sommigen werd vermoed. Wij kun nen dit staatstuk niet ia zijn geheel overnemen. De zaak van den bekenden bankier Mirès is thans weder voor 't geregtshof te Douai in behandeling, waarheen ze verwezen is op grond, dat de Parijsche regtbank te kort had gedaan aan 't regt van verdediging door slechts één ex pert in plaats van drie te hooren. Hij verlangt dat 't ge houden onderzoek zal worden vernietigd en eene nieuwe in structie der zaak bevolen. 1TIB TT "TTSTIIDIITgE 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 April 1S62. De verschillende vereenigingen die in deze gemeente bestaanen hoofdzakelijk ten doel hebbenom elk op hare wijzehet gezellig verkeer te bevorderen, hebben suecessive- lijk hare wintervergaderingen gesloten. Woensdag avond jl. had de laatste buitengewone verga dering plaats van de rederijkerskamer Olympia. Ons ont houdende van elke beoordeelingmeenen wij gerustelijk te kunnen zeggen dat de uitvoering der verschillende stuk keu de algemeene goedkeuring van de aanwezenden wegdroeg en men het slechts betreurde dat deze vergadering de laatste was van 't saisoen, daar de avonden in die kamer doorge- bragt, zeker tot de genoegelijksten behooren, die onze wiuter-bijeenkomsten opleveren. De Casino's vonden onafgebroken plaats en eindigden, dank zij de zorgen der directie, met een genoegelijk souper, en men hoopt dat ze zullen blijven voortduren. De zang gezelschappen Cecilia cn Nut en Genoegen gaven uitvoerin gen ten voordeele der algemeene armen en handhaafden huunen ouden roem; terwijl ook de vriendenkring Ernst en Scherts ons een aangenamen avond en den minvermogenden een gelukkigen dag schonk, liet concertgezelschap Apollo bezorgde den leden menig verrukkelijk oogenblik. Ook onze militaire medeburgers inogten zich in het voortdurend be staan enden bloei hunner beide tooneelgezelschappcn verheugen. De voorstellingen van de hoeren Poobol fy 1'jasink werden door een vrij talrijk publick bijgewoond, terwijl ook dc muzijk van 't K. I. voor de marine ons nog een' musicalen avond in 't verschiet geeft. Rij al deze vereenigingen van jongeren datum mogen wij ook de oudste (volgens sommigen verouderde) niet vergeten. Wij schroomen niet om haar van al de hier bestaande de degelijkste te noemenmogen hare algemeene vergaderingen vooral voor de jeugd veel aanlokkelijks missendoor iemand die een blik rondom zich werpt, zal erkend worden, dat ze vooral op deze plaats beantwoort aan haren naam en roepingTot Nut van 't Algemeen, hiervan getuigen o. a. de nuttige werking van Spaarbank, Industrie-school, Lees bibliotheek cn Volksvoorlezingen, waarvan door velen in den laatsteu tijd weder een dankbaar gebruik is gemaakt. Dat de goede werking van deze stichting hier steeds erkend wordt, blijkt uit de toename van het getal leden en uit de medewerking van een vrij groot aantal sprekers waarin dit departement zich gedurende dezen winter mogt verheugen. Wij hopen dat de volgende jaren niet minder bijeenkomsten zullen opleveren, met even nuttige als aangename resultaten. Bij de op AVoeusdag 2 April, plaatsgehad hebbende aanbesteding', door de Directie der Marine alhier, van: het maken, leveren en stellen van verschillende werktuigen en andere voorwerpen in do werkplaats tot herstelling van stoomtuigen, hebben ingeschreven dc heeren: P. Verhcy a f'JOSS; C. Burgers h f9905; H. Rippens a f9900: A. Bas a f9900; J. C. Slebe h f9900; R. Vos a f9860; J. B. Janzen a f 9730 Gebr. Schneider a f 9630 H. J. Leewens a f9576. Laatstgenoemde heer Leewens was al- zoo de minste inschrijver. Bij de op heden plaats gehad hebbende aanbesteding tot het doen van ceuige herstellingen, benevens het dage- lijksch onderhoud van gemeente gebouwenbruggenenz. zijn negen inschrijversbiljetten ingekomen, als van de hee ren: J. B. Janzen tegen f4650; A. Schouten tegen f4600; lt. Vos tegen f4500; P. Verhey tegen f4353; II. J. Leewens tegen f4189; Bijl tegen 4179; P. Dekker tegen f3994, C. Burgers tegen 3837: Gebr. Korf tegen f3347. Laatstgenoemde heeren waren alzoo de minste inschrijvers. Met den eersten Mei aanstaande worden van non activiteit, op het wachtschip alhier geplaatst, de luitenants: t/z. 2' kl. W. P. Meijeu en W. J. Scholten van Aschat; en op het stoomschip Cycloop de luitenants t/z. 2e klasse T. C. Gobée en den offic. van administratie 2" kl. J. J. Hoogeustraateu.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2