'lieids vormen worden geschonden, en allo middelen neemt men te baat om datgene te verkrijgen waarop iedereen regt en aanspraak heeft llegtvaardighcid en onpartijdigheid. POLITIEK OVERZIGT. Er is in de laatste dagen weinig voorgevallen dor ver melding waardig, zoowel 't binnen- als buitenlandsch nieuws is zonder ecnig belang, zoo als wij in ons vorig nommer melden is thans de definitieve begrooting van Hoofdstuk 1II {Buileulaudsche zaken) bij de Kamer ingekomen en vastge steld op 406,170, bedragende de verhooging eene som van ƒ11,074. Uit Griekenland wordt gemeld dat de Regering maatre gelen neemt om den opstand mot geweld tegen te gaan. Zoo zon zelfs Nauplia zich na een hevig en langdurig bom bardement hebben overgegeven, 't welk eene groote schade aan de stad heeft berokkend. De Franschc en Engelsche onderdanen, hadden bereids op schepen hunner natiën, toe- vlugt gevouden. Ook wat Italië aangaat is weinig merkwaardigs voorge vallen, algemeen beweert men dat de partij van Prins Murat zich hoe langer hoe meer op den voorgrond stelt, Victor Emmanuel zal zich eenigen tijd in de Napelsche provinciën ophouden. Van de Westkust van Afrika heeft men belangrijke tij dingen: Men weet, dat de Engelschen eenige tijd geleden bezit genomen hebben van het eiland Lagosin weerwil van het verzet van koning Decimo. Thans heeft Greri, koning van Dahoiney, eene expeditie ondernomen tegen Abe- kouta, dat hij in de asch wil leggen, na vooraf de inwoners te hebben gedwongen in zijne dienst te treden. Den 7 Maart jl. had het vijandelijke leger der bespringers, 60.000 man sterk, zich van een belangrijk dorp, in de nabijheid van Abe- kouta, meester gemaakt. De Engelsche zendelingen en een gedeelte der inwoners verlieten het dorp en namen dc wijk naar Lagos. De Engelschen laten den Koning van Dabomcy rustig voortgaan; zij wachten slechts op do geheele verwoes ting van het land om zich daar neder te zotten, ten einde er een militair etablissement te vestigen, waardoor zij zich van don handel in do omstreken verzekeren. De gouver neur van Lagos maakte zich gereed een bezoek te brengen aan Coccioco, vroeger koning van Lagos, waar hij onder voogdij van liet Engelsche gouvernement zijn verblijf zou houden. Door het vertrek van Coccioco uit de stad Epee zouden de Engelschen meester worden van het geheele land tot aan do rivier lSeiiin. De uitgestrekte streek van Jaboo, waar do palmolie groeit, zou ook schatpligtig worden aan Engeland, dat alsdan meester zou zijn van de heele kust. Dan zal het oogonblik gekomen zijn, om Dahomey aan te vallen en die plaats bij de reeds verkregen bezittingen te voe gen. Inmiddels schaffen de inlanders te Lagos zich bij voortduring wapenen, kruid en lood aan. 1T 3 "J TT S IT DÏ1T3" 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, euz. 22 April 1862. Gisteren namiddag heeft in de binnenhaven het Ham burger schip lFcher, zijn evenwigt verloren, doch is door middel van gepaste maatregelen weder in zijn normalen toe stand teruggebragt. Dij de Zaturdag jl. plaats gehad hebbende aanbe steding van eenige werkzaamheden aan het machine ge bouw van 's Rijks dokken alhier, waren de hoeren Gcbr. Schneider de minste inschrijvers, li 3975. Heden middag zou Z. M. stoomschip Cycloop van hier naar Vlissingen vertrekken, overbrengende een trausport, ter aanvulling van de equipage vau het te Vlissingen uitge rust wordende stoomschip Medusadoch uithoofde van de moor en meer toenemende wind is do reis uitgesteld tot morgen. Naar wij vernemen zal Z. M. stoomschip Monlrado in bet begin der volgende maandvan hier naar Oost-Indie vertrekken. Op den 1'' Mei a. s. zal te Haarlem worden aanbe steed het planten van helm enz., op het eiland Texel, en op den vasten wal van Noordholland, beneven het driejarig onderhond van de Havenwerken beoosten het Oude Schild op Texel. Aangaande het in het Noordhollandsch kanaal gezon ken steenkolen schip, kunnen wij thans het volgende be- rigten. Na nog eene massa steenkolen, ongeveer drie. vierde der lading te hebben uitgebaggerd en het schip van masten, tuig en alles wat eenige zwaarte aaubragt te hebben outdaan heeft men de daarvoor bestemde, zoogenaamde kiclligters en kiezentrekkers, weder aan het vaartuig verbonden en is men met de ligting begonnen, onderwijl het water zooveel mo gelijk uitpompende en de gaten zooveel doenlijk met zeilen, wier, euz. stoppende, deze bewerking is, dank zij de doel treffende maatregelen, inet het gunstigste gevolg bekroond. Zaturdag namiddag om 2 ure had menhet schip zooverre ge- ligt en hangende tussehen do aangebragte vaartuigen, dat mener twee slccpbootcn voor plaatste en de trein in be weging stelde, koers zettende naar het Nieuwediep, alwaar men des avonds 6 uur zonder eenige verdere onheilen aan kwam. Door de genomen voorzorgen en het beleid in deze aan den dag gelegd, heeft men tot nog toe niet het minste ongeluk te betreuren. De uitvoering heeft plaats gehad onder toezigt van den heer J. G. van Niftrik, Opzigter van 's Rijks Waterstaat alhier, wiens juiste blik en gepaste orders, in deze niet dage lijks voorkomende omstandigheden, aller bewondering opwekte. Dc werkzaamheden waren toevertrouwd aan de aannemers de II. II. M. Schouten Az. cn A. 1F. Schoutengeadsisteerd door den heer Blankenmeijer onderbaas van den heer Schalk te Duiksloot; deze drie hoeren hebben mede zeer veel bij gedragen tot het wclgelukken dezer ouderneming. Ter hun ner cere zij gezegd, dat men de practische talenten die zij aan den dag hebben gelegd, bij velen te vergeefs zou zoeken Bij de overtogt naar het Nieuwediep waren ook tegen-, woordig de heer Conrad, Ingenieur van 's Rijks Waterstaat, de heer SwerverOpzigter van 's Rijks Waterstaat, en de heer Bijl, Havenmeester van het Noordhollandsch kanaal. Te Vlissingen is het groot Noord-Amerikaansch drie mast schip Walter Scottvrijdag nacht in brand geraakt en weldra gejieel een prooi der vlammen geworden, niet tegenstaande de aangebragte hulp. Het schip was bestemd van Antwerpen naar de Oostzee. De 22jarige jongeling, die te Asten eene 70jarige vrouw na gepleegden diefstal vermoordde, heeft beleden, dat hij haar, op verzoek, tijd had gelaten tot bidden. Na dat zij geknield een paar minuten in 't geheel had door- gebragt, waarbij hij rustig toeschouwer bleef, had hij zijn slagtoffer een paar slagen met een hamer op 't hoofd ge geven en haar vervolgens den hals afgesneden. Men schrijft ons uit 's Ilage 20 April: De vreemdeling die gedurende de stille week de anders zoo levendige residentie bezoekt, is verwonderd en verbaasd over hare eentoonigheid en stilte. Opera, Comedie, Bals, Casino, alles is onverbiddelijk gesloten; overal slechts affiches met de woorden: //sluiting tot na het Paaschfcest". Slechts het luiden der kerkklokkendat de geloovigcn tot 't gebed oproept, verbreekt de anders zoo doodsche stilte, ook straten en pleinen zijn ledig, cn aldus biedt den Haag weinig af- wisseliug aan. In de afgcloopcn week, werden de inwoners dezer stad des nachts in hunne rust gestoord, door het luiden der brandklok, 's Nachts ten half drie ure vertoonde zich bovcu dc huizen een heldere gloedterwijl de Hemel als in vlam stond, liet akelig luiden der klokkenhet ratelen der nacht- wachts, het verschrikkelijk geroep van brandhet rijden der spuiten, die om het zeerst zich beijverden hulp aan te bren gen eu de vlammen te blusschen en de massa menschen die op dc been kwamendit alles maakte eene zonderlinge en onge- wenschtc afwisseling in de dagelijksehc stilte De brand was uitgebarsten, zoo als men weet, in de fabriek der heeren llorrix, nabij het station van den Hollandschen ijzeren spoor weg. Verschikkelijk speelde de vlam cn verlichte den gan- schen omtrek met een' akelingen glans die sterk bij de nachtelijke duisternis afstak. Bijna de geheele vorstelijke familie was op de plaats van 't onheil aanwezig. Later toonde Z. M. wederom zijne vorstelijke onbekrompenheid, door 't doen eener aanzienlijke bestelling, teu einde de werk lieden te kunnen bozig houden. Eene loods wordt daartoe op de plaats van het gebouw, dat tot den grond toe is af gebrand, gereed gemaakt, terwijl reeds verscheidene com- missie's zijn opgerigt, om het werkvolk voorloopig in hunne dagelijksehc behoeften te adsisteren. Van 't grootsche van het tooneel kan slechts hij zich eene voorstelling maken, die het heeft bijgewoond. Gelukkig nam de wind niet in hevigheid toeanders waren de. gevolgen van die ramp onberekenbaar geweest. In de politiek heerscht eene algemeene stagnatie. De commissie tot enquête over dc Marine heeft de eerste serie harer getuigen gehoord en zal thans moeten beslissen of ze er meerderen voor zich wil doen verschijnen. Van den uitslag is natuurlijk niets met zekerheid bekend, maar uit eene goede bron verneem ik dat de gevoelens der deskundigen zeer uiteenloopen. Er moeten er zijn die lijnregt tegenover

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2