Gisteren morgen zijn van hier vertrokken met het schip Staatsraad van Ewijckeen detachement supletïe-troe- pen, sterk 125 onderofficieren en manschappen, met bestem ming naar Batavia. Dezer dagen ontstond brand in de behuizing van T. Niemeijer, te Vries, (kanton Assen), welke zoo spoedig in hevigheid toenam, dat binnen een uur het huis met de daarbij staande schuur eene prooi der vlammen werd. Slechts de levende have is kunnen gered worden en van den in boedel eene waarde vanpl. m. ƒ30. Huis noch inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De vermoedelijke brand stichter is de huiskat geweest. ^ingcsonticn <§tuüfon. Mijnheer de Redacteur Hoe algemeen eene kiesvereeniging in deze gemeente ook verlangd wordt, toch is Zaturdag jl. gebleken, dat de Kie zers zich niet blindelings aansluiten aan den eerste den beste, die zich tot het vormen van eene kiezersvereenigiug opwerpt zonder vooraf (hetgeen naar mijn inzien toch hoogst nood zakelijk is) een programma aan de kiezers inedetedeelen, waaruit vooral de rigting blijkt die de ontwerpers voorne mens zijn aan die vereeniging te geven. In de Sociëteit Harmonie heeft het bestuur zich opge worpen tot de daarstelling eeuer Kiezersvereeniging; maar nu de wijze waarop: zij achtte het niet eens der moeite waardig in omvraag te brengen wie van de leden daaraan toe wilde treden, zij wilde onmiddelijk beginnen (dat is te zeggen na eene inleiding daar ik maar van zwijgen zal) met de vraag waar zullen wij vergaderenhier of in Tivoli, was dit punt er eenmaal doorgehaald, dan lag daarin opge sloten, dat de vereeniging stilzwijgend was geconstitueerd; geschiedde dit nu opzettelijk om in eens al de leden iute- rekenen, of hadden de ontwerpers niet ernstig genoeg over de zaak nagedacht, was het plan ook eenigzius onbekookt? Eenige leden namen de vrijheid om den president op merkzaam te maken, dat het in alle dingen oorbaar en be tamelijk is, om met het begin te beginnen; waar immers het begin, de grondslag, niet deugt, kan men nimmer op de duurzaamheid eener instelling rekenen. Het bestuur had hier niets tegen in te brengen en besloot om bij omvraag aan de leden de gelegenheid te geven om van hunne adhaesie te doen blijken. En wat is nu de uit slag: van de 35 (eden die present waren, hielden zich 12 buiten stemming, 8 stemden tegen en 15 waren vóór, onder welke laatste de 5 leden van het bestuur, de ontwerpers. Onbegrijpelijk, niet waar, dat bij eene zoo gewenschte zaak, die zoo dikwijls en zoo algemeen in deze gemeente is ter sprake gebragtzoo weinig medewerking gevonden werd. Bestond daar eene rede voor? Ik geloof ja, en wel hoofd zakelijk deze: dat in onze gemeente, die steeds in vrijzin nigen geest vooruitstreeftmen alleen dan op aaneensluiting der meerderheid kan rekenen, wanneer de óprigting van eene dergelijke vereeniging uitgaat van mannen, die algemeen bekend zijn, dat zij de vrijzinnige partij, de partij van de Hooge Regeringvan ons Vaderland voorstaan, en van welke men kan verwachtendat zij niet geïnfluenceerd worden door de partij van behoud en achteruitgang. Niettegenstaande het bestuur der Sociëteit Harmonie op de ondubbelzinuigste wijze ondervonden heeft, dat zij als kiezers-comité op de algemeene sijmpathie der leden van de Harmonieniet kan rekenen, en nadat is uitgemaakt, dat de vergaderingen niet in het locaal der Sociëteit mogen plaats hebben, wil zij toch nog eene poging wagen, door een oproeping te doen in het locaal Tivoli. Zal zij daar van het publiek verkrijgen, wat in den vriendenkring eener so ciëteit, door zoo velen geweigerd is? Ik geloof het niet, maar toch kiezers is het u allen, allen aanteradendie vergadering bijtewonen. Daar zal je hooren eene met rederijkers talent voortedragen inleiding, met en zonder bombast, over het nooit genoeg ontwikkelde thema, dat zoo ruime stof geeft, als men niet anders weet te zeg gen, nl. den toenemenden bloei en welvaart dezer gemeente de schoone toekomst die ze te gemoet gaat, de toeneming der bevolking, stoom, spoor, drooge dokken, enz., en ein delijk op den koop toe zal men u over de opheffing van het onvrije territoir ook nog eenige holle klanken toewerpen. Het zal u het harte roeren en het hoofd doen duizelenden juisten toestand schetsen om u alles te doen aannemen wat men u voorlegt en vooral hem in het comité te kiezen, die zich zoo veel moeite geeft om u het harte te treffen; maar neen, de kiezers van den Helder, zijn allen geen slaapmutsen, die zich in den dommel laten sussen, de leden van de Harmonie hebben getoond, dat er kiezers zijn die uit eigen oogen zien. De vergadering in Tivoli zal er nog meer bijeenbren gen, die zich geen zand in de oogen laten werpen. Kiezers! alvorens er heen te gaan, bedenkt, dat de liberale partij in ons vaderland meermalen getoond heeftdat ze het eerlijk meent met bezuiniging en vermindering der lastendie partij moeten wij voorstaan. Als dat bij u vast staat verzuimt dan nietaan die oproeping in Tivoli deel te nemen, maar zorgt, dat bij alle besluiten waaraan men u doet deelnemenj, deze overweging op den voorgrond staat. Wordt geen lid van eene kiezersvereenigiug, alvorens gij weet, dat hare leuze en roeping is, om de liberale partij in ons Vaderland te versterken. Weest vooral voorzigtig in de te doene keuze van een kiezers-comité, kiest vooral geene andere personendan dievan welke gij weet en met zekerheid kunt verwachten, dat zij uwe partij vertegenwoor digen en hunne handelingen en bedoelingen den toets der politieke eerlijkheid kunnen doorstaan. Laat u niet mis leiden door fraai klinkende woorden en holle theorién. W. Helder, 28 April 1862. Aan de Redactie van de Nieuwe Courant. In het laatste nommer der Heldersclie- en Nieuwediejier Courant, is een stuk geplaatst, over het Weduweufonds, opgerigt door de II. H. te Winkei. en Rietveld te Am sterdam; welk stuk, bij velen de meeniug heeft doen ont staan, als zoude ik de schrijver van hetzelve wezen. Ofschoon ik niet zal ontkennen, dat door mij in som mige couranten wel eens stukken zijn ingezonden, verklaar ik hierbijdat bovenbedoeld artikel niet van mij afkomstig is; ik kan mij met een gedeelte van den inhoud ook niet vereenigenen zie hier waarom 1°. Het fouds in kwestie heeft op heden aan p. m. 600 weduwen uit te keeren, die als het reserve-fonds ad 300,000 nu werd verdeeld, ieder gemiddeld ƒ500 zouden bekomen, met welk sommetje zij de eene of andere affaire konden beginnen; blijft daarentegen het fonds voorloopig zoo wat voortsukkelendan sterft het kwijnendetoch binnen hoog stens een paar jaren;maar, jaarlijks komen er 150 we duwen bij derhalve over twee jaren 300 zoodat alsdan het aandeel per weduwe gemiddeld ongeveer ƒ300 zou zijn, waarmede weinig of niets is aan te vangen. 2°. Hijdie lid blijft van het oude fondster wille der weduwendoet 7nissc/iien goed, doch die lid blijft en niet tevens lid wordt van een ander fondsof naar andere ver zekering smiddelen uitziet, verzuimt dc belangen van vrouw en kinderen, want het fonds te Winkel en Rietveld is stervende en onherstelbaar verloren; althans ik heb uit de verklaring van den mede-directeur, den heer Doijer, niet anders verstaan. 3°. Scliede weduwenfondscn zijn goed voor hen die geene kinderen hebben; als iemand kinderen heeftdan blijtt zelfs het soliedste weduwenfonds eene loterijimmers met den dood of hertrouwen der weduwe houdt het pensioen op en de kinderen blijven onverzorgd achter. Het is, naar mijne meening, beter om bij het aanwezen van kinderen, eene levensver zekering te sluiten, ten behoeve zijner echtgenoot, hare erven of regtverkrijgendendan krijgt de weduwe eenig kapitaal in handen, en hetgeen zij daarvan overlaat, kan op de kinderen overgaan. Gaarne ben ik tot het geven van nadere inlichtingen deswege bereid. Met de opname dezer regelen in uw veel gelezen en geacht blad, zult u mij zeer verpligten. S. REINBACH. Cand. Notaris. MARKTBERIGTEN. AMSTERDAM 28 April. Tarwe flaauw met weinig handel, 127 ft b. Pools, f350, 352; 126 fg dito f348; 130 fg dito f365, 372. 20 last Hongaarschc Tarwe zijn in veiling verkocht a f 284 per 2400 kilo. Ru»ge bij partij iets lager, bij kleinigheden onverauderd; 118, 11*J E Petclsb. f235, 240; 121 fg n. dito f246, 249; 118, 120 fg Odessa f216, 226; 126 ffi Amerik. f236 per 2100 kilo; 122 gj Pruiss. 1'230 119 n. Arch. f241. ALKMAAR 26 April. Aangevoerd 7 Paarden f60 a 100, 10 Koeijeu f100 a 120, 605 Scha pen f 8 a 24100 Lammeren f5 17, 110 Magere Varkens f10 a 15 238 Biggeu f3.50 a 5. Nuchtere Kalveren f3.50 a 7, Boter per kop 05 tot 75 ets. IIOORN 2G April. Gerst f7, Haver f5.S0, Bruine Boouen f 17Witte Erwten f 12. Op monster verkocht: 35 mnd Mosterdzaad a f19, en 20 mud Karweizaad i f 14,25.7 Paarden f75 a 200, 80 Kalveren f3 ii 7.50, 250 Schapen f 9 'a 26 140 Lammeren f 6.50 a 15 190 Varkcas f8 a 22 15 Zeugen f 14 i 37' 250 Biggen f t a 7, 40 Bokken 40 ct. a f7.50 30 Geiten 50 et. a f9, 130 Kippen 60 ct. a fl.00, 20000 Kip Eijcrco f 2.10 a 2.50 13000 Eeud-Eijcrcn f2.40 a 2.50, 3000 koppen Boter 52->- a 60 ct. per kop»

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3