3jn0C3onlicn liften. DE DOCHTER VAN DEN NOTARIS. Zekere lieer Lutz, uit Appcnzell, heeft aan den bonds raad doen toekomen het te Parijs gedrukte vlugschrift over de 172 jaren oude zoogenaamde Metz groschen erfenis, met verzoek zich langs diploinatiekcn weg tot de Nederlandsehe regering te wenden, opdat die schat eindelijk eens worde teruggegeven. Behalve de heer Lutz zijn er nog in andere landen personendie op deze erfenis aanspraak maken. Moet zij worden uitgekeerdzegt mendan zal het koningrijk der Nederlanden in openbare veiling moeten gebragt worden In No. 39 der Ileldersche en Nieuwedieper Courant van Donderdag jl.komt, onder de lugezouden Stukken een artikel voor, geteekend door Mr. IC. J. C. Stakman Bosse, waarin de ondergeteekende bij name wordt genoemd, en dat o. a. de navolgende zinsnede bevat /'De heer W. van Gigcii, Leeraar aan het Konink- ulijke Instituut voor de Marine te WillemsoordRe- //dacteur van genoemde Nieuwe Courant, wordt verzocht »in het eerstvolgend nommer dier Courant, de waarheid //van het bovenstaande te staven, door op te geven, //in welke der zittingen van de Provinciale Staten en //bij de behandeling van welke zaken deze Gemeente "betreffende, zulks heeft plaats gehadverklarende de //ondergeteekende bovenstaande gezegden voor onwaar heden, niet passende aan iemand, aan wien van llijks- »wege het ouderwijs en opleiding aan jonge lieden is //toevertrouwd." Slechts korteling zal ik persoonlijk Mr. Stakman Bosse beantwoorden. De reden te zoeken waarom Mr. Bosse mijn naam en rijks-betrekking mengt in zaken, ten eeueninale buiten deze gelegen, acht ik overbodig. Een ieder zal ze ligtelijk be seffen die met de ware toedragt der zaken bekend is. Maar bepaaldelijk en stellig betwist ik Mr. Bosse het regt, mij als rijks-ambtenaar lessen te gevenover hetgeen ik als privaat persoon schrijf, beweer, of voor welke bewering ik partij kies. Mr. Bosse staat, als lid der Provinciale Staten, (dus als publiek persoon, niet in zijn privé leven) bloot aan de openbare beoordeeling; even goed als een lid der Kamer in de bladentijdens de verkiezingen wordt beoor deeld en veroordeeld, zonder dat dit eetiige blaam kan werpen op zijn persoon. Is dat oordeel minder gunstig dau zijn daarvoor bijna altijd redenen aanwezig. Ik laat het der ltedactie der Nieuwe Courant over, om te voldoen aan het verzoek van Mr. Bosseik heb de zekere overtuiging dat zij zich den handschoen niet zal laten toe werpen, zonder ze op te rapen-, maar, naar mijn gevoelen, zaken van personen willende scheiden, achtte ik het itoodig eerst als privaat persoon Mr. Bosse te beantwoorden, alvorens zulks door de Redactie geschiede. Ik blijf dus bij de bewering, dat Mr. Bosse beter had gedaan, door niet de vraag: //wat voor rijks-ambtenaren, aan welke de zorg voor personen of jonge lieden is toevertrouwd, passend is", te beslissen, want dezelfde vraag kan door de tegenpartij worden opgeworpen en beslist. Zeker is 'tdat de personele aanval van Mr. Bosse tegen mij, onwillekeurig mij 't bekende uil riy a que la vérité qui blessedeed te binnen schieten. Helder, 18 Mei 1SR2. W. van GIGCII, Leeraar aan 7 Kon. Insl. voor de Marine. (Eene oorspronkelijke novelle door X.) Vervolg van No. 101.) Uwe geraaktheid bewijst juist het ware van mijne beschuldiging en uwe poging tot spot toont duidelijk dat mijne woordcii U hindereuonbegrijpe lijk is liet mij omdat gijniettegenstaande ge zelf het verkeerde uwer handelwijze inziet, liever uwe avonden doorbrengt aan de speeltafel dau bij haar die gij lief hebt en die U bemint. „Ik weet niet zeker of Anna mij bemint, hervatte llcnri, o, indien ik dit wist, dan „"Welnu sprak Arnold wat belet U daarvan de zekerheid te verkrijgen hoewel ik deze voor mij niet betwijfel. "Waarom doet gij geen formeel aanzoek om hare hand? Geen enkele grondige reden is er die U dit kan verhinderenof waarom gij aan den goeden uitslag daarvan zoudt behoeven te twijfelen. Toen ik gisteren hij den Notaris Vermond was, informeerde zoowel hij als zijne vrouw zich naar U, en vroegen of ge ongesteld waart daar ze U in eeuige dagen niet gezien hadden. Uit den blikdie Anna bij die vraag wierp, kwam liet mij voor dat liet antwoord haar niet on verschillig was. Gaarne had Hcnri nog ccnige oogeriblikken dit gesprek, dat hem aange namer werd dau in het begin, voortgezet, doch een luid kloppen aan de denr kondigde visite aan. Ik laat U aan uwe bezigheden zei Arnoldzoo ge kunt ga dan heden de familie Vermond opzoeken ik geloof dat de Notaris uw advies TVeuscht intcwinnen in eene zaak die hij behandelt doch waarbij hij rcgtsgcleerdc hulp wil inroepen. Tot wederziens. De binnentredende was een man van ongeveer dertig jaren van deftig voorkomenw aaruit de hoogc stand van zelf te lezen was. Hij groette Arnold, die hem hij zijn vertrek ontmoette, zeer koel, en het was ook dezen duidelijk aantezien dat hij met den bezoeker niet op vricndschappelij- keu voet stond. Bonjour, sprak deze de kamer van llcnri binnentredende uitgerust van de vermocijenissen van den nachtof nog afgemat door eeue Arnoldiaausclie preek. Arnold meent liet goedhernam Hcnri. 't Is mogelijk maar hij is vervelend met zijne strenge begrippen van moraal, het is een ware Cato, en ecu mirakel in onze dagen, want ze komen tegenwoordig uiterst zelden voor. „Maar het was toch te laat toen wij van nacht naar huis gingen, sprak Hcnri, nog ouder den invloed van hetgeen Arnold hem gezegd en gcradcu had. Ik ben voornemens mijne levenswijze cciiigzins te veranderen „Het plaveisel der hel bestaat uit goede voornemens", sprak de nieuwe bezoeker lagchend. We zicu U heden avond als naar gewoonte ten tien ure. Dat gcbcuit zeker niet, hernam llenri; ik ga heden avond naar de familie Vermond. „Dan kom jc als je daar van daan komt, sprak de aiulcr. Maar is liet toch waar wat men vertelt, hen jc verliefd? Eene aardige meid, hij mijne ziel die Auua Vermond. Houdt uw oordeel en uwe aanmerkingen voor u zclv' hernam llcnri ge raakt. 't Zou wclligt heter voor mij wezen, wanneer ik wat minder in de gelegenheid was ze te liooren. „Waarachtig mooi, sprak de ander, gij wantrouwt mij, gij ziet in mij dcu satan die U ten verderve zal leiden den Mephistoplicles die U van het pad der deugd zal afvoeren den „Wanneer gij Mephistoplicles of Satan voorsteltzal ik niet dwaas ge noeg wezen de rol vau ï"aust te spelen, sprak llcnri scherp. „liet zou anders een mooi melodrama opleveren lachte de bezoeker; ik vertoon Mcphistophelcs gij Fausten Anna Vermond vervult de rol vau „Spreek dien naam en de vergelijking niet uithervatte Hcnri woedend opspringendeik wil over dat onderwerp gectic aardigheden hooien eu zeker en tcu minste niet vau U. Uwe eigene kieschhcid moest U doen gevoelen, zonder dat ik het U behoef te zeggendat uwe aanmerkingenzelfs onder kennissenongepast zijn. liet schijnt waarachtig waar te zijn dat ge verliefd zijt, en wel tot over de oorcu toe sprak de bezoeker. Welnu ik wcnsch er U geluk mede en zal U niet langer storen in Uwe overpeinzingen. „Wcr zum erstenmalc liebt scy's auch glücklos, ist eiu Gott", zegt de Duitsclie dichteren ik geloof dat ge nog bij de „crsteninalc" zijt. „En tevens bij dc laatste, zei llcnri. „Natuurlijk, „VVer zum zweiteninale glücklos licht, der ist ein navrzegt Ilcinc cu ik ben het volkomen met den man eens hoewel ik er niet op zou durven zwerendat het hein zelv' niet gebeurd is ecu nar te zijn. Nu adieu au revoir. Een geruime tijd na liet gesprekdat wij bijwoonden is verloopen en nog zit Hcnri peinzend en mijmerend op do causeuse. Hij had zooveel gehoord in die korte bezoeken vau den ochtend. Dc verwijten van Arnold troffen hem hij kou het zich zelv' niet ontveinzen eu ze troffen hem te meer daar hij overtuigd was dat ze waarheid bevatten. Maar meer nog dan deze hinderde hem de beschuldiging van zwakte door den laatstcn bezoeker met zulk eene grootc zekerheid uitgesproken. Deze toch had gespot, toen hij sprak van liet voornemen eene verandering in zijne levenswijze te brengen en scheen overtuigd dat hem dc noodige kracht en zelfstandigheid ontbrak 0111 liet ten uitvoer te brcugen. En Anna? Hij beminde haar vurig cu hoewel zij 't hem nog niet bekend had, twijfelde liij toch niet aan hare wederliefde. Gecuc enkele zwarigheid deed zich voor om aan eene verbindtenis met haar te w anhopenen zou hij reeds zoo zeer verslaafd zijn aan het spelom het verwijt vau Arnold te verdienen dat hij zich en haar, daardoor in het verderf zoude storten? Lang nog peinsde hij over de verschillende indrukken die ziju gemoed ontvangen had in zulk een onbeduidend tijdsverloop. Hij begreep dat de twee bezoekersals het ware lijnregt tegenover clkaudcr stonden en hij genoodzaakt zou wezen een van heiden op te gcvcu. Wie had gelijk Zeker dc strenge Arnold Brinkman, maar die was zoo positiefhoewel dc ander wat spotachtig en scherp wasbleef 't toch een „joviale kerel", eu zou 't Anna aangaan of hij voor zijn eigen genoegen, 's avonds als hij haar verlaten had eenigc uren een partijtje maakte? Zou hij haar daardoor in het verderf slepen? Als hij getrouwd was verviel dc sociëteit van zelve. Enfin zeide hij opstaande Arnold overdrijft zoo als altijdzoo ver is het nog niet gekomen, dat ik mijne beminde Anna daarom onwaardig ziju zou in elk geval kan ik ontbijten. Wordt vervolgd.) Aangekomen Schepen op Java, vuur 11 April. CorttjencDuulop, Amsterdam; Cl er i bonCours, dito; Nieuw-Holland Tuk, dito: Ju/ie, Brem, Newcastlc (Australië); BroedertrouwRotgans, Amsterdam; Admiraal Biet Hein, Haze winkel, dito; AlmondeSurie, Rotterdam; JannetjeBlokzicldito; Culfornia, de Wijn, Amsterdam; Uenriette Gerardina .Susan naSissingRotterdam; AmazoneKramer, Amsterdam; Ju/tunnes Bodewijkv. d. "Waal, Rotterdam; Wassenaar, Hofstee, Amsterdam; Batov. d. Burg, dito; OrtelivsGrootc, dito; Marinvs Willemvan Duvn Zicvikzee; Johan Melclüor Kern per Salrn Amsterdam; Hol tan diaWapde Kaap dc Goede IIoop; Graafstroomde Boer, Rotterdam; Jacoba CorneliaEts, dito; Jlaria Agnes van Deurscn, Amsterdam Mentor Duinker dito PolluxCruys dito Kijkduin Dekker, dito; Dilegetitiuvau BeutveldRotterdam; Johanna Elisabeth Junius Amsterdam. MARKTBERIGTEN. ROTTERDAM 19 Mei. Nieuwe Witte Zccuwschc Tarwe was heden hij kleine aanvoer en weinig kooplust 10 a 20 c. per mud lager. Puike blanke f 11.40 ii 11.80 gocdo f 10.75 a 11 mindere en afwijkende f 8 ii 10. 1G0J'2 N. Bov. Ris f 380. N. Zccuwschc Rogge 20 c. lager f 7.50 a 8.20. 124 per 2100 kilo Dautzi- ger Rogge f200. N. Zccuwschc Gerst als voren, "Winter f4 a 5.50. Zo mer vau f4 tot 5. 154, 157/2 Amerikaanschc f240 a f 2G0. 121/125. per 2100 kilo dito f220. N. Zccuwschc Haver als voren lange f 3 a 3.50, korte f 3.80 ii f 4. ALKMAAR 17 Mei. Aangevoerd 4 Paarden f80 a 120, 21 Koeijon f100 ii 150, 470 Scha pen flOa 30 921 Lammeren f0 a 11, 108 Magere Varkens fl2ii 18, 320 Biergen f 5 ii 7. nuchtere Kalveren f 4 a 7. Boter per kop 55 tot G5 ets. HOORN 17 Mei. Gerst f7, Ilavcr f 5 Bruine Booncu flG.50, Graauwe Erwten f20. aangevoerd 50 mud. Op monster verkocht: 30 mud Mosterdzaad ii f 18, en 25 mud Karweizaacl ii f 14.25. 7 Paarden f50 ii 140, 240 Koeijon f90 ii 230. 19 Kalveren f4 a 9.50, 1000 .Schapen f9 ii 25.50 2300 Lammeren f5 ii 10, 350 Varkens f?.50 ii 24, 13 Zeugen f 10 ii 3G 500 Biggen f4 ii 7, 50 Bokken 35 ct. ii f9, 40 Geiten' 50 ct. ii f 10 200 Kippen 45 ct. a fl, 20000 Kip-Kijcren f2.10 ii 2.40, 13000 Eend- Eijcrcn f 2.40 ii 2.50, 3200 koppen Boter 51 ii 00 ct. per kop.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3