alle diplomatieke betrekkingen met de Keurvorstelijkc re gering heeft afgebrokenterwijl van zijne zijde Keurbossen zijn gezant uit Berlijn heeft teruggeroepen. De Pruissische gezant heeft reeds de stad Kassei verlaten en de kanselarij aldaar is bereids gesloten. In de regeringskringen gelooft men in- tusschen niet, dat Pruissen zijne troepen in de hoofdstad zal doen binnenrukken. Tc midden daarvan is 1111 nog de verkiezings-quaestic hangande, dievolgens de Köhi. Zlg. intusschen uitzigt zou aanbieden spoedig geschikt te zullen worden, doordien Keurhessen zou toegeven, ingeial het besluit van den Prankfortsehen Bondsdag slechts als eene bedreiging moest worden beschouwd. Anderen gelooveu nog niet zoo gercedclijk aan ccne schikking) na den weerstand tot nog toe door Keur-Hessen geboden, en met het oog op de tegenwoordige omstandigheden. In de laatste dagen had inGn op nieuw verontrustende be- rigten verspreid omtrent den gezondheidstoestand van Koning Leopold. Het blijkt echter dat die toestand, wel verre van bezorgdheid in te boezemendagelijks verbetert cn dat eene vierde operatie, Zondag ochtend plaats gehadliet beste resultaat heeft opgeleverd. Den nacht van Zondag op Jlaan- dag en van Maandag op Diugsdag heeft de 'Koning zeer rustig doorgebragt cn bevindt zich thans bij uitstek wel. Men verzekert dat de Minister van Buiteulandsche zaken bij cir culaire aan de diplomatieke agenten in het buitenland van van dien gelukkigen ommekeer heeft kennis gegeven. De Antwerpenaren zijn getrouw gebleven aan hun voor nemen bijna algemeen hebben zij zicli onthouden van de verkiezing voor een lid van den Senaat. De met zevenentwintig stemmen gekozen candidaat zal nu zelfs de op hem uitgebragte keuze zich niet laten welgevallen cn op nieuw zal dus eene verkiezing mouten worden uitgeschreven. Zullen de Antwerpenaren bij hun voornemen blijven volhardenzullen zij aaneengesloten blij ven in hun //protest tegen de gedragslijn van het gouver nement, die voor qualiiicatie niet vatbaar is," zooals de Précurseur het uoemt In dat geval zal de zetel in den Senaat, bestemd voor den afgevaardigde uit Antwerpenon bezet blijven. De verdediging nu van de in hunne belan gen gekwetste ingezetenen is zeer begrijpelijk en veeleer te prijzen dan te laken, maar of hunne handelingen, voor zoover zij in verzet tegen do regering ontaarden, goedkeu ring verdienen, cn vooral of zij een practisch resultaat zul len opleveren; of de Antwerpenaren niet beter zouden gedaan hebben eeiiparig een man naar den Senaat af to vaardigen, die hunne belangen daar krachtig kon voorstaan dit is eene vraag, die wel der overweging waardig is. Men vreest echter dat het in deze zaak niet zal blijven bij hetgeen thans is gebeurd; men voorziet nog ernstige botsingenzelfs bloedige tooneelen uit deze aangelegenheid. Eu tochde waardigheid van het Kabinet gebiedt liet de overigens welligt regtinatige cischen van de Autwerpsche bevolking niet in te willigen, zoo lang zij een geest van verzet betoont en zoolang zij bedreigingen doet hooren. 1TIB U W S T IJ D 11T 3- E 1T. Helder, Nieuwedicp, Willemsoord, enz. 23 Mei 1SG2. Gisteren morgen vroegtijdig is alhier binnengekomen, 11a verlies van twee ankers, Zr. Ms. transportschip Heldin, komende van Oost-Indie. Den vorigeu avond was genoemd schip voorgaals ten anker gekomencn 111 den nacht door lievige stormen overvallen van zijne beide ankers weggeslagen, waardoor liet schip, in de onmiddelijke nabijheid der Haaks, in grootcn nood verkeerde. Naar wij vernemen hebben sloe- perlieden van bier, die reeds in den loop van den dag aan boord waren gekomen en met de situatie der zeegaten en stroomen bijzonder bekend zijnliet hunne bijgedragen tot behoud van schip cn bemanning. Het dtat-major bestaat uit den kapt.-luit. t/z. P. Touten- boofd, korainandaut; luitenants t/z. le lel. Jhr. C. J. P. von Midden, G. W.C. Westenbergluitenants t/z. 2C kl. J. II. Haakman, Jhr. C. C. van der Wi jck, H. J. van Broekhuijzen, J. C. SchotelL. G. C. Wacliendorfl'van Rijn; adelborsten le kl. M. F. Rccringh, P. C. Pabst, II. van Broek lm ijzen, II. ,T. Borgerhoif van den Berg; olfic. van gez. 3° kl. P. \V. J. van den Broek; oflic. van adm. 3° kl. C. van Bei-kek Voorts zijn met dit transportschip weder cenige gevangenen overgebragt, die in Indic veroordeeld zijnen hier te lande .hunne geiangenisstraf moeten ondergaan. Ook is er aau 1 oordmet bestemming voor Nalura Artis Magistra te Amsterdam, een leeuw, die zeer mak is en geheel los tussclicn de bemanning loopt, alsmede een baviaan cn ccnigc kleinere diersoorten. Gisteren werden de stoompomptuigenwelke tot droog- houding van de funderingput aan liet nieuwe drooge dok gebezigd werdengestopt, daar hunne diensten niet meer uoodig waren. Teregt verdient dit feit vei'mekling, daar de waterbemaling bij den bouw van dit dok eene belangrijke rol heeft vervuld. De -rigting van den spoorweg -door IVoordholIand zuidwaarts van Alkmaar, wordt thans onderzocht. Aanvankelijk zijn nog terrcinopmetingen te verrigten. De min. van Biiinenlaudsche Zaken helt meest over tot eene rigting, die van Alkmaar op Castricum, en van daar naar de Zaan zou worden getrokken. Op den 10 Junij a. s. zal de verkiezing alhier plaats hebben van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Ingevolge den bestaauden rooster treedt de lieer Mr. K. A. Poortman af. De Herijk der maten en gewigten zal dit jaar in deze gemeente plaats hebben van af 2 tot 11 Junij a. s. Namens bestuurderen der Rederijkerskamer Olympia onder de zinspreuk uNiet volmaakt", alhier, is ons verzocht medetedeelendat de vergadering, door genoemde Kamer gehouden, ten voordeele der ougelukkigen te Euschedé, op Woensdag 21 Mei j. 1., zonder aflrek der onkostende som van f 21-3.50 heeft opgebragt, welke gelden aau de hier gevestigde commissie zijn ter hand gesteld. Mogt liet weder op den avond der vergadering hoogst ongunstig, en daardoor de geldelijke ontvangst ook al min der zijn geweest, toch verheugen zich de werkende leden, nu zij bovenstaande, gewis niet onaanzienlijke, som, voor Enschede s hulpbehoevenden mogten ontvangen. Wij voegen er nog bij Is het doel waarmede de kamer deze vergadering lijeld alleen reeds prijzenswaard, de uitvoering der stukkeu was zulks eveneens, en doet ons hopen de kamer dikwerf te kunnen hooren, liefst dan in minder noodlottige omstandigheden voor onzen eveumensch. De heer B. handhaafde den naam dien hij sedert lang als werkend lid der kamer verworven had, zoowel bij de inleiding, ais bij het dialoog van Roodhuijzen Scipio en Alluciuswaarin hij door den heer Z. uitstekend werd ter zijde gestaan. Jammer was 't voor hen, die vroe ger niet 111 de gelegenheid waren 't dialoog te hoorendat de kostumeu niet ter behoorlijke tijde waren aangekomen. Wij onthouden ons overigens van elke hcoordeeling, en waarderen de pogingen waarmede alle leden der kamer zich beijverd hebben hunne ongelukkige eveuaasteu ter hulp te komen, door teveus aau hunne plaatsgenootcu een' genoege- lijken en geuotvolleu avond te verschaffen. Het Ned. barkschip Copernicuskapt. J. Algrahet welk bestenïd is voor eene reis naar Japan ligt hier in de haven ter verdere completering zijner lading, bestaande uit verschillende machinerien, o. a. eene van ijzer vervaardigde sleephelliug; het is alles bestemd voor het gouvernement te Japan en vervaardigd te Eijenoord bij Rotterdam. Z. M. heeft onder meer anderen benoemd tot hoofd onderwijzer, voor de dieust in Nederlandsch Indic, de lieer II. P. Julsing. Men schrijft ons uit 'sHage, dat het thans zeker is, dat het Japansche gezantschap ook ons land zal bezoeken cn wel in het begin der volgende maand, er is reeds eene commissie benoemd, die met het stoomschip Ardjoeno het gezantschap uit Engeland zal afhalen. Door Z. M. is een pensioen verleend van 57.aan J. H. Kramer, pakhuismeester op Oost-Terschelling. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der Inf.bij het 5C reg.tot kolonelden luit.-kol. E. M. E. van Thielen commandant van het corps. Het provinciaal geregtshof in Noord-Holland heeft liet vonnis van de arrond.-regtbankin zake E. Douwes Dekker, appellant ca. Mr. J. van Lenuep, geïntimeerde, volkomen bevestigd. De aktie van den heer Douwes Dekker is dus ook in hooger beroep afgewezen. Van Ilarlingen schrijft men het volgende I11 de vorige week is per stoomboot Lion in onze haven aangebragt de bemanning van bet alhier t'liuis bchoorende kofschip Junokapitein E. v. d. Leij. Dit schip is den 6" Mei 11. in de Spaansche zee gezonken en de bemanning heeft enkel voor liet behoud van hun loven te danken. Wel mag men aanmerken dat onze stad in den laatsten tijd zwaar bezocht wordt door rampen aan de hier t' huis bchoorende schepen overkomen. Voor het Provinciaal Geregtshof in Noordholland zal eerstdaags teregt staan zekere Wicliert van der Putten oud 21 jaren, geboren te Papenburg, laatst stuurman aan boord van liet Ilauoversche galjootschip Hrntedestijds lig-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2