ADVE li T E N T I E N. BRAND TE ENSCHEDÉ geude iu het entrepotdok te Amsterdam, beschuldigddat liij met Vooraf beraamd opzet oin Stephan Marnekesge zagvoerder van het Hanoversehe schip Emte, met wien hij vroeger iu oueenigheid was geweest, van het leven te be- rooveu, op 22 Junij 1SG1 des avonds om 11 ure, te Amsterdamgenoemden Marnekesna dezen in staat van dronkenschap te hebben gebragt, moedwillig van achteren heeft aangegrepen, en hem over de verschansing heen over boord heeft geworpen, tengevolge waarvan deze iu het water den dood heeft gevonden, en daaruit levenloos is op gehaald dat hij omniddelijk na het plegen van voormelde daad met een sleutel, dien hij daartoe uit den zak van den verslagene heeft genomen, een kastje in den binnenwand der kajuit van het destijds bewoonde schip geopend en daaruit arglistig lieeft weggenomen eene aan genoemden Marnekes toebehoorende portc-monnaie met eenig geld. De heer Joh. Hojf'vervaardiger van het malz-extract (gezondheidsbieijdie zicli onlangs mogt verheugen iu de eer hem ten deel gevallen door de benoeming tot Hofleve rancier van H. Iv. li. prinses Erederik der Nederlanden riiet het regt 11D. wapen te voeren, ontving thans weder eene eervolle onderscheiding, daar 'L. 11. de prins van llo- henzollern-Sigmaringen hem insgelijks tot ll.D. leverancier heeft benoemd. De familien der bij liet vergaan der //Amazone" op onze kust omgekomen kadetteuhebben besloten een gedenk- teeken te Berlijn opterigten, waarop de namen zullen ge beiteld worden van al degenen die bij deze ramp het leven hebben verloren. Daar de vrijwillige werving van Nederlanders voor het leger in Nederl Indie zeer gunstige resultaten oplevert, is door het departement van oorlog aan alle autoriteiten bekend gemaakt, dat de overgang van militairen van het leger hier te lande bij dat iu Oost Indie, voor alle wapenen is gestaakt en gesloten. Maandag morgen had er eene ontploffing plaats iu de buskruidfabriek van den heer Bredius bij Muideu. Een werkman, die in den korrelmolen een paard voortdreef, merkte onraad en sprong uit den molen; maar de ont ploffing gaf hem vrij ernstige brandwonden, terwijl het paard omniddelijk dood was. De wagen- en timmerloods stortten in, en aan enkele gebouwen werd nog schade be rokkend. 3 brandspuiten hebben de uitbreiding van den brand voorkomen. Den 20" dezer, omstreeks 7 uren, is de bliksem ge slagen in eéu watermolen onder Charlois, die daardoor in brand geraakte en iu weinig tijds geheel is afgebrand. lil Ooststellingwerf is de bliksem geslagen in een koren- en pelmolendie dien ten gevolge is afgebrand. Het Grand, Café Restaurant op den Dain te Amster dam heeft in veiling ƒ:31',600 opgebragt. Uit de rapporten van het Noord Amerikaansche leger van 10 Mei blijkt, dat het bombardement van de forten bij Nieuw-Orleans zes dagen achtereen heeft geduurd. De generaal Buttler heeft 4000 man ontscheept. Elf kanon- neerbooten van de Zuidelijken zijn veroverd. Daaren tegen zijn door laatstgenoemden 8 a 10,000 balen katoen vernield en overigens op den weg van Orleans tot Menphis alle katoen verbrand. Te Menphis zelf lagen groote hoe veelheden suiker gereedom iu de rivier geworpen te wor den. De inwoners maakten zich gereed, de wijk naar het binnenste de3 laiids te nemenna hun eigendom verwoest te hebben. Toen de Zuidelijken Williamsburg ontruimd hadden, heeft de generaal Maclellau hen vervolgd tot aan de rivier Mickahomiuij. "2000 Man bondstroepenonder Eranklin, zijn te West- point ontscheept. Maclellan heeft bekend gemaakt, dat hij zijne vereeniging met het korps van Eranklin bewerkstelligd heeft. De Zuidelijken zijn teruggetrokken en zijn de rivier James gepasseerd. Het ontbreekt hun aan provisien. De forten Jacson en Philippi zijn genomen. Een. ondankbare dief en een bescheiden broeder. Op zekeren dag was de beroemde minister Fox met zijn broeder, den generaalnaar het Artilleiicplcin gegaan om den eersten luchtballon van Lunardi te zien opstijgen, liet gedrang was vrecsselijk. Het gelukte den minister slechts met moeite zijne hand aan liet horologic te brengen 0111 te zien hoe laat het was doch in plaats van zijn horologic vatte hij eene hand, die hij vasthield. „Mijn vriend", zcide hij, „gij hebt daar een be drijf bij de hand genomen dat u nog ruïneren zal." Mijn goede mijnheer Fox," jammerde en smeekte de dief te gelijk, „maak mij niet ongelukkig" ach, vergeef mij en laat mij vrij. Alleen de nood dwong mij tot de mis daad, uit liefde voor mijne zieke vrouw en mijn gebreklijdeud en uitge hongerd gezin." Fox stak in zijne goedhartigheid eene guinjc in de hand van den dief, eer hij haar losliet. Nadat de ballon was opgegaan en de mcuigtc zich verwijderde, wilde Fox weten hoe laat het was. „Mijn hemel", riep hij „mijn horologic is weg. Men heeft het mij ontnomen." Ja ze kerantwoordde zijn broeder, „ik weet het, ik heb het zien verdwijnen! Uw vriend nam het met behendigheid weg." En waarom hel t gij niet beproefd om het te beletten of ten minste om mij te waarschuw en „"Waarom? er scheen werkelijk tusschen u zulk eene goede verstandhouding te bestaan dat ik die vriendschappelijke betrekking niet door mijne onbe scheiden inmenging wilde storen." De menseheüjke hand. Cicero was ecu onvermoeide bewoudcraar van den kunstraatigen bouw der handen, hij noemde ze „de ministers van alle kunsten" even als Aris- totcles „het werktuig van alle werktuigen." De beroemde schrij\cr en re denaar had er cehtcr moeten bijvoegen, dat er ook iu dit opzigt goede en slechte ministers zijn. „Met de hand" zegt Montaignc„bewilligt eu wei gert men, ontvangt en geelt men verwelkomt men en neemt men afscheid, dreigt eu smeekt meuvraagt en antwoordt men belccdigt en prijstver oordeelt en ontslaatgehoorzaamt en beveelt men. Er zijn vele personen wier handen men in vrede en wier voeten meu in den oorlog moet waar nemen." Plato ergerde zich altijd over de voorkeur, die men aan de regterhand boven de linker schonknaardien men toch met beide oogen en ooreu ge lijkelijk ziet eu hoort en daarom met beide handeu ook alles hetzelfde zou lccien eu vervaardigen. In tusschen maakt de Duitschcr een belangrijk on derscheid tusschen de handen, terwijl hij spreekwoordelijk zegt: „de lin kerhand gaat van harte". MARKTBERIGTEN. PU KM ERENDE 20 Mei. Aangevoerd 731 Runderen. Handel liaanw. 90 Vette Varkens. De prijs was vau 41 tot 52 cent per Ned. (gvlugge handel. 26 Magere Var keus, van f 13 tot 22 en 289 Biggen, vau f5 tot l'7-50 per stuk. Han del redelijk vlug. 141 Vette Kalveren. Handel levendig; de prijs is ge bleven: van 50 tot 70 et. per ned. f8- 91 Nuchtere Kalveren. Prijs: vau f 2.50 tot 14 per stuk. Stugge handel. 1547 Schapen en Lammereu. Handel flaauw. Kip-Eijeren f 2.25 Ecnd-Eijcrcu f 2.70 per 100 stuks. Boter. Vau f 0.90 tot 1.per Ned. fg. Midden prijs f 0.95. Kaas. Aangevoerd 189 Stapels Kleine en 2 Stapels Middelbare. Hoogste markt: Kleine 1'23.50 per 50 Ned. fg. Middelbare f20.50. Gepasscerden Dingsdag zijn ter waag gewogen 200 Stapels Kaas, wegende 45171 Ned. (8; de hoogste prijs was voor Kleine f24.Middelbare 120. Aangevoerd 2286 Ned. t8 Boter. SCIIAGEN 22 Mei. Paarden f 70 a 110. Vette Gelde Koeijeu f160 a 200. Melk Ivocijen f 90 ii 120. Nucliterc Kalveren f2.50 a 6. Overhouders f 16 a 25. Oon Schapen f8 a 24. Lammeren f6 u 12. Bokken eu Geiten vau 50 et. tot f7. Magere Varkens f 10 ii 24. Biggen f4 ii 7. Konijnen 10 a 60 et. Kippen 50 a 60 ct. Eenden 25 u 40 et. Boter 67^ a 72£ et. per kop of 90 a 96^ ct. per Ned. (g. Kaas 25 a 37£ ct. per Ned. fg. Kip- Eijeren f2 a 2.10 per 100. Ecud-Eijercn f2.00 per 100. SCHIEDAM 22 Vlei. Rogge, verkocht 141 fg Pernau f254; 146 fg Libau f255; 146 f8 Course f232; 113 fg Riga-Poolsehc f238; 148 fg Petersburg i'240; 144 fg Arcliangel f240; 150 fg Pommcr f 250. LONDEN 22 Mei. - Ter Veemarkt waren aangevoerd: 1050 Runderen; 10330 Schapen en Lammeren; 553 Kalveren; 185 Varkens. Prijzen: Be>te ltuuderen 4/4; Schapen en Lammeren 5/Kalveren 5/6; Varkens 5/ Correspondentie. Het vau dc Redactie verlangde antw oordover ccnigc uitdrukkingen voorkomende in't Hoofdartikel vau No. 99 dezer courant, zal in ons volgend nonimer worden opgenomen. Het stuk F. X. kan niet geplaatst, daar 't ongctcckcnd is. Zaturdag 24 Mei vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Marseiile. Ondertrouwd B. A. VALKENBURG en A. SCIIOONBERGEN. C. VALKENBURG. en K. de BRUIJN. Nieuwediep 22 Mei 1S62. Bevallen vaneen ZOON, J. JONGKEESBOOJJS. Helder 23 Mei 1862. Sedert dc laatste opgave in dit blad is bij dc ondcrgctcekcnden ontvangen ƒ23.93. Bij den heer Aberson van N2.50. Bij den beer Boomsma van M. O.50. Vau liet. bestuur der Rederijkerskamer Olympia, dc zuivere opbrengst der voorstelling op 21 Mei „243.50. 270.43 Bedrag der vorige opgaven 660.68 93L11 Mr. D. P. II. ABERSON, Plein. A. A. 's GRAEUWEN, Kerkgracht. J. GOEDKOOP, Binnenhaven. MULLERArtilleriestraat. R. BOOMSMA, Bijkstraat.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3