1TIS TT TT 3 T IJ D 11T 3- S 1T. band met vrijen arbeid) merkwaardig; de lieer de Braauw bestempelde de aldaar gepleegde handelingen met den naam van schandaleneene uitdrukking die door den lir. v. Lijnden voor niet te sterk werd verklaard. Do lieer v. Iloëvell achtte de discussie over dat punt voorbarig, daar dc Kamer mcde- dceling verlangt van de stukken, betrekkelijk 't onderzoek dier zaak, welke door de Minister van Koloniën is toegezegd, zoodra dit zal zijn afgcloopen. Nadat verschillende sprekers daarover 't woord hadden gevoerd, zeide de heer Wintgens, dat de feitenhem over deze quaestie ter oore gekomen vrecsselijk zijnze werpen een smet op 't Nederlandsch ka rakter, falsitciten en knevelarijen zijn in Cheribon gepleegd hij vcnscht daarom dat er licht over deze zaak verspreid worde en dat ze publiek worde gemaakt; want hij meent dat de Kamer, dat haar zeiven en den armen Javaan ver schuldigd is. De Minister van Koloniën zou zich onverwijld met 't onderzoek bezig houdenen de stukken betreifende deze zaak die aan 't departement voorhanden zijn, overleg gen vóór de behandeling der wet op de cultuur-contracten, liet wetsontwerp werd daarna met algemcene stemmen aangenomen. Daarna zijn verschillende ontwerpen behandeld omtrent de onteigening van pereeelen voor den aanleg der staats spoorwegen waaronder dat voor den weg van Nieuwedicp tot Niedorperoerlaat. Hetzelve w erd bestreden door de 11.11. v. Ilcukelom, Cool en anderen, terwijl de Min. van Binueul. zaken en andere leden 't verdedigden. De heer Meusouides is vóór 't ontwerp, omdat de rigtiug van de liju langs de duinen, alleen zou kunnen strekken tot vervoer van hazen en konijnen en niet van personen. De heer Cool wenscht dat dc Kamer de regering magtigc de geheele rigting der lijn aan ecu nieuw onderzoek te oudcrwerpen en om daarna de geheele lijn van Nieuwediep tot Amslerdam vast te stellen. Nadat nog cenige sprekers 't woord hadden gevoerd, voor namelijk omtrent 't trekken der lijn in verband tot de de fensie, is 't regeringsvoorstel met 37 tegen 20 st. aangenomen. De vergadering is, na de behandeling van cenige ontwerpen van minder belang, tot nadere bijeenroeping gescheiden. Wat 't buitenland betreft, zijn dc berigten die men ont vangt, niet bijzonder belangrijk. De Keurvorst van Hessen heeft op aandrang der gezanten van Oostenrijk en Beijeren besloten zijne ministers te ontslaandaar hij vreesde voor de gevolgen die 't weigeren van genoegdoening van den kant van Pruissen zou kunnen na zich slepen. Te Itome heeft de heiligverklaring der Japansche marte laren met groote plegtigheid plaats gehadvele kardinalen bisschoppen en andere hooge geestelijken uit de gansche wereldwaren daarbij tegenwoordig't trok echter de aan dacht dat "t corps diplomatique niet was verschenen om dit consistorie bij te wonen, want op de voor dat ligchaam be stemde tribunewas alleen de Portugcsche gezant aanwezig. In Italië blijft de regering een wakend oog in 't zeil houden tegen de democratische genootschappen, die nog onlangs de zaken in de war wilden sturen. Zij zal eene wet indienen, om dat ook voor het vervolg te verhinderen. Jntusschcn schijnt do agitatie, die het gevolg van het ge beurde is, nog niet geheel bedaard. Te Napels en Salerno heeft men met kracht demonstratiende eerste voor Gari baldi, moeten onderdrukken, en de regering heeft besloten de amnestiedie verleend zou wordenuit te stellen en het houden van scherpschuttersoefcningen te verbieden. Garibaldi verzekert men, doet het zijne, om de kalmte te horstellen. Uit Warschau verneemt mendat de bevolking de beide dagen, dat het haar was vrijgelaten om de patriottische liederen in de kerken te zingen, (die termijn was, gelijk gemeld is, den aartsbisschop toegestaan, om te zien wat hij door overreding vermogt) geeu enkele noot van zoodanig lied gehoord is. Ook de volgende dagentoen hot militair gezag zich weder zou doen gelden, heeft men zicli daarvan onthouden. De geestelijkheid heeft zich met kracht tegen het zingen der liederen in de kerken laten lioorenen liet een misbruik van het gebedeene ontwijding van Gods huis genoemd. Daar het haar nu schijnt gelukt te zijn er een eind aan te makenzou men moeten deukendat zij vroe ger haar invloed niet genoeg heeft doen gelden. De ar- restatien bij het uitgaan der kerken komen nu niet meer voor. Nog is wel is waar de beslissende veldslag tusschcn M' Clcllan en Beauregard niet geleverden zelfs is het nog niet uitgemaakt of laatstgenoemde den moed wel hebben zal, om dien beslissenden slag te wagen, maar de aangekomen post van New-York brengt zoovele gunstige berigten voor de Noordelijke mede, dat zij allen bij elkander genomen wel gelijk staan met. een gewonnen veldslag. Hot dok van Norfolk bestaat niet meer en is door dc Zuidelijken zeiven vernieldnadat zij de onmogelijk hadden ingezien om het te behouden. Daarmede werden tevens verwoest alle in aanbouw en in reparatie zijnde schepen, de bassins en de werktuigen, en ofschoon die vernieling waarschijnlijk wel niet zoo totaal wezen zal als bij Sebastopol het geval is geweest, zal dat kostbare etablissement in dezen strijd wel moeijelijk weder in ziju geheel in werking kunnen komen. Aan Norfolk verliest het Zuiden een basis van operatie van onschatbare waarde, want daar bevond zich zijn be langrijkst, ja voor zoover ik weet zijn eenigst arsenaal, aan welks daarstelling de Vereenigde Staten sedert een groot aantal jaren hadden gearbeid. Voortaan moeten de Zuideiijken hun oorlogsmatcrieel uit het binnenland doen aanvoeren, terwijl hun vijand de groote waterwegen bezet houdt. Daar zij nu hun Merrimac ook in de lucht hebben laten springen, hebben zij zeiven hunne heerschappij te wa ter laten varen. Een harduekkigge verdedigende oorlog te land is het eenige, wat hun overblijft, en de Monitor met het eskader, dat het vergezelde, kan nu elders worden gc- bezigd, iu ieder geval voor den aanval op Charleston en Savannah, over wier sterkte niets bepaalds bekend is, maar die toch wel, even als alle versterkte plaatsen, ten slotte voor een volhardende aanval zullen moeten bukken. Op dc voor dc Noordelijken zoo gunstige oorlogsberigten zijn te Londen alle Amerikaansche papieren gestegen en is de prijs der katoen te Liverpool gedaald. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 Mei 1S62. Heden namiddag is alhier gearriveerd Zijne Excellentie de Vice-Admiraal G. Vogelpoot, ten einde zijne betrekking als Directeur en Kommandaut der Marine alhier te aan vaarden. Naar wij vernemen is in de niet talrijke vergadering der kiezersvereeniging, gisteren avond alhier gehouden, besloten, om de vergadering onbepaald te verdagenbet schijnt dat de minder groote opkomst moet worden geweten aan de om standigheid dat die vergadering op Hemelvaartsdag was belegd, waardoor het meerendeel der kiezers heeft gemeend op dien dag niet te moeten opkomen. Zr. M3. stoomschip Amstelkom maudant H. G. Bakker, luit. t/z. lc kl. is gister namiddag van hier vertrokken naar Hel- levoetsluis, om binnen kort van daar naar West-Indien te vertrekken. Dingsdag avond jl. had alhier in het lokaal Tivoli de uitvoering plaats van 't groot Yocaal en Instrumentaal Concert der Zangvereeniging Cecilia en 't muzijkkorps van 't Kon. Instituut voor de Marine, ten voordeele van de noodlijdenden te Enschedé. De talrijke opkomst van 't publiek bewees genoegzaam de groote verwachting die men van de uitvoering koesterden. Zoowel den Hr. C. M. Phil- lert, directeur honorair, als den Hr. L. IK IKecIcesser kapelmeester van voormeld muziek-korps komt daarvoor lof toe. Dc toejuichingen van 't publiek, en het meermalen terug roepen, bewezen blijkbaar den algemeenen bijval. Voornamelijk deed het ons genoegen, in de gelegenheid te zijn, op verlangen, wederom te liooren 't bekende solo uit den //Stabat-Mater", dat door Mej. S. Jlop uitste kende wijze werd gezongenen meesterlijk werd geaccompag neerd op piano door den heer Bec/cerplaatselijk muziek meester alhier, die zich daartoe welwillend had aangeboden. Dit concert heeft teil voordeele der hulpbehoevenden op- gebragt ƒ306.welk bedrag zal worden overgemaakt. Gisteren zijn hier ruim 60 miliciens aangekomen, die bij de Artillerie zijn ingedeelddie voor de Infanterie en Marine zijn vroeger gearriveerd. -Met zekerheid kunnen wij melden dat het Japansche gezantschap, thans in Engeland verblijf houdende, niet voor 15 Junij a. s. hier te lande verwacht wordt, en dat het voor nemen bestaat om ook de belangrijke havendok en ves tingwerken dezer gemeen! e ter bezigtiging aau te bieden. Men schrijft ons van Texel dd. 27 Mei het volgende: Gisteren avond half zes ure, is alhier eene arbeiderswo ning, bchoorende tot de Hofstede Princenhage van den heer Mr. A. Blussé te Dordrecht, totaal verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend; slechts drie kinderen waren op dat oogenblik thuis en de ouders afwezig. De woning was geassureerd doch den inboedel zeer waarschijnlijk niet. Z. M. heeft vernietigd eene beslissing van Ged. Staten van Noordholland volgens welke de gemeentewet veroorloofde om in den oproepingsbrief voor de verkiezing de namen te vermelden van de aftredende leden. Volgens het koninklijk besluit was deze beslissing in strijd met de wet. Bij de behandeling eener burgerlijke zaak voor liet provinciaal geregtshof te Amsterdam, in appel, waarin Z. E. dc Minister van Eiuantiën als appellant optradheeft de verdediger der tegenpartij de exceptie opgeworpen "dat

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2