J. L. KIKKERT. BURGERLIJKE STAM) DER GEMEENTE TEXEL. wet te bepalen, dat de lijn niet over Haarlem, maar door de Zaanstreek naar Amsterdam zal loopen. De regering bestreed het amendement niet, liet de beslissing aan de Kamer over, toonde zelfs hare gezindheid om in dien geest tc handelen. Het amendement werd niettemin met 41 tegen 130 stemmen verworpen. En wederom vindt men den heer Poortman onder de tegenstemmers, zonder dat hij zelfs een enkel woord gezegd heeft, om die handeling te regtvaardigen. Aan die verwerping, waartoe de heer Poortman mis schien niet alleen door zijne stem heeft medegewerkt, Zaau- laudsche kiezers! hebt gij het te danken, dat het nu nog op dit oogenblik onzeker is, of de Jfoord-llollandsche spoor weg door uwe streken zal loopen. De Minister van Bin nen landsche Zaken heeft daaromtrent geene zekerheid hoe genaamd gegeven, toen de zaak onlangs ter sprake kwam. (Jij hebt dus te verwachten, dat de Ilaarlemsche rigting nog kan zegevieren, en gij kunt overtuigd zijn, dat gij voor uwe pogingen om dit onheil te voorkomenin den heer Poortman niet zult vinden medewerking, maar stellig tegenwerking. Zijne antecedenten laten daaromtrent geen twijfel over. Ons dunktdie beide staaltjes van het parlementaire gedrag des heeren Poortman zijn voldoende om te doen zien, hoe weinig raadzaam zijne herkiezing is". Tot zooverre 't Algemeen Weekblad. Wij zullen ons over de in dit stuk voorkomende beweringen geen oordeel aanmatigen, maar meenen ze toch in overweging te moeten geven aan die kiezers, die in plaats van utopien en holle theoriën (in de praktijk meest onuitvoerbaar), de verschillende argumenten en gronden in overweging nemen en daarnaar hunne stem uitbrengen. "t Zal onnoodig zijn veel te zeggen om de candidatuur van den heer Kikkert aan te bevelen, lteeds vroeger heb ben wij gewezen op zijne onwedersprekelijke kennis van provinciale zaken; zijne herhaalde herkiezing, zoowel als Wethouder te Texel, als lid der Provinciale Staten, bewij zen genoegzaam het groote vertrouwen dat zijne kiezers in hem stelden en blijven stellen. De verschillende brochures die hij schreef, en die de goedkeuring van elk deskundige verwierven, wijzen ons duidelijk den man aan, bij wien 't algemeen belang op den voorgrond staat, en die dus waar dig is te worden afgevaardigd om daarover in de Kamer zijn oordeel uit te brengen. En inderdaad durven wij den heer Kikkert daarvoor' aanbevelen. Reeds in 1830 toch was hij een der eersten, die het bewijs gaven van opofferende vaderlandsliefde, door zijne betrekkingen te verlaten om als vrijwilliger in krijgs dienst te tredenals hoedanig hij later een éclatant blijk van de achting en het vertrouwen mogt verwerven, niet alleen van zijne minderen maar ook van zijn' toenmaligen chef. Gedurende den dienstijd zelf, bekwaamde hij zich voor het notariaat, eenc zaak die zeker niet tot de ge makkelijkste behoort en ons een ijzeren wil en doordrin gende geestkracht doet vermoeden. Intusschen zal het niet outbreken aan beweringen van enkele drijvers, die de. candidatuur van den heer Kikkert willen bestrijdenzoo beweerde nog onlangs iemand die met den heer Kikkert op ceu' niet zeer vriendschappelijkeu voet schijnt te staan, en dus niet als onbevooroordeeld kan worden beschouwd, //dat iiij hardhooreud is, slechts zijne moedertaal kent en teveel betrekkingen bekleedt", 'tls mogelijk dat de heer Kikkert vroeger hardhooreud is geweest, doch thans kan hij perfect goed hooren en verstaan; dat hij als Vice-Consul van Belgie en Italië veilig mag geacht wordenalthans met de Pransche taal bekend te wezen, behoeft geen betoog, en ieder weet dat, als men meent te veel betrekkingen te hebben, niets makkelijker is dan zich van enkele derzelve te ontdoen. Ten slotte herhalen wij thans de vraag of de heer Kikkert niet waardig zoude zijn den heer Poortman te vervangen, als meer met de belangen der provincie bekend cu als iemand van onbetwistbare talenten. Wij gelooven, dat niettegenstaande de gevoelens zoowel over personen als zaken bijna altijd uiteenloopen, menigeen deze vraag toc- i.emmend zal beantwoorden en wij aarzelen dus niet aan de kiezers, die zich met onze beschouwingen inogten kunnen rcenigcii, aantebcvelenDingsdag a. s. hunne stemmen uit Ie brengen op den heer 1TI33 °J 1T S I™ D I1T 3 31T. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. 6 Junij 1S6:!. M. heeft bepaald, dat in dit jaar de bij art. 3 van het rcgl. voorliet Ko i. Instituut \oor dc Marine alhier bedoelde commissie tot het doen ccncr inspectie van gezegd Instituut zal bestaan uit: den vice-admiraal G. Vogel- .li dir. en konun. der Marine alhier, ah voorz.; den hoogl. C. van Heynsbcrgenpresid. der comin. tot het cxainin. der zce-oflic.enz.den kapt. ter zee G'. P. dc Prauwen de kapt.-luits. ter zee E. M. C. Baak en J. Vos, als ledenen dc bij art. 20 van dat regiem, bedoelde commissie, tot het afnemen van het eindexamen der adelborsten van de 2e kl. bij ge zegd Instituut uit: dcu hoogl. C. vau Heynsbcrgen, presid. der comm. °tot het examin. der zee-ollic.enz. als voorz.; den kapt. ter zee G. P. de 13rauw de kapt-luits. ter zee J. A. H. Schrcuder en J. Vos; en den heer J. M. Obrccn, dir. vau het depot vau kaarten, plans, modellen cu van dc bibliotheek bij liet Departement vau Marine, als leden. Naar men verneemt zullen de adelborsten 2° kl. hij het Kon. Inst. voor dc Marine alhier, den 1"" Julij a. s. hunne jaarlij kschen oefeningstogt in de Zuider Zee aanvan gen, met Zr. Ms. brikken Urania en 2'ernate, onder com mando van den luit. t./z 1° ki. D. J. Brouwer. Men ver zekert dat aan den luit. t./z. 1= kl. van Mansfeldt, het be vel over de Ternate zal worden toevertrouwd. Op ziju daartoe gedaaii verzoek wordt met 15 dezer de kapt. luit. t/z. P. Touteuhoofd ontheven van het bevel over Z. M. transportschip de Heldin, terwijl met den 16" daaraanvolgende het bevel over dat schip wordt opgedragen aan den kapt. luit. t/z. S. H. Binkes. Heden namiddag heeft Zr. M\ fregat Admiraal van Wassetiaar, het oude drooge dok verlaten. Z. M. heeft den gepensioneerden gencraal-majoor van het leger in Ned. Itidië G. P. Schimpt, laatstelijk Gouverneur der Kolonie Surinamebenoemd tot luitenant-generaal kommandant van genoemd leger. Men schrijft ons van Utrecht 4 Junij: Gisteren morgen werd hier in de Singel bij de Rijnkade opgevischt het lijk van eene vrouw van 26 jaren, die uit wanhoop, oindat haar galant zich met een ander in den echt verbondeu had, tot deze daad was overgegaan. Zij was in hoogst zwangeren toestand. Een jongen, bezig zijnde met visscheu, sloeg met de haak vau zijn hengel in hare crinoline, waardoor hij iiaar oudekte, en te voorschijn haalde. Zij was sedert twpe dagen vermist. Uit een particulier schrijven vau Curapao nemen wij het volgende over: De procureur des Konings Mr. A. M. de Rouvillc zal in het laatst vau Mei naar Nederland vertrekken met verlof van één jaar; de koloniale secretaris Mr. J. B. Beaujon zal zijne functien gedurende dien tijd waarnemen. De wensch is algemeen eu krachtig dat de heer de Rou- ville weder zal terugkomen en op Curapao zijne betrekkiug zal blijven vervullen. Uit Suriname wordt berigt dat de commissie voor de invoering der nieuwe wetboeken nog altijd geen teekeii van ieveu geeft. Het zal in Nederland misschien reeds bekend ziju dat onze verschillen met Venezuela ziju vereffend. Het escader dat tijdens de onderhandelingen hier gestationeerd was zal binnen kort repatriëren. In Venezuela zelve blijft de toestand echter nog altijd treurig. Burgeroorlog eu partij twisten, onderlinge strijd van partijhoofden om het presi dentschap, hebben daar zulk een knak gegeven aan de al- gemeene welvaartdat er over het algemeen armoede heerseht eu zij die nog wat te verliezen hebben het land verlaten. Velen komen zich op Curapao vestigen, waaronder sommi gen die oin staatkundige redenen zich in ballingschap be vinden. Curapao ondervindt daarvan wel eenig vertier eu levendigheid, en waarlijk wij hebben dat hiernoodig, want zoowel de politieke woelingen vau Venezuela als de bur geroorlog in Noord Amerika hebben den handel hier zeer gevoelig geteisterd. Gedeputeerde Staten der provincie Noordhollaud hebben bepaald, dat te beginnen met dit jaar, de gewone kermissen zullen aanvangente Valkoog op den derden Maandag in Augustus; te St. Maarten op den eersten Maandag in September; te Eenigenburg op den tweeden Maandag in September; terwijl elk dier kermissen met den derden dag en alzoo op Woensdag zal eindigen. Correspondentie. Hoewel wij ons met de strekking van 't ingezonden stuk van H. C. kunnen vcrcenigen verbiedt plaatsgebrek ons 't heden optcncmen. Ook be\at het weinig wat niet reeds elders is gemeld. Daar de plaatsing niet kan worden uitgesteld ligt 't ter beschikking vau den inzender. Aan dc nieuwsgierigheid vau F. kan niet voldaan worden. Vau 26 Mei tot 4« Junij .1862. ONDERTROUWD Gecnc. GEHUWD: A. A. Koopman en Anke Zeijlemakcr. GEBOREN Aatjed. van "Willem Klaassen cu van Hiltje Smit. Jacobz. van Dirk Daalder cn van Marretjc Eelman. Reinier Arnoud Picter, z. van Tjerk Dirk vau Deursen en van Immetje Keijser. Mar retjc, d. van Cornclis Selser en van Geertje Duinker. Picternellad. Adrianus Aldcrlieste cn van Sia van Prooijcn. Jannetje d. vau Cornelis de Porto en van Trijntje Giclcs. Catharina Johanna, d. van Sijbrand Keijser cn van Johanna Brouwer. Jacob, z. van Jan Roeper eu Aatje Boon. OVERLEDEN: Bernardus Arus Boerhorstoud 13 m. Antjc Boon, gehuwd met Gcrbrand Dros, oud 73 j. Harretje Jans Dijker, oud 4 ui.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2