genomen een voorstel van deu lieer van de Leemputstrek kende om liet adres onverwijld aan den koning te zenden en tegelijkertijd om eene audiëntie te verzoekenten einde zoo spoedig te worden toegelaten, als do koning deleden van den raad zal kunnen ontvangen. 1TIS U ir S EIJ D UT G S1T. Helder, Nieuwedicp, Willemsoord, enz. 27 Junij 1862. Op Vrijdag 1 Julij a. s.des namiddags ten één ure, zal aan liet Raadhuis alhier worden aanbesteed: »IIet vol- tooijeu der bruggehoofden bij de Nieuwe Kerk en het daarop stellen van eene ijzeren draaibrug". Volgens advertentie, (zie hierachter) zal de Groote Vergadering der Zangvereeniging Ceciliadie gewoonlijk op Zondag plaats heeft, thans gehouden worden op Dingsdag 1 Jlllij a. S.en de Algemeene Repetitie op Maandag 30 Junij a. S., 's avonds 7j- ure, in liet lokaal Tivoli. Met genoegen kunnen wij vermelden dat op de alge meene vergadering van het Provinciaal Utrechts genootschap van Kunsten en Wetenschappen gehouden te Utrecht den 24 dezer, o. a. tot lid van genoemd genootschap benoemd is de heer J. II Sonstral, Horst. Evang.Luth. pred. alhier. De naam die Ds. Sonstralook in de letterkundige wereld, zich heeft verworven, maken hem die verecrende onderscheiding allezins waardig. De commissie bij Zr. Ms. besluit benoemd tot 't hou den van de gewone jaarlijksche inspectie van 't Kon. Inst. voor do Marine alhierheeft in de eerste dagen dezer week hare taak volbragt. Donderdag jl. is 't theoretisch eind-exa men aangevangen voor de adelborsten 2C kl.zullende 't proclitisch gedeelte worden onderzocht, na hunne terug komst van den jaarlijkschen oefeningstogt, die Dingsdag zal beginnen. De commissie benoemd tot liet afnemen van 't exa men, bestaat uit: den Iloogl. O. van lleijnsbcrgen als voorzitter; den kapt. t/z. C. P. de Prauw; de kapt. luits. t/z. J. A. II. Schrcuder en J. Vos; en den heer J. M. Obrcen, dir. van liet depot van kaarten, plans, modellen en van de biblio theek bij het Departement van Marine, als leden. Woensdag jl. is alhier gearriveerd de kolonel Eu- gclbrcchtstot 't houden eener inspectie over het alhier in garnizoen zijnde hataillon der Infanterie. Tengevolge van het weder optreden van den heef J. R. G. Coninck Westenberg, als plaatselijk bestuurder over de reddingsmiddelen, door de Noord- en Zuidhollandscha reddingsmaatschappijop het eiland Texel geplaatstis de lieer J. L. Kikkert, Notaris aldaar, die gedurende de afwe zigheid van eerstgenoemde met de tijdelijke waarneming dier betrekking was belast, op zijn verzoek, dezer dagen eervol ontslagenonder dankbetuiging van II. H. Pestuurderen dier maatschappij, voor den bijzonderen ijver en hulp, verleend bij gelegenheid der, in zijn bijzijn en op zijne orders, plaats gehad hebbende reddingen, als van 12 man der equipage van liet Zweedsche barkschip Favori.le. 5 n u h de Ilannoversche kof Feducia. 5 n de Ilollandsche schooner Gczina. 16 het Ttussische Barksch. Feler lierman. 8 n de Deensche schooner Ftalsraad Hoidl. Naar men verneemt, zullen Z. M. de Koning en Z. K. II. de Prins van Oranje aanstaanden Zaturdag van het Loo in de residentie terugkeeren. Z. M. zal aldan eenige dagen daar ter stede verblijven en zich vervolgens naar Wiesbaden hegeven. Het Japansch gezantschap zal den I" Julij ten IIovc worden ontvangen. Eergister morgen is het Japansche gezantschap ten 1 u. 45 m. te Amsterdam aangekomen. Het station aldaar was tot de ontvangst der Japanners ingcrigt en zag men de Nedcrlandschc en Japansche vlaggen (wit met rooden schijf) van liet gebouw wapperen. Pij het uitstappen uit den wagen werden zij door den heer Brouwer Anclier, pre sident der Ilollandsche spoorweg-Maatschappijwelkom ge- heeten. Toen zij in do wachtkamer der 2e klasse waren aangekomen, werden zij begroet door den burgemeester dier stad en andere autoriteitenwaaronder de kolonel kommandant der Schutterij Staats Boonen. De toespraak werd door den tolk in de Japansche taal overgebragt. De eerste ambassadeur, Fakenoutski Simodskc-no Kambedankte den burgemeester voor de hartelijke toespraak en uitmun tende ontvangst, die hun in Holland ten deel viel. Hij hoopte dat de vriendschap tusschen Holland en Japau nog lang mogt voortduren. Hierna namen zij plaats in open rijtuigen en reden aldus naar het hotel van den heer Brack alwaar hun ecu ontbijt wachtte in een salon, die voor hen door den heer Bangert fraai gedecoreerd was. Toen het ontbijt geëindigd was gingen zij naar een der zalenwaar henonder andere corporatiënom hen te complimentereu ook de directie der Nederlandsche Handelmaatschappij wachtte, die hen tot een diner op gister uitnoodigde. Van hier gingen zij eenige openbare instellingen bezoe ken, waaronder het diaconie-weeshuishet Rijks museum op het Trippenhuis, de diamantslijperij van den heer Coster, waar zij zich herhaalde malen inlichtingen hebben doen geven. Heden zullen zij do tuinen van het genootschap Natura Artis Magistra bezoeken, alwaar hun een collation zal wor den aangebodenen morgen naar 's Hage terugkeeren. Aanstaanden Zondag avond zal er eene groote soiree bij den Belgischen gezant en Maandag avond bij den Engel- schen gezant plaats hebben. De Japansche gezanten zijn op beiden genoodigd. Wij vernemen, dat vele dames, die op de soiree bij den Minister Huyssen van Kattendyke tegenwoordig warenniet alleen allen lof geven aan het luisterrijke en prach tige van die Soireemaar vooral hoogst verrast waren over de conversatie, welke de Japansche gezanten wisten te voeren, die daarbij zoowel beschaving en beleefdheid als galanterie wisten aan den dag te leggen. De heeren Japannezen zwaaiden overigens meermalen lof aan de Hollanders toe zeggende dat zij Frankrijk wel groot en schoon, maar Holland wel kleiner, doch veel aangenamer vonden. Zij waren opgeruimd en vrolijk, zelfs eenigen hunner maakten van den dans gebruik. Uit 's Hage schrijft men Politiek, binnen- en buitenlandsche verkiezingen, enz., geraken geheel op den achtergrond door onze gasten uit Japan, 't Is of de mensehen allen bezeten zijn; men hoort niets dan van d j Japannezenen men ziet niets anders dan menschen fraai toegetakeld om hen te gaan aangapen. Wat zullen ze wel van de Hollandsche dames denken? Verbeeld u, de aanzienlijkste dames kunt ge in de prachtigste toi letten tot vier uur 's namiddags achter de kerk bij de To renstraat zien heên en weêr slenteren oin de heeren uit 't bad te zien komenen reeds ten 9 ure 's morgens ziet ge dezelfde dames, even elegant getoüetteerdvoor de Bellevue op en neer wandelen, in de hoop toch even hun doukcr gelaat of ten miuste dat van een hunner bedienden te zien. 't Is bespottelijk om aan te zien, die plotselinge Japau- nomanie, niemand is er vrij van, heeren en dames, knechts en meiden, winkelbedienden, ja zelfs de bedelaars paraderen voor 't hotel van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, en zelfs 't smerigste boodschapmeisje spaart haar geld voor oen of anderen mooijen ruiker, om dien den vreemdelingen toe te werpen of aan te bieden. En de Japannezen zeiven? Ze schijnen met dat alles zeer ingenomen en het aan te moedigen. Ze wandelen zooveel mogelijk door de stad en bezoeken bijna alle winkels, en als ze niet wandelen of op visite zijndan zitten ze in de Bellevueaan de open ven sters en wenken alle voorbijgangers, vooral dames en kin deren tot zichof werpen cadeautjesals waaijersschilderijtjes of muntstukken naar beneden. Men zegt, (lat ze eenige Ne derlandsche dames moeten uitnoodigen met hen te gaan, ten einde aan het Japansche hof tot hofdames te worden aan gesteld en dat ze daarom vooral zooveel attentie voor de dames hebben. Z. M. heeft aan den heer 0. J. M. Nagtglasop zijn verzoekeen eervol ontslag verleend als gouverneur der Nederl. bezittingen ter kuste van Guiuea, met toekenning van pensioen en dankbetuiging voor de door hem bcwezene dienstenen den heer II. A. Eliascomm. bij het Departement van Koloniën, chef van het bureau W. I. zaken, benoemd tot gouverneur der Nederl. bezittingen ter kuste van Guiuea met toekenning van deu rang van luit.-kol. gedurende zijne dienst aldaar. Men schrijft van Ilarlingen, 24 Junij: Volgens hier ontvangen berigtenheeft de Groenlaudsvaarder Noordpool, varende onder boekhouderschap van de firma Zeilmaker C". alhier, eene goede vangst gedaan, bestaande in 2500 jonge en 950 oude robben. Een uit Noorwegen hier ontvangen bcrigt meldt, dat ten der Noordsche Groenlaudsvaarders, ie Dirkje Adama, kom- mandeur Wildts (reederij Barend Visser Zoon alhier)had gepraaid, en dat deze zich, destijds, in eene aanvankelijk goede vangst van 1800 robben mogt verheugen. Duitsche berigten melden nog nader eene vangst van laatst gemeld schip van 2300 robben. Dit berigt was van 23 Mei. Het is te hopen dat ook dit laatste gunstige berigt moge worden bewaarheid en dat deze tak van handeldie jaren lang minder gelukkig werd gedreven, een beteren tijd te gemoet gaat.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2