ze is veel vervallen". //Ge bedoelt zeker de bruilofts-partij met hindernissen, waaruit ge die woorden overneemt, zegt A. 't is een uit stekend kermisstuken veel beter voor 't deukend publiek geschikt dan die verschrikkelijke drama's en treurspelen, die wel werken op enkele dames-zenuwenmaar toch ei genlijk op ecne kermis niet te huis hooren; als ik met mijne vrouw en dochter uitgazie ik ze graag lagchen en pret hebben, maar als ze den zakdoek voor den dag halen en erondanks alle pogingenwaterlanders komen dan ben ik nog liever bij eene begrafenis, want daar is nog wat te eten en te drinken als 't lijk onder de aarde is. //Nu jrtmaar alle mensehen denken niet cvcnceus, en velen willen weenen en in agitatie zijn, totdat de deugd beloond en de ondeugd gestraft is" »Ini 't werkelijk teven zouden ze lang weenen en veel spiritus noodig hebbenalvorens tot bedaren te komen zoo ze daarop wachten moesten-maar beu je bij Blauus geweest //Slechts eenige oogcnblikkenieder rijder deed zijn best aan 't publiek te voldoen, want, door het ongeluk aan den jongen Blanus overkomenwas de troep niet compleet". //En 't honden en apenspel //Was zoo mooi als men 't verwachten kon. Maakten ze eene parodie op de menscheu, of wel stelden ze wezen lijk 't overgangs-genus van den Simia satyrus tot den homo sapiens daar? In dit geval ligt cr in beide soorten weinig verschil, en de zoöloog zou bewijzen dat //Bahman wat wordt ge geleerdik versta 't niet langer als ge zoo voortgaat." //Maar beste vriendwelk ouderscheid is er dan tusschcn den hond die werkt zoolang hij onder toezigt des meesters is, en de dienstmeid als de meesteres te huis is geen; maar als de meester uit is neemt de hond zijn rusten de meid haren vrijer; en wie van beiden is 't verstandigst? //De meid." «Zou eigenlijk de gcheclo wereld geen apenspel zijn, waarin ieder aap zijn rol speelt en den hal draait? //Man je komt in veel te wijsgeerige beschouwingen want wie draait den bal //Och, om een bal met een lossen spil te laten draaijen is weinig kracht noodig; ditt kan zelfs een aap wel doen. Want een aap is niet zoo dom als je denkt; hij doet niets ziet eerst wat anderen doenen volgt dan hun voorbeeld na; dat is bekend uit de kinderboekjes! //Maar de grootere mensehen of apen?" //Ze volgen denzelfden weg, en zien allen gaarne de kat uit den boom komen." //Ik geloof, dat we elkander in ons gesprek niet verstaan en dat gij andere dingen bedoeltdan ik er uit begrijpen kan". t ls kermis.— Hebt ge de Iersche Dame: Wilhelmina Sophia Balkjcns bezocht, waar men de overtuiging kan bekomendat daar niets wordt voorgesteld't welk alleen door mathematiek of algebra zal kunnen worden opgelost?" •tJa tot mijne vreugde ben ik er geweest, en de profe- tesse heeft mijmet of zonder mathematiek of algebravoor speld, dat ik den ouderdom van zeven en tachtig jaren zou bereiken en zeer groote genoegens des levens smaken, wanneer slechts de trouweloozc vriend niet tusschen beiden kwam. Maak li dus kenbaar, trouweloozc vriend, die een hin derpaal zijn zult voor mijn geluk, want zonder u, zal de uitspraak der profetesse vervuld worden even zeker als die van 't orakel van Delphi 3|ii0t5niiöcn ^tülitku. "Wanneer dit geschrijf onder de oogen van het publick komt, hebben de kiezers dezer gemeente hunne stembilletten voor den raad reeds ingeleverd en ingediend, en de uitslag is alzoo reeds beslist. Met voordacht zend ik u, M. d. lt. mijn stuk zoo laat, want ik zoude zelfs den schijn willen vermijden van eeuigen invloed op dien uitslag te willcu uit oefenen. Maar thans acht ik 't niet overbodig de aan dacht van 't beschaafd publiek te vestigen op de meer dan bespottelijke wijze, waarop hier van 't kicsregt (eene der belangrijkste instellingen der liberale regeringen) misbruik wordt gemaakt, eene wijze die baar verlaagt in de oogen van den minderen man die er niets van begrijpt, en die ook een' onaaugenamen indruk te weeg brengt, bij hem die er mede den spot ziet drijven. Verdeel en heersch ziedaar de voorname gedachte van die weinigen, die hier 't verkiezingswerk besturen. Verbrokkel en versnipper dc stemmen, maar zorg der naam van den j candidaat dien gij in den raad brengen wilt, onder al die verschillende namen te doen uitkomen, en wordt hij niet gekozen, hij komt in de herstemmingctalors nous verrons. Pijnlijk was de indruk die de aankondiging van 't ontstaan van zoovele kicsvereeuigingen op mij maakte, want dat die aankondiging eene bittere spotternij behelsde, is niet te betwijfelen. Wie kunnen zoo dadelijk eene vereeniging vormen Waar zijn hare. besturen Welk vertrouwen ver dienen do anonyme aanbevelingen van anonyme genootschap pen Natuurlijk niet het minste. Kiezersvereenigingen die zich constitueren op eene wijze zoo als zulks hier geschied is, zullen zeker niet strekken ter eere van hare oprigtersen er niet toe bijdragen deze 111 de oogen van 't beschaafde publiek te doen rijzen. Ieder die slechts even nadenkt, begrijpt ilat men door eenige raddraaijers wordt geleid, die hunne vrienden recommanderen. Eene andere plaats aan te wijzen, waar recommandatieii van kiezersvereenigingen uitgaande, voorkomen in de cou ranten doch die door geen enkel lid. van 't bestuur ondcr- teelceud zijn, zou moeijelijk zijn. In het algemeen is de politieke ontwikkeling van onze plaats uiterst gering. Waaraan dit is toe te schrijvenzal ik niet onderzoekenmaar onbetwistbaar is liet dat manoeu vres zoo als ze hier tijdens de verkiezingen plaats hebben, leiden tot hetgeen men //demoralisatie" noemt. Dc burger man vertrouwende op de aanbeveling, niet lettende op den persoon die ze doet, vult de namen uit de courant op zijn billet in, in 't vertrouwen dat 't de beste zijn die hij er op schrijven kanen zoo komen wena stemmingenher stemmingen, vrije stemmingen, tot een' gemeenteraad, die ons door enkelen wordt opgedrongen, waarin weinigen het algemeen vertrouwen bezitten en aan welken onze belangen zijn toevertrouwd. Men heeft namen van candidaten hooren noemendie zelfs niet in du verste verte geschikt zijn eene zoo gewigtige betrekking waar te nemen; want hoewel de kiezers mecreudecls van oordeel schijnen te zijn dat "t lid maatschap van den raad eene gemakkelijke betrekking is, die door een ieder kan worden waargenomen, zoo is toch 't tegendeel waar, en ieder inwoner, van welken stand of rang ookheeft bij de handelingen en besluiten van dat ligchaam belang. Hos zwaar wegen niet soininige verorde ningen van onzen raad op den nijveren burgerman, boe gaat liij niet gebukt en hoezeer lijdt zijn handel niet door mis bruiken, dio reeds lang zouden zijn afgeschaft, indien de raad anders was zauicngesteld. En toch, niettegenstaande bijna ieder burgerkoopman klagtcu heeft of meent te hebben tegen verordeningen op 't een of' ander artikel, is hij, als de tijd gekomen is 0111 betere te verkrijgendoor andere personen te kiezenöf te onverschillig om zijn billet in te vullen, of te lui om 't weg te brengen. Vau mijne stem zal 't niet afhangendeukt hij en blijft stilletjes te buis terwijl dc raddraaijers hunne vrienden, bekenden of omge kochte personen naar don stembus jagen. Maar waarom zal ik voortgaan Mijne stem zal wezen als die van den roependen in de woestijn, en 't zal blijven zoo als het is. Aangekomen schepen. Te BATAVIA. 11 Mei. Julia, v. d. Tas, N. Z. Wallis; 12 Mei. Loevestcijn, Tergast, Soerabaij; Landbouw, Kleij- nenberg, Soerabaija; J3 Mei. Ilebe, Kiehl, N. Z. Wallis; Nieuw Holland, Tuk, Samarang; l(i Mei. Macasser, Hip, Botterdam; 17 Mei. Stad Enschedé, Itetgers, Amsterdam; 17 Mei. Jason, v. Bueren, Samarang; 20 Mei. Sliedrecht, Vecnstra, Botterdam; Hen. Gcr. Susanna, Sissingh, Sama rang; 22 Mei. Ida Elisabeth, Doorn, Soerabaija. Te SAMABANG. 2 Mei. Ileur. Gcr. Susanna, Sissingh, Batavia; 7 Mei. Caüforni, de Wijn, Batavia; 9 Mei. Jo- hanna Catharina, Besscling, Amsterdam; 13 Mei. Marinus Willemv. DuijnBatavia. Te SOEBAUA1JA 7 Mei. Soembiug, Halverhout,Bawean; 9 Mei. Graafstrouwde Boer, Batavia; 10 Mei. Vier Ge broeders, Bunck, Samarang; 13 Mei. Diana, Tcengs, Schields. Vertrokken schepen. Van BATAVIA. II Mei Maria Agnes, van Deursen, Samarang; Johannes Bodewijk, v. d. Waal, Soerabay; 12 Mei Louisa, Buys, Nederland; 13 Mei Johanna Elisabeth, Burhoven Junius, Bangkok; 15 Mei Ortclius, Groote, Soe- rabaya; Kijkduin, Oldendorp, Passarocang; 16 Mei Cornelia, Wit, Soerabaya; 17 Mei Landbouw, Kleijenberg, Nederland; llollandia, Wap, Soerabaya; IS Mei Loevestein, Tergast, Nederland; 21 Mei Krans en Elisc, Niedveld, Soerabaya 22 Mei Jason, van Bueren, Nederland; 23 Mei llenr. Gcr. Susanna, Sissingh, Nederland; 2G Mei Nieuw Holland, Tuk, Nederland27 Mei Ida Elisabeth, Dooreu, Nederland.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3