vereeniging voor zich beslissen, wie zij bij de herstemming tot hare candidaten proclameert. Wanneer eene kiezersvereenigiug aan alle kiezers, die met de leuze dier vereeuiging instemmende vrijheid laat zich aan te sluiten en zij daardoor tot een noemenswaardig aantal is geklommen, dan zal men moeten toegeven dat de uitslag van eene stemming in eene vergadering van der gelijke vereenigiugvan eenige beteekeuis mag geacht worden niet alleen, maar dat daaruit genoeg de algemeene keuze zal blijken mits men de leden vrijelijk laat kiezen en er geeue middelen worden aangewend om op de stemming te influenceren. POLITIEK OYEKZIGT. De door Garibaldi te Palermo uitgesproken redevoering, die eerst in het Italiaansche Parlement tot eene levendige discussie heeft geleid en vervolgens eene zoo algemeene sen satie heeft verwekt, achten wij wel der moeite waardig om in hoofdzaak aan onze lezers mede te deelen. Zij luidt als volgt: //Ja, wij verlangen ons Home, ons Vcuetie. Wat het volk van Palermo wil, wil ook geheel Italië. Weest over tuigd, dat er heden geen oueenigheid meer ouder ons heerscht; van het minste dorpje af tot de grootste stad toe, allen hebben wij hetzelfde verlangen -onze onderdrukte broeders in Home en Venetië te bevrijden. Natuurlijk kan de geest vau het volk van Palermo op niets anders gerigt zijn dan op Home. De kreet, die heden in deze vergadering van grootmoedige burgers weergalmt, heeft geen ander doel. lutusschcn kunnen wij niet met woorden te Rome en te Venetië komen; wij moeteu er door daden komen. Italië moet van den behcerscher van Frankrijk, vau den man vau 2 December, vau hem die zich met het bloed der Parijze- naars heeft bezoedeld, verlangen dat hij Rome ontruime, want hij houdt Home onregtvaardig bezet. Het is niet waar dat hij zich daar bevindt om den Heiligen Vader en het Katholicisme, de godsdienst vau Christus, te beschermen. Het is een leugeu en nogmaals een leugen 1 Hij is daar omdat hij een tiran is, omdat hij zijn zucht om te heerscheu wil bevredigen, omdat hij de rooversbeuden wil onderhouden kortom, het hoofd (een algemeen gejuich doet verscheidene woorden verloren gaan). Hem alzoodie de grondoorzaak is vau al onze ellende in Italiëmoeten wij aanzeggoudat hij Homo ontruime: niet door woorden, niet door geschreven protestenmaar wij moeten spreken op dezelfde wijzeals de inwoners van Palermo bij de Sieiliaausche Vesper, zoo als die burgers spraken tot de beulsknechten der Bourbons in 1860. Dat is de eenige wijzewaarop men zich aan zulk soort van liedeu verstaanbaar kan maken, dat is in één woord: met de wapenen. Gij weet het, of ik eerlijk handel; ik wensch niets anders dan de zaken in Italië ten einde te brengen en u te geleidenwanneer gij besloten hebt er een einde aau te maken. Ik kan u niet bedriegen. Daarom noodig ik u uit, om even eensgezind te blijven, als gij tot heden toe zijt geweest. Dat er geen schijn van tweedragt tusschcn ons ontsta. Laat u niet door andere lieden verleiden, die een geheel ander doel hebben. Het Murattismc zou niet anders zijn dan een pro-consulaat van jBonaparte in Italië. Mot /'Italië cn Viclor Emmanuelzullen wij Italië voltooijen. Intusschen moet ik u doen opmerken, dat, daar onze rege ring niet sterk genoeg is om mannen van den 2 December achting in tc boezemen, de houding van het Italiaansche volk bijzonder krachtig moet wezenom in dc weegschaal der diplomatie onze goed geslepen zwaarden te kunnen leg gen. Is het volk eensgezind met ons dapper leger, dan zullen wij de onderdrukkers verjagen. Zoo de vreemdeling in Italië is gekomen, om ons met voeten te treden, komt dit alleen daardoor, dat hij ons niet eensgezind heeft ge vonden. Alzoo weest eendragtig en weldra zijn wij te Rome. ToejuichingenDapperen nu keereu wij rustig huiswaarts, niet waar? Later zien wij elkander weder. Vaartwel!" 1TIS TT TT S T IJ D IN 5 S1T. Helder, Nieuwedicp, Willemsoord, enz. 22 Julij 1862. Op Vrijdag den lstcn Augustus 1S62, des namiddags ten één ure, zal, aan het Raadhuis dezer gemeente, in het openbaar worden aanbesteedliet doen van eenige vcrande- deringen en vernieuwingen, enz. aan do School en Onder wijzerswoning aau de Hoofdgracht, met bijlevering van alle daartoe noodig zijnde materialen. Zaturdag jl. is aan boord van het stoomschip Gro ningen, liggende aan 's rijks werf alhier, terwijl men in de masten bezig was met aftuigen een stuk hout op het hoofd gevallen van een op het dek zich bevindend matroos aanvankelijk liet de verwonding zich vrij ernstig aanzien doch bij eene zorgvuldige verpleging in 's rijks hospitaal alhier, is thans reeds alle gevaar geweken. Z. M. heeft benoemd tot offle. van gez. 3e kl. bij dc zeemagt de kweekelingeu bij 's Rijks kweekschoolG. L. Aalbertsberg, J. P. Manikus, C. J. A. de Groot, H. Moer- mans en M. C. Pannevis, tot 2" luits. bij het korps marin. de kadets bij hetzelve J. L. Cadet, J. H. van Welij en T. Hansen; op zijn verzoek ter zake van langdurige dienst, pensioen te verleenen aan den majoor der mariniers P. C. lt. baron Quarles de Quarles, van ƒ1300 en hem den rang van luit.-kol. toegekendgedetacheerd bij de land- magt in West-Indie den offic. van gez. 3e kl. C. Gutteliug van het 7e reg inf. onlangs hier, thans te Amsterdam in garnizoen. Gisteren ziju de adelborsten le kl. M. P. Reeringh P. C. Pabst, II. van Broekhuizen en 11. J. Borgerhoff van den Bergh van Zr. Ms. transportschip Heldin overgeplaatst op Zr. Ms. stoomschip Zoutman, beide bodems liggende alhier. Zr. Ms. stoomschip Monlrado, ouder bevel van den luit. ter zee le klasse, G. W. P. Moeth, is den 23 Junij jl. op zijne reizc naar Oost-Indie, tc Rio-Janeiro binuenge- komen. Aan boord was alles wel. Op den 8" dezer is met goed gevolg te water gelaten in tegenwoordigheid der commissie voor 's rijks dokwerken, de ijzeren schipdeur, vervaardigd onder opzigt van den Hr. J. Swets Az. op de fabriek de Atlas te Amsterdam, welke deur bestemd is voor het groote drooge dok te Willemsoord. De schipdeur heeft over steven eene lengte van 20,58 el bij eene hoogte van de kiel tot het bovendek van 9,60 el, terwijl dit bovendek aan de einden 2,00 cl, in het midden 5,20 el breedte heeft. Tot hulponderwijzers in de gemeente scholen te Utrecht zijn op een tractement van ƒ700.benoemd, de heeren J. A. Kreunen, vau Doetichem; L. Brok, vau Geertruiden- berg en R. van de Wint, te Burg op Texel. Het lijk van den onlangs teAmsterdam overleden Bisschop van de Bisschoppelijke Clerezy in het Bisdom van Haarlem de heer H. J. van Buulis Vrijdag jl. te Aalsmeer met stille plegtigheid in de kerk bijgezet. Men schrijft van Deventer: Sedert de laatste weken is de prijs van de boter op de verschillende markten in deze pro vincie aanmerkelijk dalende. Men schrijft dit toe aan den grootsn voorraad, welke in Engeland en vooral te Londen van dit artikel is. De burgemeester Siegenbeek, te Leiden, heeft van een der Jap. doktoren een beleefd en goed in 't llollandsch geschreven briefje ontvangen, met verzoek tot wisseling van portretkaartje; toen een der Jap. heeren, bij den burge meester dinerendeen naar den naam van den gastheer vragende, dien hoorde, zeide hij: »o, zoo, Siegenbeek en Weiland". Zoo was hun de handleiding voor de Holl. taal van beide geleerden bekend. Daar meu toch hier cn daar anecdoten van die heeren verhaalt, mag ook de volgende hier wel plaats vinden. Aan het diner te Utrechtin 't Hotel des Pays-Basmaakte het Keiz. gezantschap, nog niet in zijn schik, dat men onverrigter zake uit den Haag was vertrokken, bezwaar, om naar het Park Tivoli te gaan; men gaf aan de Oosler- sche heeren te vergeefs te kennendat de burgers van Utrecht geen schuld daaraan hadden, dat bij hun terug komst de ministers wel andere gedachten konden hebben, zelfs dat er dan wel een ander minister van buiteid. zaken kon wezen; niets baatte. Ten slotte zeide een der voor naamste gasten, die door 't gezantschap ter maaltijd was ge- noodigd«maar begrijp toch, dat de geheele burgerij van Utrecht op uwe vereerende komst wacht, en dat, zoo ge weg blijft, de burgers mij een mesje sturen, waarmede ik mijn buik moet opensnijden." Toen dit vertolkt was, lachten de gezanten, de toespeling begrijpende, hartelijk, en het pleit was beslist. Het gezantschap ging naar Tivoli. In de vaten- en tonnen-fabriek van Scheuër in Saksen is dezer dagen een monstervat vervaardigd, dat in doorsnede 18 en in hoogte 8 ellen bedraagt en bijna 200 emmers meer dan het heidelbergsche vat kan inhouden. Vier stevige en echte bier drinkers, dagelijks ieder tien kannen drinkende, zouden 52 jaren noodig hebben om het ledig te drinken. De ijzeren hoepels van het vat wegen 110 Centenaars. Toen onlangs de heer Scheuër aan zijne gezellen een feest gaf, werd dit in het vat gevierd, waarin de toegang door middel vau trappen gebaand was. Twintig paren dansten te gelijk zonder cenigen hinder in deze vreemdsoortige danszaal. Een bekwaam ingenieur te Charleroi heeft, bij het doeu van chemische proeven, eene uitvinding gedaan, welke,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2