organiseren. Daar het echter meer en meer blijkt, (lat hij niet op last of in overeenstemming met Napoleon of Yictor Emmanuel handelt, laat het zich aanzien, dat wanneer hij zijne plannen niet opgeeft, de botsing geweldig zal zijn. In eene proclamatie van Garibaldi heet het: //Jeugdige makkers, heden, nog vereenigt ons de heilige zaak des vaderlands, zonder dat wij vragen waarheen? Waarheen gaat men? Met den glimlach op de lippen zijt gij toegesneld om de verwaten vreemde hecrschers te bestrijden. Ik vraag der Voorzienigheid slechts, dat zij mij uw vertrouwen blijft schenken. Ik kan u niets beloven dan werk en moeite. Maar vertrouwende op uwe zelfverloochening, want ik ken u, o verminkte overblijfselen van roemrijke veldslagen, acht ik het overbodig van u te vragen dapperheid in den strijd. Ik moet echter verlangendat gij de krijgstucht in acht neemt, zonder welke geen leger bestaan kan. De Eomeinen hebben door hunne krijgstucht de wereld kunnen bedwingen. Tracht de genegenheid der bevolking te verwerven, dat hebt gij weten te doen in 18(10— en de achting van ons dapper leger, ter verwezenlijking van de eenheid des Vaderlands. Ook ditmaal zullen de dappere Sicilianen de voorboden zijn van de groote toekomstwaartoe het land geroepen is". In den senaat heeft de lieer Batazzi verklaard, dat het gouvernement alle pogingen aanwendt om alle aanwervingen te beletten, terwijl het inzonderheid door de krachtigste maatregelen de expedetie zal beletten, waarvan sinds eenige dagen sprake is geweest. De voorloopige prefekt te Palermo iieeft bekend gemaakt, dat iedere vereeuiging, die gewapenderhand mogt willen te werk gaan en dus een militair karakter aanneemt, bij de wet verboden isen derhalve door de regering niet kan ge duld wordenzullende deze dan ook alle haar ten dienste staande middelen aanwenden om zulke vereenigingen tekeer te gaan. Ten gevolge daarvan worden de burgers gewaar schuwd op liuune hoede te zijn en worden zij die zich welligt te groote illusien vormdenaangemaand om te huis te blijven. De regering zal hare roeping niet verloochenen. Geen naam, hoe dierbaar ook aan het vaderland inag worden aangewend, om te treden in de prerogatieven van den door de natie verkozen koning Victor Emmanuel. Graaf Montcbello moet tweemalen per telegraaf gevraagd hebben, wat te doen met het oog op de aangekondigde Garibaldische expeditie en telkens heeft men hem zonder antwoord gelaten. Intusschen heeft kapitein Pothuan aan*- de manschappen van zijn, aan de ltom. kusten kruisend eskader in ecne proclamatie vertelddat Garibaldi een vijand is van Frankrijk en van de beschaving. In het parlement van Turijn wordt Garibaldi's voorbeeld gevolgd. De afgevaardigdePetrucelli heeft namelijk gezegd: //Keizer Napoleon houdt den voet op onzen nek en leidt ons werwaarts hij wil. Noch hetpatriotismus onzer burgers, noch het talent van onze ministers vermag iets tegen hem. Nog een korten tijd en hij neemt ons op sleeptouw naar Mexico, naar den ïlhijn, naar Turkije en naar China. In Frankrijk loopeu geruchten, die op zeer gewigtige gebeurtenissen, die aanstaande zijn, zouden zinspelen. Frankrijk, steeds zwanger gaande vau het denkbeeld om een congres te beleggen, zou aan al de Mogendheden, welke Italië erkend hebben, eene nota toegezonden hebben, waarin aan deze laatsten verzocht wordt zich te vereenigen, teneinde de Eomeinsche questie te helpen oplossen. Deze geruchten zijn reeds eenige dagen geleden verspreid geweest, maar wij hebben er geen gewigt aan gehecht, üok thans maken wij er slechts gewag van, omdat zij blijven aanhouden. Ons schijnt het toch hoogst bezwaarlijk toe, dat de verschillende Mogendheden, welke aan het congres zouden deelnemen, het eens zouden worden, daar hare inzigten nopens andere politieke punten zoo uiteeuloopen. Evenmin gelooven wij aan eenen gunstigen alloop der be weerde onderhandelingen, welke zouden geopend zijn tusschen Itusland en Frankrijk, nopens de Amcrikaansche aangelegen heden. Men zegt dat Engeland, op dringend aanzoek van Frankrijk, aan het Amerikaansch bewind zou hebben laten weten, door zijn gezant Lord Lyons, dat het maatregelen moest nemen om vrede te sluiten met de Zuidelijke Staten, indien het zich niet wilde blootgesteld zien, dat Europa zich tegen het Noordc.u verklaarde, door het Zuiden te erkennen maar wij houden ons aan de eerste lezing, die aldus luidde: dat Engeland weigerde om in de Amerikaansche aangelegen heden tusschen beide te komen. Overigens schijnt het ons toe, dat, indien Frankrijk het voornemen had gehad, te ge lijk met Engeland aldaar tusschen beide te komen, het niet tot heden toe zou uitgesteld hebben om zulk eene politiek op den voorgrond te doen treden. Eer men over deze questie een aanneembaar oordeel kan uitspreken, behoorde men juist te weten, welke de wezenlijke toestand iswaarin beide oorlogvoerende partijen tegeuwoordig verkeeren en hoe groot de nederlaag is, welke het Noorden geleden heeft. De zaken in Eusland schijnen in een beteren toestand te komen. Ten minste moet men zulks besluiten uit de stilte, welke daaromtrent thans heerscht. De toestand in Polen schijut daarentegen te verergeren. De Grootvorst Konstan- tijn heeft niets van al hetgeen men van hem verwachtte, gedaan. De gisting begint dien te gevolge op nieuw. 1TIETJWSTIJDI1T3EH. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, euz. 5 Augustus 1S62. De afloop der aanbestedingen op lieden bij de Directie der Marine alhier gehoudenis als volgt Voor het verzwaren en voltooijen van de Bazaltmuren, langs het natte dok en het dokkanaa 1 op 's Eijks werf, zijn 10 biljetten ingekomen als van H. E. Bennik f31000; M. Deutekoin f30846; M. Schouten Az. f'30100; G. Hoo- gendoorn Az. f29700; J. Quant f29450; H. Geverding f29300; A. Visser Pz. f28800; J. B. Janzen Ez. f28534; B. Swets Az. f27200; D. Tool f26980. Voor het maken en leveren van Meerpalen, Stoelen voor Uithouders en Ducdalven, zijn ingekomen 11 biljetten, als van: D. Tool f18700; II. J. Eippens f16848, A. Vis ser Pz. f15300; M. Schouten Az. f14960; E. Vos f15700; B. Swets Az. f13300; J. B. Jansen Ez. f13410; J. Galrnan, 13200; J. Quant f 12800; M. Deutekom f12474; M. Geverding fl22S0. Z. M. heeft bevorderd tot majoor bij het corps mari niers den kapt. !e kl. Jhr. A. A. Neukirchen, genaamd Nyvenheim; tot kapt. le kl. den kapt. 2° kl. P. Prins; tot kapt. 2°' kl. den ln luit. T. G. Corbelijntot ln luit. den 2" luit. J. P. Smith; tot luit. t/z. 1° kl. den luit. t/z. 2" kl. J. W. F. Frucht; tot offic. van gez. 2e kl. den offic. van gez. 3e kl. C. J. van Stockutntot offic. van adm. le kl. den offic. van adm. 2C kl. II. J. E. van de Watering; den adsp.-ing. der Marine J. C. Jansentot ing. 2e kl. Gisteren namiddag 1 uur zijn bij windstilte en bij het kenteren van het getij, twee uitgaande schepen, voor den Helder, tegen elkander aangedreven; het barkschip Georga Emelie en de schooner Pilot. De laatste geraakte met zijn tuig verward in dat van het eerstewaardoor zijn bezaanmast afgebroken, en andere schade veroorzaakt is. De bark is weder op de reede ten anker gekomen doch later uitgezeild, en de schooner is met behulp van een ander vaartuig in de haven gesleept, alwaar de schade zal moeten worden hersteld. Naar men verzekert is met de voorlaatste mail het bevel naar Curaijao gezonden, dat Zr. Ms. stoomschepen Zeelandcommand. kapt. t/z G. Fabius, Djambi, comm. kapt.- luit. Jansen en Cornelis Jjirk-i, kapt.-] uit. J. F. Koopman, moeten repatriëren, zoodat de schepen in de eerste helft van September kunnen binnen vallen. Door den Minister van Oorlog is bij dagorder ter kennisse van het leger gebragt, het overlijden van Z. D. II. den Hertog Karei Bernhard van Saksen-Weimar Eisenach, gepensioneerd generaal der infanterielaatstelijk kommandant van het leger in Oost-Indie. Voorts gelast Z. Exc.in overeenstemming met 's Kouings bevelen, dat wegens ge noemd afsterven, door het leger gedurende den tijd van 6 dagen den rouw zal worden aangenomen, ingaande heden (5 Aug.) als eene herinnering aan de onveranderlijke ge hechtheid van dien hoofdofficier aan het leger en aan zijne even roemvolle als belangrijke diensten, aan het Vaderland bewezen. Door het Hof zal den rouw worden aangenomen voor den tijd van S dagen. Als eene merkwaardige bijzonderheidver-dient melding, dat het overlijden van hertog Karei Bernhard van Saksen- Weimar heeft plaats gevonden op denzelfden dag (31 Julij) waarop de eTfgroothertog van Saksen-Weimar-Eisenach (zoon van den regerenden groothertog en van H. Iv. H. Prinses Sophia der Nederlanden) zijn 18do jaar had bereikt en dus meerderjarig was geworden. Bij het sterven van den hertog waren van zijne vijf kinderen slechts twee, namelijk H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden en prins Hermann (behuwdzoon van den koning van Wurtemburg), aanwezig. - Volgens de Midcl. Ct. is het berigt, dezer dagen in de meeste bladen opgenomen, onjuist dat Ds. J. J. Knap, thans pred. te Woudsend, reeds 107 beroepen zou hebben ontvangen. Dit cijfer moet, volgens naauwkeurige opgave, tot 51 worden teruggebragtvan welke 12 door Ds. Knap zijn aangenomen. Sedert eenige nachten is door de astronomen eene

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2