3!n0C5DHiicii Jftuliïicn. BURGERLIJKE ffi» DEIt MEESTE UK. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. nieuwe, reeds vroeger aangeduide opstijgende komeet waar genomen. Zij komt uit iiet Noorden, is nog wel ver ver wijderd, doch schijnt snel te naderen en is 's nachts tus- schen 10 en 12 ure ook reeds voor het ongewapende scherpe oog ongeveer 20 gr. boven den Noordelijken gezigteinder, onder den grooten Beer, zigtbaar. Iemand, die nog al liefhebberij had iu de chemie, wist dat in het menschelijk bloed eenige bestanddeelen ijzer voor komen. Door een vriend, die het vak van chirurgijn beoe fende, liet hij zich herhaalde keeren eenig bloed aftappen, ten naastenbij 20 pond. Een andere kennis haalde daaruit voor den liefhebber de ijzerdeelen, van welke hij een ring liet maken, om aau eene actrice, op welke hij smoorlijk ver liefd was, cadeau te doen. Toen hij bij haar kwam en be tuigde, dat hij een allerschoonst geschenk bij zich had, uit zijn eigen bloed gemaakt en haar de geboorte van den ring vertelde, riep zij hem, op een toon van verwijt toe: gij zijt wel dwaas ik had liever eene pendule gehad Dc officiëele Festzeitung berigt uit Frankfort dd. 23 Julij het volgende: //Dezer dagen werd op onze scherp schuttersfeesten eene proef genomen met nieuw uitgevonden buskruid. Het is geelbruin van kleur en korrelig. Meer dan 100 schoten werden er meê gedaan met eene gewone Zwitsersche model-buks. Het buskruid ontplofte veel gelijk matiger dan gewoonlijk het geval isook is het opmerkelijk, dat, nadat met eene buks meer dan 30 schoten gedaan waren, het roer nog even zuiver was als vóór het gebruik". //De uitvinder van dit nieuwe buskruid is een nog in werkelijke dienst zijude hoofdofficier der artillerie, de heer Schulze, te Spandau, een als theoretisch en practisch mili tair zeer gunstig bekend staand officier, die zijne uitvinding mededeelde aan de Regering van zijn land en reeds uitge breide proeven van zijne uitvinding genomen heeft, welke zeer gunstige resultaten hebben opgeleverd. De prijs van dit buskruid is goedkooper dan het oudehet weegt de helft ligter; de damp, dien het veroorzaakt, is veel minder en vervliegt dadelijk, nadat het schot gedaan is." Wil men weten met welken voorbeeldigen ijver dc Sultan de zuinigheid behartigt en alle verkwisting verfoeit? Dan verneme men, tot bewijs daarvan, dat hij zich een ledikant met toebehooren heeft laten makendat hem op den geringen prijs van zeven, zegge 7, millioen franken te staan komt. Daarbij is niet begrepen het behangsel van zijn slaapkamer, dat een tapisserie worden moet met paarlen en brillanten bezaaid en ook nog eene kleinigheid van ette lijke millioenen kosten zal. Voeg daar nu nog onder an deren bijdat de Sultan zich vijf parade-roeibooten heeft doen vervaardigen, die hem gezamenlijk omstreeks voor zes millioen zijn geleverd; dan zal men kunnen opmaken hoe het huishouden van dezen zuinigen Sultan is ingerigt, en tevens ook ecnigermate kunnen beseffen, waarom de Turk- sche schatkist telkens ledig is. Aan de Redactie der Nieuwe Hcidersche Courant. M. Gun mij s. v. p. een plaatsje in uw veel gelezeu blad. Het stukjegeteekend L., in No. 123getuigt van belangstelling in het onderwijs en van de achting voor den onderwijzersstand. Ik ben liet vol komen met den inzender ecus doch wil er eene opmerking bijvoegen. Niet alleen worden de Hulponderwijzers te karig bezoldigdmaar ook de Hoofdonderwijzers buiten de bebouwde kom onzer gemeente. Hunne jaarwedden zijn noch geëvouredigd aan hunnen standnoch aan hunne bemoeijingen. (Ik geloof dat het baantje van Bode lucrativer is.) Op hen rust de mooijclijkc taak om dc weinig ontwikkelde kinderen van eene schamele dorps- of plattelandsbevolking al dc kundigheden medete- deeleu welke de wet voorschrijftzonder eenige hulp. P. Wij lezen met belangstelling het volgende ingezonden artikel in dc Arnfi, Ct. NIEUWEDIEP, 31 Julij 1862. Geachte Redacteur Als een bewijs van dc goede orde die bij de directie van den Rijnspoor weg hcerschtkan weder het volgende dienen. Diugsdag avond vertrok ik met den laatsten trein van Arnhem naar Amsterdam. Ik nam twee plaatsen 2e klasse, gaf een muntbiljet van ƒ10 en ontving veertig cents terug. Toen ik in den trein zatbemerkte ik dat ieder kaartje slechts ƒ3.80 koste, zoodat ik 2 te min terug ontvan gen had. Bij het station Edekwam een conducteur in onzen wagen vra gen wie der aanwezigen twee plaatsen naar Amsterdam genomen cn daar voor te veel betaald had. Ik zeide dat zulks met mij het geval was en ontving ten antwoord dat ik mij te Utrecht aan kon melden om het te veel betaalde terug te erlangen. Te "Utrecht was men ook reeds onderrigt cn ontving ik dc gelden in quaestie van den stations-chef. Als u het met mij eens zijtdat der directie van den Rijnspoorweg hiervoor allen lof toekomt, zult u mij vcrpligtcn deze regels in de Arn- hemsche Courant op te nemen. Met achting UEd. dw. du. (get.) H.B. GESCHIEDENIS EENER PARIJSCHE NAAISTER. naar 't Fransch vau Louise S.door L. A. LAUREIJ. Ik bevond mij, nu negen jaren geleden, in Parijs en met mij de familie W. die zich naar de hoofdstad der mode had begeven om daar voor het uitzet harer beminnelijke dochter Elise te zorgen. Men had natuurlijk veel borduurwerk te bcstelleu voor welke uitvoering de grootste zorg eu kunde vereischt werd. Nu was de vrouw van den portier eene goede borduurster en daar zij mij dikwerf gevraagd had haar bij mijne vrienden eu kennissen aantebeveleu, zoo kou ik niet nalaten haar aan de familie "W. voortestellcn. Nadat mcu haar werk had gezien werd Madame Villotzoo heette de portiersvrouw, een massa fijn werk overhandigd. De goede vrouw ging met alleu lust aan 't werk eu borduurde vau's morgens vroeg tot laat in den nacht. Doch bij al hare vlijt was zij niet in staat 0111 het werk op den bepaalden tijd gereed te krijgen. Zij vroeg daarom de toestemmiug om een gedeelte van het werk ceu buurmeisje te geven echter zoude zij voor de nette uitvoe ring aansprakelijk blijven. Toen ik eens wilde gaan wandelen cn de deur van Mad. Villot voorbij ging, kwam deze bij mij eu toonde mij eenige sehooue borduurwerken. „Goede hemel Madame Villot „riep ik; dit werk is bijna prachtiger dan het uwe." „Teregt", antwoordde zij. „Daarom meen ik dat de dames die nog zoo veel werk begeereu, wel geneigd zouden zijndeze de jonge jufvrouw toe te vertrouwen welke dit werk gemaakt heeft. Zij is eeue wees eu zoo lief eu aardigeen engel een ware engelpar Dieu „En hoe heet deze engel?" vroeg ik. „Men noemt haar Madcmoisclle Luciecn zij woont hier regt over onze deur. Het deed mij leed haar geen plaatsje in miju huis te kunnen geven. Haar vader was schilder eu beleedigde do familie omdat hij dc pachthoeve verliet eu hier zijne kunst wilde uitoefenen, llij huwde een aardig schoon meisje maar zij bezat geen sou. Zij stierf na weinige jaren eu liet den armen schilder eeue dochter, eene lieve kleine bloem drie jaren oud. Do arino vader maakte weinig opgang met zijn schilderstukken hij gevoelde zich zoo ongelukkig door het verlies zijner vrouw cn daarbij was zijne gezondheid niet van de beste. Na verloop van weinige jaren volgde hij zijne vrouw in het graf en de kleine Lucie bleef nu gansch alleen op dc wereld. Zij vroeg cn ontving werk. God zegende haar jong hart! Reeds toen haar vader op 't ziekbed lag, had zij eenig geld verdiend cn kocht daarvoor lekkernijen, die zij zorgvuldig voor haren vader bewaarde. Zij is nu zestien jaren oud en verdient haar brood met borduren. Zij werkt dag cn nacht en haar eenige doel is om zooveel geld overtekoudendat zij ecu steen op haar ouders graf kan koopcu. „Maar och ik moet u met mijn gebabbel wel vervelen 1" „11c hoop", antwoordde ik, „dat ik uwe jonge vriendin spoedig zal lccreu kennen ik zal haar gaan bezoeken en trachten voor haar te zorgen". Ik begaf mij naar de kamer der kleine Lucie eu bewonderde haar keurig borduursel. Ik zocht eu vond bij mijne kennissen veel werk. Op zekeren morgen echter voud ik haar bitter weenend in bare kamer zitten. Ik vroeg naar dc oorzaak vau het verdriet. „Och Mevrouw, antwoordde zij, dc ouders vau mijn geliefde Jacqucs willen niet hebben dat wij elkander huwen. Zij willen dat Jacques ecu meisje zoekt dat minstens 5000 francs bezit. Ik weet wel dat Jacqucs mij toch trouw zal blijven maar huweu zullen wij nooit. Jacqucs zal ziek worden, zijne vrienden zullen hem bespotten cn ik, ik zal voor hem lijdeuach ik ben wel ongelukkig Mevrouw Terwijl ik bezig was haar te troosten kwam er ceu brief van een ouden oomde eenige die ooit een vriendelijk woord tot haar gcrigt had. Dc brief was echter van een anderen oom. Hij schreef haar dat door het sterfgeval van dcu goeden oom zij erfgename was geworden van ceu klein stukje land doch dat dit land weinig waarde haddaar de eikenboomen nog zeer jong waren. Lucie was diep ontroerd door het sterfgevalzij zeide echter dat het beter ware geweest als zij eenig geld had ontvangen in plaats van het stuk land. Dc jonge eiken zullen oud w orden, antwoordde iken ge zult er veel geld voor ontvangen. Kort daarna vertrok ik uit Parijs en kwam eerst na verloop van twee jaren terug. Madame Villot zeide mij, dat Lucie mij met ongeduld wachtte en dat zij gevraagd had of ik haar spoedig kwam bezoeken. „Zij heelt nu geen werk meer noodig", zeide Madame Villot. lu minder dan een kwartier uur kwam Lucie bij mij en vertelde mij dat men ontdekt had dat het stak grond ecu goed truffel veld was en dat daardoor do waarde vijf maal grootcr was geworden cn zij zeven duizend francs daarvoor ontvangen had. Dc ouders van haren Jacques hadden haar bezocht eu wareu nu zoo voor het huwelijk als zij er vroeger tegen waren geweest. Lucie was nu bezig haar huwclijkskleedercn in orde te brengen. „Wij hebben eeue kleine pachthoeve gekocht cn zullen daar gaan wonen." Weinige dagen daarna vierde men het bruiloftsfeest cn Jacques is thaus een der rijkste pachters van Normandic. Op het graf van Lucie's ouders prijkt een prachtige steen. Van 25 Julij 1 Augustus 1862. ONDERTROUWD J. van Amcrongenzonder beroep oud 29 jaren wonende te Amsterdam en J. A. Leuw oud 23 jaren. GEHUWD: H. J. Winkel en T. Terpstra. B. Willemscn en A. Koop man.M. A. J. Taverne en J. S. Nautz. BEVALLEN W. Riewers geb. Mens Z. C. Mors geb. Bakkum D. A. Grin geb. Smit Z. M. Fooij geb. de Buuje D. G. Kuiper geb. Drijver Z. -N. Smit geb. Dekker Z. N. Noot geb. IJfs Z. A. Kooij geb. Jongers Z. OVERLEDEN K. Visser 19 maanden. M. A. E. Theuret 3 jaren en 11 maanden. J. D. D. van der Valk 2 jareu en 7 maauden. Levenloos aangegeven 1. Zitting van den 22 Julij. 1. A. H., te Helder, eenvoudige diefstal, 6 weken een zame opsluiting en de kosten. 2. D. K., in de Zijpe, lasterlijke aanklagte, vrijgesproken. 3. G. v. V., te Helder, mishandeling en verwondingen zijner vrouw, 6 maanden gevangenisstraf en de kosten. 4. a. J. S., en b, G. P. L., op Texel, verbreking van afsluiting, a. vrijgesproken, b. f 25 boete en de kosten. 5. J. J., te Winkel, eenvoudige diefstal, vrijgesproken, als gehandeld hebbende zonder oordeel des ondcrscheids, doch zijne opsluiting gelast in een verbeterhuis tot 1 April 1866.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3