3fngc5anticn ^tulilien. glazen, die zich om de lamp bevinden, als wanneer zij ge woonlijk dood op of over den torentrans neertuimelen, en door de wachters des morgens opgezocht worden. In den regel gebeurt dit met kleine vogelsgroote verbrijzelen wel eens, in de snelle vaart, met hunne stevige snavels, de glazen en worden niet altijd gevonden. Dit heeft voor eenige dagen, bij harden wind, weder plaats gehad. Een van de glazen van den kustlichttoren ter dikte van een duim is aan stukken geraakt, door een aan vliegenden vogel, dien men niet heeft kunnen vinden. De schade is hersteld. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Hijum, den heer II. de Bosson, thans te Wieriu- gerwaard, en in diens plaats, den heer lt. D. van Wageningen, sum. te Leeuwarden. Betrekkelijk het wetsontwerp tot daarstelling van een kanaal door Holland op zijn smalst en de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee ziet een zeer uitge breid voorloopig verslag van de Tweede Kamer het licht, waaraan wij de volgende hoofdpunten ontlecnen. Het denkbeeld om zulke kostbare werken in één wet te vereenigen vond tegenstand bij een groot aantal leden, daar de vrijheid van stemmendaardoor belemmerd wordt en men hierdoor den schijn op zich laadt van stemmen voor het eene werk te willen winnen door het andere er aan te ver binden. Andere leden vereenigden zich mef die zamensmel- ting. Sommige leden beschouwden deze werken als een nationaal belangwaarvan de uitgaven wel groot maar toch te overzien waren. Deze laatste meening werd echter, wat liet kanaal door Holland op zijn smalst betreft, door vele leden ernstig bestreden, en ofschoon de kosten voor den waterweg van Rotterdam naar zee beter te bereke nen waren, verklaarden die leden er zich toch tegen, dat die gcheele uitgave ten laste vau den staat zou gebragt worden. Verreweg de meesteleden wenschten behoorlijk te worden ingelicht aangaande den aanleg van nieuwe de fensiewerken. Daarna werd de vraag behandeld of de doorgraving van Holland op zijn smalst op staatskosten moest worden uitge voerd, dan wel of het weuschelijker ware, dit werk bij con cessie ter uitvoering aan particulieren over te laten. Omtreut dit punt waren de meeningeu der onderscheidene leden zeer verdeeld. De nu verleende concessie lokte een groot aantal bedenkingen uit. "Wat de uitvoerbaarheid betreft, was men over 't algemeen veel gunstiger voor den waterweg van Rotterdam naar zee gestemd. Men achtte de zaak echter vrij algemeen ook uit een technisch oogpunt nog niet genoegzaam toegelicht. De algemeene Synode der Nederduitsch Hervormde Kerk heeft dezer dagen hare beraadslagingen over liet door hare commissie ingediende concept-kiesreglement voortgezet en na velerlei discussien het Reglement voor de verkiezing van kerkeraadsleden in de Ned. Herv. Kerk met 9 tegen 7 stemmen, naar de eenparige adviezen der hoogleeraren en van den secretaris, finaal gearresteerd, om aan de stemming der provinciale kerkbesturen te worden onderworpen. Van dit reglement luidt art. 1 aldus: De gemeente benoemt hare ouderlingen en diakenen, hetzij regt- streeks, hetzij door een kiescollegie. Zij roept hare predi kanten door den kerkeraad, met inachtneming der bepalingen van het reglement op de vacatures en met eerbiediging der regten van derden. Art. 2. Het regt der gemeente tot benoeming van ouderlingen en diakenen wordt uitgeoefend door hare stemgeregtigde leden. Stemgeregtigd zijn alle meerderjarige, niet bedeelde en niet onder censuur staande mans-lidmaten, die bij den kerkeraad hunner woonplaats ge loofsbelijdenis afgelegd hebben of sedert minstens één jaar op ingediende attestatie door den kerkeraad als lidmaten erkend zijn. Een geschreven of gedrukt bewijs van stem- regt wordt aan eiken stemgeregtigde door den kerkeraad afgegevcu. Art. S. In gemeenten van niet meer dan 50 stemgeregtigde leden, benoemen deze de ouderlingen en dia kenen door regtstreeksche keuze, nadat hun voor elke vaca ture een dubbeltal door den kerkeraad is aanbevolen. In alle andere gemeenten geschiedt de benoeming door een kiescollegie. Art. 4. Tot leden van het kiescollegie ziju verkiesbaar allen, die ten minste sedert het einde vau het laatstverloopen burgerlijk jaar stemgeregtigd waren. Art. 5. Het kiescollegie bestaat voor een derde uit de leden van den kerkeraad, welks praeses en scriba als zoodanig ook in het kiescollegie fungeren. De twee andere deelen worden dooi de stemgeregtigden benoemd, nadat hun voor elke vakature een dubbeltal door den kerkeraad is aanbevolen. Art. 7. Telkens met het einde des jaars treedt zoo na mogelijk een vierde der door stemgeregtigden benoemde kiezers af. De rooster vau aftreding wordt door het lot geregeld. Dc af- tredeuden zijn terstond herkiesbaar. Art. 8. Op een der Zondagen van do maand Oct. worden de stemgeregtigden van den predikstoel opgeroepen, om zoowel in de tusschen tijds opengevallen als in de door aftreding openvallende plaatsen van het kiescollegie tc voorzien. De kerkeraad zorgt, dat de naamlijst der uitgevallen en aftredende kiezers met die der door hem aanbevolen kandidaten, alsmede de bepalingen van dit reglementvan den dag der oproeping af, gedurende ten minste ééne week ter openbare kennisne ming ziju. Correspondentie. Het stuk van X, over de Posterijen, is tc laat ontvangen om in dit nommcr te kunnen worden opgenomen. Ecnc zoete herinnering aan gure dagen en warme harten. Een goed woord vindt eene goede plaatsdit is mij bevestigd geworden en de laatste kermis zal mij heugenwaarbij ik onder gure rcgcubuijeu den hengel der liefde uitwierp en zoo goede vangst deed. Bij zes en twin tig mcnschenvricudeu heb ik ƒ68.50 ingezameld. Vier hebben zich ook voor dc toekomst verbondenschoon er niemand was, die mij liet blijken dat ik op ecu volgend jaar niet zou mogen tcrugkomeu. Liefde mag veel beproeven mits zij beleefd zij en er vriendelijk uitzie. Liefde met een norsch gelaat is ccue parodie op dc liefdadigheid. Ik zeg dauk voor de ontvangen bijdragen. Bijzonder verrastte mij een muntbillet van tien gulden, uit Alkmaar, ouder de letters Y.P. toegezon den. Een oud vricud in Amersfoortwicu zich nog menigeen herinnert verblijdde mij met eene coupon, betaalbaar met Zoo heb ik aan de hoofddirectie vau het Idioten gesticht kunnen over- makeu de som vau 85.92^. Is dat niet mooi? Waarde lleereu eu Vrou wen die mij zoo gul ontvangen hebtkunt gij er spijt vau hebben dat gij wel deedt? Mijne vingeren trillen, om uwe nameu hier neder tc leggen, maar de bescheidenheid deinst er voor terugalleen heb ik zeter mijner verantwoording, voor liet Hoofdbestuur blootgelegd. Daarboven behoeft het niet. Menigeen heeft op de kermis zijn zilver in de zinkput der ongercgtighcid laten vallen. Uw zilver voor de llersenkrankeu was eene feestgave, waar over Gods Engelen zich verblijden en ik ook Helder Aug. 1862. J. H. SONSTRAL. Nieuwedier 11 Aug. 1862. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling heb ik de hoofdartikelen gelezen voorkomende in de drie laatste nommers van uw geacht bladik ben het volkomen met U eensdat„de Natie wakker wordt", doch gij zult het hoop ik met mij eens ziju dat zulks ook meer dau tijd is en dat het wcnschelijk zal wezen om de Natie wakker tc houden. Ofschoon ik mij met vele uwer beschouwingen ten deze zeer goed kan vereenigenmeen ik minder juist te vindcu uwe gevolgtrekking als zoude de kiezers-vereeniging „Eendrayt maakt Magtals gevestigd kunnen w orden beschouwd alleen uithoofde drie van dc vier door haar gestelde caudidateu zijn gekozen. Immers als het deze omstandigheid alléén isdie haar als gevestigd moet doen doorgaan, dan vrees ik dat ze nog volstrekt niet als zoodanig kan genoemd wordenwantdrie harcr candidnleu werden ook door an dere aanbevoleneu van deze drie waren er ticee die zonder aanbeveling toch zouden gekozen zijn de vierde caudidaat van „Eendrayt maakt Magt", voor wien door haar alles is beproefdalles is op 't spel gezetdie vierde candidaat is niet gekozenbij nadere beschouwing blijft er dus weinig over van hctgecu zij heeft uitgerigt. Vergun Mijnheer de Redacteur het bovenstaande ecu plaatsje iu uw veel gelezen blad en ontvang de verzekering der hoogachting vau uw be- steudigen lezer, B. B. Om den wille der onpartijdigheid liebbeu wij dit stukje opgenomen. Mij bchoudeu ous echter voor om er iu een volgend nommcr op tc antwoorden. Red. Al dc patentregt eu andere belasting betalende schilders-werkbazen in deze gemeente, op één na hebben tegen demede door hen gekozen leden vau den raad eene naar zij meeneu regtmatige griefzij vermeeuen dat zij door de door hen gekozen leden van den Raad moeten worden vertegenwoordigd en bij gevolg dat door hunne vertegenwoordigers hun aller belangen op eene billijke eu onpartijdige wijze in het oog moeten worden gehouden. Geen bevoorregtiug, maar gelijkstelling verlangen zij. In dien geest is reeds voor bijna twee jaren een rekwest bij den gemecute-raad ingediend, geteekend door verscheidene schildcrsbazen waarop nooit cenig antwoord is ontvangen eu waarvan niet bekend is, dat het ooit in behandeling is genomen. Daarom achten zij het indienen vau een tweede rekwest eene ijdele poging, maar geven op deze wijze publiciteit aan hunne zaak om daardoor dc aau- dacht van hunne vertegenwoordigers daarop te vestigen. Het is bekeuddat de Jayt op Eenden iu alle plaatsen van ons Vader land vroeger geopend wordt dan te Texel, waar dat heugelijk tijdstip voor de jagers eerst aanbreekt op 16 dezer, terwijl iu Noordbraband die opeuing reeds plaats had den 2k of 25 Julij iu Overijssel eu Drenthe omstreeks denzelldcii tijdeu in Noordholland den 2 Augustus doch voor Texel is zoo als ik zoo even zeide eene uitzondering gemaakt; eerst deu 16 dezer maandgeen minuut vroeger mag men daar jagt maken op eenden bout. De jagers aldaar weten nietwat zoo wel dit als voorleden jaar tot liet maken van deze uitzondering aanleiding heeft gegeven en zulks in een gedeelte onzer provinciedat voorzeker ouder het wildrijkste mag gerekend worden tc behooron; zij beklagen zich, voor hunne jagtaktc even veel te moeten betaleu als in andere streken van ons landw aar dc lief hebbers vau de jagt reeds voor lang hebben kunnen profiteren vau de ge legenheid, terwijl zij er van verstóken ziju, en grootendeels zullen blijven door deu zonderlingen maatregel van exceptie voor Texeldaar de eenden gewoonlijk half Augustus de plaatsen der broeijiug reeds hebben verlaten om op de zoogenaamde waarden hunne residentie tc vestigenalw aar ze nagenoeg niet zijn tc genaken. Als maatregel van bescherming zoude ik het vrij wat doelmatiger vin den dat op liet zoo ergerlijke zoeken van eijeren dier beesten (dat welligt ook in verboden tijd geschiedt) zorgvuldig werd gelet cn tegen elke over treding streng gewaaktwant sommige cijercnzoekcrs maken er een broodwinning van, cn vernielen daardoor tienmaal meer dan alle jagers tc zamen in een geheel saizocn kunnen schieten. Texel Augustus 1862. J. L.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3