vlottend deel daarvan niet te vergeten, nooit iets gebeuren zal, waarop als men wil, aanmerkingen te maken zullen zijn, daarvoor, Mijnh. de Voorzitter, kan ik niet instaan hoe ingenomen ik ook beu met den ijver van onzen, titularis. De Comm. en zijn personeel kuuncu niet altijdal werd de po litie nog tienvoudig uitgebreidmet de punten bekend zijnwaarop men voornemens is misdaden of overtredingen te plegenmaar, dat men hier voor het vervolgzoo lang wij onzen Comm. bezittenongestraft misdaden, of grove overtredingen zal kunnen plegen wanneer die namentlijk ter ken- nisse van onzen titularis of zijn onderhebbende ambtenaren komen, of zelve door hen zijn opgespoord, dit, Mijnh. de Voorzitter, meen ik te mogen betwijfelen. Ik geloof zelfs dat de liefhebbers van het kwadezich ten deze wel twee malen zullen mogen bedenkenalvorens zij wet en orde overtreden. Vergeef het mijMijnh. de Voorzitterals ik in dezen wat uitvoerig ben geweest, liet onderwerp bragt er mij toe. Ik acht het mijn pligt te zijn, wanneer ambtenaren onzer gemeente, ter dezer plaatseeu alzoo op oilici- ccle wijze van pligtsverzuim worden aangeklaagd en mij zulks eenigzints twijfel achtig voorkomtdie aanklagt te oudcrzockenen het resultaat van dat onderzoek aan den raad ter zijner beoordeeling over te leggen. Daarop Mijnh. dc Voorzitter, heeft ieder onzer ambtenaren wier lot aau onze zorgen is toevertrouwd, de grootste, de heiligste aanspraak. Do Voorzitter stemt toe, dat de Comm. van Politie in zijne functie zeer ijverig is, en vereeuigt ziclr met den lof liem door den lieer de Breuk tocgebragt. Voorts wordt bepaald dat de aangehaalde lijst van over tredingen voor de leden van den raad aan de Secretarie ter inzage zal worden ncdcrgelcgd. De Voorzitter neemt liet woord, en zegt, alvorens de ver gadering te sluiten, eenige woorden tot den heer Boomsma te willen rigten, geene woorden van lof, maar woorden van herinnering bij zijne aftreding, wegens gevorderden leeftijd, als lid van deu raad. De Voorzitter haalt hierbij aan, dat de lieer Boomsma, gedurende 40 jaren als lid van deu raadaltijd de belangen der gemeente met lust en ijver heeft behartigd, en hoopt dat hij nog vele jaren het genoegen mag smaken om den lang verdienden rust te genieten. De heer Boomsma bedankte den Voorzitter en de leden van den raad voor de vele blijken van genegenheid en vriend schap, waarin hij zich tevens verder aanbeveelt. Buide toespraken werden door do leden begroet met luid handgeklap. Daarna werd de vergadering gesloten. POLITIEK OVEKZIGT. De ongelukkige toestand van zaken in Italië blijft nog dezelfde. Velen hadden gehoopt, dat Napoleon op den 15 Augustus het lot van zoovele duizenden met een enkel woord en zonder bloedvergieten zou hebben beslistNapoleon heeft gezwegen, en ter wille van de eenheid van Italië, zijn eigen rust niet in de waagschaal durven stellen. Wat zullen nu de gevolgen zijn? Zoo als het zich laat aanzien, zal Gari baldi zich niet van zijne plannen laten aftrekken, en schijnt een bloedbad onvermijdelijk. Ontzettend zal de strijd zijn, en bij de groote sympathie die de zaak van Garibaldi alom in I talie verwekt, zou eene overwinning van hem, die tegen zijn wettigen vorst opstaat, om toeli voor en in het belang van dien vorst te strijden, tegen den beschermer van Italië, niet tot do onwaarschijnlijkheden belmoren. Maar de gevolgen zijn niet te voorspellenook wanneer Garibaldi eene nederlaag lijdtook kan de voorvechter vallenook kan het leger verslagen worden, doch daarmede is de geest die thans in Italië heerscht, nog niet vernietigd. De bcrigten uit N.-Amerika zijn in den laatsten tijd weder minder gunstig voor de hoop op een spoedig einde van den burgeroorlog. Men merkt vooral opdat het Z. leger vooral door den spoed, waarmede het zijnebewegingen volbrengt, zijne kracht verdubbelt. liet leger voor Richmond moet zich nu weder verdeeld hebben, om hier en daar onverhoedsche aan vallen te doen, en op het oogenhlik van 't gevaar zich voor de hoofdstad te vereenigen.Ook de guerilla-bendcudie zich uit'voorstanders van liet Zuiden in Tenessel, Kcntucky en Missouri vasten voet verworven hebbendoen veel kwaad. In die Middenstaten ontstaat toch weder meer ontevreden heid over de houding van het Noorden. Immers zijn de president Lincoln en de uit de middenstaten afgevaardigde congresleden, bij het sluiten der zitting van het congres in slechte verstandhouding van elkander gescheiden. Het vraag stuk der slavernij is de oorzaak der onecnigheid tusschen hen. Immers de zuidelijke staten zijn verbruikers, om zoo te zeggenmaar de middenstaten de voortbrengers van ne gers. In Missouri, Kcntucky, enz. wordt veel werk gemaakt van liet aanlokken dier menschelijke lastdieren, en dit is een zeer winstgevend bedrijf van grooten omvang geworden, sedert do slavenhandel verboden is, en de aanvoer van ne gers uit Afrika dientengevolge belet wordt. Dc naar Mexico bestemde troepen zullen allen in de tweede helft van Augustus ingescheept zijn. Er zijn ten minste in dien zin bevelen aan de maritime prefekten ge zonden. Dc schepen, die de troepen in Algiers moeten in nemen, zullen eenige dagen vroeger vertrekken, zoodat zij Ie gelijker tijd dc straat van Gibraltar kunnen passeren. 1TISTJWSTIJDI1T5B1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 Augustus 1862. Gisteren had alhier de plegtige ter aardebestelling plaats van den heer Weehuizenin leven hoofdopzigter bij de dokwerken alhier, een man die zich voortdurend loffelijk onderscheide door getrouwe en ijverige pligtsbetrachting. Voor zijn talrijk gezinaan wien hij in een krachtvollen leeftijd zoo onverwacht werd ontrukt, is deze slag bijzonder treffend. Bij het graf werd eene lijkrede gehouden door den WelEerw. Zeergel. heer Moorrees, predikant alhier. Zaturdagjl. is, tengevolge van aauzeiling in het Noord- Hollandsch kanaal, gezonken, eene ligtcrschuit, geladen met suiker uit het schip Doggersbank. De bejaarde schipper, P. Bakkeris door dit verlies bijna troosteloos. Gisteren heeft in de Middenstraat alhier, ten gevolge van plagerijen eene ernstige vechtpartij plaats gehadtusschen een slagtersknecht en een metselaar; aan laatstgenoemde zijn met een mes belangrijke wonden, vooral aan deu hals toege- bragt. De eerste is in verzekerde bewaring genomen. Zondag jl. is de majoor Jhr. Neukirchen, genaamd Nyvenheim, alhier gearriveerd, en heeft gister morgen het commando over het alhier in garnizoen liggend gedeelte mariniers overgenomen. Tevens is bij het gedeelte mariniers alhier geplaatst, de 2° luit. van Welij. Op het Wachtschip alhier geplaatst de Officier van administratie 1° kl. W. O. Olivier ter vervanging van den heer C. Verbras. I Woensdag as. zullen eenige muziekanten, onder direc tie. van de Heeren E. C. Strieder en R. J. C. van de Weert, in het lokaal Tivolieen Concert cn Bal geven. Wij hopen dat de directie, voor de kosten die aan dergelijke onderneming verbonden zijnmoge schadeloos ge steld worden door een ruim bezoek; en wanneer dit het ge val is, mogen de liefhebbers van muziek en dans zich vleijen dat dergelijke partijen zich voortaan van tijd tot tijd zullen herhalen. Naar wij vernemen, zal er in den loop der volgende week in het lokaal Tivolieen zeer prachtig concert worden gegevendoor het muziek-gezelschap der Furstenauer Capelle onder directie van den beroemden kapelmeester P. Th. Sen- teck. Dit gezelschap bestaat uit 20 personenen is te Alk maar geëngageerd voor de tegenwoordige feesten en de op lianden zijnde kermis; na afloop daarvan weuschte het ge zelschap een uitstapje naar hier te doen, waaraan wij het te danken zullen hebben de talenten dier beroemde virtuosen te kunnen bewonderen. De inteekenlijst van dit concert zal binnen weinige dagen worden aangeboden. Voor de in aanbouw zijnde en bijna voltooide zee sluis van het Maritime Etablissement alhier, worden dage lijks de ijzeren deuren alhier verwacht, genoemde deuren zijn aan de Kinderdijk vervaardigd, en reeds voor eenige dagen van daar afgezonden. Men berigt ons van Terschelling dd. 17 dezer, dat de werkzaamheden aan het wrak the Luline, in de vorige week zijn hervat. Men heeft een paar duikingen beproefd, waarbij zijn opgehaald 1 koperen hoepeltje en 2puttingijzers, maar geene gouden of zilveren voorwerpen. Het is echter te verwachten, dat de duikers bij gunstiger gelegenheid gelukkiger zullen zijn, aangezien men bespeurd heeft dat cr harde voorwerpen in den bodem gezakt zijn, welke men later hoopt hoven te brengen. Onder de bcrigten van Japan vindt men, dat onze Consul-Generaal aldaar voor elk der weduwen van de Kaps. Dekker eu de Vos weder 700 spaanschc matten van de regering heeft ontvangen. De Jap. regering heeft aan onzen consul verzocht voor hare rekening te ontvaugen een oorlogschip met stoomver- mogengeheel uitgerustzij wenscht daarbij 6 a 8 jonge lieden naar Nederland te zendenom den scheepsbouw te loeren. Als chef van het hospitaal te Nangasaki wordt een geneesheer uit Nederland gewacht tegen eene maandelijksche bezoldiging van 400 dollars. In den nacht van den Scn Mei heeft te Kanagawa een verschrikkelijke brand gewoed, en heeft die Jap. stad vernield; al wat in 1859 en 1860 is gebouwd, is vernietigd; 5 a 600 koopmanshuizen, waaronder de prachtigste winkels zijn verwoest. Ook het Ned. consulaat werd weldra door de vlammen bedreigd, maar bleef behouden. Men borg echter dadelijk wat men kon. Toen dc consul aan een Jap. olllc. o. a. het. portret van den koning cn dc koningin gaf,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2