BURGERLIJKE MD BER GEMEENTE TEXEL. Het stelsel om candidaten in de couranten aan te be velen voor hooge staatsbetrekkingenis thans ook door eer zame Israëlitische burgers van Gouda toegepast op de ver kiezing van een lid voor den Israëlitischeu kerkeraad aldaar, lu do Goudsclie Courant toch, leest men de aanbeveling van den heer J. S. Keijzerin plaats van den heer Nathan Salomon van Praag, door //eeuige kiezers". '/Denkt er niet te ligt over", zoo spreken zij hunne geloofsgenooten toe, "want het is immers bekend, dat alle zijne loopers (die van van Praag) die loterijbriefjes voor hem verkoopen, bijna ge noodzaakt zijn hem te stemmenen het is meermalen ge bleken, dat hij bij dergelijke gelegenheden ook zich zeiven stemde; ligt u kerk en armen na aan het harte, komt dan aanstaanden Zondag en kiest den heer Nathan Salomon van Praag niet. 3tnge3onben ^tuüïkn. In de laatste vergadering van den Gemeenteraad Leeft Let lid de Breuk op eeue krachtige wijze de verdediging op zich genomen van den Commis saris van Politie, tegen eene beschuldiging in eene vórige zitting tegcu dien Leer ingebragt. Velen hebben met mij die rede met genoegen gelezen omdat ze overtuigd zijn dat de ingebragtc bezwaren en voorgewende ver zuimen meerendeels overdreven zijn en zich laten terugbrengen tot onbedui dende nietigheden. Wat de heer de Breuk echter niet gevraagd heeft, vraag ik hier „Is de publieke zitting van den Raad de plaats om beschuldigingen en klagtcn over nalatigheid enz. tegen gemeente-ambtenaren in te brengen Indien ze gegrond waren, behoeft dan 'tgeheele publiek ze te weten? Amb tenaren die hun pligt verzuimen moeten door hun chef worden vermaand, maar niet door een raadslid, dat daartoe niet bevoegd is. En wanneer die ambtenaar er bij tegenwoordig is als zulk eene klagt tegen hem wordt in gebragt kan hij zich niet eens verantwoordenhij moet alles geduldig aanhoorenhoewel hij de onwaarheid kan aantoonen. Maar er is meer. De verslagen van de gemeenteraden worden elders gelezen en klagten over een' ambtenaar, voornamelijk over iemand die half rijks- half gemeente-ambtenaar ismaken ook daar ecu' ongunstigen indruk. Een lid van den raad moest zich dus wachten van beuzclingen zooveel ophef te maken. En waarachtig hij die de lijst der klagten leest, moet er om lagchen als hij de overdrijving nagaatwaaraan dat lid zich schuldig maakt. Men zou meenen dat de veiligheid van personen en goederen gevaar loopteu dat door pligtverzuim van den Commissaris alhier, moord en roof aan de orde zijn. En wat is 't? De keur op het bouwen wordt door enkelen niet naauwkeurig opgevolgddaar de deuren der schuttingen naar buiten in plaats van naar binnen opengaaneen hoopje asch ligt in eene achterbuurt op straatenz. enz. Eene grootc grief is vergetende Commissaris heeft nooit de naauwkeu- keurige inspectie zoover gedreveu als 't bewuste Raadslid, hoe zou 't hem anders ontgaan zijn dat er achter de rasters een bewaarschool waswelker eigenaresse ze cigenmagtig en „officieel" „plaatselijke bewaarschool" noemde De gevolgen hiervan zoaden onberekenbaar geweest zijn indien 't raadslid het niet tijdig bemerkt haddcde Voorzitter werd dan ook daarover geïn terpelleerd, want ook deze was als burgemeester schuldig aan 't toelaten van dit vergrijp tegen de ^officieliteit", en het bord de steen des aanstoots verdween en de bewaarschool werd particulier. Burgers en inwoners der gemeente, ziet hoever dat lid zijne zorgen over u uitstrekt, de minste over tredingen worden door hem bemerkt en aan het licht gebragtonoplettende ambtenaren openlijk vermaand en voor de gelden die gij aan belastingen opbrengt worden (de lezer gelieve dit ieder naar zijn eigea gevoelen intevullen.) Niemand die met den stand der zaken bekend is, zal eenig gewigt hechten aan de overdreven voorstelling van het Raadslidmaar onaangenaam is ze voor den Commissaris dien het aangaat. Uit Hcllevoctsluis hier heen ge plaatst was de roep van zijn ijver en kunde hem voorafgegaan voorname lijk de officieren en manschappen der Marinekenden hem hetzij persoonlijk, hetzij bij naam. Algemeen was het oordeeldat hij de man was dien we hier hebben moesten als bij uitstek voor die betrekking geschikt. En thansna het verblijf van slechts eenige maanden wordt hem in eens „nonchalance, achteloosheid, onnaauwkeurigepligtswaarneming" of hoe men 't nemen moge, in eene officiële raadsvergadering in 'taangezigt gesmeten, en nu die beschuldiging wederlegd wordt door een ander Raadslid, bewaart de aanklager het stilzwijgen. Men zal toch niet aanvoeren dat 't Raadslid in ccnc volgende vergade ring zal antwoorden of dat hij door de rede van den Heer de Breuk ver rast is geweest en dwirom niet onmiddelijk repliceerde. De bewijzen voor zijn beweren moeten in zijne hand zijn en de door hem geconstateerde feiten moeten geen nader onderzoek noodig hebben anders had hij de feiten van beschuldiging evenmin „officieel" in den Raad kunuen brengenals de jufvrouw van de bewaarschool „het regt" had den titel vau jufvrouw van „de plaatselijke bewaarschool" te voeren. Een ander punt wensch ik echter hier te bespreken: „Zoo het waar is dat de verordeningen slecht worden nageleefd zoo het waar is dat de Commissaris van politie enkele overtredingen niet gezien heeftzoo het waar is dat het politie-wezen zich in een' onvoldoenden toestand bevindtzoo het waar is dat hier veel voorvalt wat men had ku.ineu voorkomen door verstandige maatregelenbij wien ligt de schuld Waarschijnlijk niet bij den tegenwoordigen Commissaris van Politie. Reeds de vorige Commissaris klaagde over het geringe personeel der po litie en over de groote schrijverij aan die betrekking verhouden. Van alles moest hij zelf proces-verbaal opmaken, getuigen hooren enz. enz. Desniet tegenstaande nam de Raad, en wel voornamelijk op 't voorstel van het bewuste Raadslid, het besluit, de toelage der vier rijks-veldwachters inte- trekken, en twee agenten van politie daarvoor aau testellen. Ergo, ver mindering van personeel. Te vergeefs toonde de Voorzitter in die verga dering bet nadceligc van dit besluit aan, te vergeefs wees hij er op dat de politie daarmede niet zou gebaat zijn, dat men daardoor het paard aehter den wagen bond. Alles te vergeefs, het besluit ging er door en werd tot nog toe niet uitgevoerd. Mijne verbazing steeg ten top, toen ik in No. 127 dezer Courant het verslag der laatste vergadering voor oogen kreeg. Ik kon 't niet gelooven eu toch niet aan de onnaauwkeurigheid gelooven die het Raadslid vroeger 't blad voor de voeten wierp, zoo ik mij niet bedrieg in dezelfde verga dering waarin de Commissaris beschuldigd werd. De Ilr. Strootman kon zich niet herinneren dat de reorganisatie van 't politie-wezen in bp- ginsel door den Raad was aangenomen Was 't hem ontgaan dat hij zelf de toelage aan de veldwachters bestredeu had op voorbeeld van Urk en Petten (welk voorbeeld later bleek onjuist te zijn)? Is 't hem ontgaan dat hij zelf zoo onverwacht kwam met ziju voorstel dat de Wethouder C. Bak ker Bz. zich niet genoeg ingelicht verklaarde eu verdaging der discussie wenschte waartegen de Hr. S. protesteerde op grond dat de begrooting aau Gedeputeerde Staten moest worden ingezonden De zittingen vau deu Raad zijn openbaar, geen woord van hetgeen daar gesproken wordt kan men later terugnemen noch aanklagtc, noch verdediging. Heelt 't Raadslid eeue wat korte memorieweluu de discussieu over de politie zijn gehouden op Dingsdag 26 November 1861eu staan te lezen in No. 53 van deze Cou rant vau Zaturdag 30 November. Nog vindt de heer Strootman in 't verslag van de zitting van Zaturdag 28 December, No. 62, de navolgende w oorden „De Voorzitter stelt voor de rijks- en gemeeute-politie gedurende een half jaar in statu quo te laten. Wordt aangenomen". Het was dus niet te verwonderen dat thans dit punt wederom ter sprake kwam, maar wel zuinigheid te hooren prcckeu uit den mond van dat Raads lid. Vier duizend guldeu was te veel voor de uitbreiding der politie op eene plaats als deze; eeue plaats die meer dan eenige binnenstad, eene groote, solide en active politie behoeft eene plaats waaruit dieveu en moordenaars, bankroetiers en anderenterstond de wijk kunnen nemen naar Eugeland En waarom was ƒ4000 te veel Omdat N. B. de marine-haven door schild wachten bewaakt wordtalsof deze zich met de gemeente politic bemoeijen, en iets anders verlaugen dau afgelost te worden. Onbegrijpelijk is hetthans waar eene uitgaaf van 4000 nuttig en noodig is, ze te hooren betwisten door den heer S. die toch anders zulke spaarzame beginselen niet is toegedaan. Bruggen Doodgravers-woning met receptie-kamer voor damesenz. enz.deze vorderen de gelden der gemeeutemaar de politie moet blijven zoo als ze is hoewel Burgemees ter Commissaris de Raads-Coramissie zelve die den toestand onderzocht heeft, ze onvoldoende verklaarten ieder onpartijdige zich met de heeren Graat eu de Breuk onze consequente vertegenwoordigers moest vercenigen. Mevrouw Sablairollcs zou bij 't lezen van de laatste verslagen vau den Raad uitroepen O die verkiezingenze geven stof tot denken. M. Menschen die onwaarheid spreken zien niet regt uit, maar op den neus, als hadden zij een wegwijzer noodig omdat zij verdwaald zijn. MIDDEL OM VLIEGEN UIT DE KAMERS TE HOUDEN. Men vermenge de verfstof, die men voor het beschil deren der kamers gebruikt, met laurier-olie; de vliegen kunnen de reuk van deze olie niet verdragen. Van 21 tot 27 Augustus IS62. ONDERTROUWD Hendrik Timmer oud 23 jaren cn Trijntje Keijzer oud 22 jaren. GEHUWD: Gcene. GEBOREN Aaltje, d. van Jan Stark en Jannetje Buis. Jannetje, d. van Gijsbert Kiljan en Nceltje de Groot. Niesje d. van Jan Thiessen cn Pietje de Oude. OVERLEDENWillem Hendrik Bakker Jansz. oud 2 jaren. Pieter Schuit Dirksz. oud 5 jaren. MARKTDEIIIGTEIV. ROTTERDAM 28 Augustus. Van Tarwe verkocht 128/129 fg witbonte Poolsche tot f375 per 2400 Ned. £g. Rogge 145/2 (8 Berdiansky f 210- SCIIIEDAM 28 Augustus. Rogge verkocht, 148 (6 Libau f228 ct. f 227 6/w. 143 fg Course f229 6/w. 143 tg Riga Poolsche f220 3/m. DELFT 28 Augustus. De prijzen der Boter waren op heden van f46.a f51.per vat. GRONINGEN 26 Augustus. Boter. De prijs was hedeu als volgt: le soort 1 /4 ton, f33; l/3 ton f 162de soort l/4 ton, f30, l/8 ton, f 14.50. De aanvoer vau Run deren was heden ruim met flaauwen handelhet verkochte tot vorige prijzen schapen met redelijken aanvoer eu de verkoop tamelijk van f 12 tot 17; varkens ruim aangevoerd, evenwel trage verkoopouden van f 28 tot 46 biggen van f 6.50 tot 28. SCHAGEN 28 Augustus. Paarden f30 a 150. Veulens f50. Stieren f60. Vette Gelde Koeijen f130 a 200. Melk Koeijen f70 a 90 Nuchtere Kalveren f9 L 13. Magere Schapen f8 a 14. Vette Schapen f16 a 26. Lammeren f6 a 12. Magere Varkens f 10 h 14. Biggen f3.50 a 6. Konijnen 5 a 60 ets. Kippen 40 a 60 ets. Eenden 30 a 50 ets. Duiven 40 a 60 ets. Boter 72^ ets. per kop of 97 ets. per Ned f§. Kaas 20 a 35 ct3. per Ned fg. Kip-Eijeren f2.30 a 2.40 per 100. PURMERENDE 26 Augustus. Aangevoerd 141 Runderen. Handel iets vlugger. 24 Paarden. 102 Vet te Kalveren. Handel vlug; de prijs was van 40 tot 60 ct. per ned. fg 30 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f7 tot 18 per stuk. Vlugge handel. 60 Vette Varkens. De prijs was van 40 tot 47 ct. per Ned. f8; de handel vlug. 61 Magere Varkens, van f10 tot 14, en 314 Biggen, van f 4.tot 5.50 per stuk. Handel stug. 1031 Schapen en Lammeren. Vlugge handel. Kip-Eijeren f 2.40 Eend-Eijeren f 3.30 per 100 stuks. 460 mud Appelen f 2 a 2.50 en 62 mud Peren a f2 tot 2.25. Boter. Van f 0.90 tot 1.per Ned. ffê. Middenprijs f 0.95. Kaas. Aangevoerd 227 Stapels Kleine en 11 Stapels Middelbare. Hoogste markt. KI. Gras f26.25 enkele f26,50, Middelb. f25.50, per 50 Ned. fg. Gepasseerden Dingsdag zijn ter waag gewogen 160 Stapels Kaas, wegende 40225 Ned. fg de hoogste prijs was voor Kleine Gras f 26.25Middelbare f25.Aangevoerd 620 Ned. Boter. LONDEN 28 Augustus. Tor veemarkt waren aangevoerd: 1120 Runderen; 8180 Schapen en Lammeren; 463 Kalveren; 160 Varkens. Prijzen: beste Runderen 5/ Schapen en Lammeren 5/2Kalveren 5/6 Varkens 4/8.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3