3|n0C5anbcn jjtulifteii. Het bouwen van de landhoofdenpijlersenz.voor 2 draaibruggen over het Groot Noordholl. Kanaal, zal, wegens de te hooge aannemingsom, den 18 dezer, herbe steed worden. Z. M. heeft den luit. ter zee le kl. W. F. van Erp Taalman Kip, thans in Oos-Iudie, op verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De luit8, der art. Ivuyper en Suabilié zullen bij de stapel- en constructicmagazijnen te Delft worden vervangen door de 1° luit3, der art. In de Betou en Boerrigtcr. Dingsdags jl. heeft in (le vergaderzaal van de Staten van Noord-Holland de algemeene vergadering plaats gehad van 't Koninkl. instituut van ingenieurs. In deze bijeen komst heeft o. a. de civiele ingenieur Huet eene voordragt gedaan tot betoog van zijne stelling, dat, indien men eeneu waterweg van Amsterdam naar zee wil daarstellendoor middel van eene doorgraving in Noord-Holland, een open kanaal zonder sluizen uitvoerbaar is en in stand kan wor den gehouden. De spreker heeft deze zijne voordragt toe gelicht met eene duidelijkheid en naauwkeurigheid, welke de talrijk aanwezige deskundigen heeft overtuigd, dat zij een nader onderzoek overwaardig is. Vermist geen der aanwe zigen daarop het woord heeft verlangd, heeft de voorzitter, de generaal Delpratde verdere beraadslaging over dit ont werp tot de volgende bijeenkomst verdaagd. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de in stelling van eene jaarlijksche Wolmarkt in het dorp aan de kruisvaart in de gemeente Haarlemmermeer goedgekeurd. - In het Weekblad van Purmerende leest men dat de ge meenteraad in de stad van Enkele huizen heeft besloten, de geneesheeren en geestelijken aan de brandspuit te plaatsen, en wel in deu rang van Pompers. Dezer dagen werd te Waalwijk een brief op den post gedaan, waarin een bankbillet van f25 en een wissel waren gesloten; de brief is niet aan zijn adres te Amsterdam be zorgd, doch de wissel wel ter betaling aangeboden. Deze zaak maakt thans een onderwerp van 's regters bemoeijingen uit. Daar de duinzand-winteraardappelen bij het rooijen bijzonder goed uitvallen, schrijft men uit Noordwijk, dat men redelijk civiele prijzen verwacht. Te Meppel werdbij het trekken van een schip door een vader en zoon, de lijn door een snel voorbijvarend schip medegevoerd; de vader had zich ontspannen de zoon niet, zoodat deze in het water en onder het schip werd gesleepteerst geruimen tijd later kon men het lijk opvisschen. Het Deensehe blad Fadrelandet deelt in een zijner laatste nommers mede, dat bij Christiaan van Denemarken een schrijven van koningin Victoria is ingekomenhoudende officiële aanvrage om de hand van prinses Alexandra voor den prins van Wallis. De Great-Fastern, die men vreesde, dat in brand was geraakt, is in Elushing Bay voor anker; de boot is op een rif gestootenmaar heeft zoo weinig letsel bekomen dat als zij niet te New-York kan hersteld worden, zij de terugreis veilig kan doen. Maandag nacht is te Liverpool in een armgesticht brand ontstaan, met dat noodlottig gevolg, dat al de aan wezige kinderen in hunne slaapzaal door den stikdamp of onder het puin den dood vondenterwijl zelfs twee op- passters en een meisje bij de pogingen tot redding zijn omgekomen. Er schijnt gegronde reden te bestaan voor de hoop, dat een surogaat voor katoen is gevonden, hetwelk in alle opzigten deze stof kan vervangen. Dit berigt van de ontdekking eener grondstof, die, naar men zegt, in kleur, lengte, stevigheid en sterkte met het Amerikaansch katoen gelijk staat, wekt algemeene belang stelling, zelfs buiten die kringen, welke er regtstreeks be lang bij hebben. In den ruwen staat, zegt men, schijnt zij wel in allen deele met Amerikaansch katoen overeen te komen; maar wat de bewerking betreft, zoo bestaat bij sommigen toch de vrees, dat de uitvinding wel eens minder waarde zou kunnen hebben dan men denkt. - De Pr inca Jcróme, die Eransche troepen naar Mexico zoude overbrengen, is op de reede van Gibraltar verbrand. De epuipage is gered; tiet schip is verloren. Een ander schipde Fleurusdat ook troepen naar Mexico overbragt, is door een ander Eransch schip aangevaren en heeft schade beloopen, waardoor het in Gibraltar is moeten binnenkropen. De Wagram. zal weldra Toulon verlatenhet zal de passagiers van de Prince Jérdme overnemen. Een te Baltimore gevestigd Fransch haarkapper maakt thans buitengewoon goede zakendoor den verkoop van een geheel vreemdsoortig artikelQrijze-haren-water." Dit water dient niet om grijze haren zwart of bruin te verwen, maar wel om zwarte of bruine haren grijs te maken. Zooals be kend is, is thans in het Noorden der Ouvcrecnigdc Staten de conscriptie uitgeschreven en wordt elk middel te baat genomen om zich daaraan te onttrekken. Uit Lemberg meldt men: Een conducteur van den spoorweg in Galicië werd verdacht sigaren gesmokkeld te hebben. De beambten der Douanen onderzochten den man', maar zij vonden in zijne zakken vijf gouden haken en nog andere zilveren cu gouden snuisterijen. Men nam hem hierop in hechtenis en stelde ten zijnen huize een onderzoek in. Daar vond men een geheel magazijn van linnen, klecding- stukkenbont en andere voorwerpenwelke hij uit de baga- gie van reizigers gestolen had. Sedert vijf jaren was hij beambte bij die spoorweg-maatschappij. Uit Presburg in Hongarije verneemt menIn een aldaar zeer bezocht logement waren op 31 Aug. jl. zeer vele gasten verzameld, dat de hitte er onverdragclijk was en een gezelschap van nog dienende en gepensioneerde hoofdofficieren gaarne ecu der vensters geopend zag. Dien tengevolge verzocht men aan een lieer, naar het scheen een burger, die voor een der vensterramen zat, om het raam open te laten. Deze antwoordde, dat hij aan rhumatiek leed en niet tegen den togt kon en dus verzocht het raam te mogen toehouden. Niettegenstaande deze verontschuldi ging sprong een luitenant van de gendarmes van tafel op en opende de beide ramen. Daarop stond de heer, die voor het vensterraam zat op, en zeide: //Mijnheer, gij zijt lui tenant ik ben kapitein. Ik verzoek van u uw kaartje, hier hebt gij het mijne. Dingsdag zien wij elkander weer." Daarop sloot hij het venster en ging bedaard zitten. Ge troffen door den moed van den vermeenden burger, wilde het gezelschap aan de zaak eene andere wending geven maar te vergeefsliet duel had plaats en de luitenant kreeg een sabelhouw over zijn gezigt. De New-York Tim.es is van meening, dat de Noor delijke Staten thans in de tussclienkomst van Frankrijk Engeland en Rusland zouden bewilligenmits die bemidde ling tot grondslag heeft de terugkeer van het Zuiden tot de Unieeene tussclienkomst daarentegendie gebaseerd zou zijn op de onafhankelijkheid van het Zuiden, zou zegt het blad door het Noorden als eene vijandige handeling ten zijnen opzigte worden aangemerkt. De dagbladen van Constantinopel bevatten zeer uit- loopende berigten betreffende de oorzaken der moordtoo- neelen, den 14 Augustus in het dorp Ketinani nabij Mau- rach voorgevallen, liet Journal de Conslantinople beschul digd de Christenen, den eersten aanval te hebben gedaan tegen het Tursche dorp Bechen, en zegt dat Azis-paclia de aanvallers streng heeft gestraft. De Courrier de V Oriënt bevat daarentegen een schrijven, waarin Aziz-pacha wordt beschuldigd, de Armeniërs te hebben ontwapend, 200 per sonen, zoowel mannen als vrouwen en kinderen, vermoord te hebben, en het dorp, alsmede de daaraan grenzende kloosters aan plundering en brandstichting te hebben over geleverd. Het blad dringt er op aan, dat Azil-pacha in staat van beschuldiging worde gesteld. De doodgraverswoning met receptie-kamer. Wanneer de lust tot bouwen niet geheel en al bekoeltzullen wij op do begraafplaats een doodgraverswoning met receptie-kamer zien verrijzen. Velen stellen dit plan op rekening van de manie om te bouwenanderen noemen liet geldverspillingweer anderen kerkliofschennis. Zij vinden het ongepast dat op den Godsakker eene receptie-kamer zal worden gebouwd. „Waar moet dat heen?" zeggen zij. „Eerst vraagt men een glas water, dan een glas melkeen kop koflij of theehet zal niet lang duren of dc behoefte doet zich gevoelen aan bier, wijn ensterke dranken. En als de droefheid der nabestaanden reeds gelenigd is, door het vooruitzigt op eene erfeniszullen zij na het gebruik van gecstrijko en opwekkende dranken verlangen naarmuzijk voor den daus Zij gelooven nu wel nietdat het Edel Achtbaar Bestuur tot dat einde de receptie-kamer wil bouwen, maar zulke misbruiken kunnen van tijd tot tijd insluipen. Een gewezen kasteleiu vau de Tuintjes verzocht aan den Gemeenteraad om den straatweg te verlengen langs zijne herberg naar de begraafplaats. Bit request werd gewezen van de hand. Na het voorlezen maakte een der Wet houders zeer naïf dc aanmerking „Men wil ons voorbij de Tuintjes naar het kerkhof brengen." Men zoudoor het verlengen van den straatweg langs de Tuintjesveel geld bespaard hebben en het idee van dc receptie-kamer zou wclligt nooit opgekomen zijn in het brein van onze bouwlustigc raadsleden. Men had dan, na dc begrafenisplegtighcid, desverkic/.endc, de Tuintjes kunnen aandoen, bij lang vertoeven, de paarden daar op stal kunnen brengenen de voer lieden hadden ook van dc occasie kunnen profiteren. Eene doodgraverswouingaangenomen dat daaraan behoefte bestaat (ofschoon de tegenwoordige doodgraver zeer goed gehuisvest is in de woning

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3