.ois® jjgSE'S.'wV^ ï-f-n,ss^ i*d» tJw? te Set ïranschen'J1^ .aloezy houwen als blijken yT Times stijft Ms zeer ontmoedig vreesde, dat liet ton, behalve te Ook houdt r voor veel geven, zagge1 ten zijn ha' st zou zijn. Op- oche volkals het ,it. Moge de Keizer ,ce demoustratiën te be- zo voor een wijzen wenk .ationnaire politiek drukkend ur City-artikel: //De hier ontvan- Sew-York schilderen het boudsleger u als buiten staat, om aan den inval Maryland weerstand te bieden. Men verkeer tusschen New-York en Washing- water, binnen eene week zou afgesneden zijn. .non de door de Unionisten geleden verliezen grooter dan die door de dagbladen worden opge- „erwijl naar men verzekert, de Zuidelijken eene out- lijke hoeveelheid proviandvele kanonnen en een groo- voorraad ammunitie hebben buit gemaakt." MIE TT 77" S T IJ D I1TC- S M. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 23 September 1862. Van de 5 vermoedelijke daders van den moordgepleegd jl. Woensdag avond (zie ons vorig nommer) zijn de 3 koopvaardij-matrozenbehoord hebbende tot de equipage van het Amerikaausehe schip Jlippogryphcwaartoe de ver- slagene ook behoorde, lieden morgen naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebragt en de beide anderen, zijnde twee militiens die in het voorjaar bij de Marine alhier zijn ingedeeldworden alsnog op de drijvende batterij Neplunua in arrest gehouden. liet is alleen aan de bijzondere activiteit van den Com missaris van Politie te danken dat deze 5 personen nog denzelfden avond gearresteerd zijn en geen hunner ontvlugt is, hoewel het niet aan poging daartoe heeft ontbroken. Verwonderlijk is het, de uitgebreidheid dezer gemeente in aanmerking genomenhoe die heer altijd onmiddelijk diiar tegenwoordig is waar zijne tegenwoordigheid het meest vcreisclit wordt, en zijne maatregelen altijd zóódanig weet te kiezen en ook ten uitvoer te leggen dat zij den ge- wcuschten uitslag opleverenzoo als in deze zaak weder ten duidelijkste is gebleken. In het iV. Dagblad van V llage leest men het volgende Aan eene particuliere correspondentie uit bet Nieuwediep ontlceneii wij het volgende: Zooals te denken is loopen alle gesprekken over het ongeluk met het drooge dok. Daarmede zijn eenige millioenen verloren. Naar ik hoor is de dok-commissie reeds hier en wordt de Minister van Marine heden avond verwacht; ik hoop dat men er in moge slagen, het onheil te herstellen, maar ik acht dit zeer twijfelachtig. Tc be treuren is het voor allen, die aan dit groote werk hunne moeite en kracht hebben besteed en reeds waanden geslaagd te zijntot zij in eens op eene onaangename wijze het tegendeel gewaar werden. Voornamelijk betreur ik het onheil ten opzigte van hem, die thans jaren lang is belast geweest met het toezigt op de stoom-machinen bij dat werk; dit is eene taak, die 's winters en zomers dag- en nachtrust kostte en waarvoor het ijzeren geduld de onvermoeide ijver van van Aken de officier-machinistdaarmee belast-noodig is geweest oin zc te volbreugeu. Voornamelijk in het be gin van het werk waren daaraan groote bezwaren verbonden. Thans, nu liet werk gereed geacht werd en men hoopte er gebruik van te kunnen maken, is al de moeite en ijver te vergeefs geweest Dat iedereen thans //voorspeld heeft dat het gebeuren moest" is natuurlijk; iedereen heeft vroeger ingezien dat de commissie op een dwaalweg verkeerde en dat incn anders had moeten handelendit ziju de. praatjes van jan en alle man. Zooveel is echter zekerdat reeds een' geruimen tijd geledeneen deskundige mij verzekerdedat liet dok nooit met vrucht zou kunnen gebruikt worden. De aannemers, de Gebr. Visser, van Sliedrecht, schijnen dit ook iu den beginne te hebben ingezien." Bij de jl. Zaturdag op het Raadhuis gehouden aan besteding van het bouwen van een lluis van Bewaring, met localen voor liet Kantongeregt in deze gemeente, met bij levering van bouwstoffen en materialenzijn 14 inschrijving- billetten ingekomen, als van de heeren: C. Burgers voor f 28,900, Gebr. Korft'f27,900, P. Verliey f 27,800W.van der Wooning f 27,550P. Dekker f 26,980T. Lub f 26,400 A. W. Schouten f 26,240R. Vos f26,100, A. Bas f 26,050, M. Dcutekom f 25,9S0, J. C. Slebe f24.900, J. B. Janzen f24,775, 11. I. Janzen f24,695 en L. Bijl 1'22,222. li et werk is echter aan den minste inschrijver niet gegund, maar aan den lieer II. I. Janzen voor f24,596. Zaturdag namiddag is alhier gearriveerd Zr. Ms. kotter Vlinder, komende van Vlissingen, aan boord hebbende 11 scheepstimmerlieden voor 's Rijks werf alhier. Z, 1L heeft benoemd tot heemraad van den Anna Paulowna polder, den heer jhr. mr. J. H. van Poreest van der Palm; tot heemraad van den polder Wieringerwaard den heer J. Kooy. Z. M. heeft benoemd tot generaal-majoor en bevelheb ber der 4° militaire afdeeling in Noordholland en Utrecht, den kolonel J. II. Engelbregt, kommanderende het 7C rege- ment infanterie. Zr. Ms. rader-stoomboot Ardjoeno wordt op 's Rijks werf te Hcllevoetsluis in gereedheid gebragt, ten einde, naar men verneemt, in 't begin van het volgende jaar, in dienst te worden gesteld. Jl. Zaturdag morgen is te Vlissingen binnengekomen de schroefschoener Frans Naerebout\ aan boord daarvan be vond zich de heer J. P. A. Coertzen, schout bij nacht en inspecteur-generaal over liet loodswezen, de betonning, beba- kening en verlichting. De met dit vaartuig gemaakte togt heeft voornamelijk ten doel gehad de kustlichten op de kusten van Engeland en P'rankrijk in oogenschouw te nemen, ten einde te zien in hoeverre het gebruik van electriek vuur ook voor onze kustlichten wenschelijk zou zijn. Men verneemt thans dat het stoomschip PAoenix, kapt. G. Kleinemau, vau Koningsbergen naar Amsterdam, op de hoogte van Coslin gezoukenmet de lading totaal weg is, doch het volk gered. Naar men verneemt, zal op Woensdag den 8° Oct. 1862, van wege de Verecniging ter viering van Alkmaars Ontzet in 1573, des middags ten 12 uren, in de zaal vau den heer Walraven, door den WelEd. Gestr. Heer Mr. W. vau der Kaay eene feestrede worden uitgesproken, tot bij woning waarvan aanzienlijke autoriteiten zijn uitgenoodigd. Daarua zullen de leden zich in het nieuwgebouwde lokaal en overdekte terrein vereenigen. Dit zal door muziek worden opgeluisterd. Des avonds zal er voor de leden in den schouwburg eene soiree gehouden wordenwaar orchest-muziek, maiinenkooren en de opvoering van het dramatische dicht stuk op den Haarlemschen BlhikerC van S. J. van den Berg, in costumes, elkander zullen afwisselen. Het feest van den dag zal besloten worden met eene reünie der leden, ua atloop der soiree, op de bovenzaal van Walraven, waar ge legenheid tot dansen zal gegeven worden. -Men verneemt, dat dezer dagen bij Koninklijk besluit outbonden is de commissie, die ingesteld was voor de ont vangst en begeleiding van het Japansche gezantschaponder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen goede diensten. Een bewijs, dat het Japansche gezantschap niet in Nederland terugkeert. Men bcrigt uit Leijdeii, dat de Minister van Justitie, de aanvankelijke schorsing van den heer D. A. Hendriks, als 1" commissaris van politie, naar aanleiding der inge diende klagte door de fungerenden burgemeester, den wet houder Stoffels, Zondag 14 September ten zijnen aanzien bepaald, heeft doen ophouden en, na onderzoek van de plaats gehad hebbende gebeurtenissenbesloten hem in zijne functiën en eer te herstellen, ten gevolge waarvan die heer Maandag weder zijn dienst heeft verrigt. Men schrijft uit LeeuwardenDe belangstelling in het lot der nagelaten betrekkingen van de Amelander zee lieden die ten vorige jaren bij eene poging tot redding der bemanning van het bij Ameland gestrande Noordsche bark schip Dieppe Fachet liet leven hebben verloren, blijft nog steeds in Noorwegen aanhouden. Dezer dagen is weder ten behoeve dier betrekkingen door den Nederlandschen consul te Cristiani eene som van ƒ582.12.}- overgemaakt, hem door den voorzitter van het Zeemans-Collegie aldaar ter liaud gesteld. Een jongen te llarlingen is door 't kantougeregt ver oordeeld tot eene geldboete van ƒ5.50, verhaalbaar bij lijfs dwang, wegens het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerend eigendomdoor moedwillig vuile eijeren stuk te slaan op het hoofd eener hem op straat voorbij gaaudo jonge dochter, waardoor haar hoed bedorven en hare kleederen bevlekt zijn geworden. Eene SOjarige vrouw is tc Oud-Beijerland gearresteerd omdat zij het horologie en 't geld stal van een jongeling, die, een kind uit het water gered hebbende, zijne natte kleêren in eene schuur met drooge verwisselde, maar zijn horologie en geld had neergelegd en een oogenblik liet liggen. Den 19n Oct. vertrekt de eerste Prausche stoomboot van Marseille over Alexandië en Suez naar Aden, Ceylon, Pondichery, Madras, Calcutta, Singapore, Saigon, Uongkon,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2